Terapiye Gitmeniz Gerektiğini Gösteren 9 İşaret

İdil Salih

Terapiye Gitmeniz Gerektiğini Gösteren 9 İşaret

burn with desire - Billy Dinh (2020)

Terapi içsel süreçlerimizi keşfedebileceğimiz, tartışabileceğimiz, kendimizi anlayabileceğimiz ve dilediğimizce ifade edebileceğimiz bir alan açıyor. Bu dünyadan hiçbirimiz yara almadan geçemiyoruz. Bu yaralar üzerine konuşulmadığı ve bastırıldığı zaman psikolojik anlamda birçok zorluğa yol açabiliyor. Terapiye gitmek ise konuşmamızı sağlayarak sorunlarımızın kökenine inmemize, geçmişten getirdiğimiz bazı çarpıtılmış inanışları fark edip onlardan arınmamıza, kendi hayatımıza dair aldığımız kararlar üzerinde kontrol sahibi hissetmemize ve yaralarımızın anlam bulmasına yardımcı oluyor. Birçoğumuz ne zaman terapiye başlamamız gerektiğini bilmiyoruz ve bunu sürekli erteleme eğiliminde oluyoruz. Peki, terapiye başlamamız gerektiğini gösteren bazı işaretler neler?

  1. Stresin hayatı çok fazla etkilemeye başlaması
Stres hayatın kaçınılmaz bir parçası. Bu sebeple stresi hayatımızdan tamamen çıkarmamız mümkün değil ancak bazen stres seviyesi yönetebileceğimizin çok üstüne çıkabiliyor. Stres seviyesinin uzun bir süre boyunca yüksek seviyede kalması birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Yapmamız gereken işlere konsantre olamamaya, kendimizi gergin ve öfkeli hissetmeye başlıyoruz. Stresle ilişkili düşünceler omuzlarımızda bir yük oluşturarak kendimizi bunalmış hissetmemize yol açabiliyor. Hatta stres, kronik baş ağrısı ve yorgunluk gibi birçok fiziksel probleme de sebep olabiliyor. Bir terapistle konuşmak, stresin sebeplerini anlamamıza ve baş etme stratejileri geliştirmemize yardım edebiliyor.

  1. Duygularını kontrol edemediğini hissetmek
Hiç kendinizi öfkeden çevrenize bağırırken buldunuz mu? Bazen yoğun duygular bizi kontrol altına almış gibi hissediyoruz. Özellikle öfke ve kaygı gibi duyguları regüle etmek zorlayıcı olabiliyor. Böyle anlarda çevreye veya kendine zarar vermek, sigara ve alkole yönelmek gibi sağlıksız baş etme yöntemlerine başvurmak duygularımızı regüle etmek konusunda zorlandığımızı gösterebiliyor. Terapi sayesinde yoğun duyguların kaynağını keşfedebiliyor ve duygularımızın bize anlatmak istediklerini duyabiliyoruz. Böylece duygularımızı işlevsel olmayan yerlere yönlendirmektense asıl kaynağına ulaştırabiliyor ve yıkıcı olmayan yollarla ifade etmeyi öğreniyoruz.

  1. Sağlıksız baş etme yöntemleri kullanmak
Sorunlarımızla baş etmek için başvurduğumuz bazı yöntemler uzun vadede bizi olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin, kendimizi üzgün hissettiğimiz anlarda tıkınırcasına yemek yiyebiliyor ve ardından yoğun bir suçluluk hissedebiliyoruz ya da problemlerimizi unutmak için alkole sarılabiliyoruz. Bu tip davranışlar sorunlarımızın üstesinden gelmemizi sağlamadığı gibi hayatımıza yeni problemler de katıyor. Sağlıksız baş etme yöntemlerini kategorileştirmek çok zor ancak sorunlar karşısında bazı davranışlara sıkı sıkıya tutunmak ve bu davranışların uzun vadede olumsuz etkilerini görmeye başlamak bir problemi işaret edebiliyor. Terapi kaçtığımız sorunlarla yüzleşmemize yardımcı oluyor ve bu sayede sağlıksız baş etme yöntemlerine duyduğumuz ihtiyaç azalıyor.

  1. Umutsuz hissetmek
Bir sonraki güne uyanma sebebiniz ne? Umut, bizi ayakta ve hayatta tutan şey. Hepimizin gelecekten bazı beklentileri bulunuyor ve bu beklentilerin gerçekleşeceğine dair umut besliyoruz. Bu umut, hayata daha olumlu bakmamızı sağladığı gibi motivasyonumuzu da artırıyor. Umutsuzluğa kapılmak ise yaşam sevincimizi köreltebiliyor. Öyle ki umutsuzluk, depresyon ve kaygı gibi birçok psikolojik problemin öncüsü veya eşlikçisi olabiliyor. Psikolojik destek almak umudumuzun yeniden canlanmasına yardımcı oluyor.

  1. Travmatik bir deneyim yaşamak
Travma denince akla doğal afetler gibi olaylar gelse de travma aslında bizi derinden etkileyen herhangi bir deneyim olabilir. Bir partnerden ayrılmak ya da bir yakının ani kaybı gibi deneyimler hem hayata hem de kendimize olan bakış açımızı değiştirebilir ve travmayla ilişkili semptomların oluşmasına yol açabilir. Örneğin; travmanın ardından travmatik deneyimle ilgili tekrarlayan rüyalar görmek, konsantre olmakta zorlanmak, uyku ve yeme rutininde değişimler yaşamak ve kendini kaygılı, stresli ve bunalmış hissetmek gibi birçok semptom ortaya çıkabilir. Travmatik deneyimi atlatmanın yollarından biri ise bunu profesyonel birisi ile konuşmak, hislerini anlatmak ve aslında deneyimini bir bütün olarak anlamlandırmaktan geçiyor.

  1. Olumsuz düşünce döngüsüne sahip olmak
Olumsuz düşünceler birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Olayların olumsuz tarafını görmek, belirsizlik karşısında sonu hep felaketle biten senaryolar oluşturmak ya da “Yine başaramadın, beceriksiz!” gibi acımasız bir iç sese sahip olmak olumsuz düşünce döngüsünün kendini gösterdiği alanlardan sadece bazıları. Kendi içimizde yankılanıp duran olumsuz ses ve düşünceler hayat kalitemizi büyük ölçüde kötüleştiriyor. Bir terapistle konuşmak daha şefkatli ve olumlu bir iç sese sahip olmamıza yardım edebiliyor.

  1. Günlük aktivitelere olan ilgiyi kaybetmek ve izole olmak
Günlük aktivitelere ve sosyal ilişkilere olan ilgiyi kaybetmek birçok farklı sebepten kaynaklanabiliyor ve depresyonun önemli semptomları arasında yer alabiliyor. Hayattan alınan keyfin azalmasının ve kendi içine kapanmanın sebeplerini bulma konusunda terapinin anlamlı bir faydası dokunabiliyor. Terapi sürecine girmek, hayatımızda yolunda gitmeyen şeyleri çözmemize yardımcı olabiliyor.

  1. Daha tatmin edici ilişkiler kurmayı istemek
Hiçbir ilişki sorunsuz ilerlemiyor ancak kimi zaman kendimizi hep benzer sorunları yaşarken bulabiliyoruz. Öyle ki hikayemizdeki kahramanlar değişse de hep aynı senaryoyu tekrarladığımızı hissediyoruz. Örneğin, kurduğumuz her ilişkide partnerimizin bizi sevmediğine dair kaygı duyuyoruz ya da duygularımızı karşı tarafa açmakta güçlük çektiğimiz için derin ilişkiler kuramıyoruz. İlişkilerimizde yaşadığımız sorunlar birçok farklı sebepten kaynaklanabiliyor: bağlanma stilimiz, geçmiş deneyimlerimiz, travmalarımız, kişiliğimiz… Terapi sürecinde tatmin olduğumuz ilişkiler yaşamamıza engel olan dinamikleri ve tecrübeleri keşfedebiliyoruz. Hatta terapistimizle kurduğumuz ilişki sayesinde kalıplaşmış inançlarımızı fark edip değiştirebiliyoruz. Çünkü terapi sürecinde yargılanmadığımız, kabul gördüğümüz ve desteklendiğimiz bir ilişki tecrübe ediyoruz ve bu terapötik ilişkinin kendisi değişim yaratabiliyor.

  1. Kendini daha yakından tanımayı istemek
Hiç sizin için çok uygun duran partnerinizden neden ayrıldığınızı ya da gerginken neden saçma şeyler söylemeye başladığınızı merak ettiniz mi? Hepimizin kendi içinde anlamlandıramadığı bazı yönleri ve deneyimleri var. Bunları anlamlandırmak hayatımızda yeni bir pencerenin açılmasını sağlayabiliyor. Çünkü bu sayede bizi olumsuz etkileyen, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyen ve genel olarak bizi geride tutan bazı düşünce ve davranış kalıplarımızı fark edebiliyoruz.

Bu saydıklarımız terapiye başlamanız gerektiğini gösteren işaretlerden sadece bazıları. Hayat kalitenizi düşürdüğüne inandığınız ve sizi olumsuz etkileyen her şey sizin deneyiminiz içinde terapiye gitmeniz için bir işaret olabilir. Hatta kimi zaman bu işareti bulamamış ya da kendi içinizde tanımlayamamış olsanız bile içinizden sizi yargısız bir şekilde dinleyecek biriyle konuşmak gelebilir. Bu noktada önemli olan hayatınızda bir değişim yaratma isteği.

Eğer siz de terapiye başlamayı değerlendiriyor ve henüz nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız Hiwell uygulamasına bir şans verebilirsiniz. Hiwell sorduğu sorularla ihtiyaçlarınızı anladıktan sonra sizi uygun bir psikoloğa yönlendirerek online seanslar ile bu sürece başlamanızı sağlayan bir uygulama. Üstelik uygulamanın içerisinde danışmanlık veren bütün psikologların diploma ve sertifikaları kontrol ediliyor ve psikologlar aşamalı bir mülakat sürecinin ardından platforma dahil ediliyor. Tüm bunlar, yetkin birinden psikolojik destek aldığınızdan emin olmanızı sağlıyor.Birçoğumuz duygu ve sorunlarımızı diğer insanlara göstermememiz gerektiğini duyarak büyüdük ancak hayatımıza baktığımızda sorunları halının altına süpürmenin uzun vadede olumsuz sonuçları olduğunu görüyoruz. Terapi kolay bir süreç değil, çoğunlukla büyük emek verilmesi gereken engebeli bir yol ancak sonunda kendimizle yüzleşmemizi sağlıyor ve birçok zorluğun üstesinden gelmek için bize güç veriyor.

[1] Morin, A. (2020, October 21). How to know when it is time to see a therapist. Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/how-to-know-when-it-s-time-to-see-a-therapist-5077040.
[2]Good Therapy. (2022, January 24). Why should I go to therapy? 8 signs it’s time to see a therapist. Good Therapy. https://www.goodtherapy.org/blog/why-should-i-go-to-therapy-8-signs-its-time-to-see-a-therapist.

Benzer yazılar

Dijital Partner Şiddeti

“Onu takipten çıkacaksın!” “Şifreni mi değiştirdin?” Bu cümleler tanıdık mı? Eğer böyle söylemlerle karşılaştıysanız dijital şiddeti deneyimlemiş olabilirsiniz.

Yoğun Hissedilen Duygularla Nasıl Baş Edilebilir?

Yoğun duygular aniden zihninize üşüşünce durup kendi içsel kaynaklarınıza göz atmaya ne dersiniz?

Romantik İlişkiler ve Psikolojik Sağlık

Romantik ilişkiler psikolojik sağlığı nasıl etkiliyor? Bu yazıda psikolojik sağlık ile ilişkiler arasındaki ilişkiyi derledik.

Aşk İksiri: Feromon

Tanıştığınız andan itibaren birine ilgi duydunuz fakat nedenini anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bazı kişilere ise ilk andan beri arkadaş gözüyle mi bakıyorsunuz?

Karanlık Nostalji: Last Night in Soho

Film, 1960’lı yılların Londra’sında nostaljik bir rüyanın ardındaki zehirli dünyayı anlatıyor. Geçmişin travmaları bugünü nasıl etkiliyor?

Destek İstemekte Neden Bu Kadar Zorlanıyoruz?

Destek almak zayıflık mıdır? Profesyonel destek alırsak toplumdan dışlanır mıyız? Kimlerden destek isteriz? Ya aradığımız desteği alamazsak?

Terapi Sürecinin İyi Gittiğini Gösteren İşaretler

“Bazen iyi hissediyorum bazen kötü. Seansta ağlıyorum ama çıkınca rahatlamış hissediyorum.” Terapi sürecinin nasıl gittiğine dair kafanız karışıksa yazımıza göz atın!

Travmalar ve Ait Olma İhtiyacı: Saksı Olmanın Faydaları

Saksı Olmanın Faydaları çocukluk döneminde travmatik deneyimleri olan Charlie’yi ve bunların onun hayatındaki etkilerini konu alıyor.

Travma Geçmişi Olan Ebeveynler

Yaşanan travmatik olaylar kişilerin davranışlarını doğrudan etkileyebiliyor. Peki, bu travmalar kişinin ebeveynliğini nasıl etkiliyor?

Terapiye Gitmeniz Gerektiğini Gösteren 9 İşaret

Terapiye gitmeli miyim? Ne zaman terapiye başlamalıyım? Bu soruları bazen hepimiz kendimize soruyoruz. Cevap bulmanıza yardımcı olacak işaretleri yazdık!

Bir İnsanı Çekici Kılan Nedir?

Bir insandan etkilenmemizde birçok farklı sebep rol oynayabiliyor. Bir insana bakıp “Ne kadar çekici!” dememizi sağlayan özellikler neler?

Duygusal Olarak Ne Kadar Olgunsunuz?

‘‘Ona hem çok kızgınım hem de onu çok özlüyorum.’’ Kendinizi birbiriyle çatışan duygular içerisinde buluyor musunuz?

Ait Hissetmenin Özlemini Duyuyor Musunuz?

Ait olma hissine, sahip olduğumuz her ilişki içinde ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazımızda aidiyet hissinin yaşamımızdaki yerinden bahsediyoruz.

Ebeveynleşme Travması

Çocukken gereğinden fazla üstlenilen yükler, ebeveynleşmemize neden olunuyor ve travmatik etkiler bırakıyor. İşte 10 maddede ebeveynleştirme travması.

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

Oyun Rehberi

Çocuğunuzla oynadığınız oyunları daha keyifli hale getirecek ve oyun davranışlarınıza katkı sağlayacak bir oyun rehberi hazırladık.

Travmatik Bir Bağlanma İçerisinde Olabilir Misiniz?

Zaman zaman sağlıklı bir ilişkiyi travmatik bağlanmadan ayırt edemeyebiliyoruz. Peki bu ilişkilerin başlıca özellikleri neler?

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!

Ekolojik Yas

Bir yandan çaresiziz, öte yandan da bitkilerin, hayvanların, ormanların yani kaybettiklerimizin ardından bir yas tutuyoruz. Peki nedir bu ekolojik yas?

Çocuklar İçin Öz Şefkat Geliştirme Pratiği

Birlikte ‘‘Keyifli Etkinlikler Takvimi’’ oluşturarak çocuğunuzun öz şefkat geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Detaylar yazımızda!

Hayatta Kalanın Hissettiği Suçluluk Duygusu

Geride kalan, "kurtulan"ın hissettiği duyguya hayatta kalanın hissettiği suçluluk deniyor. Peki bunu neden deneyimliyoruz?

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

Çocuğumun Korkuları Normal Mi?

Birçok çocuk ebeveynlerinin desteğiyle zamanla korkularının üstesinden geliyor. Peki çocuğunuza korktuğu anlarda nasıl destek olabilirsiniz?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış Bir Hikaye: Hiroşima Sevgilim

Travmatik deneyimler yıllar geçtikten sonra dahi etkisini korumaya devam ediyor. Hiroşima Sevgilim filmi bu durumu açıkça gösteriyor!

Çocuklukta travma yaşamanın bazı göstergeleri

Çocukluk travmaları sadece istismardan kaynaklı olmuyor. Çocuklara yapılanlar kadar onlara verilmeyen, yapılmayanlar da etkili oluyor.

Doğum Esnasında Partnerim İçin Neler Yapabilirim?

Doğum, hem doğum yapan kişi hem de partneri için oldukça zorlu bir süreç olabiliyor. Peki partner olarak neler yapabilirsiniz?

İlişkiniz uzun süreli olacak mı?

İlişkinizin uzun süreceğine dair işaretler olabilir mi? Sağlıklı bir ilişki hangi unsurları içerir? Neleri göz önünde bulundurmalısınız?

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Çocuklar ev ödevlerini bitirmeye karşı isteksiz olabiliyor. Ebeveyn olarak ödev zamanlarında çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

Bebeklerin ve Çocukların Gelişimi

Her çocuğun gelişim süreci ve ihtiyaçları kendisine özel olsa da bazı ortak noktalar da bulunuyor! Bu ortak noktaları öğrenmeye ne dersiniz?

Doğum Sonrası Depresyonu Yaşayan Partnere Destek Olma

Depresyonda olan birisiyle yaşamak zor olabiliyor, hele de evde bebek varsa. İşte doğum sonrası depresyondaki birine destek olmanın yolları!

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

Biyolojik Perspektiften Aşk

Midedeki kelebekler, hızlı kalp atışı ve terleyen avuçlar... Bu fizyolojik tepkiler, aşık olduğumuzda hormonların işleyişiyle bağlantılı.

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Çocuğa en iyi şekilde annenin bakabileceğini, babaların sadece yedek oyuncu olduğunu düşünenlerden misiniz? O halde buyrun yazımıza!

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Son yıllarda oldukça popülerleşen farkındalık meditasyonu liderlik becerilerimizi geliştirmek konusunda da yardımcı olabilir!

Algılanan Partner Duyarlılığı

Partner duyarlılığı, partnerimizle olan yakınlığın geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Bu konunun detayları ve önerilerimiz yazımızda!

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Dizilerde Terapi Tasviri: Kırmızı Oda ve In Treatment

Bu iki ünlü dizi merkezine terapileri alsa da her ikisinin de terapiye yaklaşımları ve bunu gösterme biçimleri oldukça farklı!

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Bir yakınınızın stresini azaltmak için...

Kimi zaman sevdiklerimiz stresli bir durumla baş ederken, onlar için elimizden ne gelebilir diye düşünüp duruyoruz. İşte yapabilecekleriniz...

Dünya sevdiklerimizle beraberken daha güzel görünüyor.

Size de bir güneşin batışı, bir filmin huzurlu sonu ya da bir yemeğin tadı sevdiklerinizle olduğunuzda daha güzel geliyor mu?

Çocukluk travmasının olası etkileri nelerdir?

Çocuklukta yaşanan travmalar, bizi hayatımız boyunca takip edebiliyor. Hatta yaşadıklarımızın detaylarını hatırlamasak bile.

Şiddete maruz kalanlara nasıl yardımcı olabiliriz?

Çevrenizde şiddete maruz bırakılmış biri var ve ne yapacağınızı bilemez durumda mısınız? Bu öneriler size ve yakınınıza yardımcı olabilir.

Sosyal Destek Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bizi önemseyen, başımıza kötü bir şey geldiğinde sığınabileceğimiz insanların, hatta tek bir insanın dahi olması bize iyi geliyor!

İyileşmemiş travma kendini nasıl gösterir?

Travmalar günlük hayatımızda ya da kurduğumuz ilişkilerde kendini farklı şekillerde gösterebiliyor. Peki nedir bu göstergeler?

Boşanmalar genetik midir?

Ailedeki boşanmalar, çocukların da boşanacağını mı gösterir? "Boşanmış olmak" bir gen midir? Yoksa yerleşik düşüncelerimiz hatalı mı?

Travmalarımızı yakınlarımıza anlatmak iyi geliyor.

Travmatik bir deneyim bizi içimize kapanmaya itse de, sevdiklerimize tutunmak bize iyi geliyor ve yaralarımızı sarabiliyor. Nasıl mı?

İletişimi Kesmek Problemleri Çözer Mi?

Partnerinizle konuşmayarak onu cezalandırmaya çalıştığınız oldu mu? Sessiz muamele, partnere ve ilişkiye ciddi zararlar veriyor.

Biriyle mesajlaşmak ağrı kesici etkisi gösterebilir.

Biriyle mesajlaşıyor olmanızın o anda yaşadığınız fiziksel acıyı azaltabileceğini söylesek? Biz değil çalışmalar söylüyor!

Bir Yabancıdan Bağlanma Figürüne

Nasıl oluyor da bir yabancı, bir gün geliyor da hayatımızdaki en önemli figürlerden biri haline dönüşüyor?

İçini Açmak ve Yakınlık

Karşımızdaki kişiye kendimizi açmak her zaman çok kolay olmuyor. Bunu başarmanın ilişkilerimize olan katkısını ise göz ardı etmemek lazım!

Aynı deneyimi paylaşmak bizi nasıl etkiliyor?

Bazen kendimizi bir yabancıyla ortak bir deneyimin içinde buluyoruz. Peki bir yabancıyla aynı deneyimi paylaşmak bize nasıl hissettirir?

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Sosyal Medya İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

İnternet ve Sosyal Medya: Her şeye ve herkese bir "tık" uzakta olmak bizi nasıl etkiliyor? Yanıtları yazımızda bulabilirsiniz!