İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Begüm Yılmaz

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Battersea, London- Niall McDiarmid (2017)

Romantik ilişkilerimizde de tıpkı kurduğumuz diğer tüm ilişkilerde olduğu gibi kaygılandığımız zamanlar olabiliyor. Üstelik bu kaygıyı deneyimlemek için kaygılı bir bağlanma stiline sahip olmamız dahi gerekmiyor. Güvenli bağlanan kişiler de ilişki içerisinde kaygıyla ortaya çıkan düşünceler geliştirebiliyor. Kimi zaman ilişki içerisinde yaşanan sorunlardan ya da tartışmalardan ötürü, kimi zaman da hayatımızdaki bir problemin ilişkimize yansımasından dolayı yoğun bir endişeye kapılabiliyoruz. Peki bu gibi zamanlarda zihnimiz bize neler söylüyor?


"Garip olduğumu mu düşünüyor?"

İlişkilerin özellikle de ilk zamanları, partnerlerin birbirlerinin hayatlarını, alışkanlıklarını, zayıf yönlerini, kendileriyle ilgili güvensizliklerini ve davranışlarını öğrenmekle geçiyor. Zamanın akışı içerisinde partnerler birbirlerini tanıyarak, keşfederek, dinleyerek yakınlaşıyor ve birbirlerine alışıyorlar. Bu tanıma sürecinde partnerimize kendimizi açtıkça aslında savunmasız yanlarımızı da göstermiş oluyoruz. Bu da "Tüm bunları bilmesine rağmen beni sevmeye devam edecek mi?", "Ya garip biri olduğumu düşünüyorsa?" sorularını akla getirebiliyor. Ancak temelleri sağlam bir ilişki kurmanın ve bağlanmanın oluşmasının ilk adımlarından biri, partnerlerin kendilerini birbirlerine açmasıyla oluyor.

"Ne hissettiğimi nasıl açıklayacağım?"

Açık iletişim kurmak, sağlıklı ilişkilerin en önemli öğelerinden biri. Yalan söylemenin, var olan bir şeyi çarpıtmaktan ibaret olduğu düşünülse de bir şeyleri gizlemek de yalana giriyor. Örneğin, partnerinizin rahatsız olacağını bildiğiniz için gece kimlerle vakit geçireceğinizi ona söylemediğinizde doğruyu söylemiş oluyor musunuz? Fakat tabii ki ilişkilerde açık iletişimin sağlanabilmesi için kişilerin rahatlıkla konuşabileceği bir ortamın var olması gerekiyor. Yani, partnerlerin rahatsızlıklarını dile getiremediği, "Eğer bunu söylersem kesin tartışacağız, o halde dile getirmemek en iyisi." diye düşünerek hislerini veya düşüncelerini sakladığı ilişkilerde, ne yazık ki bu güvenli ortam sağlanamamış oluyor. O nedenle, zihninizden "Ne hissettiğimi nasıl dile getireceğim?" düşüncesi geçtiğinde bunun ilişkinizdeki güven eksikliğinden mi yoksa daha çok sizin duygularınızı dile getirememenizden mi kaynaklandığını fark etmeniz gerekiyor.

"Arkadaşları beni sevecek mi?"

Partnerinizin arkadaşlarıyla ya da ailesiyle ilk tanıştığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Özellikle de ilişkinin başlangıcından itibaren uzun zaman geçtiğinde taraflarda arkadaş ve aileyle tanıştırılma beklentisi oluşabiliyor. Kimi ilişkilerde partneri aile veya arkadaşlarla tanıştırmamak, bir güven problemi olarak algılanıyor ve "Benimle ciddi bir ilişki düşünmüyor." gibi düşünceler geliştirmeye neden olabiliyor. Hatta kimi ilişkiler sırf bu nedenle sonlanabiliyor. Ancak bu durumu "Partnerimin arkadaşlarıyla tanışacağım." olarak görmektense sadece yeni birileriyle tanışma etkinliği olarak görmek ve yeni birileriyle tanışırken heyecanlanmanın normal olduğunu kabul etmek, yaşanan endişenin azalmasına yardımcı olabiliyor.

"Değişmezsem beni terk eder mi?"

Partnerler, ilişki içerisinde gelişerek serpilebiliyor ve sağlıklı ilişkiler kişilerin olumlu yönde bir değişim göstermesine neden oluyor. Destekleyici, güven ortamının oluştuğu ve duygu tezatlığının yaşanmadığı ilişkiler, hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımıza iyi geliyor. Ancak zaman zaman, özellikle de partnerlerden biri diğerine karşı sert eleştirilerde bulunarak kişinin özellikle de kendisiyle ilgili sevmediği yanlarını ortaya çıkardığında kişiler "Ya hiçbir zaman davranışlarımı değiştiremezsem ve benden ayrılırsa?" gibi düşünceler geliştirebiliyor. Bu düşünceler, kaygılı bağlanan kişilerin zihninden geçirdiği düşüncelere çok benziyor. Çünkü kaygılı bağlanan kişiler, çocukluklarında bakım verenleri tarafından tutarsız bir ilgi gördüklerinden ve eleştirilme durumu onlara fazlasıyla tanıdık geldiğinden partneriyle yaşadıkları bu gibi durumlarda eleştiriler karşısında tetiklenebiliyorlar. Bu da "Ya giderse?" gibi düşüncelerin zihinlerinde büyük bir yer kaplamasına yol açabiliyor.

"Zor biri olduğumu düşünüyor mu?"

Birbirimize içimizi açmak, beraberinde savunmasızlıklarımızı, zayıf noktalarımızı ve hatta zorlu yanlarımızı karşı tarafa göstermeyi getiriyor. Öyle ki tüm yaşanmışlıklarımızı, bizde yara açan olayları, hatta belki travmalarımızı bir zamanlar hiç tanımadığımız bir yabancıya açıyoruz. Tabii ki bu yabancı artık adeta derimizin altına işleyen biri oluyor fakat nihayetinde bir başka benlikle en özelimizi paylaşıyoruz. Bu da kaçınılmaz bir şekilde beraberinde yara alma riskini getiriyor. Zayıflıklarımızı böylesine bilen birinden gelen bir söz, bizi darmadağın etmeye yetebiliyor. Bu durumda kendimizi darbe almış hissettiğimizden dolayı savunma mekanizmalarımızı devreye sokarak karşımızdaki kişiye duvar örmeye başlayabiliyor ya da büyük tepkiler verebiliyoruz. Ancak sonrasında partnerimizin gözünde nasıl biri olduğumuza dair endişelere kapılabiliyoruz. "Ya çok zor biri olduğumu düşünüyorsa?", "Ya benden bıktıysa?" gibi düşünceler zihnimize üşüşüyor. Bir yandan açılan yara dolayısıyla tetikleniyor ve bir tepki gösteriyoruz, öte yandan da partnerimizi kaybetme endişesi taşıyoruz. Bu tarz durumlarda, tekrarlayan davranışlarımızın farkına varmak bize yardımcı olabiliyor. Örneğin, tartışmalar sırasında hep benzer bir döngüye giriyorsanız ya da partnerinizle hep aynı noktada anlaşmazlık yaşıyorsanız o halde bu durumun üzerine eğilmek iyi bir çözüm gibi duruyor. Eğer bu durumla tek başınıza mücadele edemediğinizi hissediyorsanız bir uzmandan yardım almayı değerlendirebilirsiniz.

"Neden hep böyleyim?"

Partnerinizle yaşadığınız tartışmalar sırasında fazlasıyla yükselip ardından "Neden böyle davrandım ki?" sorusunu kendinize yönelttiğiniz oluyor mu? Ya da kimi zaman ortada hiçbir sorun yokken bir tartışma çıkarttığınız ve sonrasında çıkan tartışmanın nedenini bile hatırlamadığınız? Böyle durumlarda sizde bir tuhaflık olduğunu düşünebilir veya partnerinize haksızlık ettiğiniz için suçluluk duygusu taşıyabilirsiniz. Özellikle hayatımızda stres yaratan durumlarla baş etmeye çalıştığımızda ya da belirsizlikle dolu bir zaman diliminin ortasında olduğumuzda yaşadığımız stres ve kaygıyı genellikle en yakınlarımızdan çıkarma eğiliminde oluyoruz. O nedenle kendinize "Neden böyleyim?" sorusunu yöneltmek yerine öz şefkat göstererek yaklaştığınızda kaygılarınızın da bir nebze hafiflemesine olanak sağlayabilirsiniz. Partnerinize ise "Sana böyle davranmış olmam doğru değildi. O anda neden böyle davrandığımı da bilmiyorum. Ancak biliyorum ki şu anda oldukça stresli bir durumun ortasındayım ve yaşadığım en ufak terslik bile beni tetikleyebiliyor. Bu durum sana haksızlık etmem için geçerli bir neden olmasa da bunu bilmeni isterim." tarzında bir açıklamada bulunarak sizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Günün sonunda aslında hepimizin derdi anlaşılabilmek ve olduğumuz halimizle kabul görebilmek.


Benzer yazılar

Duygularımızla ilgili öğrendiğimizi unutmamız gereken 7 şey

Duygularımız söz konusu olduğunda bazı hatalı düşüncelere sahip olabiliyoruz. Bu düşünceleri, doğru ve bize iyi gelecek düşüncelerle değiştirmek mümkün! Buyrun yazımıza…

Tehdit ve Bakım Kaynağı Aynı İnsan Olduğunda - Düzensiz Bağlanma

Bağlanma stillerinin çok popüler olmayan ancak belki de anlaşılmaya en çok ihtiyaç duyan türü: düzensiz bağlanma. Detayları yazımızda.

Bağlanma Stilleri ve Ayrılık Sonrası Davranışlar

Eğer ayrılmayı isteyen ve ilişkiyi bitiren taraf biz değilsek ayrılık sonrası kısa dönemde davranışlarımızı neler belirler?

Stres ve Duygusal Yeme

Mutsuzken eliniz buzdolabına gidiyor mu? Çikolatanın bütün dertlerinizi alıp götüreceğine inanıyor musunuz? Ya açlığınız fiziksel değil de duygusalsa?

Kaygılı - Kaçıngan Birlikteliği Mümkün mü?

Yüksek seviyede bağlanma kaygısı ve kaçınması ilişkide belli sorunlarla ilişkilendiriliyor. Peki kaygılı ve kaçıngan bağlanan iki kişi bir ilişki sürdürebilir mi?

Bize İyi Gelmeyen 12 Düşünce

Mantıklı ve tutarlı olmak, hata yapmamak, herkes için her zaman uygun olmak… Kendimizden beklentilerimiz neler ve ne kadar gerçekçiler?

Neden Ayrılamayız?

Neden bizi çok da mutlu etmeyen bir ilişkinin içinde kalmaya devam ederiz? Olumsuz deneyimlerimize rağmen niye ilişkiyi bitirmeyiz? Cevabı yazımızda!

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

Duygusal Zeka Nedir? - 2

Duygusal zeka ilişkilerimizi yakından etkiliyor. Duygusal zekanın nelerden etkilendiğini ve nasıl geliştirilebileceğini açıklıyoruz!

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

Bağlanma Hakkında Kitaplar

Bağlanma stilleri hem kendimizle hem de çevremizdekilerle kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Biz de bağlanma hakkındaki kitapları derledik!

Çocuklarda Kaygı

Çocuklarda kaygı; baş ağrısı, mide bulantısı ve konsantrasyon eksikliğine yol açıyor. Bu durumun sebepleri ve çözümleri neler?

Performans Kaygısı

"Acaba nasıl görünüyorum, ya tatmin edemezsem, ya orgazm olamazsam, ya hiç zevk almazsa"¦" Performans kaygısını araştırmalar ışığında ele aldık.

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Romantik İlişkiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor. Peki, ilişkiler bu etkileri azaltabiliyor mu?

Beden algımız romantik ilişkimizi etkileyebiliyor.

Daha olumlu bir beden algısına sahip olan kişiler partnerleriyle kurdukları romantik ve cinsel ilişkilerde daha fazla memnuniyet duyabiliyorlar. Peki neden?

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Neden Kaygılanırız?

Neden bazı durumlarda ellerimiz terliyor, kalbimiz hızlı hızlı atıyor ve zihnimiz belli bir düşünceyle ya da bir anda birçok düşünceyle doluyor? İşte kaygı duymamızın sebepleri!

Ekolojik Kaygı

İklim krizi, su kıtlığı, yangınlar… Tüm bunlar geleceğe dair kaygı duymamıza sebep oluyor. Peki neden?

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Ruminasyon: Bilişsel Aşırı Odaklanma

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda keşke şunu deseydim, şöyle yapsaydım diye kara kara düşündüğünüz olur mu? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Yaşadığımız Kaygıyı Artıran Düşünceler

Kaygılandığımız anlarda zihnimize hangi düşünceler üşüşür? Peki bu düşünceleri nasıl azaltabiliriz?

Prematüre Doğum Öncesi Kaygıyla Baş Etmek

Prematüre doğum oldukça yaygın bir durum. Peki bununla baş ederken kaygı duyuyorsanız kaygınızı nasıl dindirebilirsiniz?

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

Dokunmak, kaygılı bağlananlara iyi geliyor.

Bir dokunuşun içinizi sıcacık yaptığı oldu mu hiç? Dokunmak ve dokunulmak, en çok da kaygılı bağlanan kişilere iyi geliyor.

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeklerin ve Çocukların Gelişimi

Her çocuğun gelişim süreci ve ihtiyaçları kendisine özel olsa da bazı ortak noktalar da bulunuyor! Bu ortak noktaları öğrenmeye ne dersiniz?

Fırsatları kaçırma korkusunun altında neler yatıyor?

Başkalarının ne yaptığını sürekli bilmeyi istiyor ve siz olmadan iyi vakit geçirmelerinden hoşlanmıyor musunuz? Fırsatları kaçırma korkunuz olabilir.

Ön Yargıların Partner Seçimine Etkisi

Bir ilişkiye başlarken "temiz bir sayfa açmak" sözünü sık sık kullanıyoruz. Peki ön yargılarımız bu sayfanın temiz olmasına izin veriyor mu?

İlişki kaygısı depresyonla ilişkili olabilir mi?

Romantik ilişkinizde kendinizi çok fazla kaygı duyarken mi buluyorsunuz? Belki de bu durumun depresyonla bir ilişkisi vardır.

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir, nasıl gelişir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Algılanan Partner Duyarlılığı

Partner duyarlılığı, partnerimizle olan yakınlığın geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Bu konunun detayları ve önerilerimiz yazımızda!

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Kardeş ilişkileri yetişkinlikte nasıl değişiyor?

Hayatımızda büyük bir rol oynayan kardeşlerimizle ilişkilerimizin yetişkinlikte nasıl şekil değiştirdiğini öğrenmek ister misiniz?

Sosyal kaygı bozukluğu iletişim kurmayı nasıl etkiler?

Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, başkalarıyla olan iletişimlerinde problemler yaşayabiliyorlar. Peki nasıl ve neden?

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Kaygı Bozukluğu Olan Partnere Destek Olma Yolları

"Anksiyete de ne?", "Bu ilişkiyi yürütmek çok zor!" Yazımızda kaygı bozukluğu olan partnerinize nasıl destek olabileceğinizi anlatıyoruz.

Gaslighting nedir?

Sürekli fazla hassas olmakla suçlanıyor ve yaptığınız her şeyin yanlış olduğunu hissediyorsanız, gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

9 Maddede Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynliğin çocuklara da ebeveynlere de çok iyi geldiğini biliyoruz. Sizin için bu ebeveynlik tarzının 9 temel maddesini derledik.

Beden Algı Bozukluğu Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Bedenimizdeki hayali kusurları takıntı haline getirebiliyoruz. Bu mükemmeliyetçilik beden algı bozukluğunun bir parçası olabiliyor.

Düşük yapmak kadınları nasıl etkiliyor?

Düşük yapmak hala bir tabu... İnsanlar genellikle konuşmayı tercih etmiyor. Halbuki bizi uzun vadede derinden etkileyebiliyor.

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Partnerle Karantinada Olmak

Pandemi aslında hayal olan şeyi bazılarımız için mümkün kıldı: Partnerimizle günlerce evde kalıp dışarı çıkmamak. Peki şimdi ne olacak?

Koronavirüs Krizi Bizi Nasıl Etkiliyor?

Tehdit ne kadar bilinmezse o kadar korkutucu, koronavirüs için de durum böyle. Önlem adına yapılan sosyal izolasyon bizi nasıl etkiliyor?

Bebeklik ve Erken Çocuklukta Dönüm Noktaları

Hayatın her döneminde olduğu gibi, bebeklik ve erken çocuklukta da dönüm noktaları bulunuyor. Bu dönüm noktalarını öğrenmek ister misiniz?

Ebeveynlerimize Benzeyen Partnerler Mi Arıyoruz?

Hiç ebeveynlerinize benzeyen birinden hoşlandınız mı? Freud'un bu konudaki düşünceleri belli olsa da bakalım güncel araştırmalar ne diyor?

Tetris oynamak belirsizlikle ilgili kaygımızı azaltıyor.

Bir sınav sonucunu beklerken tırnaklarınızı kemirdiğiniz oluyor mu? Peki bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak bir oyun söylesek?

Eşcinsel İlişkilerde Dinamikler

Sanılanın aksine eşcinsel ilişkilerin dinamikleri heteroseksüel ilişkilerden pek de farklı değil. Peki bu konudaki araştırmalar ne söylüyor?

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Bağlanma Stilleri

Bağlanma stilleri nasıl oluşur ve yetişkinlik döneminde ilişkileri nasıl etkiler? Bağlanma stillerine dair sorularınızın cevapları burada.

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.