basında biz

"

Pandemide aşk karamsar değil

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök pandemide mesafeli yaşanan ilişkilerde yakınlık kurmanın tek bir yöntemi olmadığını söylüyor: “Birbirimize daha önce bilmediğimiz yönlerimizi sorarak duygusal yakınlığımızı, ortak bir aktiviteye başlayarak deneyimsel yakınlığımızı artırabiliriz.”

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök pandemide mesafeli yaşanan ilişkilerde yakınlık kurmanın tek bir yöntemi olmadığını söylüyor ve ekliyor...

14 Şubat 2021
"

Uzmanından mutluluk verici basit öneriler

Duygusal ihtiyaçlarımıza ayıracağımız zaman, hem kendi başımıza kaldığımız hem de sevdiklerimize ayırdığımız anları içeriyor. Bu anlarda dikkatimizin işle ilgili sorumluluklarla bölünmesi, zamansal sınırlarımızın ihlali oluyor. Kendimize bölünmeden zaman ayırmak, duygusal sağlığımız ve sevdiklerimizin iyiliği için önemli.

Duygusal ihtiyaçlarımıza ayıracağımız zamanda kendimizi işlerden uzaklaştırmak duygusal sağlığımız ve sevdiklerimizin iyiliği için önemli.

28 Şubat 2021
"

Zor yerden sorduk: erkeklerin kadın kahramanı var mı?

Kahraman dendiğinde neden akla ilk olarak erkeklerin geldiğini Psikolog Dr. Gizem Sürenkök şöyle açıklıyor: Toplumdaki geleneksel erkeklik algısı erkeklerin başarılı, saygı duyulan, hiçbir koşulda güçsüzlük göstermeyen, duygularını belli etmeyen bireyler olmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Kahraman dendiğinde neden akla ilk olarak erkeklerin geldiğini Psikolog Dr. Gizem Sürenkök şöyle açıklıyor...

25 Ekim 2020
"

Sevdiklerimize keşif alanı tanımalıyız

“Uzmanlaştığım alan yakın ilişkilerin psikolojisi. Bu konu üzerine üniversitede anlattıklarımı ve ötesini daha fazla insana ulaştırabilirim diye düşündüm” sözleriyle anlatıyor yola çıkış hikayesini Dr. Sürenkök. Biz de kendisiyle Yakın İlişkiler’e dair en çok merak edilenleri, partnerlerimizi nasıl seçtiğimizi ve ebeveynlik eğitimi almanın önemini konuştuk.

Pandemi sürecinde ilişkilerimiz nasıl etkilendi? Dr. Sürenkök hem kendi danışanlarından edindiği izlenimleri hem de araştırma sonuçlarını paylaşıyor.

30 Ağustos 2020
"

Pandemide “online dating” kullanımı arttı

Akademisyen ve psikolog, Yakın İlişkiler’in kurucusu ve direktörü Dr. Gizem Sürenkök ile pandemi sürecinde ilişkilerimizin nasıl etkilendiğini konuştuk. Hem kendi danışanlarından edindiği izlenimleri hem de araştırmalardan sonuçlarını bizimle paylaşan Sürenkök, tüm ilişkilerimizi etkileyen kaygı durumunun bu dönemde arttığına dikkat çekti.

Pandemi sürecinde ilişkilerimiz nasıl etkilendi? Dr. Sürenkök hem kendi danışanlarından edindiği izlenimleri hem de araştırma sonuçlarını paylaşıyor.

11 Mart 2021
"

Yakın ilişkilerin de bilimi var

2018 yılında bir Temmuz günü Boğaz manzarasına karşı oturup “Hayatımızın ilk yıllarında yaşadıklarımız tüm gelecek yaşantımızı belirler mi? İnsan sadece tek bir kişiye mi aşık olur? İnsanlar neden aldatır?” gibi konular üzerine düşünen bir grup öğrenci, Dr. Gizem Sürenkök liderliğinde "Yakın İlişkiler" adlı bir web sitesi kurdu.

Hayatımızın ilk yıllarında yaşadıklarımız tüm gelecek yaşantımızı belirler mi? İnsan sadece tek bir kişiye mi aşık olur? İnsanlar neden aldatır?

13 Eylül 2019
"

2021'de aşık olmak | GQ podcasts: kim tam bana göre?

"Kim Tam Bana Göre?" podcastinin dördüncü bölümü yayında! Özgür Uysal’ın moderatörlüğünde Dr. Gizem Sürenkök’ün konuk olduğu serinin dördüncü bölümünde ilişkiler, ihtiyaçlar, aranan ve aranmayanlar OkCupid

Dr. Gizem Sürenkök’ün konuk olduğu podcast serisinin bu bölümünde ilişkiler, ihtiyaçlar, aranan ve aranmayanlar masaya yatırıldı.

09 Nisan 2021
"

Sosyalleşme şansımızı kullanacağız

Yakın İlişkiler platformunun kurucusu ve direktörü Dr. Gizem Sürenkök ile salgının sosyal ilişkileri nasıl etkilediğini, salgından sonra nelerle karşılaşacağımızı konuştuk. Sürenkök, “Pandeminin tam anlamıyla sonunun gelmesi ne kadar sürer bilemiyoruz ama sosyalleşme şansımız doğar doğmaz bunu sonuna kadar kullanacağımıza inanıyorum” dedi.

Dr. Gizem Sürenkök salgının sosyal ilişkileri nasıl etkilediğini ve salgından sonra nelerle karşılaşacağımızı anlatıyor.

08 Nisan 2021
"

Küçük zaferleri kutlamak hayatımızda büyük farklar yaratır

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök; pandeminin üzerimizdeki etkilerini, içinde bulunduğumuz günleri nasıl değerlendireceğimizi ve pandemi sonrası bizi nelerin bekliyor olabileceğini anlattı. "Geride kalmış, bir daha yakalayıp yakalayamayacağımızı bilmediğimiz bir zamanın yasını tutuyoruz."

Dr. Gizem Sürenkök; pandeminin üzerimizdeki etkilerini ve pandemi sonrası bizi nelerin bekliyor olabileceğini anlatıyor.

02 Mayıs 2021