İş Yerinde ve Hayatta Belirsizlikle Baş Etmek

Beyzanur Arıcan Dinç

İş Yerinde ve Hayatta Belirsizlikle Baş Etmek

Uncertainty - Lia Kimura

Kişiler hayatlarının gidişatı üzerindeki kontrollerini zaman zaman yitirebiliyorlar. Genelde beklenmedik şekilde ortaya çıkan belirsizlik hissi kişileri strese sokarak olumsuz duyguları daha fazla hissetmelerine yol açıyor. Belirsizliğe bazen ekonomik kriz bazense bir doğal afet sebep olabiliyor. Belirsizliğe verilen tepki kişiden kişiye değişiyor. Bazı kişiler belirsizliğin getirdiği stresi daha kolay atlatırken bazıları bu durumdan büyük zarar görüyor. Belirsizliği ortadan kaldırmak mümkün olmasa da belirsizlik hissiyle daha kolay baş etmemizi sağlayacak bazı öneriler bulunuyor. Bunlardan 5 tanesini sizin için derledik.


  1. Geçmişteki başarılarınızı düşünün. Muhtemelen bu belirsizlik, stres yaşadığınız ilk durum değil. Daha önceden kendinizi çok stresli hissettiğiniz fakat zamanla atlattığınız anılarınızı düşünün. Stresle savaşırken başarı kazandığınız durumlarda neyi doğru yaptınız ve nerelerde kendinizi geliştirmeniz daha iyi olurdu? Geçmişteki tecrübelerinizden ders çıkararak bunları şimdiki durumla baş etmek için kullanabilirsiniz.
  2. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler üzerine çok kafa yormayın. İnsanlar stresli olduklarında en kötü senaryoları düşünmeye başlayabiliyorlar. Sürekli olumsuz şeyler üzerine konuşmaktan, düşünmekten ve şikayet etmekten vazgeçin. Örneğin, bir doğal afet için gerekli tedbirleri aldıktan sonra başınıza neler gelebileceği hakkında daha fazla düşünmenizin size pek faydası olmuyor. Hatta bunu yapmak sürekli olarak korku duymanıza ve daha fazla stres yaşamanıza sebep olabiliyor.
  3. Öz bakımınıza dikkat edin. Stres bazen kişilerin sağlıklı hayat tarzlarını ve düzenli alışkanlıklarını bırakmalarına sebep olabiliyor. Örneğin, artık sağlıklı yemekler yapmak veya her gün spora gitmek sizin için bir anlam ifade etmiyor gibi hissedebilirsiniz. Fakat öz bakım kişilerin kendisine olan güvenini ve saygısını besliyor. Bu sebeple stresli olsanız dahi uyku saatlerinize ve beslenmenize özen gösterin.
  4. Yeni beceriler edinin. Hayatın nispeten daha sakin ilerlediği ve daha az belirsizlik olan zamanlarda yeni şeyler deneyerek zor zamanlarda işinize yarayabilecek beceriler edinin. Örneğin, stressiz dönemlerden geçerken adrenalin sporları yapmak veya küçük riskler almak sizi stresli olduğunuzda kullanabileceğiniz güven ve becerilerle donatabiliyor.
  5. Kendinize tavsiye verin. Bazen içinde bulunulan durumu dışarıdan görmek zor olabiliyor. Yaşadığınız deneyimi aslında en yakın arkadaşınız yaşıyormuş gibi düşünün. Ona ne tavsiyeler verirdiniz ? Neler söylerdiniz ? Kendinizi dışarıdan, farklı bir bakış açısıyla görmek şartları değerlendirirken size kolaylık sağlayabiliyor.

[1] The great unknown: 10 tips for dealing with the stress of uncertainty. (2020, September 06). APA. Retrieved from https://www.apa.org/topics/stress-uncertainty

Benzer yazılar

İş Yerinde Kültürel Çeşitlilik

Şirketler çalışanlarına kültürel çeşitliliğin ve eşitliğin olduğu çalışma ortamları sağlamalı. Bu doğrultuda atılması gereken adımlar neler?

İş Yerinde Öz Saygı

İş yerinde öz saygımıza tehdit oluşturabilecek birçok durumla karşılaşsak da öz saygımızı güçlendirebileceğimiz stratejiler bulunuyor!

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Çocuğa en iyi şekilde annenin bakabileceğini, babaların sadece yedek oyuncu olduğunu düşünenlerden misiniz? O halde buyrun yazımıza!

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

İş Yerinde Zehirli İlişkileri Tanımak

İş yerinizde kontrolcü ve manipülatif kişilerle muhattap oluyor olabilir misiniz? İşte bunu anlamanın yolları!

Ofis Ortamındaki Öfke Ev Hayatına Nasıl Yansıyor?

Ofis ortamında karşılaştığımız ve ruh halimize etki eden kabalık, eve gittiğimizde kolaylıkla etkisini yitirmiyor. Peki ya ne yapmalı?

İş Yerinde Tükenmişliğe Neler Sebep Olur ve Bunlarla Nasıl Baş Edilir?

Tükenmişlik hissedenler işlerinden keyif almıyor, takdir gördüklerini hissetmiyor ve sürekli yorgun hissediyorlar. İşte baş etme yolları…

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Zor İlişkilerle Nasıl Baş Ederiz?

Özellikle iş hayatında kurduğumuz bazı ilişkiler, bizi yükseltmek bir yana enerjimizi emebiliyor. Böyle ilişkilerle nasıl baş edebiliriz?

Evrimsel Bakış Açısıyla Arkadaşlık

Arkadaşlarımız seçtiğimiz kardeşlerimiz olabiliyorsa ne mutlu bize! Bu yazımızda arkadaş edinmeyi ve arkadaşlık sürdürmeyi inceliyoruz.

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Zor Dönemlerde Başarılı Olmak

Zor dönemlerde başarılı olmak belirsizliğe ve yeni tecrübelere açık, değişen şartlara uyumlu olmamızla bağlantılı olabilir.

İyi Bir Lider Nasıl İlişkilenir?

Ekibiyle iyi iletişim kurabilen insanlar daha başarılı liderler oluyor. Peki başka hangi faktörler liderleri başkalarından ayırıyor?

İş Hayatında Kişisel Sınırlar

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber kişisel sınırlarımızın netliği de giderek azalıyor, bu durum profesyonel sınırlarımızı da değiştiriyor.

Tetris oynamak belirsizlikle ilgili kaygımızı azaltıyor.

Bir sınav sonucunu beklerken tırnaklarınızı kemirdiğiniz oluyor mu? Peki bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak bir oyun söylesek?

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.