Duygu Düzenlemenin İlişkilere Etkisi

Ülfet İpek Eral

Duygu Düzenlemenin İlişkilere Etkisi

Dinner Party - Zoey Frank

Karşımızdaki kişinin duygularını anlayabilmek, kendi duygularımızı ifade edebilmek ve davranışlarımızı buna göre düzenleyebilmek ilişkilerimizin devamlılığı konusunda önemli bir rol oynuyor. Romantik ilişkilerde partnerlerden birinin duygu durumundaki değişim, diğer partnerin duygularını da kolaylıkla etkileyebiliyor. Bu noktada karşımıza kendimizle ve partnerimizle olan ilişkimizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için kullanmamız gereken bir beceri olarak duygu düzenleme (emotion regulation) çıkıyor. Duygu düzenleme en basit haliyle bir olay karşısındaki duygularımızı ve tepkilerimizi kontrol edebilmek anlamına geliyor. Duygu düzenleme, duyguları değiştirmek veya yoğunluklarını azaltmaktan ziyade duyguların yoğunluklarını ve etki etme sürelerini regüle edebilmek anlamına geliyor. Buna ek olarak kişinin duygusal bir olay karşısında duygularını etkili bir şekilde idare etme ve tepki verme kapasitesini gösteriyor. Araştırmalara göre, özellikle romantik ilişkilerde duygu regülasyonunun olumlu etkileri hem kısa hem de uzun vadede görülüyor. Uzun süreli ilişkisi olan partnerlerin çoğunlukla duygu regülasyonu sayesinde problemlerinin üstesinden geldiği biliniyor. Duygu düzenleme, sadece uygulayan kişiyi değil kişinin partnerini de etkiliyor.


Duygu regülasyonu kapsamında iki temel duygu düzenleme stratejisinden bahsediliyor: Yeniden değerlendirme (reappraisal) ve bilinçli duygu bastırma (emotion suppression). Yeniden değerlendirme, kişinin bir davranış sergilemeden önce durumu değerlendirmesi ve durumun duygusal anlamını kendisi için değiştirmesi anlamına geliyor. Bilinçli duygu bastırmada ise kişi vereceği tepkiye odaklanıyor ve davranışını gizlemeyi, bastırmayı veya daha az etkili kılmayı amaçlıyor. Bu iki stratejinin de uygulayan kişi üzerinde etkileri oldukça fazla olabiliyor. Bilinçli duygu bastırma, kişinin hissettiğini dışa vuramamasına sebep oluyor ve bu durum genel bir uyumsuzluk hissi ile sonuçlanıyor. Bu uyumsuzluk hissi kişinin kendisine yabancılaşmasına dahi sebep olabiliyor. Bilinçli duygu bastırma esnasında kişi duygularını bastırmaya odaklandığı için o konuşmaya dair hatıralarında eksiklikler ortaya çıkabiliyor. Bu duruma bilişsel kapasitemizin çoğunu duygularımızı bastırmaya odaklamamız sebep oluyor. İlişki dinamiklerine ait konuşmaları daha iyi hatırlayan çiftler, partnerlerinin bakış açısını anlama ve sorun çözme konusunda daha başarılı oluyorlar. Bastırma stratejisini kullanan kişilerin hem kendilerinden hem de ilişkilerinden daha az memnun oldukları ve depresyona daha yatkın oldukları görülüyor. Öte yandan yeniden değerlendirme stratejisini kullananların depresif semptom gösterme olasılıkları daha az oluyor ve bu kişilerin yaşamlarından zevk almaya daha yatkın oluyor.

Bastırma stratejisini kullanan kişiler, özellikle romantik ilişkiler bağlamında yakınlık kurmaktan kaçındıklarını belirtiyorlar. Dürtüsellik ve duygularını doğru bir şekilde düzenleyememe, partnerler arasındaki yakınlığı olumsuz etkiliyor ve yakınlaşma korkusuna sebep olabiliyor. Yakınlık gösterme korkusu aynı zamanda kişilerin çocukken bakım verenleriyle kurdukları ilişkiyle de bağlantılı olabiliyor. Bağlanmadan kaçınan ve bağlanma kaygısı gösteren kişiler yakın ilişki kurmakta zorlansalar da doğru duygu düzenleme stratejileri ile bu konuda ilerleme gösterebiliyorlar. Araştırmalara göre, bu kişiler özellikle yeniden değerlendirme stratejisi kullanarak duygularını açığa vurduklarında yakın ilişki kurma konusunda daha rahat olabiliyorlar. Yeniden değerlendirme olumlu şekilde yapıldığında da bağlanma yöneliminden bağımsız olarak kalp ve damarlara ilişkin uyarılma azalıyor.

2003 yılında yapılan bir araştırma, kişinin ilişki hakkında olumlu düşüncelere sahip olduğu sürece hem kendini daha iyi ifade edebileceğini hem de ilişki sorunlarını daha rahat bir şekilde çözebileceğini gösteriyor. Partnerlerin birbirlerinin duygularından haberdar olmasının en direkt ve sağlıklı yolunun açık iletişim kurmak olduğunu düşünürsek duyguları bastırma her açıdan ilişki için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeniden değerlendirme stratejisi ilişkilerimize olumlu etkisi en fazla olan duygu düzenleme yöntemi olarak görünüyor. Bu nedenle sizler de duygu düzenleme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız yeniden değerlendirme yöntemi üzerine çalışarak başlayabilirsiniz!

[1] Rolston, A., & Lloyd-Richardson, E. (2017). What is emotion regulation and how do we do it. Cornell Research Program on Self-Injury and Recovery.
[2] Ben-Naim, S., Hirschberger, G., Ein-Dor, T., & Mikulincer, M. (2013). An experimental study of emotion regulation during relationship conflict interactions: The moderating role of attachment orientations. Emotion, 13(3), 506-519.
[3] Richards, J. M., Butler, E. A., & Gross, J. J. (2003). Emotion Regulation in Romantic Relationships: The Cognitive Consequences of Concealing Feelings. Journal of Social and Personal Relationships, 20(5), 599-620.
[4] Gross, J. J., & John, O. P. (2003). Individual differences in two emotion regulation processes: Implications for affect, relationships, and well-being. Journal of Personality and Social Psychology, 85(2), 348-362.

Benzer yazılar

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

İçini Açmak ve Yakınlık

Karşımızdaki kişiye kendimizi açmak her zaman çok kolay olmuyor. Bunu başarmanın ilişkilerimize olan katkısını ise göz ardı etmemek lazım!

Daha İyi Bir Ayrılık İçin Yapabileceğiniz 7 şey

Bazen hiç kabul etmek istemesek de, daha iyi olabilmek için bize zarar veren ilişkilerden kurtulmamız ve onlardan uzaklaşmamız gerekiyor.

İlişkilerde Yakınlık Nasıl Kurulur?

Çevrenizdeki insanların hangilerine en özel duygularınızı açıyorsunuz? Bunun belirleyicisi olan yakınlığın birçok farklı şekli var.

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir, nasıl gelişir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Bağlanma ve Yakınlık Kurma Korkusu

Bazen karşımızdaki kişinin hayatındaki yerimizi anlayamayız bazen de anlamaktan kaçarız… Peki ya böyle zamanlarda neden yüzümüz gülmez?

Karşınızdaki Kişiyle Yakınlık Kurmanıza Yardımcı Olan 36 Soru

Bir insanı tanımak, o kişiyle yakınlık kurmak ve bu yakınlığın dozunu ayarlamak kolay olmayabiliyor. Bu sorular işinizi kolaylaştıracak!

İş Yerinde Olumsuz Duygularla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Kimi zaman başkalarının neşesinden olumlu etkilenirken kimi zaman öfke ve üzüntülerinden olumsuz etkilenebiliriz. Bu durumlarda ne yapmalı?

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

Partnerler Arasındaki Yakınlığın 4 şekli

Partnerinizle kurabileceğiniz yakınlığın yalnızca duygusal ve fiziksel boyutta olabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Ergenlik Döneminde İlişkiler

Hepimizin hatırlamaktan genellikle kaçındığı ergenlik yılları... Ergenlik döneminde nasıl ilişkileniyor, bu ilişkilerden neler öğreniyoruz?

Romantik İlişkilerde Ayrılık ve Sonrası

Bir gün bir bakmışsınız çok sevdiğiniz partnerinizle ayrılmışsınız. şimdi ne olacak? Yazımızda ayrılıkla başa çıkma konusunu ele alıyoruz.

Algılanan Partner Duyarlılığı

Partner duyarlılığı, partnerimizle olan yakınlığın geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Bu konunun detayları ve önerilerimiz yazımızda!

Romantik İlişkilerde Dürüstlük

Bir ilişkide aradığımız özelliklerin başında dürüstlük ve güvenilirlik geliyor. Fakat hepimizin partnerimizi "kandırdığı" durumlar olabiliyor. Detaylar yazımızda!

Flörtleşme Çeşitleri

Araştırmalar 5 farklı flört çeşidi olduğunu gösteriyor. Peki ya siz bu beşinden hangilerini sergiliyorsunuz? Öğrenmek için buyrun yazıya!

Romantik İlişkilerde Makyavelizm

Yazımızda "karanlık üçlü" olarak bahsi geçen narsizm, psikopati ve makyevalizmin sonuncusunun ilişkilerimizi nasıl etkilediğini anlattık.

Güvenli bağlanma partneri daha rahat tanımayı sağlıyor.

Partnerimiz hakkında yeni bilgiler edinmek ona duyduğumuz güveni ve yakınlığı artırıyor. Peki hangi faktörler bu süreci etkiliyor?

Dünya sevdiklerimizle beraberken daha güzel görünüyor.

Size de bir güneşin batışı, bir filmin huzurlu sonu ya da bir yemeğin tadı sevdiklerinizle olduğunuzda daha güzel geliyor mu?

Kısa Süreli Ayrılıklar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Çiftlerin partnerlerinden kısa süreli de olsa ayrı kalmaları birçok psikolojik ve fizyolojik değişim yaşamalarına sebep oluyor.

Romantik İlişkilerde Öfke

Öfkeyi ifade etme biçimlerimiz birbirinden nasıl farklılaşıyor? Gerçekten de öfkemizi partnerlerimizden çıkarmaya meyilli miyiz?

Romantik İlişkilerde Güven

İlişkilerin olmazsa olmazlarından birisi: güven. Yazımızda romantik ilişkilerde güvenin gelişiminden ve zedelenme sürecinden bahsediyoruz.

Uzak Mesafe İlişkisi 1 - İlişki Dinamikleri

Gözden uzak olan gönülden de ırak mıdır? Partnerinizle aranıza giren kilometrelerin ilişkinizi nasıl etkileyebileceğini anlatıyoruz.

Nasıl Yakın İlişki Kuruyoruz?

Sitemize girdiyseniz yakın ilişkilerin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, ilişkilerin kurulmasında 5 temel etken olduğunu biliyor muydunuz?

Cep telefonları güven ve yakınlık duygularını zedeliyor.

Telefonlarımızdan uyku dışında pek de ayrı kalamıyoruz. Peki bu derece yapışık yaşadığımız aletler ilişkilerimizi etkiliyor olabilir mi?

Çocukları Ebeveynlerine Yakın Tutan Faktörler

Ebeveynlerin kimi zaman "Çocuğum benimle yeterince yakınlık kurmuyor." şeklinde yakındıklarına şahit oluyoruz. Peki bu yakınlık nasıl artar?

Olumlu duygularımızı bastırmalı mıyız?

Kimi zaman yaşadığımız olumsuz duygular gibi olumlu duyguları da bastırmaya çalışıyoruz. Peki bu bize sahiden de iyi geliyor mu?

Mutluluğumuzu neden bastırmaya çalışırız?

Olumsuz duygularımızı düzenleyebilme üzerine bir dolu araştırma mevcut. Peki ya olumlu duygularımızı düzenleyebilme becerisi neye bağlı olarak gelişiyor?

Güçlü ve Sağlıklı Torun ve Büyükanne-Büyükbaba İlişkisi

Torun ve büyük ebeveynler arasındaki ilişkinin önemi yadsınamaz. Peki bu ilişkiyi nasıl daha sağlıklı bir hale getirebiliriz?

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Baba Oldum, Peki Ya şimdi?

Baba olana dek yaşanan o sevinç, çocuk dünyaya geldikten sonra yerini endişeye bırakabiliyor. Peki bu süreçte babalar ne yapabilir?

Aşağılık Kompleksine Değinen İki Büyük Klasik

Bireyin kendini diğer insanlardan daha aşağı görmesi yüzyıllardır edebiyat eserlerine konu oluyor. İşte bu konuda iki klasik!

Romantik İlişkilerde İletişim ve Yakınlık

İyi ve pozitif bir iletişim başarılı yakın ilişkilerin önemli bir göstergesi ve ilişkilerin her aşamasında önem taşıyor.

Duygu Düzenleme Becerisi Çocukların Mental Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Kendi kendisini sakinleştirebilen, duygularını daha kolayca düzenleyen çocuklar daha mı az mental sağlık problemi yaşarlar? Buyrun yazımıza!

Duygusal Zeka Nedir? - 1

Duygusal zekası yüksek insanlar; duyguları okuma, anlama ve düzenleme konusunda öne çıkıyorlar. Duygusal zekayı ve ilişkilere etkisini inceledik.

Neden Fedakarlık Yapıyoruz?

Partneriniz veya ilişkiniz için başka bir şehre taşınır mıydınız? İlişkilerde fedakarlık yapma motivasyonumuz üzerine okumak için tıklayın.

Heyecan veren aktiviteler yakınlığı artırıyor.

İlişkide sürprizler yapmak mı yakınlığı artırır yoksa partnerinizle birlikte bir plan yapıp onu uygulamak mı? Cevabı yazımızda.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Romantik İlişkiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor. Peki, ilişkiler bu etkileri azaltabiliyor mu?

Sosyal Medya Beden Algımızı Etkiliyor

Sosyal medyada gördüğümüz standardize edilmiş beden algısı, kendimizle olan ilişkimizi olumsuz etkiliyor. Bu etkileme biçimi ne yazık ki duygu düzenlememizi ve kendimize karşı olan memnuniyetimizi de kapsıyor.

Birbiriyle Çatışan Duygular Hissetmek

Hepimiz birbiriyle çatışan duygular, düşünceler ve davranışlar içine girebiliyoruz. Peki en çok hangi konularda çatışmalı anlar yaşıyoruz?

Çocuklarda En Yakın Arkadaş Kavramı

Çocukların en yakın arkadaşlarının olması gerekli mi? En yakın arkadaşı olmayan çocuklar hayata daha mı dezavantajlı başlıyorlar? Cevaplar yazımızda!

Başkalarının müzik tercihleri onlarla olan yakınlığımızı etkiliyor mu?

Görünüşümüzden müzik tercihlerimiz anlaşılabilir mi? Hatta bu, sosyal hayatımızı etkiliyor olabilir mi?

Aşırı Paylaşım Yapmak

Neden iyi tanımadığımız birine bir anda bir sürü şey anlatmak isteriz? Kuaförümüz neden aile ilişkilerimizi bilir? Aşırı paylaşım yapmanın nedenlerini ele aldık!

Duygusal Olarak Ne Kadar Olgunsunuz?

‘‘Ona hem çok kızgınım hem de onu çok özlüyorum.’’ Kendinizi birbiriyle çatışan duygular içerisinde buluyor musunuz?

“Sanki aramıza bir duvar örüldü, şimdi ne yapmalı?”

Bazen romantik partnerlerin arasına duygusal bir mesafe girebiliyor. Bu durumun işaretlerini ve bu durumla nasıl başa çıkılabileceğini sizin için derledik.

Aşkı İlmek İlmek İşleyenler: İlişkinizin Nasıl Bir Örüntüsü Var?

İlişkilerde farklı farklı örüntüler görmek mümkün. Peki bu örüntüler kendilerini nasıl gösterirler?