Aşırı Paylaşım Yapmak

Alperen Karaca

Aşırı Paylaşım Yapmak

Montmartre Nights - Ania Hobson

Uzun vadeli ve sağlıklı bir ilişkinin karşılıklı paylaşımlar ile sağlandığını biliyoruz. İlişkilerimizdeki bağları kuvvetlendiren temel faktörlerden bir tanesi iletişim. Sevdiklerimizle aramızdaki iletişimin uzun yıllar sürmesi ve keyifli anılara ön ayak olması hepimizin dileği ancak uzun ve kısa süreli çok çeşitli ilişkilerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki iletişimi genellikle tek bir tema üzerine kurmaya meyilliyiz ve en sevdiğimiz tema da kendimiziz. Konuşacak onlarca şey varken neden kendimizden bahsetmeyi seçiyoruz sorusunun cevabı ise şu: Çünkü kendimizden bahsetmek iyi hissettiriyor. Konuyla ilgili yapılan diğer bir araştırma ise kendimiz hakkında konuşmanın bilişsel anlamda; keyifli bir yemek yemek, güzel bir müzik dinlemek ve hatta seks yapmakla benzer etkiler yarattığını ortaya koyuyor. Fakat kendimiz hakkında konuşmak bize iyi hissettiriyor olsa da karşılıklı iletişim bazında her iki taraf için aynı etkiyi yaratmayabiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur ise aşırı paylaşım yapmaktan kaçınmak oluyor. Aşırı paylaşım yapmak kişisel hayat hakkında gereksiz ve bazen de uygunsuz detayları paylaşmak anlamına geliyor.


Hiç tanımadığınız biriyle sohbetinizin henüz başlarındayken eşinin onu nasıl aldattığından, çocukluk travmalarından veya cinsel hayatından bahsetmeye başladığında yüzünüzde oluşacak olan o ifade aşırı paylaşımın yeni kurulmaya başlamış ilişkilerde nasıl bir sorun haline gelebileceğinin kısa bir özeti. Özellikle de sosyal medyanın hayatların merkezi haline gelmesiyle beraber artık aşırı paylaşımın çizgisi pek de net görünmüyor. İlişkilerin, arkadaşlıkların ve hatta ayrılıkların bile sosyal medyada yansıtıldığı ve bunun takdir edildiği bir dönemde yakınlık sınırlarını görmek oldukça zor bir hale geliyor.

Araştırmalar aşırı paylaşım hatasına düşen kişilerin bunu yaparken yakınlık kurma hevesi ile hareket ettiklerini ve genellikle kendilerini yalnız olarak tanımlayan insanlar olduklarını gösteriyor. Benzer bir çalışma ise 17-84 yaş arasındaki kişiler arasında yapılıyor ve yaş ilerledikçe aşırı paylaşıma olan yatkınlığın arttığını gösteriyor.

Peki, neden aşırı paylaşım yapma hatasına düşüyoruz?

1. Yanlış algılanan yakınlık

Kuaförünüzün ya da berberinizin sizin hakkınızda diğer yabancılardan daha fazla şey biliyor olabileceğini düşünmüş müydünüz? Aslında fiziksel temas ile birlikte gelen yakınlık hissi yanıltıcı olabiliyor. Çünkü bu kişinin henüz adını bilmiyor bile olsanız o çoktan sizin kişisel alanınıza girmiş oluyor. Pek çok kişi için, bu fiziksel dokunuş onları yakın bir arkadaşları veya partnerleri ile iletişim kuruyormuş gibi konuşmaya başlamaları için teşvik ediyor.

2. Yargılanmadan teselli edilme beklentisi

Hiç bir bekleme odasında veya uçakta size özel hayatı hakkında çok fazla ayrıntı veren bir yabancının yanına oturdunuz mu? İnsanlar en derin sırlarını yabancılara anlatmak konusunda daha rahat davranabiliyorlar çünkü yabancı kişilerin onları ya yargılamayacağını ya da yargılasalar bile bunun çok önemli olmayacağını düşünüyorlar. Bazı kişiler için utanç verici sırları ve acı verici anıları bir yabancıya anlatmak bir çeşit terapi gibi bile hissettirebiliyor.

3. İşleri hızlandırma çabası

Yeni biriyle tanıştığımızda ilişkinin gidişatını düşünmeye başlayarak biraz gergin hissedebiliyoruz. Bu sebeple, karşımızdaki kişinin bizi sevip sevmediğini veya bizi daha iyi tanımak isteyip istemediğini çözmek için ipuçlarını aramaya başlıyoruz. Bu ilk aşamanın kaygıyı tetiklediği anlarda ise bir an önce kişisel sırlarımızı paylaşırsak ilişkimizi bir sonraki seviyeye daha hızlı ulaştırabileceğimizi düşünüyoruz.

4. Geniş sınırlar

Karşıdaki kişiyi aşırı paylaşımcı olarak algılanmamız bazen de sadece kişisel sınırlarının bizimkilerden daha geniş olmasından kaynaklanıyor. Büyüdüğümüz ortam ve kültür, paylaştığımız konuları ya da paylaşma hızımızı etkileyebiliyor. Örneğin, içinde büyüdüğümüz koşullar sebebiyle iş arkadaşlarımıza ilişki sorunlarını anlatmanın veya finansal sorunlarımızı yabancılarla paylaşmanın uygun olduğunu düşünebiliyoruz ve bu da bunların hoş karşılanmadığı bir ortamda aşırı paylaşım yapmakla yargılanmamıza neden olabiliyor.

5. Karşı tarafı kendini açabilmesi için teşvik etme isteği

Karşımızdaki kişi kendisi için paylaşması zor bir konudan bahsederken daha sevecen ve anlayışlı bir dinleyici olduğumuzu karşı tarafa göstermek adına kendi kişisel bilgilerimizi paylaşarak onun daha rahat hissetmesine yardımcı olmaya çalışabiliyoruz. Ancak kendi kişisel bilgilerimizi paylaşmanın karşı tarafın kendisini açmasını sağladığını fark eden bazı kişiler trajik hikayelerini sempati uyandırmak ya da aslında diğer kişinin hayatının mahrem ayrıntılarını elde etmek için kullanabiliyor.

Altında yatan motivasyon her ne olursa olsun, çevremizdeki kişilerle hayatımız hakkında bazı bilgileri paylaşmadan önce bu paylaşımı neden yaptığımızı kendimize sormak iyi bir rehber olabilir. Karşımızdaki kişinin gerçekten hakkımızda bu bilgileri bilmesini mi istiyor muyuz yoksa sadece onun sempatisini ya da güvenini mi kazanmaya çalışıyoruz? Paylaşım yapmadan önce kendi niyetimizi ve yapacağımız paylaşımların olası sonuçlarını düşünmek, aşırı paylaşım yapmanın önüne geçebilen bir bariyer oluyor. Özel hayatımızı güvenli bir çerçeve içerisinde tutarak da paylaşımcı bir insan olabileceğimizi de unutmamakta fayda var.

[1] Boardman, S. (2017). Why we love talking about ourselves. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/positive-prescription/201703/why-we-love-talking-about-ourselves
[2] Drury, I. (2020, September 9). The problem with oversharing. Medium. Retrieved from https://medium.com/illumination/the-problem-with-oversharing-aa6f1adda004
[3] Morin, A. (2016). 5 Reasons We Tell People More Than We Should. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do
[4] Morin, A. (2016, October 24). There is a clear line between oversharing and being authentic - here

Benzer yazılar

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

Kendini Sevmek ve Narsisizm Arasındaki İnce Çizgi

Seni seviyorum ama kendimi daha çok! Kendini sevmek narsisizm ile eş değer değil. Aksine narsisizmin en büyük düşmanı, dengeli öz sevgi.

İçini Açmak ve Yakınlık

Karşımızdaki kişiye kendimizi açmak her zaman çok kolay olmuyor. Bunu başarmanın ilişkilerimize olan katkısını ise göz ardı etmemek lazım!

Daha İyi Bir Ayrılık İçin Yapabileceğiniz 7 şey

Bazen hiç kabul etmek istemesek de, daha iyi olabilmek için bize zarar veren ilişkilerden kurtulmamız ve onlardan uzaklaşmamız gerekiyor.

Neleri kontrol edebilirim ve edemem?

Bir ilişki içerisindeyken her şey kontrolümüz altında olmayabiliyor. Neleri kontrol edip edemeyeceğimizi bilmek bizi rahatlatabiliyor.

İş Hayatında Kişisel Sınırlar

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber kişisel sınırlarımızın netliği de giderek azalıyor, bu durum profesyonel sınırlarımızı da değiştiriyor.

İlişkilerde Yakınlık Nasıl Kurulur?

Çevrenizdeki insanların hangilerine en özel duygularınızı açıyorsunuz? Bunun belirleyicisi olan yakınlığın birçok farklı şekli var.

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Aynı deneyimi paylaşmak bizi nasıl etkiliyor?

Bazen kendimizi bir yabancıyla ortak bir deneyimin içinde buluyoruz. Peki bir yabancıyla aynı deneyimi paylaşmak bize nasıl hissettirir?

Travmalarımızı yakınlarımıza anlatmak iyi geliyor.

Travmatik bir deneyim bizi içimize kapanmaya itse de, sevdiklerimize tutunmak bize iyi geliyor ve yaralarımızı sarabiliyor. Nasıl mı?

"Hayır" Diyebilme Rehberi: İlişkilerde Sınırlar

İlişkilerimizde "hayır" diyebilmek ve sınır koymak hem bize hem ilişkimize iyi geliyor. Sınır koymayı nasıl başarabiliriz?

Bağlanma ve Yakınlık Kurma Korkusu

Bazen karşımızdaki kişinin hayatındaki yerimizi anlayamayız bazen de anlamaktan kaçarız… Peki ya böyle zamanlarda neden yüzümüz gülmez?

Karşınızdaki Kişiyle Yakınlık Kurmanıza Yardımcı Olan 36 Soru

Bir insanı tanımak, o kişiyle yakınlık kurmak ve bu yakınlığın dozunu ayarlamak kolay olmayabiliyor. Bu sorular işinizi kolaylaştıracak!

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

Partnerler Arasındaki Yakınlığın 4 şekli

Partnerinizle kurabileceğiniz yakınlığın yalnızca duygusal ve fiziksel boyutta olabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Ergenlik Döneminde İlişkiler

Hepimizin hatırlamaktan genellikle kaçındığı ergenlik yılları... Ergenlik döneminde nasıl ilişkileniyor, bu ilişkilerden neler öğreniyoruz?

Romantik İlişkilerde Ayrılık ve Sonrası

Bir gün bir bakmışsınız çok sevdiğiniz partnerinizle ayrılmışsınız. şimdi ne olacak? Yazımızda ayrılıkla başa çıkma konusunu ele alıyoruz.

Uzak Mesafede Çalışan Takımınızı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Uzak mesafeden çalışan bir takımınız varsa, onları motive etmenizde yardımcı olacak öneriler için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Algılanan Partner Duyarlılığı

Partner duyarlılığı, partnerimizle olan yakınlığın geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Bu konunun detayları ve önerilerimiz yazımızda!

Duygu Düzenlemenin İlişkilere Etkisi

Duygu düzenleme becerilerimizin ilişkilerimize de etkileri oluyor. Peki duygu düzenleme stratejileri ile bunu geliştirmek mümkün mü?

Romantik İlişkilerde Dürüstlük

Bir ilişkide aradığımız özelliklerin başında dürüstlük ve güvenilirlik geliyor. Fakat hepimizin partnerimizi "kandırdığı" durumlar olabiliyor. Detaylar yazımızda!

Flörtleşme Çeşitleri

Araştırmalar 5 farklı flört çeşidi olduğunu gösteriyor. Peki ya siz bu beşinden hangilerini sergiliyorsunuz? Öğrenmek için buyrun yazıya!

Romantik İlişkilerde Makyavelizm

Yazımızda "karanlık üçlü" olarak bahsi geçen narsizm, psikopati ve makyevalizmin sonuncusunun ilişkilerimizi nasıl etkilediğini anlattık.

Güvenli bağlanma partneri daha rahat tanımayı sağlıyor.

Partnerimiz hakkında yeni bilgiler edinmek ona duyduğumuz güveni ve yakınlığı artırıyor. Peki hangi faktörler bu süreci etkiliyor?

Dünya sevdiklerimizle beraberken daha güzel görünüyor.

Size de bir güneşin batışı, bir filmin huzurlu sonu ya da bir yemeğin tadı sevdiklerinizle olduğunuzda daha güzel geliyor mu?

Kısa Süreli Ayrılıklar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Çiftlerin partnerlerinden kısa süreli de olsa ayrı kalmaları birçok psikolojik ve fizyolojik değişim yaşamalarına sebep oluyor.

Romantik İlişkilerde Öfke

Öfkeyi ifade etme biçimlerimiz birbirinden nasıl farklılaşıyor? Gerçekten de öfkemizi partnerlerimizden çıkarmaya meyilli miyiz?

Romantik İlişkilerde Güven

İlişkilerin olmazsa olmazlarından birisi: güven. Yazımızda romantik ilişkilerde güvenin gelişiminden ve zedelenme sürecinden bahsediyoruz.

Uzak Mesafe İlişkisi 1 - İlişki Dinamikleri

Gözden uzak olan gönülden de ırak mıdır? Partnerinizle aranıza giren kilometrelerin ilişkinizi nasıl etkileyebileceğini anlatıyoruz.

Yakın İlişkilerde Sorumluluk ve Hedef Paylaşımı

Yakınlarımızla yük ve sorumluluklarımızı paylaşıyoruz, fedakarlıklar yapıyoruz, hatta kimi zaman belleklerimizi dahi paylaşabiliyoruz!

Nasıl Yakın İlişki Kuruyoruz?

Sitemize girdiyseniz yakın ilişkilerin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, ilişkilerin kurulmasında 5 temel etken olduğunu biliyor muydunuz?

Cep telefonları güven ve yakınlık duygularını zedeliyor.

Telefonlarımızdan uyku dışında pek de ayrı kalamıyoruz. Peki bu derece yapışık yaşadığımız aletler ilişkilerimizi etkiliyor olabilir mi?

Çocukları Ebeveynlerine Yakın Tutan Faktörler

Ebeveynlerin kimi zaman "Çocuğum benimle yeterince yakınlık kurmuyor." şeklinde yakındıklarına şahit oluyoruz. Peki bu yakınlık nasıl artar?

Neden Çocuklarımızın Hayatına Burnumuzu Sokarız?

Çocuğunuz hakkında bilgi edinmek için eşyalarını karıştırıp günlüğünü okumayı mı planlıyorsunuz? Peki bu gerçekten iyi bir fikir mi?

Olumlu olayları paylaşarak daha mutlu olabiliriz.

Başımıza gelen güzel bir şeyi başkalarıyla paylaşarak o durumdan duyduğumuz mutluluğu artırmak mümkün? Peki nasıl ve neden?

Birini çekici bulmak yapılan paylaşımı artırıyor.

Birini çekici bulmak, o kişiyle daha çok şey paylaşmamızı sağlar mı? Bir diğer deyişle insanların görüntüleri davranışlarımızı etkiler mi?

Çocuğunuza Sağlıklı Sınırları Nasıl Öğretebilirsiniz?

Çocukların bireyselleşmesi için ebeveynlerin onlara sınırlarını korumayı öğretmesi çok önemli. Peki nasıl sorusunun cevabı ise yazımızda!

Çocuğuma 'Mahremiyeti' Nasıl Anlatabilirim?

Çocuklar özel bölgelerini ve bu bölgelerin mahrem olduklarını nasıl öğrenebilirler? Çocuklara mahremiyet konusunda nasıl yaklaşılmalı?

Güçlü ve Sağlıklı Torun ve Büyükanne-Büyükbaba İlişkisi

Torun ve büyük ebeveynler arasındaki ilişkinin önemi yadsınamaz. Peki bu ilişkiyi nasıl daha sağlıklı bir hale getirebiliriz?

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Baba Oldum, Peki Ya şimdi?

Baba olana dek yaşanan o sevinç, çocuk dünyaya geldikten sonra yerini endişeye bırakabiliyor. Peki bu süreçte babalar ne yapabilir?

Aşağılık Kompleksine Değinen İki Büyük Klasik

Bireyin kendini diğer insanlardan daha aşağı görmesi yüzyıllardır edebiyat eserlerine konu oluyor. İşte bu konuda iki klasik!

Romantik İlişkilerde İletişim ve Yakınlık

İyi ve pozitif bir iletişim başarılı yakın ilişkilerin önemli bir göstergesi ve ilişkilerin her aşamasında önem taşıyor.

Başkalarını Memnun Etme Eğilimine Sahip Olabilir Misiniz?

Sürekli olarak kendinizi arka plana atıp, başkalarının mutluluğu için kendi rahatınızdan vazgeçiyor musunuz? O halde yazımıza göz atın!

Gençlik Aşkları: Olivia Rodrigo - SOUR

Z kuşağının aşk ile ilgili tecrübelerini anlatan bu albümü sınır koymak, toksik ilişkiler ve kapanış yapabilmek üzerinden inceliyoruz!

Neden Fedakarlık Yapıyoruz?

Partneriniz veya ilişkiniz için başka bir şehre taşınır mıydınız? İlişkilerde fedakarlık yapma motivasyonumuz üzerine okumak için tıklayın.

Heyecan veren aktiviteler yakınlığı artırıyor.

İlişkide sürprizler yapmak mı yakınlığı artırır yoksa partnerinizle birlikte bir plan yapıp onu uygulamak mı? Cevabı yazımızda.

Çocuklara Cömert Olmayı Öğretmek

Gelecek neslin daha cömert yetişmesi elbette ebeveynlerin elinde. Peki ya daha cömert çocuklar yetiştirmenin temel yolları neler?

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Romantik İlişkiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor. Peki, ilişkiler bu etkileri azaltabiliyor mu?

Çocuklarda En Yakın Arkadaş Kavramı

Çocukların en yakın arkadaşlarının olması gerekli mi? En yakın arkadaşı olmayan çocuklar hayata daha mı dezavantajlı başlıyorlar? Cevaplar yazımızda!

Toksik İlişkilerden Nasıl Kopabiliriz?

Tüm motivasyonumuzu tüketen toksik ilişkilerden çıkabilmek; farkındalık kazanmak, destek almak ve doğru adımları atabilmek ile mümkün.

Başkalarının müzik tercihleri onlarla olan yakınlığımızı etkiliyor mu?

Görünüşümüzden müzik tercihlerimiz anlaşılabilir mi? Hatta bu, sosyal hayatımızı etkiliyor olabilir mi?

Sosyal Medyadaki Beğeni Sayınızı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?

Sosyal medyayı fazlasıyla aktif kullanmak gerçek hayattaki beğenilme isteğimizi de taze tutabiliyor.

Toksik Ebeveynlik

Ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişkiler kimi zaman olumlu kimi zaman zorlayıcı olabiliyor. Peki kurduğumuz bu ilişki aslında toksikse?

Pizza Değilsiniz, Herkesi Mutlu Edemezsiniz!

Sürekli çevrenizdekileri mutlu etmeye mi çalışıyorsunuz? Bu yazımızda bu eğiliminizi fark etmenizi sağlayacak 10 işareti listeledik.