Ayrılık Da Sevdaya Dahil Mi?

Sevgi Bayraktar

Ayrılık Da Sevdaya Dahil Mi?

Difference of Opinion- Malcolm T. Liepke (1996)

"Bir hafta önce her şey yolundaydı, gayet mutluyduk. Bir anda ne oldu da beni terk etti?" Bazen biz ilişkimizdeki değişiklikleri fark etmesek bile ayrılık bir anda yüzleştiğimiz bir gerçek haline gelebiliyor. Ayrılık sürecini başlatan biz de olabiliyoruz, partnerimiz de olabiliyor. Fakat terk eden veya terk edilen taraf olmak hissettiklerimizi değiştirmiyor çünkü bir ilişkiyi bitirmek ve hayatımıza devam etmek herkes için zor bir durum oluyor. Ne kadar ayrılığın iyi veya kötü bir tarafı olup olmadığını sorgulasak da ayrılık sırasında partnerimizin bize karşı davranışları bizim ayrılığı atlatma sürecimizde etkili olabiliyor. Bu süreçte size destek olması ve bilimsel bir rehberlik sunması adına Yakın İlişkiler ekibi tarafından hazırlanmış Relate uygulamasında bulunan "Ayrılık Acısıyla Baş Etme" yolculuğunu deneyebilirsiniz. Bu yolculuk 30 adımdan oluşuyor ve her bir adımında ayrılık sürecini daha sağlıklı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacak teorik ve pratik bilgiler bulunuyor.


Zor bir şekilde bitirilen ilişkileri atlatma süreci de zor bir hal alabiliyor. Bu süreçte yaşanılan depresyon ve kendini sorgulama davranışları, kişinin hayatına devam etme sürecinde zorluklara sebebiyet verebiliyor. Nasıl ki aşk evrensel bir kavram ise mutlu anları ve mutsuzlukları ile romantik ilişkiler de insanların ortak olarak deneyimledikleri bir süreç; bu nedenle romantik ilişkilerin geçtiği evreler birçok ilişki için benzer aşamaları barındırıyor. İlişkinin bitirilmesinden sonra insanların çoğu benzer aşamalardan geçiyor. Partnerimizle ayrılmak aynı zamanda onun hayatımızdan tamamen çıkması anlamına gelebiliyor. Bu sebeple ilişkilerdeki ayrılıklar da sevdiğimiz birinin yasını tutmakla benzerlik gösterebiliyor. Yani ayrılık sonrası süreçte geçilen aşamalar ile yastan sonra geçilen aşamalar arasında benzerlikler bulunuyor.

Yas sürecini etkileyen faktörlerden biri bizim bağlanma stilimiz oluyor. Bağlanma stilimiz, bir ayrılıktan sonra iyileşme sürecimizi ve ayrılığa nasıl tepki verdiğimizi etkiliyor. Güvenli bir bağlanma stiline sahip olan kişiler, genellikle ayrılığı daha kısa sürede kabullenmeye yatkın oluyorlar. Bir zamanlar hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olan ve değer verdikleri partnerleriyle artık birlikte olmadıklarını daha sağlıklı bir şekilde kabullenme eğilimi gösteriyorlar. Bu durumun her iki taraf için de mantıklı bir karar olma olasılığını görebiliyorlar. Yas sürecinin her aşamasını deneyimlemelerinin yanı sıra kendilerine iyileşmek ve gelişmek için bir alan yaratabiliyorlar.

Öte yandan kaygılı ya da güvensiz bağlanma stiline sahip kişiler, acıyı daha yoğun deneyimliyorlar ve ayrılığı kabul etmekte sorun yaşayabiliyorlar. Yapılan araştırmalara göre kaygılı bağlanma stiline sahip kişiler, eski partnerleri artık onlarla ilgilenmeseler bile iletişime geçmek için çaba sarf edebiliyor ve ilişkiyi yeniden başlatmaya çalışabiliyorlar. Bu tarz davranışları sergileyen kişiler eski partnerlerini online bile olsa takip ederek kendi duygusal iyileşmelerini erteliyorlar. Ayrıca, güvensiz bağlanma stiline sahip kişiler, ilişkinin bitişini kabul etmekte güçlük çekerken eski partnerlerinin de hayatlarından çıkmasını istemiyorlar.

Bunlara ek olarak, duygusal olarak yaşadığımız zorluklara vücudumuz da tepki gösterebiliyor. Ayrılıktan sonraki süreçte uyumada güçlük çekme, mide bulantısı ve iştah kaybı gibi sorunlar yaşayabiliyoruz. Kadınlar, erkeklere kıyasla bu tarz sorunları daha çok yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda kadınların öz saygıları bu durumdan daha çok etkilenirken ayrılıktan sonra vücut şeklini, kilosunu hatta kıyafet seçimini bile sorgulamaya başlıyorlar. Öte yandan, erkekler ise ayrılıkla yüzleşmek yerine kendilerini alkole verebiliyor ve yas sürecini kadınlara kıyasla daha uzun yaşayabiliyorlar. Bu durum daha çok kaçıngan davranışlarla eşleştiriliyor.

Bir ayrılıktan sonra iyileşme sürecimizi etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bununla birlikte, neredeyse hepimiz bir ilişkinin sona ermesinden sonra yas sürecini deneyimliyoruz. Elisabeth Kübler-Ross'un yas süreci modeli ile ayrılık sürecindeki evreler benzerlik gösterebiliyor. Yas sürecini anlamak, ayrılıktan sonra kendimize dönebilme ve ayrılığı atlatma sürecimize yardımcı oluyor. Bu evrelerin süresi ve sıralaması kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor.

Ayrılık Sonrası Evreler

1. Sorgulama Evresi

İlk başta belki de neden ayrıldığımızı tam olarak anlayamayabiliyor ve suçu kendimizde ya da partnerimizde arayabiliyoruz. Bu dönemde kendimizi ve geçmiş anılarımızı sorgulama eğilimi gösterebiliyoruz. Daha önceden birlikte geçirdiğiniz güzel günleri hatırlarken, birlikte yaşanılan üzücü olayları ise görmezden geliyoruz. Geçmişi sorgulamaya başlamak, ayrılıkla ilgili daha çok kafa karışıklığına sebebiyet verebiliyor. Ayrılığın nedenini sorgulamaya kendimizi vermişken aslında ayrılığın gerekliliğini gözden kaçırabiliyoruz.

2. İnkar Evresi

Ayrıldığımızı ve artık eski partnerimize yazamayacağımızı, onu arayamayacağımızı fark ettiğimizde küçük çaplı bir şok geçirebiliyoruz. Her şeyin bittiğini ve o kişiyle bir daha birlikte olamayacağımızı kabul etmek istemeyebiliyoruz. Birlikte kurulan hayallerin artık gerçekleşme ihtimalinin olmadığı gerçekliğiyle karşılaşıyoruz. İnkar etmeye devam edip ayrılığı reddetmek daha kolay gözükse bile bu durum ilerleyen zamanlarda iyileşme sürecini zorlaştırabiliyor.

3. Uzlaşma Evresi

Bu aşamada eski partnerimizle iletişime geçmeye çalışıp her şeyi düzelteceğimize dair sözler veriyoruz. Kimi zaman içimizdeki sürekli geçmişe dönüp baştan başlama isteğimizi durdurmakta güçlük çekebiliyoruz. Partnerimizi geri kazanmak ve ilişkinin tüm sorumluluğunu üstümüze almak isteyebiliyoruz. Aslında zaman zaman bu isteklerimizin mantık çerçevesinde olmadığını fark ediyoruz çünkü ilişkinin tüm sorumluluğunu sadece bir kişinin üstlenmesi mümkün olmayabiliyor. Kısa süreliğine her şeyi kontrol edebilme gücünün bize ait olduğunu düşünsek de ilişkiler tek taraflı olarak yürümüyor.

4. Depresyon ve Öfke Evresi

İkna gücümüzün işe yaramadığını fark ettikten sonra kendimize ve eski partnerimize karşı öfke besleyebiliyoruz. Bu durum, bizim kendimizi depresyonda hissetmemize sebebiyet verip kilo kaybı, uyku sorunları gibi birçok problemi de beraberinde getiriyor. Uğraştığımız aktivitelerden keyif alamamak eskiden keyif aldığımız anılarımızı hatırlamamıza sebep oluyor. Zaman zaman artık eskisi gibi olamayacağımızı ve depresyonun sürekli olarak bizimle kalacağını hissediyor olsak da bu aşama da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi zamanla bizim bu süreci atlatma isteğimize göre değişiklik gösterebiliyor.

5. Kabullenme Evresi

Evet, ayrılıklar zor olabilir fakat şimdi ayrılığı kabul ederek hayatımıza devam etmemizin tam sırası. İçten içe ayrılığı derinlerde kabul ettikçe ileriye bakmanın ve hayatımızın olumlu yönlerine odaklanmanın en iyi seçenek olduğunu anlayabiliyoruz. Bu zamanı kendimizi geliştirmek adına yeni bir dönem olarak görüp uzun zamandır ertelediklerimizi yapmak için değerlendirebileceğimizi fark ediyoruz.

Ayrılıklar beraberinde birçok duyguyu ve düşünceyi getirebiliyor. Yas süreci, yaşattığı fiziksel değişimlerin yanında büyümemize de olanak sağlıyor. Bazı ilişkilerin uzun yıllar süremeyeceğini kendimize hatırlatmak, ayrılığı kabullenmemizde bize yardımcı olabiliyor. Yaşanan eski ilişkimiz sayesinde belki de kendimizi anlamaya ve tanımaya bir adım daha yaklaştık ve artık ona ihtiyacımız olmadığı için de ilişkimiz sonlandı. Yaşadığımız bu deneyimi, bir şeyleri beceremediğimiz için değil de aksine bir şeyler öğrendiğimiz ve hayatımızın parçasını oluşturan bir evre olarak görebiliriz. Kendimizi veya eski partnerimizi affederek, kendimize yeni başlangıçlar için fırsat vermenin tam sırası. Ve evet, ayrılık da sevdaya dahil.

[1] Soeiro, L. (2018, April 23). Six psychological strategies for getting over a bad breakup. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/i-hear-you/201804/six-psychological-strategies-getting-over-bad-breakup
[2] Morris, C. E., & Reiber, C. (2011). Frequency, intensity and expression of post-relationship grief. EvoS Journal: The Journal of the Evolutionary Studies Consortium, 3(1), 1-11.
[3] Schewitz, S. (2018, July 16). Stages of grief in a breakup: How to get over a broken heart. Retrieved from https://coupleslearn.com/stages-of-grief-breakup/
[4] Fox, J., & Tokunaga, R. S. (2015). Romantic partner monitoring after breakups: Attachment, dependence, distress, and post-dissolution online surveillance via social networking sites. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking, 18(9), 491-498.
[5] Svoboda, E. ( 2011, January 1). The thoroughly modern guide to breakups. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/articles/201101/the-thoroughly-modern-guide-breakups?collection=162644
[6] Lachmann, S. (2014, June 10). The 7 stages of grieving a breakup. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/me-we/201406/the-7-stages-grieving-breakup

Benzer yazılar

Habersizce Terk Edilmek: Ghosting

Bir sabah uyandınız, bir bakmışsınız terk edilmişsiniz! Ghosting nedir ve kişiye nasıl hissettirir tüm detaylarıyla yazımızda.

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Ben Kötü Bir Anne Miyim?

Bir bebek sahibi olmayı her anne aynı şekilde deneyimlemeyebiliyor. Özellikle yeni anneler doğum sonrası depresyonu yaşayabiliyor.

Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocuklarda da yetişkinlerdeki gibi psikolojik problemler görülebiliyor. Depresyon da buna örnek! Peki ya bunu anlamak nasıl mümkün oluyor?

Aldatılmanın Psikolojisi

Aldatılmak beynimizin fiziksel acı yaşadığımızda aktifleşen bölgesini devreye sokuyor. İşte ihanet bizde öyle derin bir yara bırakıyor!

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Daha İyi Bir Ayrılık İçin Yapabileceğiniz 7 şey

Bazen hiç kabul etmek istemesek de, daha iyi olabilmek için bize zarar veren ilişkilerden kurtulmamız ve onlardan uzaklaşmamız gerekiyor.

Eski Partneri Sosyal Medyadan Takip Etme

"Nerede, kiminle, ne yapıyor, ne yemiş?" Eski partnerimiz artık hayatımızda olmasa da bu soruların merkezi olmaktan kaçamıyor. Peki neden?

Uzun uzadıya düşünme hali uykumuzu bozuyor.

Yattığınız yerde dönüp duruyor, günün bütün olumsuz olaylarını zihninizde yaşıyorsanız bu durumun etkilerini öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Kapanış İhtiyacı ve Geride Bırakabilmek

Neden bazılarımız bir ayrılığı, ölümü ya da bir yeri kolayca atlatırken, bazıları için geride bırakabilmek bu kadar zor?

Hüzünlü Sona Nasıl Geliyoruz? - Ayrılık Süreci

Ayrılıklarımız da ilişkilerimiz gibi biricik olsa da; hemen hemen bütün ayrılıklarda benzerlik gösteren bir süreç de var.

Ayrılık sonrası hangi süreçlerden geçiyoruz?

Ayrılıklar da tıpkı ölüm gibi yas sürecini tetikleyebiliyorlar. Peki bu yas sürecindeyken hangi duyguları ve davranışları deneyimliyoruz?

Hep aynı tip ilişkiler yaşamaya mahkum muyuz?

Dönüp dolaşıp kendinizi aynı ilişki döngüsünün içinde buluyorsanız yalnız değilsiniz. Sizi buna yönelten faktörleri öğrenmek ister misiniz?

Kaygılı bağlananlar ayrılığı nasıl kolay atlatır?

Ayrılık, özellikle de kaygılı bağlananlar için oldukça zor bir süreç olabiliyor. Peki bu süreçte onlara iyi gelebilecek şeyler olabilir mi?

Yokluklarında bile yakınlarımızı algılayabiliyoruz.

Hiç daha önce bir ayrılık sonrası durup dururken o insanın sesini işittiğiniz, kokusunu duyduğunuz oldu mu? Nedeni yazımızda!

İlişki şansını kaçırmak reddedilmekten daha mı zor?

"Olsaydı olurmuş ama olmadı." Kalben'in şarkısında da dile getirdiği gibi, sizin de böyle sürüncemede kalan bir hikayeniz var mı?

Ayrılıp barışma döngüsü strese yol açıyor.

"Sıkıldım, ayrılalım.", "Hadi tekrar barışalım." Partnerler çok sık ayrılıp barışma döngüsüne girebiliyor. Peki bundan nasıl etkileniyorlar?

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir, nasıl gelişir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalınabilir Mi?

Tüm zamanların en merak eden sorularından biri: "Eski sevgiliyle arkadaş kalmak mümkün mü?" Bu yazıda konuyu tüm detaylarıyla irdeliyoruz!

Beden Algı Bozukluğu Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Bedenimizdeki hayali kusurları takıntı haline getirebiliyoruz. Bu mükemmeliyetçilik beden algı bozukluğunun bir parçası olabiliyor.

Hatalarımızı Kabul Etmek Bizi Nasıl Etkiliyor?

Tartışma içerisinde hatalarımızı kabul etmek hep kolay olmuyor, bu yazımızdaki yöntemler bunu sağlıklı bir şekilde yapmanızı sağlayabilir.

Romantik İlişkilerde Ayrılık ve Sonrası

Bir gün bir bakmışsınız çok sevdiğiniz partnerinizle ayrılmışsınız. şimdi ne olacak? Yazımızda ayrılıkla başa çıkma konusunu ele alıyoruz.

Duygusal Patlamaların Bazı Olası Sebepleri

Bir anda fazla öfkeleniyor veya hiç beklenmedik anlarda fazla endişe mi yaşıyorsunuz? Bu duygu patlamalarının neden olabileceğini anlattık.

Sosyal Dışlanma Nedir ve Bireyleri Nasıl Etkiler?

Atalarımızdan beri bir çevreye ait olma ihtiyacı içerisindeyiz. Ya etrafımızdakiler bizi yok sayarsa ve sosyal dışlanmaya maruz kalırsak?

Ofis Ortamındaki Öfke Ev Hayatına Nasıl Yansıyor?

Ofis ortamında karşılaştığımız ve ruh halimize etki eden kabalık, eve gittiğimizde kolaylıkla etkisini yitirmiyor. Peki ya ne yapmalı?

Boşanma Sürecinde Çocuk İçin Neler Yapılabilir?

Boşanma süreci ebeveynler için olduğu kadar, çocuklar için de zorlu bir süreç. Peki bu süreç en kolay şekilde nasıl atlatılabilir?

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Ergenlik Dönemi Depresyonu ve Romantik İlişkiler

Depresyonu tetikleyen etkenlerin başında yakın ilişkilerimiz geliyor. Erken ergenlik döneminde yaşanan sosyal problemler, depresyon için kuvvetli bir temel oluşturuyor.

İlişkileri Boşanmaya Sürükleyen Davranışlar

İyi günde, kötü günde bir arada olmaya evet desek de gün geliyor ki ilişkiyi daha fazla sürdüremez oluyoruz. Boşanmaya ne sebep oluyor?

Neden Friendzone'a Düşüyoruz?

Seni seviyorum! Ama arkadaş olarak. Sevgili miyiz, arkadaş mı, aralarında sıkışık kaldık mı? Friendzone kavramının detayları bu yazımızda.

Cinsel yönelimi gizlemek neye yol açıyor?

Cinsel yönelimimiz kimliğimizin önemli parçalarından. Bu konuyu etrafımızdan gizlediğimizde hangi durumlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyor musunuz?

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Kalp Kırıklıkları

Belki de büyük heveslerle başladığımız ilk romantik ilişkinin kalp kırıklıklarıyla sonlanması daha sonraki deneyimlerimizi nasıl etkiliyor?

Doğum Sonrası Depresyonu - Yanlış Bilinenler

Doğum sonrası kadınlar kendilerini nasıl hissedebilirler? Depresyonda olduklarını düşünmek için sürekli ağlıyor olmaları mı gerekir?

Karşılıksız Aşk 2 - Üstesinden Gelme Yöntemleri

Diyelim ki şans yüzünüze gülmedi ve karşılıksız bir aşka tutuldunuz. Bu durumun üstesinden gelmek ve reddedilmenin acısını hafifletmek mümkün.

Kıskançlığın Psikolojisi

Araştırmalara göre kıskançlığı en iyi tanımlayan üç duygu: kırgınlık, öfke ve korku. İnsanlık kadar eski olan bu kavram nereden geliyor?

Hayali arkadaşlar çocukların yaratıcılığını artırıyor.

Çocukken hiç hayali bir arkadaşınız oldu mu? Peki ya aileniz bundan endişeli miydi? Gelin hayali arkadaşlıkları inceleyelim.

İlişki süresi uzadıkça ayrılma ihtimali azalıyor.

Neden daha uzun birlikteliklerin daha az sonlandığını görüyoruz? Ayrılık ihtimali zamanla azalır mı? Peki tüm bunlar alışkanlıktan mı?

Evcil hayvanlar kayıpla başa çıkmamızda yardımcı oluyor!

Evcil hayvanlarımız, bir kayıp sonrası bizi yatıştırabiliyor, sakinleştirebiliyor ve tek bir bakışları bile gülümsememize yetebiliyor.

Türk Edebiyatında Yarım Kalan Aşklar - 1

Yarım kalmışlık, hüzün içerse de yaşanmışlıkların güzelliğini de içinde barındırıyor. Bu yazımızda yarım kalmış aşklara kapı aralıyoruz.

Türk Edebiyatında Yarım Kalan Aşklar - 2

Vedat Türkali ve Orhan Pamuk'un bu romanlarında aşkın yoğun anlatımına şüphe ve kaygı da eşlik ediyor. İşte çok daha fazlası!

Kısa Süreli Ayrılıklar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Çiftlerin partnerlerinden kısa süreli de olsa ayrı kalmaları birçok psikolojik ve fizyolojik değişim yaşamalarına sebep oluyor.

Romantik İlişkilerde Öfke

Öfkeyi ifade etme biçimlerimiz birbirinden nasıl farklılaşıyor? Gerçekten de öfkemizi partnerlerimizden çıkarmaya meyilli miyiz?

Reddedilme Hassasiyeti Nedir?

Kalabalık bir masada siz konuşurken birinin gözlerini devirdiğini kolayca fark edebiliyor musunuz? İşte bu reddedilme hassasiyetinin sonucu!

Sevilen Birinin Kaybını Kabullenmek

Bir sabah uyanıp da sevdiğimiz birinin artık orada olmadığını bilmek dünyamızı karartabiliyor. Acaba onu kalbimizde yaşatmak mümkün mü?

Boşanmalar genetik midir?

Ailedeki boşanmalar, çocukların da boşanacağını mı gösterir? "Boşanmış olmak" bir gen midir? Yoksa yerleşik düşüncelerimiz hatalı mı?

Beklenmedik bir ayrılık bizi nasıl etkiliyor?

Hiç beklemediğimiz bir anda gelen o mesaj, arama ya da buluşma... Beklenmeyen ayrılıklar bizi derinden sarsarak büyük etkiler bırakabiliyor.

Yakınlarımızı hayal etmek bizi olumlu etkiliyor!

Daha önce hiç çok sevdiğiniz birini hayal etmenin modunuzu yükselttiği oldu mu? Ya da hayali gerçeğinden daha güzel diye düşündüğünüz?

Ayrılığı açıklama tarzımız karşı tarafın stresini etkiliyor.

Nasıl ayrıldığımızın karşı tarafın gelecekteki hayatı için bir önemi var mıdır? Yoksa her ayrılık zaten aynı mıdır? Buyrun yazımıza!

Annenin depresif durumları çocukları nasıl etkiliyor?

Hiç annenizin canı sıkkın olduğundan dolayı kendinizi suçladığınız oldu mu? Ya da "Her şey benim yüzümden" diye düşündüğünüz?

İlişki kaygısı depresyonla ilişkili olabilir mi?

Romantik ilişkinizde kendinizi çok fazla kaygı duyarken mi buluyorsunuz? Belki de bu durumun depresyonla bir ilişkisi vardır.

Eski sevgililerimizi unutmak neden bu kadar zor?

Biten bir ilişkinin ardından neden bu denli gözyaşı dökeriz? Canımız neden bu kadar çok acır? Geçmişi unutmak neden bu kadar zor?

Ayrılıkla başa çıkmak için kendinizi yeniden inşa edin!

Bir ilişkinin bitişinini ardından nasıl toparlanırız? Belki de kimliğimizi yeniden inşa etmek bir çözümdür. Peki bunu nasıl başarırız?

Daha sağlıklı bir ayrılık için neler yapmalı?

Ayrılıklar her iki taraf içinde genellikle bir hayli zorlu geçiyor. Peki ayrılığı daha kolay bir şekilde gerçekleştirmenin yolları var mı?

Doğum Sonrası Depresyonu Yaşayan Partnere Destek Olma

Depresyonda olan birisiyle yaşamak zor olabiliyor, hele de evde bebek varsa. İşte doğum sonrası depresyondaki birine destek olmanın yolları!

Akran Grupları, Akranlar Arasında Kabul Görme ve Çatışma

Çocuğun akranları tarafından "sevilesi" görülmesine akran kabulü deniyor. Akranları tarafından kabul edilmek ve reddedilmek neye yol açıyor?

şarkılarla Ayrılık Sonrası Yas Süreci

Ayrılık sonrası inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi aşamalardan geçmek mümkün. Bu aşamaları bir de şarkılardan dinleyelim!

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış Bir Hikaye: Hiroşima Sevgilim

Travmatik deneyimler yıllar geçtikten sonra dahi etkisini korumaya devam ediyor. Hiroşima Sevgilim filmi bu durumu açıkça gösteriyor!

Romantik ilişkileri kimler daha kolay sonlandırabiliyor?

Bir ilişkiyi sürdürebilmenin sayısız beceri gerektirdiği ortada. Peki ya bir ilişkiyi bitirebilmek için neler gerekiyor?

Hamilelik Sonrası Depresyon Yaşamam Benim Suçum Mu?

Hamilelik sonrası kadınlar depresyon semptomları gösterebiliyorlar. Peki bu durum anne ve bebek arasında oluşacak bağı ne şekilde etkiler?

Saplantılı ve Depresif Bir Karakter: Miles - Sideways Film Analizi

Kaygılı bağlanma stiline sahip bir kişinin yaşadığı ayrılık sonrası hayatına odaklanan bu filmi inceledik. Keyifli okumalar!

Hüzünlü Bir Son: Ayrılık Filmleri

Ayrılık çoğumuza tanıdık gelen bir durum olsa da her ayrılık kendine özgü hikayeler barındırıyor. İşte bu hikayelerden bazıları…

Doğal Afet Sonrası Kaygı

Bir doğal afet meydana geldikten sonra ne tür kaygılar duyarız?

Sevdiklerini Kaybetme Korkusu ve Ölümle Başa Çıkabilme

Sevdiklerimize bir şey olacağı, onları kaybedeceğimizin endişesi kimi zaman tüm benliğimizi sarıyor. Peki bu duyguyla nasıl baş edebiliriz?

İlişki bittikten sonra kimler barışmayı daha çok istiyor?

Bir ayrılık sonrası kimler eski partnerine dönmeye daha fazla meyilli ve istekli oluyor? Peki bunun benlik algımızla ilgisi ne? Cevaplar yazımızda!

Akran Grupları Tarafından Reddedilen Çocuklar ve Akran Kıskançlığı

Küçükken hiç akranlarınız tarafından reddedildiğiniz, arkadaş gruplarından dışlandığınız oldu mu? Peki bu tarz durumlarda ne hissederiz?

Ebeveyn ve Çocuk - Yanlış Bilinenler

Ebeveynlerin boşanması çocuklar üzerinde gerçekten de her zaman yıkıcı etkiler mi bırakır? Yoksa bazı çocuklar için işlerin daha iyiye gitmesi için bir fırsat mıdır?

Öz şefkat, Boşanma Sonrası Stresle Baş Etmeye Yardımcı Oluyor.

Ayrılık sonrası yaşanan süreç çok da kolay olmuyor. Peki öz şefkat geliştiren kişiler bu süreci daha kolay atlatabilir mi?

İşten Ayrıldım! Bununla Nasıl Başa Çıkacağım?

İşten ayrılmak da bir kayıp. Bu yüzden olumsuz duygular hissetmemiz çok doğal. İşte bu süreci kolaylaştırmak için yapılabilecekler!

Ruminasyon: Bilişsel Aşırı Odaklanma

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda keşke şunu deseydim, şöyle yapsaydım diye kara kara düşündüğünüz olur mu? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

İlişkideyken idealize ettiğimiz kişi ayrılık sonrası gözümüzden düşüyor.

"Ben bu kişiyle mi ilişki yaşamışım?" sorusunu kendinize sorduğunuz oldu mu? Peki neden ilişki içerisindeyken idealize ettiğimiz o kişi ayrılıktan sonra gözümüzden düşüveriyor?

Kim eski partnerine karşı daha olumlu görüşlere sahip?

Kim eski partneriyle ilgili daha olumlu düşüncelere sahip oluyor? Erkekler mi kadınlar mı? Neden bu konuda cinsiyet farklılığı bulunuyor?

Ekolojik Yas

Bir yandan çaresiziz, öte yandan da bitkilerin, hayvanların, ormanların yani kaybettiklerimizin ardından bir yas tutuyoruz. Peki nedir bu ekolojik yas?

Babanın Yaşadığı Doğum Sonrası Depresyonu

Bir bebeğin doğumu herkes için farklı duygular uyandırabiliyor. İşte babaların yaşadığı doğum sonrası depresyon hakkında her şey!

Özür Dilemenin Psikolojisi

Bir hata yaptığımızda neden özür dilemekten çekiniriz? O adımı atmaktan bizi ne alıkoyar? Bu yazımızda özür dilemeyi inceliyoruz!

Sağlıklı ve Güçlü İlişkiler Hangi Unsurları İçeriyor?

Bir ilişkiyi başarılı kılan nedir? Nasıl bazı çiftler bir ömür boyu ilişkisini mutlulukla sürdürebiliyor?

Boşanma Sonrasında Takım Olabilmek

Boşanma sonrası, ebeveynlerin bir takım olarak hareket etmesi ve çocuklarının sürece uyum sağlamalarına destek olmaları geçiş dönemini kolaylaştırıyor.

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Ebeveynin Kaybından Sonra Ebeveyn Olmak

Ebeveynin kaybından sonra ebeveyn olmak, çocuk yetiştirme sürecine yeni zorluklar ekleyebiliyor. Bu durumdaki bireyler ne hissediyor, neler yaşıyor?

Doğum Sonrası Depresyonda Babanın Rolü

Annenin yaşadığı doğum sonrası depresyonda babaya çok iş düşüyor. İşte bu zorlu dönemde babanın yapması ve yapmaktan kaçınması gereken şeyler!

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

Nişan Atmak Mı Daha Zor, Boşanmak Mı?

Boşanmaya kıyasla nişan atmak ve ilişkiyi sonlandırmak daha az yıpratıcı bir süreç olabiliyor.

Çocuğum Neden Öfke Nöbetleri Geçiriyor?

Çocuklar duygularını öfke nöbetleri aracılığıyla ifade edebiliyorlar. Öfke nöbetleri sırasında çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

2021’in Aşk Şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2021’in dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.