Biriyle Mesajlaşmak Ağrı Kesici Etkisi Gösterebilir.

Yakın İlişkiler

Biriyle Mesajlaşmak Ağrı Kesici Etkisi Gösterebilir.

Lokal anestezi altında ufak çaplı ameliyatlar geçiren kişilerle yapılan bir araştırmada katılımcıların bir kısmından sevdikleri bir insanla, diğer bir kısmından da bir yabancıyla mesajlaşmaları isteniyor. Başka bir grup Angry Birds oynarken, son gruba da standart ameliyat prosedürleri uygulanıyor. Bütün katılımcıların ameliyat esnasında ihtiyaç duydukları ağrı kesici dozlarını kıyaslayan araştırmacılar, en çok ağrı kesiciyi standart ameliyat prosedürleri uygulanan insanların talep ettiğini gözlemliyor. En az ağrı kesiciye ihtiyaç duyan gruplar ise sevdikleri biriyle ya da bir yabancıyla mesajlaşanlar oluyor. Ancak bu iki grup arasında da bir yabancıyla mesajlaşmak, sevilen biriyle mesajlaşmaya kıyasla daha etkili oluyor.

Peki neden? Mesajların içeriğini analiz eden araştırmacılar kişilerin bir yakınlarıyla mesajlaştıkları zaman ameliyat hakkında daha fazla konuştuklarını görüyorlar. Bu da onların halihazırda yüksek olan kaygı seviyelerine iyi gelmiyor. Bir yabancıyla konuşmak ise bir yandan duygusal destek sağlarken, bir yandan da kişilerin ilgilerini ameliyattan alarak onları rahatlatıyor.Siz de bu tip basit yöntemlerle başkalarından destek alarak acı verici ve stresli durumları daha rahat atlatabilirsiniz.

Guillory, J. E., Hancock, J. T., Woodruff, C., & Keilman, J. (2015). Text messaging reduces analgesic requirements during surgery. Pain Medicine, 16(4), 667-672.

Benzer yazılar

Sosyal Destek Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bizi önemseyen, başımıza kötü bir şey geldiğinde sığınabileceğimiz insanların, hatta tek bir insanın dahi olması bize iyi geliyor!

Şiddete maruz kalanlara nasıl yardımcı olabiliriz?

Çevrenizde şiddete maruz bırakılmış biri var ve ne yapacağınızı bilemez durumda mısınız? Bu öneriler size ve yakınınıza yardımcı olabilir.

Bir yakınınızın stresini azaltmak için...

Kimi zaman sevdiklerimiz stresli bir durumla baş ederken, onlar için elimizden ne gelebilir diye düşünüp duruyoruz. İşte yapabilecekleriniz...

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Çocuğa en iyi şekilde annenin bakabileceğini, babaların sadece yedek oyuncu olduğunu düşünenlerden misiniz? O halde buyrun yazımıza!

Duygusal Acı İle Fiziksel Acı Aynı Olabilir Mi?

Üzüldüğümüzde birçoğumuz canım acıdı deriz. Yaşadığımız duygusal acılar ile fiziksel acılar arasında bir benzerlik olabilir mi?

Ergenlik Dönemi Depresyonu ve Romantik İlişkiler

Depresyonu tetikleyen etkenlerin başında yakın ilişkilerimiz geliyor. Erken ergenlik döneminde yaşanan sosyal problemler, depresyon için kuvvetli bir temel oluşturuyor.

Ebeveynlik yolunda hissedilen destek kaçınmayı azaltıyor.

Ebeveynlik yolunda partnerlerin birbirlerine gösterdikleri destek sayesinde kaçıngan bağlananlar güvenli bağlanmayı öğrenebiliyor.

Romantik İlişkiler ve Akademik Yaşam

Akademik yaşamın ve başarının çok kolay olmadığını söyleyebiliriz. Peki ilişkilerimiz, özellikle de partnerimiz bu durumu nasıl etkiliyor?

Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynler, çocuklarının gelişimine birçok yönden katkıda bulunuyorlar. Peki olumlu ebeveynliğin sırları ve püf noktaları nedir?

Doğum Sonrası Depresyonu Yaşayan Partnere Destek Olma

Depresyonda olan birisiyle yaşamak zor olabiliyor, hele de evde bebek varsa. İşte doğum sonrası depresyondaki birine destek olmanın yolları!

Partnerim Hamile! Nasıl Destek Olabilirim?

Destekleyici bir partnere sahip olmak hamilelik döneminin daha rahat geçmesini sağlıyor. Bunun için partnerinize nasıl eşlik edebilirsiniz?

Partnerle Takım Olabilmek

Çocuğunuzun dünyaya gelişi yapılacak çok şeyi de beraberinde getirir. Bu süreçte partnerinizle bir takım olmak hayatınızı kolaylaştıracak!

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Çocuklar ev ödevlerini bitirmeye karşı isteksiz olabiliyor. Ebeveyn olarak ödev zamanlarında çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

Çocuğuma Dürüstlüğü Nasıl Aşılayabilirim?

Çocuklukta yalan söylemenin yaygın görülen bir özellik olduğu biliniyor. Çocuğunuzu dürüst olması konusunda nasıl destekleyebilirsiniz?

Çocuğumun Korkuları Normal Mi?

Birçok çocuk ebeveynlerinin desteğiyle zamanla korkularının üstesinden geliyor. Peki çocuğunuza korktuğu anlarda nasıl destek olabilirsiniz?

Doğum Esnasında Partnerim İçin Neler Yapabilirim?

Doğum, hem doğum yapan kişi hem de partneri için oldukça zorlu bir süreç olabiliyor. Peki partner olarak neler yapabilirsiniz?

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!