Arkadaşlık İlişkilerinin Mutsuz Sonu: Arkadaş Ayrılığı

Elif Bilge Bozan

Arkadaşlık İlişkilerinin Mutsuz Sonu: Arkadaş Ayrılığı

Daughters of Famous Businessman- Michele Del Campo

Okul çıkışı eve beraber yürüdüğümüz, her şeyi konuşup eğlendiğimiz, saat kaç olursa olsun ”Bana ne dedi biliyor musun?” diye arayıp hoşlandığımız kişiyi anlatıp beraber heyecanlandığımız, hiçbir şey yolunda gitmiyormuş gibi hissettiğimizde bizim için orada olan biri… Arkadaşlarımız bir nevi seçtiğimiz ailemiz. Eğer sizin de daima yanınızda olan bir arkadaşınız olduysa zaman zaman bu konuda ne kadar şanslı olduğunuzu düşünmüş olabilirsiniz.


Gerçekten de bu kadar yakından bağlandığımız birinin varlığı, sosyal ve duygusal iyi oluş halimizi oldukça olumlu yönde etkiliyor. Her ne kadar yakın ilişkiler ve bağlanma konseptlerinde sıklıkla romantik ilişkilere değiniyor olsak da kurduğumuz arkadaşlık ilişkileri de hakkımızda çok şey söylüyor. Dahası, arkadaşlık ilişkilerimiz ve romantik ilişkilerimizin birçok ortak noktası bulunuyor. Örneğin, iki ilişki türü de desteğe, yakınlığa ve beraberliğe dayanan karşılıklı ve gönüllülük esaslı (aile gibi halihazırda hayatımızda olmayan, kendi isteğimizle seçtiğimiz) bağların kurulmasından oluşuyor. Hem partnerlerimizden hem arkadaşlarımızdan benzer beklentilerimiz olabiliyor ve her iki ilişki türünde de bizi üzen ayrılıklar yaşayabiliyoruz.

Peki arkadaşlık ilişkilerimizde mutsuz sona nasıl geliyoruz? O noktaya geldiğimizde hangi hisleri deneyimliyor, hangi aşamalardan geçiyoruz? Arkadaşlıkların bitme sebepleri araştırıldığında karşımıza üç ana başlık çıkıyor:

  1. İhanet ve çatışma: Arkadaşlardan birinin diğerinin sırlarını başkalarıyla paylaşması veya diğerinin arkasından iş çevirmesi arkadaşlıkların bitmesindeki en güçlü etken olarak görülüyor. İhanetin yanı sıra isteklerin veya düşüncelerin çatışması da arkadaşlıkları oldukça olumsuz etkiliyor.
  2. Destek alamama: Zor günlerden geçen birinin arkadaşından destek alamadığını hissetmesi arkadaşlık ilişkisini sarsabiliyor ve kişiyi arkadaşlığını bitirmeye itebiliyor. Bu durumda önemli olan ise desteğin gerçekten olup olmamasından ziyade desteğe ihtiyaç duyan kişinin destek gördüğünü hissedip hissetmemesi oluyor. Örneğin, bir arkadaş diğerine destek olmak isteyip bunu nasıl yapacağını bilemediğinde arkadaşı tarafından yaşanan durumu umursamıyormuş gibi algılanabiliyor.
  3. Uzaklaşma: Zamanla fiziksel olarak uzaklaşan arkadaşların ortak ilgi alanlarının da azalması sonucu aralarındaki bağ zayıflayabiliyor. Örneğin, lisede yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen iki kişi, üniversitede artık farklı yerlerde yaşayan farklı insanlar olabiliyorlar. Bireyler arasında bariz bir ayrılık yaşanmasa bile zaman ilerledikçe aralarındaki iletişim zayıflayabiliyor. Bu tarz bir senaryoda herhangi bir taraf suçlu konumunda olmadığından barışçıl biçimde ayrılmaları oldukça olası görülüyor.
Bu durumları yaşayan kişilerin arkadaşlık ilişkileri adına aldıkları karar daima ilişkilerini tamamen bitirmek, yani ayrılmak olmuyor. Arkadaşlık ilişkisini bitirmenin yanı sıra iki farklı stratejinin daha yaygın bir şekilde uygulandığı görülüyor: mesafe koyma ve kategorileştirme. Arkadaşıyla arasında mesafe koymaya karar veren kişiler, daha az görüşmeye başlıyor veya karşı taraf yazana kadar yazmama şeklinde aksiyonlar alıyorlar. Kategorileştirme yöntemi ise bahsi geçen kişiye belli alanlarda sınır koymak, örneğin o kişiyle artık romantik ilişkiler hakkında konuşmamak anlamına geliyor.

Ayrılık konsepti pek olumlu duygular barındırmıyor olsa da aslında bazı ayrılıklar iki taraf için de daha iyi bir gelecek vadediyor. Her ilişkide olduğu gibi arkadaşlık ilişkilerinde de kişiler birbirlerine zarar verecek davranışlar sergileyebiliyorlar ve bu tarz ilişkiler bireylerin mental sağlığını oldukça olumsuz etkiliyor. Romantik ilişkilerin aksine arkadaş ayrılıklarının bireylerin üzerinde yarattığı etkinin büyüklüğü ilişki süresi ile doğrudan bağlantılı değil. Bazen yeni tanıştığımız biriyle tüm hayatımızı geçirmiş kadar yakın hissedebiliyor, bazen de çocukluk arkadaşlarımızla iki yabancıya dönüşebiliyoruz. Araştırmalara göre arkadaşlıklar sıklıkla hangi senaryolarla bitiyor?

  1. Yavaş yavaş iletişimi azaltma: Arkadaşının duygularını incitmekten endişelenen bazı kişiler, ayrılığı daha yavaşça ve süreç içine yedirerek gerçekleştirmeyi tercih edebiliyorlar. Mesajlara geç veya kısa yanıtlar vermek, buluşmak için zaman ayırmamak şeklinde davranışlar gösteren kişi, kendisini açıklamadan veya tartışmadan arkadaşından ayrılmış oluyor. Eğer arkadaşlık ilişkisi zararlı bir hal aldıysa bu seçenek bireylere iyi gelebiliyor.
  2. Konuşma: Var olan ilişki konusunda endişeleri olan bireyler, zaman zaman ciddi bir konuşma yapıp onları rahatsız eden durumları ve duygularını paylaşmak isteyebiliyorlar. Bireyler bu konuşmalarda kırgınlıklarını dile getirip sınır koymaya çalışabiliyorlar. Bu konuşmayı yapmak, ayrılığın bir aşaması olabildiği gibi sorunları çözüp devam etmek için olumlu bir adım da olabiliyor.
  3. Ara verme: Romantik ilişkilerde olduğu gibi arkadaşlık ilişkilerinde de tamamen ayrılmak yerine ara vermek mümkün. Bu strateji taze edilmiş bir kavgadan sonra sakinleşebilmek, olaylara daha geniş bir perspektiften bakabilmek adına oldukça faydalı olabiliyor. Her zaman net bir ”Ara verelim.” konuşması yapılmasa da doğal bir şekilde arkadaşların arasına mesafe girip bir süre sonra ilişkileri tekrar düzelebiliyor.
  4. Anında iletişimi kesme ve yok olma: Arkadaşlar birbirleriyle tartıştığında ve bir taraf diğerinin sınırlarına saygı duyamaz hale geldiğinde durumdan incinen taraf iletişimi net ve direkt biçimde kesmeyi tercih edebiliyor. Bu durumdan eğer karşı tarafın haberi yoksa, karşı tarafın iletişim kurma çabaları sebep gösterilmeden görmezden geliniyorsa durum ”ghosting”e dönüşebiliyor. Her ne kadar ghosting normalde ilişkilere zarar veren bir strateji olarak görülse de manipülatif ilişkilerde kişiler kendilerini korumak için bu yolu tercih etmek durumunda kalabiliyorlar.
Arkadaş ayrılıklarından sonra üzgün, hayal kırıklığına uğramış, öfkeli veya rahatlamış hissetmek ise çok doğal. Her kayıptan sonra olduğu gibi bu dönemde de yas tutmak sürecin bir parçası. Bu yüzden nasıl ayrılmış olursanız olun kendinize duygularınızı ifade etmek için alan ve zaman açmanız oldukça önemli. Umarız arkadaş ayrılığını atlatma ve kabullenme sürecinde yanınızda olabilmişizdir!


Benzer yazılar

Habersizce Terk Edilmek: Ghosting

Bir sabah uyandınız, bir bakmışsınız terk edilmişsiniz! Ghosting nedir ve kişiye nasıl hissettirir tüm detaylarıyla yazımızda.

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Daha İyi Bir Ayrılık İçin Yapabileceğiniz 7 şey

Bazen hiç kabul etmek istemesek de, daha iyi olabilmek için bize zarar veren ilişkilerden kurtulmamız ve onlardan uzaklaşmamız gerekiyor.

Eski Partneri Sosyal Medyadan Takip Etme

"Nerede, kiminle, ne yapıyor, ne yemiş?" Eski partnerimiz artık hayatımızda olmasa da bu soruların merkezi olmaktan kaçamıyor. Peki neden?

Kapanış İhtiyacı ve Geride Bırakabilmek

Neden bazılarımız bir ayrılığı, ölümü ya da bir yeri kolayca atlatırken, bazıları için geride bırakabilmek bu kadar zor?

Hüzünlü Sona Nasıl Geliyoruz? - Ayrılık Süreci

Ayrılıklarımız da ilişkilerimiz gibi biricik olsa da; hemen hemen bütün ayrılıklarda benzerlik gösteren bir süreç de var.

Ayrılık sonrası hangi süreçlerden geçiyoruz?

Ayrılıklar da tıpkı ölüm gibi yas sürecini tetikleyebiliyorlar. Peki bu yas sürecindeyken hangi duyguları ve davranışları deneyimliyoruz?

Hep aynı tip ilişkiler yaşamaya mahkum muyuz?

Dönüp dolaşıp kendinizi aynı ilişki döngüsünün içinde buluyorsanız yalnız değilsiniz. Sizi buna yönelten faktörleri öğrenmek ister misiniz?

Kaygılı bağlananlar ayrılığı nasıl kolay atlatır?

Ayrılık, özellikle de kaygılı bağlananlar için oldukça zor bir süreç olabiliyor. Peki bu süreçte onlara iyi gelebilecek şeyler olabilir mi?

Yokluklarında bile yakınlarımızı algılayabiliyoruz.

Hiç daha önce bir ayrılık sonrası durup dururken o insanın sesini işittiğiniz, kokusunu duyduğunuz oldu mu? Nedeni yazımızda!

Ayrılıp barışma döngüsü strese yol açıyor.

"Sıkıldım, ayrılalım.", "Hadi tekrar barışalım." Partnerler çok sık ayrılıp barışma döngüsüne girebiliyor. Peki bundan nasıl etkileniyorlar?

Faydacı Dostluk Nedir?

Romantizmden ziyade cinselliğin ön planda olduğu faydacı dostluk sağlıklı olabilir mi, yoksa başarısız olmaya muhtaç mıdır?

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalınabilir Mi?

Tüm zamanların en merak eden sorularından biri: "Eski sevgiliyle arkadaş kalmak mümkün mü?" Bu yazıda konuyu tüm detaylarıyla irdeliyoruz!

Romantik İlişkilerde Ayrılık ve Sonrası

Bir gün bir bakmışsınız çok sevdiğiniz partnerinizle ayrılmışsınız. şimdi ne olacak? Yazımızda ayrılıkla başa çıkma konusunu ele alıyoruz.

Kadınların Arkadaşlığı

Kadınların yakın arkadaşlığına kız kardeşlik denmesinin bir sebebi var! Kadınların dostluklarının olumlu yönleri bu yazımızda.

Boşanma Sürecinde Çocuk İçin Neler Yapılabilir?

Boşanma süreci ebeveynler için olduğu kadar, çocuklar için de zorlu bir süreç. Peki bu süreç en kolay şekilde nasıl atlatılabilir?

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

İlişkileri Boşanmaya Sürükleyen Davranışlar

İyi günde, kötü günde bir arada olmaya evet desek de gün geliyor ki ilişkiyi daha fazla sürdüremez oluyoruz. Boşanmaya ne sebep oluyor?

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Kalp Kırıklıkları

Belki de büyük heveslerle başladığımız ilk romantik ilişkinin kalp kırıklıklarıyla sonlanması daha sonraki deneyimlerimizi nasıl etkiliyor?

Hayali arkadaşlar çocukların yaratıcılığını artırıyor.

Çocukken hiç hayali bir arkadaşınız oldu mu? Peki ya aileniz bundan endişeli miydi? Gelin hayali arkadaşlıkları inceleyelim.

İlişki süresi uzadıkça ayrılma ihtimali azalıyor.

Neden daha uzun birlikteliklerin daha az sonlandığını görüyoruz? Ayrılık ihtimali zamanla azalır mı? Peki tüm bunlar alışkanlıktan mı?

Evcil hayvanlar kayıpla başa çıkmamızda yardımcı oluyor!

Evcil hayvanlarımız, bir kayıp sonrası bizi yatıştırabiliyor, sakinleştirebiliyor ve tek bir bakışları bile gülümsememize yetebiliyor.

Türk Edebiyatında Yarım Kalan Aşklar - 1

Yarım kalmışlık, hüzün içerse de yaşanmışlıkların güzelliğini de içinde barındırıyor. Bu yazımızda yarım kalmış aşklara kapı aralıyoruz.

Türk Edebiyatında Yarım Kalan Aşklar - 2

Vedat Türkali ve Orhan Pamuk'un bu romanlarında aşkın yoğun anlatımına şüphe ve kaygı da eşlik ediyor. İşte çok daha fazlası!

Kısa Süreli Ayrılıklar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Çiftlerin partnerlerinden kısa süreli de olsa ayrı kalmaları birçok psikolojik ve fizyolojik değişim yaşamalarına sebep oluyor.

Tartışmalar Ne Zaman Bir Sorun Haline Geliyor?

"Amaan, tartışma dediğin ilişkinin tuzu biberi." Peki ya tuzu biberi fazla kaçırırsak neler olur? Nedir bu işin doğru yöntemi?

Sevilen Birinin Kaybını Kabullenmek

Bir sabah uyanıp da sevdiğimiz birinin artık orada olmadığını bilmek dünyamızı karartabiliyor. Acaba onu kalbimizde yaşatmak mümkün mü?

Boşanmalar genetik midir?

Ailedeki boşanmalar, çocukların da boşanacağını mı gösterir? "Boşanmış olmak" bir gen midir? Yoksa yerleşik düşüncelerimiz hatalı mı?

Beklenmedik bir ayrılık bizi nasıl etkiliyor?

Hiç beklemediğimiz bir anda gelen o mesaj, arama ya da buluşma... Beklenmeyen ayrılıklar bizi derinden sarsarak büyük etkiler bırakabiliyor.

Yakınlarımızı hayal etmek bizi olumlu etkiliyor!

Daha önce hiç çok sevdiğiniz birini hayal etmenin modunuzu yükselttiği oldu mu? Ya da hayali gerçeğinden daha güzel diye düşündüğünüz?

Ayrılığı açıklama tarzımız karşı tarafın stresini etkiliyor.

Nasıl ayrıldığımızın karşı tarafın gelecekteki hayatı için bir önemi var mıdır? Yoksa her ayrılık zaten aynı mıdır? Buyrun yazımıza!

İlişkilerdeki Çatışmalar Aslında Sağlıklıdır

Partnerinizle hiç tartışmadığınız bir ilişki mi hayal ediyorsunuz? Aslında çatışmalarınız ilişkinizin sağlıklı olduğunu gösteriyor!

Eski sevgililerimizi unutmak neden bu kadar zor?

Biten bir ilişkinin ardından neden bu denli gözyaşı dökeriz? Canımız neden bu kadar çok acır? Geçmişi unutmak neden bu kadar zor?

Ayrılıkla başa çıkmak için kendinizi yeniden inşa edin!

Bir ilişkinin bitişinini ardından nasıl toparlanırız? Belki de kimliğimizi yeniden inşa etmek bir çözümdür. Peki bunu nasıl başarırız?

Daha sağlıklı bir ayrılık için neler yapmalı?

Ayrılıklar her iki taraf içinde genellikle bir hayli zorlu geçiyor. Peki ayrılığı daha kolay bir şekilde gerçekleştirmenin yolları var mı?

Çatışan duygular hissedebilir miyiz?

Bir durumla ilgili hem pozitif hem negatif hissedebilir miyiz? Hem yakın kalıp hem mesafemizi korumak isteyebilir miyiz? Çatışan duygular da bize ait!

Romantik ilişkinizde sorgulamanız gereken davranışlar

İlişkinizde bazı durumların sürekli yaşanıp bunların sizi yorduğunu mu hissediyorsunuz? O halde bazı davranışlara birlikte göz atalım.

Akran Grupları, Akranlar Arasında Kabul Görme ve Çatışma

Çocuğun akranları tarafından "sevilesi" görülmesine akran kabulü deniyor. Akranları tarafından kabul edilmek ve reddedilmek neye yol açıyor?

Kardeş İlişkilerinin Çocukların Gelişimindeki Rolü

Kardeşler birbirlerinin kişilik gelişiminde önemli rol oynuyor! Kardeşler arası çatışma ve kıskançlığın ne gibi etkileri bulunuyor?

şarkılarla Ayrılık Sonrası Yas Süreci

Ayrılık sonrası inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi aşamalardan geçmek mümkün. Bu aşamaları bir de şarkılardan dinleyelim!

Kardeşler Arasındaki Çatışmalarda Ebeveynin Rolü

Çocuklarınız tartışırken arasına girmeli misiniz, yoksa kendi hallerine bırakmak ilişkileri adına daha mı sağlıklı? Cevabı yazımızda!

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış Bir Hikaye: Hiroşima Sevgilim

Travmatik deneyimler yıllar geçtikten sonra dahi etkisini korumaya devam ediyor. Hiroşima Sevgilim filmi bu durumu açıkça gösteriyor!

Romantik ilişkileri kimler daha kolay sonlandırabiliyor?

Bir ilişkiyi sürdürebilmenin sayısız beceri gerektirdiği ortada. Peki ya bir ilişkiyi bitirebilmek için neler gerekiyor?

Saplantılı ve Depresif Bir Karakter: Miles - Sideways Film Analizi

Kaygılı bağlanma stiline sahip bir kişinin yaşadığı ayrılık sonrası hayatına odaklanan bu filmi inceledik. Keyifli okumalar!

Sinemada Kadın Dayanışması: Thelma & Louise

Feminist ögelerin güçlü bir şekilde yansıtıldığı, kız kardeşliğe dayanan Thelma & Louise filmini inceledik. Keyifli okumalar!

İçinizi Isıtacak Dostluk Temalı Filmler

Beyaz perde yıllarca dostluk ilişkilerine ev sahipliği yapmıştır. Biz de sizler için izlenmeniz gereken dostluk temalı filmleri listeledik.

Hüzünlü Bir Son: Ayrılık Filmleri

Ayrılık çoğumuza tanıdık gelen bir durum olsa da her ayrılık kendine özgü hikayeler barındırıyor. İşte bu hikayelerden bazıları…

Dostluk Temalı Romanlar - 2

Montaigne, dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan diğerine kucaklayabilecek kadar uzundur, derdi. İşte dostluk temalı iki roman!

Dostluk Temalı Romanlar - 1

Dostluklar yaşamlarımızda olduğu gibi edebiyatta da önemli bir yere sahip. Bu yazımızda sizler için dostluk temalı dört romanı tanıtıyoruz.

Sevdiklerini Kaybetme Korkusu ve Ölümle Başa Çıkabilme

Sevdiklerimize bir şey olacağı, onları kaybedeceğimizin endişesi kimi zaman tüm benliğimizi sarıyor. Peki bu duyguyla nasıl baş edebiliriz?

İlişki bittikten sonra kimler barışmayı daha çok istiyor?

Bir ayrılık sonrası kimler eski partnerine dönmeye daha fazla meyilli ve istekli oluyor? Peki bunun benlik algımızla ilgisi ne? Cevaplar yazımızda!

Romantik İlişkilerde İletişim ve Yakınlık

İyi ve pozitif bir iletişim başarılı yakın ilişkilerin önemli bir göstergesi ve ilişkilerin her aşamasında önem taşıyor.

Duygusal Zeka Nedir? - 1

Duygusal zekası yüksek insanlar; duyguları okuma, anlama ve düzenleme konusunda öne çıkıyorlar. Duygusal zekayı ve ilişkilere etkisini inceledik.

Ebeveyn ve Çocuk - Yanlış Bilinenler

Ebeveynlerin boşanması çocuklar üzerinde gerçekten de her zaman yıkıcı etkiler mi bırakır? Yoksa bazı çocuklar için işlerin daha iyiye gitmesi için bir fırsat mıdır?

Ayrılık Da Sevdaya Dahil Mi?

Neredeyse hepimiz bir ilişkinin sona ermesinden sonra yas sürecinden geçiyoruz. Yas sürecinde bizi hangi aşamalar bekliyor?

Öz şefkat, Boşanma Sonrası Stresle Baş Etmeye Yardımcı Oluyor.

Ayrılık sonrası yaşanan süreç çok da kolay olmuyor. Peki öz şefkat geliştiren kişiler bu süreci daha kolay atlatabilir mi?

İşten Ayrıldım! Bununla Nasıl Başa Çıkacağım?

İşten ayrılmak da bir kayıp. Bu yüzden olumsuz duygular hissetmemiz çok doğal. İşte bu süreci kolaylaştırmak için yapılabilecekler!

İlişkideyken idealize ettiğimiz kişi ayrılık sonrası gözümüzden düşüyor.

"Ben bu kişiyle mi ilişki yaşamışım?" sorusunu kendinize sorduğunuz oldu mu? Peki neden ilişki içerisindeyken idealize ettiğimiz o kişi ayrılıktan sonra gözümüzden düşüveriyor?

Kim eski partnerine karşı daha olumlu görüşlere sahip?

Kim eski partneriyle ilgili daha olumlu düşüncelere sahip oluyor? Erkekler mi kadınlar mı? Neden bu konuda cinsiyet farklılığı bulunuyor?

Ebeveynler Kardeşler Arası Çekişmeleri Nasıl Durdurabilir?

Kardeşler arasında çıkabilecek çekişmeler doğal bir sürecin sonucu olabiliyor. Bu davranışın sebeplerini ve bu konuda bir ebeveyn olarak yapabileceklerinizi yazımızda ele alıyoruz!

Ekolojik Yas

Bir yandan çaresiziz, öte yandan da bitkilerin, hayvanların, ormanların yani kaybettiklerimizin ardından bir yas tutuyoruz. Peki nedir bu ekolojik yas?

Neden Fedakarlık Yapıyoruz?

Partneriniz veya ilişkiniz için başka bir şehre taşınır mıydınız? İlişkilerde fedakarlık yapma motivasyonumuz üzerine okumak için tıklayın.

Sağlıklı ve Güçlü İlişkiler Hangi Unsurları İçeriyor?

Bir ilişkiyi başarılı kılan nedir? Nasıl bazı çiftler bir ömür boyu ilişkisini mutlulukla sürdürebiliyor?

Boşanma Sonrasında Takım Olabilmek

Boşanma sonrası, ebeveynlerin bir takım olarak hareket etmesi ve çocuklarının sürece uyum sağlamalarına destek olmaları geçiş dönemini kolaylaştırıyor.

Ebeveynin Kaybından Sonra Ebeveyn Olmak

Ebeveynin kaybından sonra ebeveyn olmak, çocuk yetiştirme sürecine yeni zorluklar ekleyebiliyor. Bu durumdaki bireyler ne hissediyor, neler yaşıyor?

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

Nişan Atmak Mı Daha Zor, Boşanmak Mı?

Boşanmaya kıyasla nişan atmak ve ilişkiyi sonlandırmak daha az yıpratıcı bir süreç olabiliyor.

2021’in Aşk Şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2021’in dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Neden Ayrılamayız?

Neden bizi çok da mutlu etmeyen bir ilişkinin içinde kalmaya devam ederiz? Olumsuz deneyimlerimize rağmen niye ilişkiyi bitirmeyiz? Cevabı yazımızda!

İki Frida - Resim Önerisi

İki Frida adlı esere hiç yakından baktınız mı? Frida Kahlo çektiği ayrılık acısını, yalnızlık ve çaresizlik hislerini sanatıyla gösteriyor.

İlişkileri Merkezine Alan Tiyatro Oyunları

İnsanı insana insanla anlatma sanatı: tiyatro! Yakın ilişkileri sahneye taşıyan tiyatro oyunlarını sizler için derledik.

Mutsuz Arkadaşlıklardan Neden Kopamıyoruz?

Arkadaşlıklarımız bize her zaman iyi gelmeyebiliyor. Ama yine de onlardan kopmakta zorlanıyoruz. Bunun sebeplerini sizin için inceledik.