İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Sena Sadi

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Tiefschlaf - Irene Mischak

Evin farklı bir odası, farklı pozisyonlar, yabancı biri, sıra dışı bir ortam, oral seks, romantik seks, BDSM, yakalanma korkusu, kostümler, fetişler ve daha birçoğu... Sizi cinsel olarak uyaran her türlü erotik hayaliniz veya zihinsel imgeniz cinsel fanteziniz olarak tanımlanabilir. "Cinsel fanteziler" başlığı düşünüldüğünde akla birçok soru geliyor. Cinsel fanteziler ilk ne zaman ortaya çıkıyor? Cinsel fantezilere sahip olmak sağlıklı mıdır? Partnerimle bunları paylaşmalı mıyım? Bağlanma stilleri ile cinsel fantezilerin ilişkisi var mıdır?


Erotik hayallerimiz ne zaman oluşmaya başlıyor ve nasıl gelişiyor?

Erotik hayallerin ve fantezilerin kişiyi uyarması genellikle kişinin cinsel dürtülerinin yeni yeni oluştuğu ergenlik döneminde başlıyor. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kişinin arzuları ve fantezileri de değişmeye ve şekillenmeye devam ediyor. Cinsel fanteziler kişiler arasında farklılık gösterebiliyor. Bu farklılığın oluşmasında çevresel koşullar, kültürel ve sosyal faktörler etkili olabiliyor. Kişinin cinsel fantezilerinin olması arzu ve haz duygusunu uyandırıyor ve bu duygular cinsel isteği artıran faktörler arasında yer alıyor. Cinsel fantezilerimizin yansımalarını eylemlerimizde görmemiz mümkün. Bunun en basit örneği, mastürbasyon sırasında kurduğumuz erotik hayaller veya bir porno sitesinde arattığımız başlıklar.

Cinsel fantezilere sahip olmak sağlıklı mı?

Evet. Cinsel fanteziler, cinselliğin doğal ve sağlıklı bir parçası. Hatta klinik psikoloji alanında yapılan bazı araştırmalar, romantik ilişkilerde cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireylere cinsel hayal gücünü geliştirmeyi ve cinsel fantezilerin kullanımını öneriyor. Cinsel fantezilere sahip olmamanın ve cinsellik içeren hayaller kuramamanın kimi araştırmalarda cinsel işlev bozukluğuyla ilişkili olduğu bulunuyor. Cinsel fantezilerin romantik ilişkilerdeki dinamikleri incelemek için faydalı olabileceğini söylemek bile mümkün çünkü fanteziler, insanların romantik partnerlerinden gerçekte ne istediklerine dair içgörü sağlayabilme potansiyeline sahipler.

Cinsel fantezilerimizi partnerimizle paylaşmalı mıyız?

Birçok kişi cinsel fantezilerini söylemekten çekinebiliyor fakat partnerle cinsel fantezileri paylaşmak aslında oldukça avantajlı bir duruma dönüşebilir. Romantik ilişkilerde cinsel iletişim, partnerlerin sağlıklı ilişki yürütebilmeleri ve karşılıklı doyuma ulaşabilmelerinde önemli bir yer tutuyor. Yapılan çalışmalarda cinsel iletişimde partnerlerin birbirlerine fantezilerinden ve isteklerinden bahsetmelerinin cinsellikten aldıkları doyumu ve hazzı arttırdığı görülüyor. Partnerinizle arzularınızı ve fetişlerinizi, kısaca sizi cinsel olarak uyaran fantezilerinizi paylaşmak ve partnerinizin fikirlerini almak yeni maceralara ve deneyimlere atılmanızı sağlayabilir. Partnerinizin onayı ve rızası dahilinde onunla olan paylaşımlarınız sayesinde arzu ve doyuma ulaşmanız daha mümkün ve heyecanlı bir hale gelebilir.

Bağlanma stilleri cinsel fantezileri etkiliyor mu?

Bu konuda yapılan bir araştırmada, bağlanma stilleri ve cinsel fanteziler arasındaki ilişki inceleniyor. Bulgular, bağlanma kaygısına sahip olan bireylerin cinsel fantezi kurma eğiliminin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Araştırmada cinsiyetlere göre farklı durumlar da ortaya çıkıyor. Kaygılı bağlanan kadınların, sınırsız seks fantezisi kurduklarını bildirme olasılığının daha yüksek olduğu, kaygılı bağlanma stiline sahip olan erkeklerin ise özellikle "romantik fanteziler" kurma eğiliminde oldukları saptanıyor.

Araştırmada kısıtlanmamış seks (unrestricted sex) başlığı; yabancı biri ile seks yapmak, duygusuz seks yapmak, aynı anda birden fazla partnerle seks yapmak gibi temaları kapsıyor. Romantik seks başlığı ise seks esnasında romantik duygular yaşamak, tutkulu öpüşmek, sevgi ve duygusal bağ hissetmek olarak alınıyor. Kaçıngan bağlanma stiline sahip olan bireylerin (özellikle erkekler) romantik temalarla fantezi kurma eğilimlerinin daha düşük olduğu saptanıyor. Genel olarak kaçıngan bağlanan kişilerin cinselliği yakınlıktan ayırma eğiliminde oldukları ve yakın ilişkilerinde dahi bunu sürdürdükleri görülüyor.

Yine aynı araştırma kapsamında, katılımcılardan bir cinsel fantezilerini anlatmaları isteniyor. Bulgulara göre, kaygılı bireylerin "karşı konulamaz bir şekilde arzu edilme" istekleri ve kendilerini "şefkatli ve çaresiz" olarak nitelendirme olasılıkları daha muhtemel oluyor. Birinci çalışmaya paralel olarak kaygılı bağlanan kadınların romantik partnerleri dışındaki bireyler hakkında fanteziler kurma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunuyor. Kaygılı bağlanan erkeklerin özellikle fantezilerinde partnerlerini cinsel olarak tatmin etme arzusunu ifade etme eğiliminde oldukları görülüyor. Kaçıngan bağlanma stiline sahip bireylerin cinsel fantezileri ise bireyin cinsiyetine ve ilişki durumuna bağlı olan yakınlık endişelerini yansıtabiliyor.

Bu çalışma doğrultusunda bağlanma stilleri ve cinsiyetin, cinsel fanteziler ile ilişkili olduğu görülüyor. Bağlanma stillerinin cinsel fantezilerin türünü belirlemede oldukça etkili olduğu sonucuna varılıyor.*

Cinsel fanteziler, toplumda her ne kadar bahsedilmekten çekinilen bir konu olsa da araştırmalar cinsel fantezilere sahip olmanın sağlıklı ve doğal olduğunu gösteriyor. Partnerle istekleri, arzuları ve cinsel fantezileri paylaşmak aradaki yakınlığı artırıyor. Elbette, her çift için cinsel fanteziler aynı derecede zevk vermeyebilir veya partneriniz sizin keyif aldığınız fantezilerden hoşlanmayabilir. Bu durumda, onunla her ikinizin de rahat ve memnun hissettiği bir noktada buluşabilir veya birlikte yeni fikirler üretebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, cinsel fantezilerin "başka birini rahatsız etmeyecek ve karşıdaki kişinin onayı dahilinde" yaşanması.

* Bu araştırma İsrail'de yaşayan bireylerin istatistiklerinden oluşmaktadır. Kişilerin fantezi eğilimlerinin kültürel yapıdan, çevresel koşullardan ve sosyal faktörlerden etkilenebileceğini unutmamak gerekir.

[1] Cinsel Fanteziler. CETAD. (n.d.). https://www.cetad.org.tr/73/sik-sorulan-sorular/36/cinsel-fanteziler.
[2] Newbury, R., Hayter, M., Wylie, R. W., & Riddell, J. (2012). Sexual fantasy as clinical intervention.Sexual and Relationship Therapy,27(4), 358-371.
[3] Ziegler, A., & Conley, T. D. (2016). The importance and meaning of sexual fantasies in intimate relationships. In K. Aumer (Ed.), The Psychology of love and hate in intimate relationships (pp. 29-45). Basel, Switzerland: Springer.
[4] Cupach, W. R., & Metts, S. (1995). The role of sexual attitude similarity in romantic heterosexual relationships.Personal Relationships,2(4), 287-300.
[5] Cupach, W. R., & Comstock, J. (1990). Satisfaction with sexual communication in marriage: Links to sexual satisfaction and dyadic adjustment.Journal of Social and Personal Relationships,7(2), 179-186.[6] Birnbaum, G. E. (2007). Beyond the borders of reality: Attachment orientations and sexual fantasies. Personal Relationships, 14(2), 321-342.

Benzer yazılar

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Doğayla İç İçe Nesiller Yetiştirmek

Eskisi gibi misket oynayabilmek hala mümkün mü? Çocukların sokağa çıkıp oyun oynayabilmesi için neler yapabiliriz? Öneriler yazımızda!

Evcil Hayvanların DEHB Olan Çocuklara Faydaları

Evcil hayvanlar çocuklar için harika birer yakın arkadaş olabiliyor. Bu arkadaşlık DEHB’li çocuklara birçok açıdan iyi geliyor.

Seks Sonrası Melankoli

Partnerinizle çok güzel bir yakınlaşma yaşadınız, seks bitti ancak yerini bir hüzün aldı. Peki nedir bu seks sonrası yaşanan hüznün sebebi?

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Fanteziler, cinselliğin gerçek fakat bir o kadar da konuşulmayan tarafı. Bu konudaki soru işaretlerinizi giderecek bir yazı hazırladık.

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Doğum Kontrol Hapları

Prezervatiflerden sonra adını en çok duyduğumuz korunma yöntemlerinden biri doğum kontrol hapları. Peki bu haplar gebelikten nasıl korur? Olası yan etkileri nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri: Prezervatif

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri prezervatif. Peki prezervatif sadece erkekler tarafından mı kullanılır? Ne denli koruyucudur?

Doğum Kontrol Yöntemleri - Yanlış Bilinenler

Birden fazla prezervatif daha mı koruyucu? Geri çekilme yöntemi her zaman işe yarar mı? Bu işin doğrusu ne?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Cinselliğe dair birçok konuda olduğu gibi ilk cinsel deneyim hakkında da çok fazla yanlış "bilgi" var. Bu konuyla ilgili bilgiler yazımızda!

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cinsel Akışkanlık Nedir?

Cinsel akışkanlık, son yıllarda araştırmacıların cinsel yönelimin geçici veya kalıcı olarak değişebildiğini fark etmesiyle ortaya çıktı.

Demiseksüellik nedir?

Daha önce hiç duygularınızın olmadığı birine karşı fiziksel bir çekim de hissedemediğiniz oldu mu? Belki de demiseksüel olabilirsiniz!

Erkekler Kısa Süreli İlişkileri mi Tercih Ederler?

Erkekler kısa süreli ilişkiler kurmaya daha yatkın mıdır? Yoksa bu sadece filmlerin, kitapların bize öğrettiği bir halk efsanesi midir?

Seks Robotları ve Sanal Gerçeklik

Teknoloji hayatın her alanını değiştirmeye devam ediyor. Seks robotları, uzak bir gelecek gibi gözükse de, hayatımızı nasıl değiştirebilir?

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.

Bebeklerin Tensel Temasa Olan İhtiyacı

Sevdiklerinize sarılmanın, dokunmanın ne kadar iyi hissettirdiğini bilirsiniz. İşte o temaslara bebeklerin de çok ihtiyacı var!