Aşkın Ömrü Ne Kadar?

Pelin Gömleksiz

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

Midnight- Anne Magill (2011)

İlk aşık olduğumuz dönemde hissettiklerimizi düşününce o yoğun duyguların ve yüksek halin her zaman sürmesini beklemek pek mantıklı değil. Kaldı ki her zaman aynı duyguları aynı yoğunlukta hissetmeye devam etseydik hayatımıza normal bir şekilde devam etmemiz bir hayli güç olurdu. Araştırmacılara göre genellikle 1-3 yıl arasında, ilişkinin başında gördüğümüz tutkulu aşk zamanla azalıyor ve yerini arkadaşça aşka bırakıyor. Bu dönemde birçok çift kendini “Aşkımız bitti mi? Neden eski heyecanımız yok?” gibi sorular sorarken buluyor.


Aşkın farklı tanımları olsa da birçok araştırmacı; romantik aşkın (yoğun ve güçlü duygular, cinsel istek) zaman ilerledikçe azaldığı ve yerini yol arkadaşlığına, en iyi ihtimalle arkadaşça aşka bıraktığı konusunda hemfikir.

Genellikle yoğun romantik aşkın, ilişkinin ilk dönemlerinde görüldüğü ve zamanla azaldığı varsayılıyor. Bazı teorilere göre, evliliklerde veya çocuk doğduktan sonra ilişkide aşkın yeri artık çok az oluyor. Kimileri ise doğru koşullar sağlandığında ilişkinin ilk döneminde görülen o yoğun aşkın ve tutkunun yerini arkadaşça aşka bırakacağını düşünüyor. 2012 yılında yapılan bir araştırma, senelerdir devam eden evliliklerde aşkın olup olmadığını araştırmak için bu konunun uzmanlarına gidiyor, yani 10 sene veya daha uzun süredir evli olan çiftlere!

Bu araştırmaya göre, 10 yıl ve daha uzun bir süredir evli olan kişilerin yüzde 40’ı çok yoğun bir şekilde, yüzde 15’i yoğun bir şekilde partnerlerine hala aşık olduğunu belirtiyor. Üstelik sonuçlar bununla da kalmıyor: 30 yıl ve daha fazla süredir birlikte olan çiftlerin kadınlarda yüzde 40’ı, erkeklerde ise yüzde 35’i hala çok yoğun bir şekilde partnerlerine aşık olduklarını belirtiyor. Hala birbirine güçlü duygular besleyen çiftler olduğunu fark eden araştırmacılar, bunun sebeplerini anlamak istiyorlar. Araştırmaya göre en yoğun aşk, hem güçlü bir romantik çekimin olduğu hem de çiftlerin yeni ve kendilerini zorlayacak ortak faaliyetlere katılmaktan hoşlandıkları ilişkilerde ortaya çıkıyor. Yani, çiftlerin birbirlerine güçlü duygular beslemeleri ve o ilişki içinde geliştiklerini, yeni deneyimlere atıldıklarını hissetmeleri ile ilişkide yoğun duygular beslemeye devam etmeleri arasında bir ilişki bulunuyor.

Bir araştırmaya göre romantik aşk ile ilişkiden memnun olma seviyesi arasında hem kısa süreli hem uzun süreli ilişkilerde güçlü bir ilişki bulunuyor. Bu da gösteriyor ki romantik aşkın varlığı, ilişkilerin hem kurulması hem de sürdürülmesi için önem taşıyor. Yine hem kısa hem uzun süreli ilişkilerde arkadaşça aşk ve ilişki memnuniyeti arasında bir ilişki bulunuyor ancak uzun süreli ilişkilerde bu ilişki biraz daha kuvvetli. Bu sonuç, başarılı uzun süreli ilişkilerde sakin, arkadaşlığa benzer, bağlılığın olduğu bir ilişkinin daha önemli olabileceğini gösteriyor. Birçok çalışma, romantik aşk ile hayattaki genel mutluluk düzeyi, daha yüksek yaşam memnuniyeti ve daha iyi bir fiziksel sağlık arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Fakat evlilikle ilişkili sorunlar, (kıskançlık, kontrol, şiddet gibi) ilişkiye aşırı derecede takıntılı olmanın sağlıksız olabileceğini gösteriyor. Bu takıntı hali, kişinin iş hayatında, sosyalleşme konusunda veya aile ilişkilerinde sorunlar yaşaması ile sonuçlanabiliyor. Araştırmalar, uzun süre devam eden ilişkilerde romantik aşkın gelişebileceğini ancak takıntının bu ilişkilerde genellikle bir yeri olmadığını gösteriyor.İlişkinizdeki Tutkuyu Koruyabilir misiniz?

Tüm bu araştırmalardan yola çıkarak ilişkinizin geleceğine dair fikir sahibi olmak ister misiniz? İşte ilişkideki yoğun duyguların, geçen zamana karşı koyabileceğini gösteren bazı işaretler:

  1. Partner hakkında olumlu düşünmek
Partner hakkında olumlu düşüncelere sahip olmak, onun olumsuz taraflarına ve kusurlarına değil, olumlu yönlerine odaklandığımız anlamına geliyor. Bizi rahatsız eden ufak şeyler üzerine sürekli düşünmek, olumsuzlukların gözümüzde daha da büyümesine ve aramızdaki etkileşimin sağlıksız bir hal almasına yol açabiliyor. Mutlu ilişkilerde kişiler, birlikte paylaştıkları olumlu deneyimleri olumsuzlara kıyasla daha çok hatırlıyorlar.

  1. Yan yana değilken partner hakkında düşünmek
Gün içinde partneriniz aklınıza geliyor mu? Yoksa birbirinizden ayrıldığınız an birbirinizin zihninden de çıkıyor musunuz? Ne kadar zaman sonra birbirinizi özlemeye, birbiriniz hakkında düşünmeye başlıyorsunuz? Elbette her anı birlikte geçirmek veya ayrı olduğunuz her an birbirinizin özlemiyle yanıp tutuşmak zorunda değilsiniz ama partnerinizin yokluğunu ne kadar fark ettiğiniz hislerinizin yoğunluğuyla ilgili mesaj veriyor olabilir.

  1. Yeni ve zorlayıcı aktivitelerden keyif almak
Birlikte zaman geçirmek, ilişkinin iyiliği adına önemli ancak onun kadar önemli bir şey daha var: bu zamanı nasıl geçirdiğimiz! Birlikte yeni ve heyecanlı aktivitelere katılmak, birbirimize duyduğumuz hislerin güçlenmesiyle ilişkilendiriliyor. Rutinlerinizin dışına çıktığınız herhangi bir aktiviteyi birlikte deneyebilir ve bu deneyime birlikte atılmış olmanın yarattığı heyecana kapılabilirsiniz.

  1. Birlikte zaman geçirmek
Eğer birini seviyorsanız onunla vakit geçirmek istersiniz. Birlikte yeni deneyimlere atılmak kadar gündelik hayatın içerisinde doğal bir şekilde vakit geçirebilmek de önemli. Ev işlerini yapmak, yemek hazırlamak veya alışverişe gitmek gibi sıradan aktiviteleri birlikte yaparak duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

  1. Duyguları göstermek
Partnerinize güçlü duygular hissediyor olabilirsiniz fakat onları partnerinize ne kadar gösteriyorsunuz? İlişkide tutkuyu korumak için hissedilen sevgiyi fiziksel yollarla karşı tarafa göstermek önem taşıyor. Sevgiyi gösterebilmek için her zaman coşkulu ve büyük hareketlere gerek yok; sarılmak, ufak bir dokunuş veya bir öpücük bu hissi vermek için yeterli olabiliyor.

  1. Partnerde cinsel arzu uyandırmak
Küçük dokunuşlar, yalnızca duygusal bağı güçlendirmekle kalmıyor partnerinize olan cinsel isteğinizin de güçlenmesine yardımcı oluyor. Bu küçük dokunuşların, onları harekete geçirdiğini, vücutlarında bir karıncalanma yarattığını söyleyen kişiler, genellikle ilişkilerinde tutkuyu korumayı başarmış çiftler oluyor.

  1. Aktif bir cinsel hayata sahip olmak
Birbirine aşık çiftler, düzenli bir şekilde seks yapmaya daha yatkın oluyorlar. İlişkilerinde en mutlu olan kişiler, hem partnerlerini daha çok seviyor hem de daha sık seks yapıyorlar. Cinsel yakınlık, aşk ve mutluluğun gelişmesinde ve sürdürülmesinde etkili oluyor.

  1. Genel olarak mutlu hissetmek
Stres seviyemiz yüksek olduğunda ilişkimizde sorun yaşayabiliyor veya ilişkimizde sorunlar olduğunda stresli hissedebiliyoruz. Hayatlarından memnun olan insanlar, genellikle partnerlerine karşı da güçlü bir sevgi hissediyorlar. Fakat insanlar mutlu oldukları için mi daha yoğun bir sevgi besliyorlar yoksa partnerlerini çok sevdikleri için mi daha mutlular, bunu söylemek biraz güç. Belki de her ikisi de geçerlidir!

  1. Birbirinden haberdar olmak istemek
Birbirine karşı güçlü bir sevgi hisseden kişiler, birbirinden haberdar olmak isterler. Bunu hem gün içerisinde neler yaptığını bilmek hem de hayattaki hedeflerini bilmek gibi daha genel anlamda düşünebilirsiniz. Birbirinizin kişisel sınırlarını ihlal etmeden partnerinizin ne yaptığını ve neler planladığını öğrenmek istemeniz onun zihninizin bir köşesini hep meşgul ettiğini gösteriyor.

  1. Hayata karşı güçlü bir tutku beslemek
Günlük hayatlarında işlerini aşk ve tutkuyla yapan insanlar, bunu ilişkilerine de yansıtıyor gibi görünüyor. Beynimizin ödül merkezi, günlük hayatımızda bizi heyecanlandıran şeylere (hobilerimiz, işimiz, ilgi alanlarımız) verdiği tepkinin bir benzerini aşık olduğumuzda da veriyor. Bu sebeple hayatımızın bu alanlarında hissettiğimiz tutkuyu güçlendirmek, ilişkimizde de etkisini gösterebilir.

[1] Fishbane, M. (2015, May 15). After the thrill is gone: The science of long-term love. Good Therapy. Retrieved from https://www.goodtherapy.org/blog/after-the-thrill-is-gone-the-science-of-long-term-love-1205147
[2] O’Leary, K., Acevedo, B. P., Aron, A., Huddy, L., & Mashek, D. (2012). Is long-term love more than a rare phenomenon? If so, what are its correlates?. Social Psychological and Personality Science, 3(2), 241-249.
[3] Whitbourne, S. K. (2012). The 12 ties that bind long-term relationships. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201206/the-12-ties-bind-long-term-relationships
[4] Acevedo, B. P., & Aron, A. (2009). Does a long-term relationship kill romantic love? Review of General Psychology, 13(1), 59–65.

Benzer yazılar

Aşık olduğumuz kişiyi düşünmek enerji veriyor!

Onu düşününce içiniz kıpır kıpır mı oluyor? Yerinizde duramaz gibi mi hissediyorsunuz? Artık bunun gerçek olduğuna inanabilirsiniz.

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bir İlişkide Tutku Neden Azalır?

Partnerlerin birbirlerine karşı hissettiği cinsel arzunun zamanla azalması doğal mıdır? Bunun önüne geçmek için neler yapılabilir?

Biyolojik Perspektiften Aşk

Midedeki kelebekler, hızlı kalp atışı ve terleyen avuçlar... Bu fizyolojik tepkiler, aşık olduğumuzda hormonların işleyişiyle bağlantılı.

"O" kişinin kader olduğuna inanmak sağlıklı mı?

Siz de partnerinizle birlikte olmanızı sağlayan faktörün kader olduğuna inanıyorsanız, bu durum ilişkinize zarar veriyor olabilir. Nasıl mı?

Karşılıksız Aşk 1 - Nasıl ve Neden?

Karşılıksız aşk neden var? Neden karşılık görmeden aşık oluyoruz? Neden kendimize bunu yapıyoruz? Bu karşılıksız aşklar bizi nasıl etkiliyor?

Evlilik mi birlikte yaşamak mı?

Partnerinizle bir süre birlikte yaşamak mı daha iyi bir fikir yoksa bir an önce evlenmek mi? Bakalım bilimsel bulgular bize neler söylüyor.

Ya partnerimle sevgimizi farklı şekilde gösteriyorsak?

Sevgimizi göstermenin tek bir yolu olmak zorunda mı? Yoksa herkes aşkını nasıl isterse öyle mi yaşar? Peki bunların ilişkimize etkisi ne?

İlişki şansını kaçırmak reddedilmekten daha mı zor?

"Olsaydı olurmuş ama olmadı." Kalben'in şarkısında da dile getirdiği gibi, sizin de böyle sürüncemede kalan bir hikayeniz var mı?

Fizyolojik Uyarılma Çekiciliği Neden Artırır?

Spor salonundaki insanlar daha mı çekici yoksa beynimiz egzersizin sağladığı fizyolojik uyarılmayı yanlış mı yorumluyor?

Filmler İlişkilere Bakış Açımızı Nasıl Etkiliyor?

Hep o filmlerde gördüğümüz, partnerlerin birbirleri için türlü fedakarlıklar yaptıkları aşklar... Gerçek hayatta bir karşılıkları var mı?

Evlenme Kararını ve Yaşını Etkileyen Faktörler

Ne zaman evlenmeliyim? Bu kararı nasıl vereceğim? Evlenme kararını ve yaşını etkileyen faktörler yazımızda.

İlişkileri Boşanmaya Sürükleyen Davranışlar

İyi günde, kötü günde bir arada olmaya evet desek de gün geliyor ki ilişkiyi daha fazla sürdüremez oluyoruz. Boşanmaya ne sebep oluyor?

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Aşk

Birçok insan ilk aşkını hatırlar. İlkleri bu denli unutulmaz kılan, bizde bu denli büyük etkiler bırakmasına sebep olan şey tam olarak ne?

Aynı Anda Birden Çok Kişiye Aşık Olmak Mümkün Mü?

İnsan aynı anda birden çok kişiye aşık olabilir mi? Çok tartışılan bu sorunun cevabına yazımızdan ulaşabilir, çok aşlılık kavramıyla tanışabilirsiniz!

İyi Ki Varsın Oksitosin!

Sevgi hormonu olarak bildiğimiz oksitosinin etkileri saymakla bitmiyor. Doğumdan bağlanmaya cinsellikten sosyalliğe birçok konuda etkisi bulunuyor!

Karşılıksız Aşk 2 - Üstesinden Gelme Yöntemleri

Diyelim ki şans yüzünüze gülmedi ve karşılıksız bir aşka tutuldunuz. Bu durumun üstesinden gelmek ve reddedilmenin acısını hafifletmek mümkün.

Kırmızı Renginin Çekim Gücü

Aşkın rengi nedir? Kırmızı! Kırmızı rengin heyecan uyandırdığını ve çekiciliği arttırdığını gösteren birçok araştırma bulunuyor desek?

Karşılıksız Aşkı Konu Edinen 4 Büyük Klasik

Aşk… İnsanlığın en özel ve en eski duygularından biri. Karşılıksız ise de gelip geçen bir misafir. İşte bu misafiri konu alan kitaplar…

En yakın arkadaşların evlilikleri de çok mutlu oluyor.

Arkadaştan sevgili olur mu? Peki ya evlilik? Çalışmalar, arkadaşların daha mutlu bir evlilik sürdüğünü gösteriyor. Peki neden?

Nazım Hikmet'in şiirlerinde Aşk - 2

Bu yazımızda Nazım Hikmet'in 1945 sonrası şiirlerinde giderek artan lirizmi, değişimleri ve şiirlerinin genel özelliklerini inceliyoruz.

Nazım Hikmet'in şiirlerinde Aşk - 1

Nazım Hikmet en güzel sevda şiirlerini yazan şairlerimizin başında geliyor. Bu yazımızda örnekler ve yorumlarla sanatını irdeliyoruz.

Tanzimat Edebiyatında Aşkı Konu Edinen Romanlar - 1

Tanzimat döneminde yetişen edebiyatçılarımız aşkı romanlarının tam da merkezine aldılar. İşte bu sanat eserlerinin birkaç örneği!

Tanzimat Edebiyatında Aşkı Konu Edinen Romanlar - 2

Tanzimat dönemi aşk romanlarında anlatılan, genellikle "sevda muharebeleri"nden mağlup ayrılan sevdazedelerin hikayeleriydi. İşte örnekleri!

Türk Edebiyatında Yarım Kalan Aşklar - 2

Vedat Türkali ve Orhan Pamuk'un bu romanlarında aşkın yoğun anlatımına şüphe ve kaygı da eşlik ediyor. İşte çok daha fazlası!

Tutulmanın Psikolojisi 1 - Nereden Geliyor?

Nedir bu sırılsıklam aşık olma hali? "Tutulma" kavramı nereden geliyor? Bu yazımızda tutulmanın biliminden bahsediyoruz.

Boşanmalar genetik midir?

Ailedeki boşanmalar, çocukların da boşanacağını mı gösterir? "Boşanmış olmak" bir gen midir? Yoksa yerleşik düşüncelerimiz hatalı mı?

Aşk Bir Bağımlılık Mıdır?

Onsuz yaşayamam. Ona çok ihtiyacım var. Ondan vazgeçemiyorum. Bu cümleler çok aşık birine mi yoksa bağımlı birine mi ait?

İlk görüşte aşk mı, arkadaşlıktan doğan aşk mı?

İlk görüşte aşık olduğunuz biriyle mi olmak isterdiniz, yoksa uzun süreli arkadaşlığın sonunda kurulan beraberlik mi sizi daha mutlu ederdi?

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

İlişki memnuniyeti az olanlar aldatmaya daha meyilli oluyorlar.

İlişkimizden memnun olmamak bizi aldatmaya iter mi? Yoksa aldatmaya meyilli olduğumuzdan dolayı mı memnuniyetimiz düşer?

Aşkı Konu Edinen 4 Belgesel Serisi

Aşkı nasıl yaşadığımız biricik olsa da, her aşkın ortak ögeleri bulunuyor. Bu yazıda aşkı anlatan 4 belgeseli inceledik. Keyifli okumalar!

Aşkı Anlatan 8 Kısa Animasyon

Bu yazıda sizler için yemek molalarında izleyebileceğiniz aşkı konu alan sekiz kısa animasyonu derledik. şimdiden keyifli seyirler!

İzleyenlere Çocukluk Aşkını Hatırlatacak 5 Film

İşte o günlüğünüze yazdığınız, belki de yaz akşamlarında eve çağrılıncaya kadar koşturduğunuz ilk aşkınızı sizlere hatırlatacak beş film!

Aşağılık Kompleksine Değinen İki Büyük Klasik

Bireyin kendini diğer insanlardan daha aşağı görmesi yüzyıllardır edebiyat eserlerine konu oluyor. İşte bu konuda iki klasik!

Romantik İlişkinizi Gözden Geçirmeniz İçin Yardımcı Olabilecek Sorular

Her ilişki zorlayıcı zamanlardan geçiyor. Böyle zamanlarda ilişkinizi daha objektif değerlendirmek için kendinize neler sorabilirsiniz?

Gençlik Aşkları: Olivia Rodrigo - SOUR

Z kuşağının aşk ile ilgili tecrübelerini anlatan bu albümü sınır koymak, toksik ilişkiler ve kapanış yapabilmek üzerinden inceliyoruz!

Duygusal Zeka Nedir? - 1

Duygusal zekası yüksek insanlar; duyguları okuma, anlama ve düzenleme konusunda öne çıkıyorlar. Duygusal zekayı ve ilişkilere etkisini inceledik.

Aynı evde yaşamak ilişki için gerçekten de önemli mi?

İleri yaştaki insanlar arasında ilişkiyi ayrı evlerde sürdürmek alternatif bir seçenek haline gelebiliyor. Peki bu tarz bir ilişki kişilere neler sunuyor?

Hatalarımızı kabul edebilmek ilişki kalitesini artırıyor.

Bir ilişkinin kalitesi az hata yapmakla mı yoksa yapılan o hataları kabul edebilmekle mi artar? Yapılan bir araştırma bu konuya ışık tutuyor.

Modern Zamanlarda Aşk

Günümüzde partnerlerimizi daha çok sosyal medya aracılığıyla buluyoruz. Peki bu aşka bakışımızı ve aşkı nasıl yaşadığımızı değiştiriyor mu?

Aşkın Farklı Türlerine Dair Bir Komedi - Crazy, Stupid, Love

Emma Stone, Ryan Gosling ve Steve Carrell'ın başrollerini paylaştığı film, aşka dair sorular sorduran bir romantik komedi.

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Sosyoekonomik Düzey Farkı

Kişilerin sosyoekonomik düzeyi hayatlarında pek çok faktörü etkiliyor. Sahip olduğu romantik ilişkileri de bunlardan biri! Bu yazımızda bu etkileri inceliyoruz.

Mutlu çiftler aynı zamanda mutluluk saçan ebeveynler midir?

Partneriniz tarafından sevilmek ve partnerinizi sevmek sizi daha mutlu, daha neşeli biri yapıyor ve bu mutluluk bulaşıcı.

Nişan Atmak Mı Daha Zor, Boşanmak Mı?

Boşanmaya kıyasla nişan atmak ve ilişkiyi sonlandırmak daha az yıpratıcı bir süreç olabiliyor.

2021’in Aşk Şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2021’in dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Aşkın Tanımını Yapmak Mümkün mü?

Kavuşmak, kavuşamamak, birlikte olup bütün dünyaya meydan okumak… Sizce aşk nedir? Böylesine karmaşık bir deneyimin tanımı yapılabilir mi?

Özgürleştiren Aşk Mı Kısıtlayan Aşk Mı?

Aşkı nasıl tanımlıyoruz? Bizi büyüten, keşfetmemize olanak sağlayan bir durum olarak mı yoksa aşk için her seferinde kendimizi feda etmemiz mi gerekiyor?

İlişkileri Merkezine Alan Tiyatro Oyunları

İnsanı insana insanla anlatma sanatı: tiyatro! Yakın ilişkileri sahneye taşıyan tiyatro oyunlarını sizler için derledik.

Romantik İlişkide Kendi Cinselliğini Yaşamak

Porno izlemek veya mastürbasyon ilişkiden tatmin olunmadığını mı gösterir? İlişkide partnersiz cinsellik hakkındaki yargıların temellerini ve doğruluğunu inceledik.