Sorunlara Odaklandığımızda İlişkimizi Daha Kötü Algılıyoruz.

Yakın İlişkiler

Sorunlara Odaklandığımızda İlişkimizi Daha Kötü Algılıyoruz.

Çoğu zaman yaşanan olayların olumsuz yanlarına odaklanmaya daha fazla meyilli olabiliyoruz. Bu da kararlarımızı, duygularımızı ve hatta gündelik hayatımızı etkiliyor. Ani bir sorunla karşılaştığımızda ilişkimizin güzel yönlerine odaklanmayı bırakarak olumsuza yoğunlaşıyor ve bundan etkileniyoruz. Bir sorunu olduğundan daha büyük gördüğümüzde aslında ilişkimizi de olduğundan daha kötü algılamaya başlıyoruz. Hatta partnerimize karşı kuşku duyuyoruz ve ilişkiye dair beslediğimiz umutlar azalıyor.

Araştırmalara göre, ilişkide pozitif illüzyonlar kurduğumuzda kuşku ile umut arasında oluşan bu gerilim de azalıyor. Peki nedir bu pozitif illüzyonlar? Örneğin, partnerimizi idealize etmemiz, ilişkide karşılaşmamızın muhtemel olduğu zorluklarla başa çıkabileceğimize inanmamız ve geleceğe dair daha iyimser olmamız bu illüzyonlardan sadece birkaç tanesi.

Partnerimizin de hata yapabileceğini fark etmek onu daha çok idealize etmemize yardımcı oluyor. Aynı zamanda ilişkinin olumlu tarafına odaklanmak, güven ve aşk duygularını da tazeliyor. İdeal bir ilişkiden ne beklediğimizin gerçek dünyadaki yansıması olan pozitif illüzyonlar ilişki memnuniyetimizi de artırıyor.

İlişkide pozitif illüzyonlar uyguladığımızda, partnerimizin ilişkiye olan bağlılığı hakkında daha az kuşku duyuyor ve risklerin ilişkimizi daha az etkileyeceğine inanıyoruz. Bunun yanı sıra ilişkimizdeki tutarlılık ve güven ortamı artıyor ve tartışma sıklığımız azalıyor. Böylelikle ilişkimizin sandığımızdan da daha iyi olduğunu fark edebiliyoruz.

Rozin, P., & Royzman, E. B. (2001). Negativity bias, negativity dominance, and contagion.Personality and Social Psychology Review,5(4), 296-320.
Murray, S. L., & Holmes, J. G. (1997). A leap of faith? Positive illusions in romantic relationships.Personality and Social Psychology Bulletin,23(6), 586-604.

Benzer yazılar

Hep aynı tip ilişkiler yaşamaya mahkum muyuz?

Dönüp dolaşıp kendinizi aynı ilişki döngüsünün içinde buluyorsanız yalnız değilsiniz. Sizi buna yönelten faktörleri öğrenmek ister misiniz?

Partnerimin mutluluğu benim de mutluluğum!

"Partnerimin mutluluğu benim mutluluğum!" Partnerimiz mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz. Hatta sağlığımız bile iyiye gidiyor! Peki nasıl?

İş Yerinde Olumsuz Duygularla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Kimi zaman başkalarının neşesinden olumlu etkilenirken kimi zaman öfke ve üzüntülerinden olumsuz etkilenebiliriz. Bu durumlarda ne yapmalı?

Birlikte Yaşamak İçin Doğru Zaman Mı?

Birlikte yaşamaya karar vermek ilişkideki önemli dönüm noktalarından biri. Acaba bunun için doğru bir zaman var mı?

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

İlerlemenize Engel Olan 10 Düşünce Türü

Bazen olduğumuz yerden ileri gitmek imkansız gözüküyor. Ancak bu çoğu zaman kendimize koyduğumuz engeller nedeniyle olabiliyor.

İlişkilerle İlgili Gerçekçi Olmayan 7 Düşünce

Ruh eşi var mıdır? Partnerimiz gerçekten de kaderimiz midir? İlişkilerle ilgili gerçekçi olmayan düşüncelerimizi inceliyoruz.

Bir ilişkideyken başkasını beğenmek bizi nasıl etkiler?

Bir ilişki içerisindeyken başka birine karşı ilgi duyarsak, partnerimize karşı olan hislerimiz bundan etkilenir mi? İlişkimize ne olur?

Rahatsızlık veren duygulara neden ihtiyacımız var?

Kimi zaman kendimizi hiç istemediğimiz duyguların içerisinde buluyoruz. Ancak bu duyguları ne kadar istemesek de onlara ihtiyacımız var.

Tartışma sırasında partneriniz kendisini kapatıyorsa...

Partnerinizle tartışırken partneriniz bir anda sırtını dönüp gidiyor ve ağzını bıçak açmıyor mu? Peki bu durumda ne yapabilirsiniz?

Çocuk sahibi olmak bizi mutsuz mu yapar?

Çocuk sahibi olmak ilişkimizi nasıl etkiliyor? Varlıkları bizi yakınlaştırıyor mu yoksa ilişkimizi biraz sarsıyor mu? Peki bu durum böyle mi kalacak?

Karantinada iş ve aşk dengesini nasıl tuttururuz?

Karantina sürecinde herkes evden çalışmaya başladığından, iş ve ilişki dengesini kurmak da zorlaştı. Peki bu konuda ne yapabiliriz?

Romantik ilişkinizde sorgulamanız gereken davranışlar

İlişkinizde bazı durumların sürekli yaşanıp bunların sizi yorduğunu mu hissediyorsunuz? O halde bazı davranışlara birlikte göz atalım.

Romantik ilişkinizi gözden geçirmeli misiniz?

Romantik ilişkilerde yaşanan bazı davranışlar, ilişkinin gözden geçirilmesini gerektirebiliyor. Peki bunlar hangi davranışlar?

Doğru bir özür neleri içerir?

Kimi zaman karşımızdaki kişiden özür diliyoruz fakat o özür karşı tarafa asla ulaşmayabiliyor. Peki nedir bu özrü geçersiz kılan şeyler?

Ruminasyon: Bilişsel Aşırı Odaklanma

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda keşke şunu deseydim, şöyle yapsaydım diye kara kara düşündüğünüz olur mu? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!