Sorunlara Odaklandığımızda İlişkimizi Daha Kötü Algılıyoruz.

Yakın İlişkiler

Sorunlara Odaklandığımızda İlişkimizi Daha Kötü Algılıyoruz.

Çoğu zaman yaşanan olayların olumsuz yanlarına odaklanmaya daha fazla meyilli olabiliyoruz. Bu da kararlarımızı, duygularımızı ve hatta gündelik hayatımızı etkiliyor. Ani bir sorunla karşılaştığımızda ilişkimizin güzel yönlerine odaklanmayı bırakarak olumsuza yoğunlaşıyor ve bundan etkileniyoruz. Bir sorunu olduğundan daha büyük gördüğümüzde aslında ilişkimizi de olduğundan daha kötü algılamaya başlıyoruz. Hatta partnerimize karşı kuşku duyuyoruz ve ilişkiye dair beslediğimiz umutlar azalıyor.

Araştırmalara göre, ilişkide pozitif illüzyonlar kurduğumuzda kuşku ile umut arasında oluşan bu gerilim de azalıyor. Peki nedir bu pozitif illüzyonlar? Örneğin, partnerimizi idealize etmemiz, ilişkide karşılaşmamızın muhtemel olduğu zorluklarla başa çıkabileceğimize inanmamız ve geleceğe dair daha iyimser olmamız bu illüzyonlardan sadece birkaç tanesi.

Partnerimizin de hata yapabileceğini fark etmek onu daha çok idealize etmemize yardımcı oluyor. Aynı zamanda ilişkinin olumlu tarafına odaklanmak, güven ve aşk duygularını da tazeliyor. İdeal bir ilişkiden ne beklediğimizin gerçek dünyadaki yansıması olan pozitif illüzyonlar ilişki memnuniyetimizi de artırıyor.

İlişkide pozitif illüzyonlar uyguladığımızda, partnerimizin ilişkiye olan bağlılığı hakkında daha az kuşku duyuyor ve risklerin ilişkimizi daha az etkileyeceğine inanıyoruz. Bunun yanı sıra ilişkimizdeki tutarlılık ve güven ortamı artıyor ve tartışma sıklığımız azalıyor. Böylelikle ilişkimizin sandığımızdan da daha iyi olduğunu fark edebiliyoruz.

Rozin, P., & Royzman, E. B. (2001). Negativity bias, negativity dominance, and contagion.Personality and Social Psychology Review,5(4), 296-320.
Murray, S. L., & Holmes, J. G. (1997). A leap of faith? Positive illusions in romantic relationships.Personality and Social Psychology Bulletin,23(6), 586-604.

Benzer yazılar

Ruminasyon: Bilişsel Aşırı Odaklanma

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda keşke şunu deseydim, şöyle yapsaydım diye kara kara düşündüğünüz olur mu? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Doğru bir özür neleri içerir?

Kimi zaman karşımızdaki kişiden özür diliyoruz fakat o özür karşı tarafa asla ulaşmayabiliyor. Peki nedir bu özrü geçersiz kılan şeyler?

Romantik ilişkinizde sorgulamanız gereken davranışlar

İlişkinizde bazı durumların sürekli yaşanıp bunların sizi yorduğunu mu hissediyorsunuz? O halde bazı davranışlara birlikte göz atalım.

Çocukluk Çağında Duygusal İhmale Maruz Kalmak

Bir çocuğun en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de ilgi görmek! Ebeveyni tarafından ihmal edilen çocuğun öz benliği zedelenebiliyor.

Gaslighting nedir?

Sürekli fazla hassas olmakla suçlanıyor ve yaptığınız her şeyin yanlış olduğunu hissediyorsanız, gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

9 Maddede Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynliğin çocuklara da ebeveynlere de çok iyi geldiğini biliyoruz. Sizin için bu ebeveynlik tarzının 9 temel maddesini derledik.

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

Bir yakınınızın stresini azaltmak için...

Kimi zaman sevdiklerimiz stresli bir durumla baş ederken, onlar için elimizden ne gelebilir diye düşünüp duruyoruz. İşte yapabilecekleriniz...

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

Rızaya Dayalı Tek Eşli Olmama Hali

Tabu olarak görülen bir konu: Birden fazla partnere sahip olmak gerçekten mümkün mü? Tek eşli olmayan ilişki aslında ne demek?

Sorunlara odaklandığımızda ilişkimizi daha kötü algılıyoruz.

İlişkinizi hiç olduğundan daha kötü gördüğünüz bir zaman dilimi oldu mu? Peki ya eksikliklere odaklanmaktan güzellikleri kaçırdığınız?

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

Romantik ilişkinizi gözden geçirmeli misiniz?

Romantik ilişkilerde yaşanan bazı davranışlar, ilişkinin gözden geçirilmesini gerektirebiliyor. Peki bunlar hangi davranışlar?

Partnerimin mutluluğu benim de mutluluğum!

"Partnerimin mutluluğu benim mutluluğum!" Partnerimiz mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz. Hatta sağlığımız bile iyiye gidiyor! Peki nasıl?

Hep aynı tip ilişkiler yaşamaya mahkum muyuz?

Dönüp dolaşıp kendinizi aynı ilişki döngüsünün içinde buluyorsanız yalnız değilsiniz. Sizi buna yönelten faktörleri öğrenmek ister misiniz?

Sosyal Medya İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

İnternet ve Sosyal Medya: Her şeye ve herkese bir "tık" uzakta olmak bizi nasıl etkiliyor? Yanıtları yazımızda bulabilirsiniz!