Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Zeynep İdil Akyıldız

Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Yapılan araştırmalara göre toplumun yaklaşık olarak %65'i güvenli bağlanma özellikleri gösterirken %35'i kaygılı veya kaçıngan bağlanma stiline sahip. Her ne kadar her insanda baskın olarak gözüken belli bir bağlanma stili olsa da bu stillerden birkaçı da aynı anda bulunabilir. Aynı zamanda bağlanma stilleri, kişilerin kurduğu ilişkilerle ve yaşantılarıyla birlikte zaman içinde değişebilir. Kişinin bir aile bireyiyle, arkadaşıyla ve özellikle de partneriyle kurduğu yakınlık ve aidiyet seviyesi bağlanma stilinin dönüşmesinde büyük rol oynuyor. Keyifle dinlemeniz için güvenli bağlanmayı tarif eden aşk şarkılarını seçtik, sizin de şarkı önerileriniz varsa bizimle paylaşmayı unutmayın!


Renee Olstead - A Love That Will Last

Karmaşık ve kısa ilişkilerdense kalıcı ve gerçek bir şey istediğini anlattığı bu şarkıda Renee Olstead, aslında bir bakıma da güvenli bağlanmayı tanımlıyor. Dramadan ve oyunlardan uzak durduğunu ve sadece birkaç anıdansa birlikte hayatı paylaşmayı istediğini söylüyor. Şarkıdaki sakin ve dinlendirici müzikle sözlerde tarif ettiği sıcacık, aidiyet dolu aşkın uyumu şarkıyı dinlemeyi daha da keyifli kılıyor.

Bryan Adams - Have You Ever Really Loved A Woman

Birini nasıl güzel sevebileceğini anlattığı bu şarkıda Bryan Adams, ‘‘Sevmek gerçekte nedir ve hareketlere nasıl yansır?’’ sorusunu kendi gözünden yanıtlıyor. İlişkide birbirine iyi gelmenin yolunun ilişkiye emek vermekten geçtiğini ve şefkatin, sevgiyi göstermenin ve birbirinin isteklerine saygı duyarak sevmenin önemini vurguluyor.

Eric Clapton - Wonderful Tonight

Eric Clapton’ın 1977’de çıkardığı ‘‘Slowhand’’ albümünde bulunan bu şarkı birbirini önemseyen ve birbirine sahip olduğu için şanslı hisseden bir çiftin ilişkisini anlatıyor. Sanatçı, partnerine duyduğu saf sevgiyi ve onunla birlikte olmanın kendisine ne kadar iyi geldiğini dile getiriyor. Birbirinin gönlünü hoş tutan ve zayıf anlarında yanında olan bu çift, güvenli bağlanma özellikleri gösteriyor.

Simone Kopmajer - When You Say Nothing at All

Birbirine derinden bağlı iki insanın ilişkisinin anlatıldığı bu şarkıda aralarındaki bağın kimi zaman hiç konuşmadan ve kelimelere gerek kalmadan bile birbirlerini anlayabilecek kadar güçlü olduğu belirtiliyor. Sevgisini sözlere çok da başvurma ihtiyacı hissetmeden bakışıyla, dokunuşuyla ve hareketleriyle belli eden bir partnere sahip olduğunu ve zor zamanlarda sevdiği kişinin yanında olup başına bir şey geldiğinde ona yardım etmek için elinden geleni yapacağını bildiğini söylüyor. Bu görünmez bağın varlığı ikisine kalabalıktan uzak, aidiyet ve şefkat dolu bir özel alan yaratıyor.

Michael Bublé - Everything

Partnerinin onun için ne anlama geldiğini anlattığı bu şarkıda Michael Bublé, hayatın karmaşası içinde ve zor zamanlarda partnerinin ona nasıl iyi geldiğinden ve hayatına neşe kattığından bahsediyor. Hayatını güzelleştirdiğini ve zorlukları kendisi için baş edilebilir kıldığını anlatırken Bublé, bir yandan da partneriyle önüne çıkan zorluklar ne olursa olsun baş edebileceklerini bildiğini ve buna güvendiğini söyleyerek güvenli bağlanmaya yerinde bir örnek vermiş oluyor.


Benzer yazılar

Bağlanma Stilleri

Bağlanma stilleri nasıl oluşur ve yetişkinlik döneminde ilişkileri nasıl etkiler? Bağlanma stillerine dair sorularınızın cevapları burada.

Sanatla Olan İlişkimiz

Dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz filmler. Aslında sanat hayatımızın her yerinde ve bizi sosyal, bilişsel ve duygusal olarak iyileştiriyor.

Bağlanma ve Yakınlık Kurma Korkusu

Bazen karşımızdaki kişinin hayatındaki yerimizi anlayamayız bazen de anlamaktan kaçarız… Peki ya böyle zamanlarda neden yüzümüz gülmez?

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Güvenli bağlanma partneri daha rahat tanımayı sağlıyor.

Partnerimiz hakkında yeni bilgiler edinmek ona duyduğumuz güveni ve yakınlığı artırıyor. Peki hangi faktörler bu süreci etkiliyor?

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

Annelere şarkılar

Anne çocuk ilişkisine dayanan modern şarkıları derledik. Peki neymiş bu şarkıların hikayesi? Playlistimiz ve şarkıların hikayesi yazımızda!

şarkılarla Arkadaşlık

"Can dostum" diyerek sarılabileceğiniz kim var hayatta? İşte tam olarak o kişiye göndermelik şarkılar ve hikayeleri yazımızda!

Pandemi Döneminde İlişkilerin Değişimini Gösteren şarkılar

Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi müzikte de yankı buluyor. Pandemi döneminde çıkan şarkılar yaşadığımız değişimi nasıl yansıtıyor?

Pop şarkılarında Toksik İlişkilenme Örnekleri

Gitme yoksa atlarım en yakın köprüden... Hepimizin bildiği o şarkılarda işlenen toksik ilişki örneklerini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Müzik genel olarak çok güçlü bir nostalji kaynağı ancak bazı albümler var ki direkt olarak bu nostalji hissini ele alıyorlar.

Müziğe Konu Olan Sağlıklı İlişkiler

Birçok kez bahsettiğimiz sağlıklı ilişkileri bu defa şarkılarla anlatıyoruz. Olumlu ilişkileri konu edinen şarkılar bu yazımızda.

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

şarkılarla Ayrılık Sonrası Yas Süreci

Ayrılık sonrası inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi aşamalardan geçmek mümkün. Bu aşamaları bir de şarkılardan dinleyelim!

Babalara şarkılar

Bu yazıda babaların çocuklarına veya çocukların babalarına yazdığı birbirinden güzel şarkıları ve o şarkıların hikayelerini bulabilirsiniz.

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

Kendi İçinde Gezinmek: Luke Hemmings - When Facing The Things We Turn Away From

Hayatının son 10 yılını insanların gözünün önünde geçiren sanatçı, karantina sürecinde kendisiyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Başkalarının müzik tercihleri onlarla olan yakınlığımızı etkiliyor mu?

Görünüşümüzden müzik tercihlerimiz anlaşılabilir mi? Hatta bu, sosyal hayatımızı etkiliyor olabilir mi?

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

2021’in Aşk Şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2021’in dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.