İçini Açamamak: Şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

Orhun Ogün Yücel

İçini Açamamak: Şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

The Shins - Oh, Inverted World (2001)

Kaçıngan bağlanan insanlar ilişkilerinde derin bağlar kurma konusunda zorlanabiliyor ve derin paylaşımlarda bulunup yakınlık kurmak konusunda isteksiz davranabiliyorlar. Kaçıngan bağlanan insanların nüfusun %21'ini oluşturduğu düşünülüyor. Çevrenizde kaçıngan bağlanma gösteren insanları başkalarına içlerini açmaktan hoşlanmamalarından, yakınlıktan rahatsız olmalarından, bağımsızlığa ve kendi ayakları üstünde durabilmeye verdikleri değerden tanıyabilirsiniz. Bu bağlanma türü sık sık erkeklerle eşleştirilse de aslında kaçıngan bağlanmanın bir cinsiyeti yok ve daha çok çocukluk döneminde ebeveynlerle kurulan ilişkilerdeki tecrübelere bağlı olarak şekilleniyor. Biz de bu yazımızda sanatçıların kaçıngan bağlanma özellikleri gösterdikleri veya kaçıngan bağlanma gösteren insanlarla kurdukları ilişkileri anlattıkları şarkıları listeledik.
San Cisco - Too Much Time Together

Too Much Time Together, Avustralyalı bağımsız pop grubu San Cisco'nun 2015 yılında yayınlanan ikinci albümü Gracetown'da yer alıyor. şarkı, partneriyle çok fazla vakit geçirmekten yorulmuş birinin ağzından anlatılmış. Sanatçı, partneriyle beraber olmak istediğini ancak beraber çok fazla zaman geçirmenin partnerinden soğumasına sebep olduğunu anlatıyor. Sanatçı ilişkilerinin hızlı ilerlemesini dalgıçların vurgun yemesine benzetiyor ve alana ihtiyaç duyduğunu dile getiriyor.The Shins - Caring is Creepy

Amerikalı bağımsız rock grubu The Shins'in en bilinen şarkılarından biri Caring is Creepy grubun solisti James Mercer tarafından yazılmış. şarkı adından da anlaşılacağı üzere önemsemeyi rahatsız edici bulan birinin ilişkisine bakış açısını ele alıyor. Mercer, ilişkisinin kötü gittiğini fark edince bunu umursamak ve düzeltmeye çabalamak yerine artık geri dönüşü olmadığı varsayıp bırakıp gitmesini anlatıyor.Kelsey Lu - I'm Not In Love

Kelsey Lu'nun tek stüdyo albümü olan Blood'da İngiliz art pop grubu 10cc'nin 1975 yılında yayınladığı I'm Not In Love isimli şarkının bir cover'ı da yer alıyor. Kısa kariyeri boyunca şu ana kadar Florence + The Machine, Solange, Sampha gibi önemli sanatçılarla çalışmış olan Lu, bu klasik pop şarkısını da HBO draması Euphoria'nın müzikleri için yorumlamış. Sanatçı, şarkı boyunca önce partnerine karşı tutulmanın semptomlarına benzer şeyler hissettiğini söylüyor (sürekli aramak, fotoğrafını saklamak veya görüşmek istemek gibi) ancak yine de hem kendisine partnerine aşık hissetmediği telkininde bulunuyor.Blood Orange - You're Not Good Enough

İngiliz R&B sanatçısı Blood Orange'ın - veya gerçek ismiyle Dev Hynes - 2013 çıkışlı albümü Cupid Deluxe'da yer alan bu şarkıda ayrılığın aşamalarından biri olarak görülen kişisel tarihi tekrar yazmaya benzer bir davranış anlatılıyor. Hynes, zaten hiç aşık olmadığını, zaten hiç aralarında bir şey olabileceğine inanmadığını ve zaten hiçbir zaman onun için yeterince iyi olduğuna inanmadığını anlatıyor.Duke Dumont - Ocean Drive

İngiliz DJ Duke Dumont'un en popüler şarkılarından biri olan Ocean Drive, karşılıklı aşkın olduğu bir ilişkinin aşıkmış gibi davranılan bir ilişkiye dönüşmesini ele alıyor. Sanatçı, ilişkilerinde yaşanan sorunları çözümlemek yerine sorunlar yokmuş gibi davranarak ilişkilerine devam eden, beraberken yalnız hisseden bir çiftin hikayesini anlatıyor.D'Angelo - Unshaken

Amerikalı soul ve R&B sanatçısı D'Angelo'nun Red Dead Redemption 2 isimli video oyununun müzikleri için hazırladığı bu şarkıyı anlamak için biraz oyunla ilgili bağlam vermek gerekiyor. Red Dead Redemption 2'de Arthur Morgan isimli bir kovboyun çevresindeki dünyanın değişimi ve "aile"sinin yozlaşmasıyla hissettiği yalnızlığı görüyoruz ve oyun 100 saati aşan hikayesiyle bu stoik, sessiz ve "güçlü" adamın hikayesi derinlikle işleniyor. Unshaken'ı da oyunun kırılma noktalarından birinde Arthur'un yalnızlığı ve melankoliyi en yoğun hissettiği anlardan birinde duyuyoruz. D'Angelo da şarkıdaki sözleriyle kapalı kutu Arthur Morgan'ın değişime karşı mücadelesindeki teslim olma halini dinleyicinin önüne açıyor.MARINA - How to Be a Heartbreaker

Marina Diamandis'in indie pop projesi MARINA'nın How to Be a Heartbreaker isimli şarkısı, adından da anlaşılabileceği üzere dinleyicilerine bir kalp kırma rehberi sunuyor. Kalp kırmanın dört kuralı olduğunu söyleyen sanatçı bu kuralları şöyle sıralıyor:

  1. Eğlence bittiğinde kaçıp gitmek
  2. Kaybedebileceğin birine bağlanmamak
  3. Duygusal olmamak ve duygularını göstermemek
  4. Zoru oynamak

mxmtoon - feelings are fatal

Amerikalı bedroom pop sanatçısı mxmtoon, feelings are fatal isimli şarkısında kaçıngan bağlanma yatkınlığı olan insanların davranışlarının onları soktuğu kısır döngüyü ele alıyor. Yalnız hissetmesine rağmen insanlara güvenemediğini ve bu sebeple içini açamadığını söyleyen sanatçı, güvenebilmeyi ve içini açabilmeyi istediğini söylüyor. Duygularını içine atmanın sonra paylaşmayı giderek zorlaştırdığını söyleyen sanatçı, sessizliğinin duygularını ölümcül hale getirdiğini söylüyor.

Bu şarkıların ve kaçıngan bağlanmayı konu alan daha fazla şarkının bulunduğu oynatma listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ve unuttuğumuzu düşündüğünüz şarkı önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Benzer yazılar

Duygularımızla ilgili öğrendiğimizi unutmamız gereken 7 şey

Duygularımız söz konusu olduğunda bazı hatalı düşüncelere sahip olabiliyoruz. Bu düşünceleri, doğru ve bize iyi gelecek düşüncelerle değiştirmek mümkün! Buyrun yazımıza…

Tehdit ve Bakım Kaynağı Aynı İnsan Olduğunda - Düzensiz Bağlanma

Bağlanma stillerinin çok popüler olmayan ancak belki de anlaşılmaya en çok ihtiyaç duyan türü: düzensiz bağlanma. Detayları yazımızda.

Bağlanma Stilleri ve Ayrılık Sonrası Davranışlar

Eğer ayrılmayı isteyen ve ilişkiyi bitiren taraf biz değilsek ayrılık sonrası kısa dönemde davranışlarımızı neler belirler?

Güvenli Bağlanmayı Anlatan Türkçe Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan Türkçe şarkıları derledik!

Kaygılı - Kaçıngan Birlikteliği Mümkün mü?

Yüksek seviyede bağlanma kaygısı ve kaçınması ilişkide belli sorunlarla ilişkilendiriliyor. Peki kaygılı ve kaçıngan bağlanan iki kişi bir ilişki sürdürebilir mi?

Neden Ayrılamayız?

Neden bizi çok da mutlu etmeyen bir ilişkinin içinde kalmaya devam ederiz? Olumsuz deneyimlerimize rağmen niye ilişkiyi bitirmeyiz? Cevabı yazımızda!

Yanıldığımız 7 Durum

Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumakta çoğu zaman düşündüğümüz kadar iyi değiliz. İşte sosyal etkileşimleri karmaşık bir labirent haline getirebilecek en yaygın düşünce hatalarından bazıları.

Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan şarkıları derledik!

Duygusal Zeka Nedir? - 2

Duygusal zeka ilişkilerimizi yakından etkiliyor. Duygusal zekanın nelerden etkilendiğini ve nasıl geliştirilebileceğini açıklıyoruz!

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

Bağlanma Hakkında Kitaplar

Bağlanma stilleri hem kendimizle hem de çevremizdekilerle kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Biz de bağlanma hakkındaki kitapları derledik!

Kendi İçinde Gezinmek: Luke Hemmings - When Facing The Things We Turn Away From

Hayatının son 10 yılını insanların gözünün önünde geçiren sanatçı, karantina sürecinde kendisiyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Romantik İlişkiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor. Peki, ilişkiler bu etkileri azaltabiliyor mu?

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

Dokunmak, kaygılı bağlananlara iyi geliyor.

Bir dokunuşun içinizi sıcacık yaptığı oldu mu hiç? Dokunmak ve dokunulmak, en çok da kaygılı bağlanan kişilere iyi geliyor.

Oyuncu Ebeveynliğin Etkileri

Oyun, çocuk ve ebeveynin yakın ve sıcak bir ilişki kurabilmesini sağlıyor. Oyuncu ebeveynlik size ve çocuğunuza çok iyi gelecek!

Bebeklerin ve Çocukların Gelişimi

Her çocuğun gelişim süreci ve ihtiyaçları kendisine özel olsa da bazı ortak noktalar da bulunuyor! Bu ortak noktaları öğrenmeye ne dersiniz?

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Ön Yargıların Partner Seçimine Etkisi

Bir ilişkiye başlarken "temiz bir sayfa açmak" sözünü sık sık kullanıyoruz. Peki ön yargılarımız bu sayfanın temiz olmasına izin veriyor mu?

İlişki kaygısı depresyonla ilişkili olabilir mi?

Romantik ilişkinizde kendinizi çok fazla kaygı duyarken mi buluyorsunuz? Belki de bu durumun depresyonla bir ilişkisi vardır.

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Müziğe Konu Olan Sağlıklı İlişkiler

Birçok kez bahsettiğimiz sağlıklı ilişkileri bu defa şarkılarla anlatıyoruz. Olumlu ilişkileri konu edinen şarkılar bu yazımızda.

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Müzik genel olarak çok güçlü bir nostalji kaynağı ancak bazı albümler var ki direkt olarak bu nostalji hissini ele alıyorlar.

Algılanan Partner Duyarlılığı

Partner duyarlılığı, partnerimizle olan yakınlığın geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Bu konunun detayları ve önerilerimiz yazımızda!

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Pop şarkılarında Toksik İlişkilenme Örnekleri

Gitme yoksa atlarım en yakın köprüden... Hepimizin bildiği o şarkılarda işlenen toksik ilişki örneklerini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Gaslighting nedir?

Sürekli fazla hassas olmakla suçlanıyor ve yaptığınız her şeyin yanlış olduğunu hissediyorsanız, gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Pandemi Döneminde İlişkilerin Değişimini Gösteren şarkılar

Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi müzikte de yankı buluyor. Pandemi döneminde çıkan şarkılar yaşadığımız değişimi nasıl yansıtıyor?

Çocukların Ekran Alışkanlıkları ve Ebeveyn Rolü

Çocuğunuzun ekran kullanım süresi ellerinizde! Siz ekran karşısında ne kadar vakit geçiriyorsanız çocuğunuz da o oranda ekran kullanıyor.

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Babalara şarkılar

Bu yazıda babaların çocuklarına veya çocukların babalarına yazdığı birbirinden güzel şarkıları ve o şarkıların hikayelerini bulabilirsiniz.

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Ebeveynlerimize Benzeyen Partnerler Mi Arıyoruz?

Hiç ebeveynlerinize benzeyen birinden hoşlandınız mı? Freud'un bu konudaki düşünceleri belli olsa da bakalım güncel araştırmalar ne diyor?

Erken Çocuklukta Kardeşler Arası Kıskançlık

Kardeşi olanların ilk anıları kardeşlerini ne kadar kıskandığına dair olabilir. Peki bu durum ebeveynlerle olan bağlanmadan nasıl etkilenir?

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

Eşcinsel İlişkilerde Dinamikler

Sanılanın aksine eşcinsel ilişkilerin dinamikleri heteroseksüel ilişkilerden pek de farklı değil. Peki bu konudaki araştırmalar ne söylüyor?

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Bağlanma Stilleri

Bağlanma stilleri nasıl oluşur ve yetişkinlik döneminde ilişkileri nasıl etkiler? Bağlanma stillerine dair sorularınızın cevapları burada.

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.