Güvenli Bağlanan Bebekler Gelecekte Nasıl İlişki Kuruyor?

kategori

Yakın İlişkiler

Güvenli Bağlanan Bebekler Gelecekte Nasıl İlişki Kuruyor?

Bebekken ebeveynlerimizden gördüğümüz davranışların ilerleyen yıllarda arkadaşlarımız ve partnerlerimizle olan ilişkilerimizi belirleyebileceğini eminiz daha önce duymuşsunuzdur. Ama bunun ne şekilde işlediğini biliyor musunuz? Bu alanda yapılmış iki önemli çalışma bizi aydınlatıyor. Buna göre ebeveynlerin bebeğin kendilerine ihtiyaç duyduğunu hızla fark etmeleri, bu ihtiyacın ne olduğunu doğru şekilde yorumlamaları ve bu ihtiyacı hızlı, sevecen ve doğru bir şekilde gidermeleri bebeğin kendileriyle güvenli bir bağ kurmasında çok önemli bir rol oynuyor.

Ebeveynlerinin ihtiyaç duyduğu her anda yanında olacağını öğrenen bebek kendisini çok daha güvenli ve huzurlu hissediyor. Daha sadece 12 aylıkken ebeveynlerine güvenli bağlandığı tespit edilen bebekler 7-9 yaşlarındayken arkadaşlarıyla daha iyi geçiniyorlar, 16 yaşlarındayken çok daha başarılı arkadaşlıklar kuruyorlar ve yetişkinlik dönemlerinde çok daha olumlu ve güvenli romantik ilişkilere sahip oluyorlar.relate-banner

Sroufe, L. A. (2005). Attachment and development: A prospective, longitudinal study from birth to adulthood. Attachment & Human Development, 7(4), 349-367.
Zayas, V., Mischel, W., Shoda, Y., & Aber, J. L. (2011). Roots of adult attachment: Maternal caregiving at 18 months predicts adult peer and partner attachment. Social Psychological and Personality Science, 2(3), 289-297.

Benzer yazılar

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

“Her şeyi son ana bırakıyorum.” Peki ya yaşamayı?

Ertelemek kronik ve otomatik bir hale geldiğinde bizim için zararlı bir davranış haline gelebiliyor. Kendimizi yalnızca görevlerimizi değil aslında yaşamın kendisini ertelerken bulabiliyoruz.

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

footer