Güvenli Bağlanan Bebekler Gelecekte Nasıl İlişki Kuruyor?

kategori

Yakın İlişkiler

Güvenli Bağlanan Bebekler Gelecekte Nasıl İlişki Kuruyor?

Bebekken ebeveynlerimizden gördüğümüz davranışların ilerleyen yıllarda arkadaşlarımız ve partnerlerimizle olan ilişkilerimizi belirleyebileceğini eminiz daha önce duymuşsunuzdur. Ama bunun ne şekilde işlediğini biliyor musunuz? Bu alanda yapılmış iki önemli çalışma bizi aydınlatıyor. Buna göre ebeveynlerin bebeğin kendilerine ihtiyaç duyduğunu hızla fark etmeleri, bu ihtiyacın ne olduğunu doğru şekilde yorumlamaları ve bu ihtiyacı hızlı, sevecen ve doğru bir şekilde gidermeleri bebeğin kendileriyle güvenli bir bağ kurmasında çok önemli bir rol oynuyor.

Ebeveynlerinin ihtiyaç duyduğu her anda yanında olacağını öğrenen bebek kendisini çok daha güvenli ve huzurlu hissediyor. Daha sadece 12 aylıkken ebeveynlerine güvenli bağlandığı tespit edilen bebekler 7-9 yaşlarındayken arkadaşlarıyla daha iyi geçiniyorlar, 16 yaşlarındayken çok daha başarılı arkadaşlıklar kuruyorlar ve yetişkinlik dönemlerinde çok daha olumlu ve güvenli romantik ilişkilere sahip oluyorlar.relate-banner

Sroufe, L. A. (2005). Attachment and development: A prospective, longitudinal study from birth to adulthood. Attachment & Human Development, 7(4), 349-367.
Zayas, V., Mischel, W., Shoda, Y., & Aber, J. L. (2011). Roots of adult attachment: Maternal caregiving at 18 months predicts adult peer and partner attachment. Social Psychological and Personality Science, 2(3), 289-297.

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

footer