İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Sena Sadi

İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Brita Grangström - A Jug for the Flowers (Tarihi bilinmiyor)

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), kişinin gündelik yaşamını engelleyecek kadar yoğun bir şekilde yaşanan yineleyici nitelikli düşünce ve davranışlar olarak tanımlanıyor. OKB, takıntılı istenmeyen düşünce ve dürtüler anlamına gelen “obsesyonlar” ile bu obsesyonların neden olduğu yoğun sıkıntı ve huzursuzluğu azaltmak ya da ortadan kaldırmak üzere yapılan yineleyici zihinsel eylemler ve davranışlar anlamına gelen “kompulsiyon” davranışlarının bir araya gelmesiyle oluşan bir hastalık. Kompulsiyonlar kişiden kişiye farklılık gösteriyor fakat bazı yaygın davranışlar da mevcut. Örneğin; nesneleri saymak, numaralandırmak, bir şeyleri art arda kontrol etme, elleri tekrar tekrar yıkama isteği gibi. OKB’li kişiler, ritüel olarak da adlandırılan bu davranışları yapmadıkları takdirde başlarına kötü bir şey geleceğini, belki de bir felaket olacağını düşünüyor. Fakat bu ritüeller kişinin kaygısının yalnızca bir süreliğine azalmasına yardımcı oluyor ve uzun vadede bir çözüm sunmuyor. Kompulsiyonların sıklığı ise kişinin yaşam kalitesini ve işlevselliğini ciddi bir şekilde etkileyebiliyor. OKB'si olan kişiler, günlük işleri yönetmekte sıkıntılar yaşadıkları gibi bu durum iş hayatlarını da etkileyebiliyor.


Obsesif Kompulsif Bozukluk ve İş Yeri

OKB iş yerinde genellikle iş arkadaşları, çalışanlar veya yöneticiler arasında yanlış anlaşılmaların yaşanmasına sebep olabiliyor. Özellikle kişi OKB’li olduğunun farkında değilse veya iş yerine söylemekten çekiniyorsa bu durum daha da sıkıntılı bir hal alabiliyor. Bu duruma örnek olarak OKB'si olan birinin iş yerinde toplantıya girmeden önce dosyalarını birden çok kez kontrol etme ritüeline sahip olmasını verebiliriz. Kişi yüksek ihtimalle bu eylemi gerçekleştirmek için toplantıya geç kalacak, iş arkadaşları ve işvereni tarafından ise sorumsuz veya düzensiz olmasından kaynaklı geç kaldığı düşünülecek. OKB'nin semptomları, kişinin iş yerindeki görevlerinde ilerlemesinin yavaş olduğunu, işlerini ertelediği veya motive olamadığı izlenimini yaratabiliyor. Bu durum hem kişi hem de çevresi için problemlere yol açabiliyor. OKB’li kişinin işvereni ile durumu hakkında konuşması, iş yerinde başarısını arttıracak değişikliklerin yaratılmasına yardımcı olabiliyor.

  • Obsesif kompulsif bozukluk iş yerine açıklanmalı mıdır?
OKB'nizi potansiyel veya mevcut işvereninize açıklamayı seçmek sizin için zor bir karar olabilir. İş arkadaşlarınızdan gelen olumsuz görüşlerden, patronunuzun onaylamamasından veya belirli projeler için göz ardı edilmekten korktuğunuz için iş yerinizi bilgilendirmemeyi seçebilirsiniz. Bu noktada kararınızı etkileyecek en önemli kısım belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğu olabilir.

  • Belirtileriniz ne kadar şiddetli?
Belirtileriniz özellikle şiddetliyse bunları iş yerinde gizlemek son derece zor olabilir.Örneğin, ellerinizi yıkamak için saatler harcıyorsanız sonunda sorular ortaya çıkacaktır.Bu gibi durumlarda, hastalığınızı işvereninize açıklamak, işte yaşadığınız semptomlarla yapıcı ve proaktif bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan, semptomlarınız hafif, kontrol edilebilir ise (obsesyonlarda olduğu gibi), açıklamanın sizi daha iyi hissettirip hissettirmeyeceği üzerine düşünerek karar verebilirsiniz. İşvereninize neler olup bittiğini anlatmak yerine belirtilerinizi gizlemenin ne kadar stresli olacağına dair bir artı eksi tablosu yapmanız daha iyi karar vermenize yardımcı olabilir.

Açıklamak zorunda değilsiniz.

Böyle bir durumda zorunluluğunuzun olmadığını ve bu kararı kendiniz almanız gerektiğini unutmamalısınız. İşvereniniz ne kadar destekleyici görünürse görünsün, OKB'niz olduğunu açıklamakta rahat olmayabilirsiniz.Ayrımcılık ve damgalanma konusundaki rahatsız edici korkular, sizin için riskli bir durum olabilir.Genel olarak başkalarına, özellikle de yakın olduğunuz kişilere söylemekten kaçınıyorsanız, bu muhtemelen OKB'nizi işvereninize açıklamak için (en azından şu anda) yeterince rahat olmadığınızın iyi bir göstergesi olabilir. Öte yandan, hastalığıyla hiç sorun yaşamayan biri olabilirsiniz ve paylaşmaktan çekinmeyebilirsiniz.

  • Obsesif kompulsif bozukluk iş yerinde avantaja dönüşebilir mi?
OKB'si olan biri için doğru mesleği bulmak zor olsa da bu bozukluğa sahip milyonlarca insan üretken ve tatmin edici bir şekilde kariyerlerini sürdürüyor. OKB’yi iş yerinizle paylaşmak hem sizin hem de işvereniniz için avantajlı bir duruma dönüşebilir. Patronunuzla bu durumu konuşabilir ve tekrar tekrar kontrol gerektiren işlerin sizin için daha uygun olacağını ve bu durumun avantaja dönüşeceğini söyleyebilirsiniz. Örneğin, kalite kontrolüne odaklanan bir işte başarılı olabilirsiniz. Herhangi bir bozukluğun olumlu özelliklerinden yararlanabilen bir işveren, çalışanlarından ölçülebilir bir başarı ve üretkenlik elde edecektir. İşverenler çoğu zaman bir bozukluğun olumsuz özelliklerine odaklanır ancak OKB'nizi bu tür bir enerjiye yönlendirip kullandığınızda işvereniniz için de sizin için de faydaları olduğunu göreceksiniz. OKB ile ilgili psikolojik destek alabilir, bu sayede iş hayatınızda da bu durumla daha iyi baş edebilirsiniz.

[1] Neal-Barnett, A., & Mendelson, L. L. (2003). Obsessive compulsive disorder in the workplace: An invisible disability.Women & Therapy,26(1-2), 169-178.
[2] Kelly,O. (2020, October 23). Dealing With Employers When You Have OCD. Verywellmind. Retrieved From https://www.verywellmind.com/ocd-and-work-dealing-with-employers-2510555
[3] OCD presents unique challenges in the workplace. (2020, June 08). Retrieved from https://www.promisesbehavioralhealth.com/addiction-recovery-blog/ocd-presents-unique-challenges-in-the-workplace/
[4] Obsesif - Kompulsif Bozukluk. (n.d.). Retrieved from https://psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/29/obsesif-kompulsif-bozukluk

Benzer yazılar

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Partnerimizin duyarlılığı uykumuzu nasıl etkiliyor?

Ruh halimizdeki değişikleri fark edebilen, hatta hissedebilen duyarlı bir partnere sahip olmak uykumuzu etkiliyor. Peki neden?

Minnettarlıklarımızı yazmak sağlığımıza iyi geliyor!

Yazı yazmak hem düşünce akışımızı hızlandırıyor, hem de bizi rahatlatıyor. Peki yazmak fiziksel ve mental sağlığımızı etkiliyor mu?

Sağlıklı bağlar travmaları atlatmamıza yardımcı oluyor!

Sığınabileceğimiz birilerinin varlığı, yaşadığımız travmalarla ilgili kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlıyor. Peki nasıl?

Beden Algı Bozukluğu Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Bedenimizdeki hayali kusurları takıntı haline getirebiliyoruz. Bu mükemmeliyetçilik beden algı bozukluğunun bir parçası olabiliyor.

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Duygusal zeka son dönemlerde özellikle profesyonel çevrelerde sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, bu duygusal zeka nedir ve nasıl geliştirilir?

Evde İş ve İlişki Dengesi Nasıl Kurulur?

Pandemiyle beraber birçoğumuzun işleri de eve taşındı ve bu durum zaten kurması zor olan iş-hayat dengesini daha da zorlaştırmış görünüyor.

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

İş Yerinde Olumsuz Duygularla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Kimi zaman başkalarının neşesinden olumlu etkilenirken kimi zaman öfke ve üzüntülerinden olumsuz etkilenebiliriz. Bu durumlarda ne yapmalı?

İş Yerinde Tükenmişliğe Neler Sebep Olur ve Bunlarla Nasıl Baş Edilir?

Tükenmişlik hissedenler işlerinden keyif almıyor, takdir gördüklerini hissetmiyor ve sürekli yorgun hissediyorlar. İşte baş etme yolları…

İş Yerinde Yalnız Hissetmenin Etkileri

İş yerinde yalnız hissediyor olmanız hem zihninize hem de performansınıza kötü gelebilir. İhtiyacınız olan şey ise duygusal destek!

İş Yerindeki Çeşitliliği Verimli Hale Getirebilmek

Farklı insanların çalışması şirketlerin geniş kitlelere hitap etmesini sağlıyor. Ancak bu insanların birlikte çalışması kolay olmayabiliyor.

İş Yerindeki Potansiyel Arkadaşlar Çalışan Bağlılığını ve Tatminini Nasıl Etkiliyor?

Sosyallikten uzak işler 21. yüzyılda artık pek de tercih edilmiyor. Çünkü çalışan bağlılığı ve memnuniyeti bundan etkileniyor.

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 2

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği bulunması, çeşitliliğin getirdiği bazı avantajları engelliyor. İşte bu avantajlardan birkaçı!

Liderlerin Yaptığı 5 Basit Hata ve Çözümleri

Liderler de hata yapar elbet! Bazen yaptıklarının farkında bile olmayabilirler. İşte bilinçsizce yapılan bu hatalardan beşi!

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

Sağlıklı Bir İş-Yaşam Dengesi Kurabilmek

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmanın ve sürdürmenin zorluğu karakter özelliklerimize göre değişkenlik gösterebiliyor.

Pandemide Evden Çalışan Ebeveynler İçin 7 Öneri

Eşiniz ve çocuklarınız bir yanda; işlerin biriktiği bilgisayarınız öbür yanda… Pandemi döneminde ebeveynlik önerilerimiz yazımızda!

Tükenmişlik Hissiyle Nasıl Baş Edebiliriz?

Birçoğumuz dönem dönem hiçbir şey yapamayacak ve yapmak istemeyecek kadar tükenmiş hissederiz. Peki, bu hisle nasıl mücadele edilebilir?

Zor Dönemlerde Kimler Daha Başarılı Olur?

Birçok insanın sorun olarak gördüğü zor dönemleri nasıl fırsatımıza çevirebiliriz, kimler bu dönemlerden başarıyla çıkar?

İş Hayatında İltifat ve Övgülerin Etkisi

İçten gelen iltifat ve övgüler bütün iletişim alanlarında olduğu gibi iş hayatında da iki taraf için de olumlu sonuçlar sağlayabilir.

Çalışanları Motive Etmenin 10 Yolu

Bir lider olarak çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanıza ve korumanıza yardımcı olacak 10 öneri için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

İş Ortamında İletişim Becerilerini Geliştirmek İçin 4 İpucu

Dinlemek, iş arkadaşlarımızın duygularını okuyabilmek ve kendimizin farkında olmak iş yerinde daha iyi iletişim kurmamıza yardımcı olabilir.

İş Yerinde Toksik Bir İlişkinin İçinde Olabileceğinizi Gösteren 5 İşaret

Bir iş ilişkinizde kendiniz olamadığınızı veya iş yerinizde dışlandığınızı hissediyorsanız toksik bir ilişkiden muzdarip olabilirsiniz.

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

"Ya seçimlerimden pişmanlık duyarsam?", "Ya bu iş bana uygun değilse?" Kariyerinizi düşünmek uyumanıza engel olmaya başlamış olabilir.

İş yeri arkadaşlıkları başarımızla yakından ilişkili.

Sabah evden işe giderken keyif almak mümkün mü? İş arkadaşlarınızı sevmiyorsanız cevabı tabii ki hayır! Peki ya çok sevdiğiniz bir ekibiniz varsa?

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Doğum Sonrası İşe Dönüş

Doğum izni sonrasında işe geri dönüşte adaptasyon sorunları yaşamak oldukça yaygın. Peki bu durumla nasıl baş edebiliriz?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

İş Yerindeki Zorbayı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

İş yerindeki zorbayı tanımak ve bu konuda bir çözüm üretmek için uzmanlar tarafından önerilen Y.A.S.A. adımları nelerden oluşuyor?

İş Hayatında Toksik İlişkiler - The Assistant Filmi

İş hayatı toksik ilişkiler barındırabiliyor ve bu ilişkiler bize kendimizi sorgulatabiliyor.

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş yerinde "Ghosting" Mağduru Olmak ve Bununla Başa Çıkmak

Romantik ilişkilerden aşina olduğumuz "ghosting", yani bir hayalet gibi birden yok olma durumu, kurumsal ilişkilerde nasıl karşımıza çıkıyor?

Ulaşamadığımız Hedeflerle Nasıl Baş Edebiliriz?

Uzun vadeli ve ulaşılması güç hedefleri gerçekleştirme çabası, her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Başarısızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

İş Yerinde Öz Saygı

İş yerinde öz saygımıza tehdit oluşturabilecek birçok durumla karşılaşsak da öz saygımızı güçlendirebileceğimiz stratejiler bulunuyor!

Psikolojik Problemlerin Etiketlenmesi

Psikiyatrik bozukluklar hakkındaki ön yargıların giderilmesi, etiketlenmenin ve dışlanmanın önüne geçilmesinde ve tedavi sürecinde önem taşıyor.

İşten Ayrıldım! Bununla Nasıl Başa Çıkacağım?

İşten ayrılmak da bir kayıp. Bu yüzden olumsuz duygular hissetmemiz çok doğal. İşte bu süreci kolaylaştırmak için yapılabilecekler!

Karantina Sonrası İş Yerine Dönmeye Kendimizi Hazırlamak

Pandeminin etkisi giderek azalıyor. Fakat iş yerine yeniden dönme fikri kaygı uyandırıcı olabiliyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz?

Mentorluk Yapmanın Mentorlere Faydaları

Mentorluk yapmak, sadece yönlendirdiğiniz kişiye değil size de fayda sağlar. Mentorluğun faydaları üzerine okumak için tıklayın.

Doğum Sonrası Obsesif Kompulsif Bozukluk

Çocuğunuza istemeden zarar verebileceğinizden endişeleniyor ya da geceleri bebeğinizi düşünmekten uykuya dalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? O halde yazımıza göz atmalısınız.

İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

En büyük zayıflığım, mükemmeliyetçi olmam! Bir saniye, mükemmeliyetçilik olumlu ve faydalı bir özellik değil miydi? Detaylar yazımızda.

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

İdeal Takım Büyüklükleri ve Sosyal Kaytarma

Kişi sayısı arttıkça verim artar mı yoksa az insanla daha verimli çalışılabilir mi? İdeal takım sayısı kaç kişidir? Cevabı yazımızda.

İş Yerinde Kültürel Çeşitlilik

Şirketler çalışanlarına kültürel çeşitliliğin ve eşitliğin olduğu çalışma ortamları sağlamalı. Bu doğrultuda atılması gereken adımlar neler?

Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Bu sorular yardımıyla stresle daha kolay baş edebilirsiniz.

Bağlanma Stilleri İş Hayatında Kendini Nasıl Gösteriyor?

Genellikle ebeveyn ilişkileri ve romantik ilişkiler bağlamında incelediğimiz bağlanma stillerinin iş hayatına yansımaları nasıl oluyor?

İş Hayatında Minnettarlık Duygusu

İş hayatındaki minnettarlık, çalışanların motivasyonunu ve iş yerinin verimini artırıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir?

İş Yerindeki Engeller: Damgalamanın Kaldırılması

İşe alım süreçlerini farklı gruplar için daha adil kılmak ve daha kapsayıcı bir çalışma alanı oluşturmak için yöneticiler neler yapabilir?

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Mutsuz Olmanıza Rağmen İşinizi Neden Bırakmıyorsunuz?

Her sabah işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyor, pazartesi günlerinden nefret mi ediyorsunuz? İşten ayrılmanın neden zor olduğu üzerine bir yazı hazırladık.

İş Arkadaşları Arasındaki Güven Olgusu

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz iş yerinde güven duygusunun olup olmaması, kurduğumuz ilişkileri, performansımızı ve bağlılığımızı etkiliyor.

İş Kaybı Sonrası Yaşanan Yas Dönemi

Bir işe sahip olmak bize statü, öz güven ve sağlamlık getiriyor. Peki bu işi kontrolümüz dışında kaybedersek ne oluyor?

Örgütsel Bağlılık Neden Önemli?

Örgütsel bağlılık ile çalışanların iş performansı, motivasyonları, işten ayrılmaları ya da devam etmeleri arasında bir ilişki bulunuyor.

Psikiyatrik Problemlerin Etiketlenmesini Nasıl Aşabiliriz?

Psikiyatrik rahatsızlıklar hakkında ne kadar bilgilisiniz? Psikiyatrik bir hastalığı olan birine nasıl yaklaşırsınız? Etiketlemenin önüne nasıl geçilebilir, cevabı yazımızda.

Destek İstemekte Neden Bu Kadar Zorlanıyoruz?

Destek almak zayıflık mıdır? Profesyonel destek alırsak toplumdan dışlanır mıyız? Kimlerden destek isteriz? Ya aradığımız desteği alamazsak?

Bitmek Bilmeyen Erteleme Döngüsü

İşlerini son ana bırakanlardan mısınız? Yumurta kapıya dayanmadan odaklanıp çalışamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Erteleme davranışının pençesine takılmış olabilirsiniz!