Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” Serisi

Eylül Kepcen

Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” Serisi

Le lit (The bed) - Henri de Toulouse-Lautrec (1893)

Henri de Toulouse-Lautrec, Fransız bir ressam, karikatürist ve de illüstratördür. 36 yıllık kısa hayatının birkaç yıllık döneminde Paris kadınlarından ilham alarak çizdiği Le Lit isimli serisi, dört farklı tablodan oluşuyor. Sanatçının fiziksel özellikleri, erken çocukluk dönemi ve içinde büyüdüğü sosyal yapılar onun sanatının varoluşuna katkı sağlar. 1864 Fransa’sında aristokrat bir aileye doğan sanatçı, akraba evliliği yüzünden genetik bir hastalığa sahiptir. Büyüme döneminde vücudunda gözlemlenen kemik problemlerinin de bu hastalıktan kaynaklandığı anlaşılırken çocukluğundan sonraki hayatı fiziksel sorunlarıyla mücadele etmekle geçer. Sosyal normların dışında kaldığı fiziksel aktivitelerinin yerini resimle doldurarak hayatının erken döneminde sanata yatkın kişiliğini keşfetmeye başlar.
Lautrec, varlıklı bir ailede doğup büyümesine karşın hayatının büyük bir kısmını Paris’in varoş mahallelerinde geçirir. Zaten resmine belki de en büyük katkıyı bu mahallelerdeki insanlar sağlar. Lautrec, pavyonlarda ve genelevlerde sık sık zaman geçirip oradaki hayatları gözlemleme fırsatı bularak bunları resimlerine konu eder. Hatta hikayelerini anlatmayı seçtiği bu figürler, ait oldukları sosyal yapılardan dolayı sanatta kendilerine yer bulmalarıyla toplumun bir kısmını rahatsız eder.

Bu yazıda bahsedeceğimiz “Yatakta” serisindeki iki figürün de Parisli seks işçisi kadınlar olduğu biliniyor. O dönemin genelevlerinde çoğunlukla yeterli alan olmadığı için kadınların aynı yatağı birden fazla kişi paylaştıkları söylenir.

Le Lit (The Bed), 1893

Serinin genellikle ilk üyesi olarak anlatılan bu tablonun aslında diğer üç eserden bir yıl sonra resmedildiği biliniyor. Bir yatak, yatakta yatan iki kadın. Bu iki kadın, bedenleri örtünün altında kalacak şekilde birbirlerine dönük yatıyorlar. Resme ilk bakışta yaptığımız yorumlar genelde bu şekilde oluyor. Eser ve sanatçı üzerine farklı kaynakları okuduğumuzda ise bu iki kadının lezbiyen bir çift olduğunu ve Lautrec’in düzenli ziyaretçisi olduğu genelevde çalıştıklarını anlıyoruz.Dans Le Lit (In The Bed), 1892

Bu tabloda ise aynı iki kadının kollarını çarşaftan dışarı çıkarmış bir şekilde birbirlerini izlediklerini görüyoruz. Odaya hâkim olan sıcak ışık, yatağın yanında bir gaz lambası olduğunu ve odanın bu lambayla aydınlatıldığını düşündürüyor. Tablonun sağ tarafında tek kolu üzerine yan yatmış kadının yüz hatları diğer kadınınkinden daha ayrıntılı bir şekilde görülüyor. Koyu renkli saçları kısa, beyaz bir atlet giyiyor. Bakışlarındaki içtenlik, resimde kullanılan sıcak tonların yoğunluğuyla desteklenmiş.

Au Lit: Le Baiser (In Bed: The Kiss), 1892

Sıradaki iki tablonun aynı isme sahip olduğunu biliyoruz. Yatakta yatan kadınlar bu kez öpüşüyorlar, saçları hafiften dağılmış ve birbirlerine sarılıyorlar. Öncekilerden farklı olarak bu iki tablonun diğerlerinden daha samimi olduğu göze çarpan ilk şey. Yine kırmızı ve sarı renkler ön plandadır ki bu, tablolardaki romantizm ve samimiyet hissini güçlendirir.

Son tabloda figürler, öncekilerden farklı bir açıdan görülürler. Bu da bize yatak odalarının fiziksel konumu hakkında daha çok bilgi verir. Bu kez yatağın uç tarafında olduklarını anladığımız kadınlar, yatağın üzerine serilmiş kırmızı örtünün ilk kez tamamiyle dışına çıkmışlardır.

Yatakta” serisini konuşulmaya değer kılan özelliklerinden bir tanesi ise Lautrec’in yataktaki bu iki kadını pornografik birer öğe olarak yansıtmaktansa gözlemcide duygusal bir izlenim yaratacak şekilde resmetmesidir. Kadınların bu anını fetişize etmek ve “erkeklerin beğenisine sunmak” yerine onların samimiyetini yalın bir biçimde resmeder. Bu da eserlere cinselliğin rahatsız ediciliğinden ziyade hassasiyet ve içtenliğini katar. Tabloların hiçbiri inandırıcılıktan uzak görülmezler, aksine çok gerçekçi oluşlarıyla dikkat çekerler. Resimleri inceleyen biri, sanki o an yatak odasında onlarla berabermiş de kenardan onları izliyormuş hissine kapılır.

Le lit, 1986’dan beri Paris’te Orsay Müzesi’nde sergileniyor. Diğer tablolar ise çeşitli özel koleksiyonlarda yer alıyor.

Toulouse-Lautrec’in diğer eserlerini incelemek ve sanatıyla ilgili daha çok bilgi almak için Google Arts and Culture’a göz atabilirsiniz.

Public Domain Review. (2022, April 23). Henri de Toulouse-Lautrec’s Bed Series: An Intimate Look Behind the Scenes at a Paris Brothel (1890s)
https://publicdomainreview.org/collection/toulouse-lautrec-bed-series
Henri de Toulouse-Lautrec. (2022, April 23). Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Henri_de_Toulouse-Lautrec
Henri de Toulouse-Lautrec. Google Arts and Culture. Retrieved April 23, 2022 from
https://artsandculture.google.com/entity/henri-de-toulouse-lautrec/m0h7vt?categoryId=artist

Benzer yazılar

Hamlet’in Ophelia’sı ve Ophelia Sendromu

Shakespeare’in Hamlet oyunundaki Ophelia karakterini ve adını verdiği Ophelia Sendromu’nu beraber inceleyelim!

Gerçekten iyi değilsen 'iyiyim' demek yerine söyleyebileceğin 7 şey:

Hiç gelişi güzel sorulmuş bir nasılsın sorusuna iyi olmadığınız halde ‘iyiyim’ dediniz mi?

Aşk İksiri: Feromon

Tanıştığınız andan itibaren birine ilgi duydunuz fakat nedenini anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bazı kişilere ise ilk andan beri arkadaş gözüyle mi bakıyorsunuz?

Yaşanamamış Bir Hayatın Rüyası: Aşk, Büyü, Vs.

Birbirine aşık iki kadının toplumsal tabular sebebiyle nasıl birbirlerinden ayrı düştüklerini anlatan duygu dolu bir film.

Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” Serisi

Post-empresyonizm akımının önemli ressamlarından biri olan Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” isimli eserler serisine birlikte bakalım!

İlişkileri Merkezine Alan Tiyatro Oyunları

İnsanı insana insanla anlatma sanatı: tiyatro! Yakın ilişkileri sahneye taşıyan tiyatro oyunlarını sizler için derledik.

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

Uzun süreli bir ilişkide tutkuyu korumak mümkün mü yoksa aşk zamanla azalarak biter mi? Yoğun duygular, geçen zamana karşı koyabilir mi?

Aşkın Tanımını Yapmak Mümkün mü?

Kavuşmak, kavuşamamak, birlikte olup bütün dünyaya meydan okumak… Sizce aşk nedir? Böylesine karmaşık bir deneyimin tanımı yapılabilir mi?

Özgürleştiren Aşk Mı Kısıtlayan Aşk Mı?

Aşkı nasıl tanımlıyoruz? Bizi büyüten, keşfetmemize olanak sağlayan bir durum olarak mı yoksa aşk için her seferinde kendimizi feda etmemiz mi gerekiyor?

Yanıldığımız 7 Durum

Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumakta çoğu zaman düşündüğümüz kadar iyi değiliz. İşte sosyal etkileşimleri karmaşık bir labirent haline getirebilecek en yaygın düşünce hatalarından bazıları.

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Sürdürülebilirliğin Çekiciliği

Bireylerin dünyayı önemsemesi onları daha iyi birer partner yapabilir mi? Kimler etik yaşam standartlarını benimsemeye daha yatkın? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Modern Zamanlarda Aşk

Günümüzde partnerlerimizi daha çok sosyal medya aracılığıyla buluyoruz. Peki bu aşka bakışımızı ve aşkı nasıl yaşadığımızı değiştiriyor mu?

Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.R.A.Z.Y. Filmi

C.R.A.Z.Y., cinsel yönelimini keşfeden bir çocuğun ailesiyle olan ilişkisini anlatan, 1960'larda geçen bir büyüme hikayesi.

Teknoloji ve Çocuklar - Yanlış Bilinenler

Günümüz çocukları teknolojiyle fazlasıyla haşır neşir durumda. Peki bu durum gerçekten de sosyal etkileşimlerini azaltıyor mu?

Hamilelik Sonrası Depresyon Yaşamam Benim Suçum Mu?

Hamilelik sonrası kadınlar depresyon semptomları gösterebiliyorlar. Peki bu durum anne ve bebek arasında oluşacak bağı ne şekilde etkiler?

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

İlk görüşte aşk mı, arkadaşlıktan doğan aşk mı?

İlk görüşte aşık olduğunuz biriyle mi olmak isterdiniz, yoksa uzun süreli arkadaşlığın sonunda kurulan beraberlik mi sizi daha mutlu ederdi?

Biyolojik Perspektiften Aşk

Midedeki kelebekler, hızlı kalp atışı ve terleyen avuçlar... Bu fizyolojik tepkiler, aşık olduğumuzda hormonların işleyişiyle bağlantılı.

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Sanatçı Romanları Küntslerroman Türüne İki Örnek

Bireyin olgunlaşarak bir sanatçı olmasını konu edinen roman türüne küntslerroman adı veriliyor. Sizler için bu türden iki örnek düzenledik!

Aşağılık Kompleksine Değinen İki Büyük Klasik

Bireyin kendini diğer insanlardan daha aşağı görmesi yüzyıllardır edebiyat eserlerine konu oluyor. İşte bu konuda iki klasik!

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Ya partnerimle sevgimizi farklı şekilde gösteriyorsak?

Sevgimizi göstermenin tek bir yolu olmak zorunda mı? Yoksa herkes aşkını nasıl isterse öyle mi yaşar? Peki bunların ilişkimize etkisi ne?

Nazım Hikmet'in şiirlerinde Aşk - 2

Bu yazımızda Nazım Hikmet'in 1945 sonrası şiirlerinde giderek artan lirizmi, değişimleri ve şiirlerinin genel özelliklerini inceliyoruz.

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Nazım Hikmet'in şiirlerinde Aşk - 1

Nazım Hikmet en güzel sevda şiirlerini yazan şairlerimizin başında geliyor. Bu yazımızda örnekler ve yorumlarla sanatını irdeliyoruz.

İlişki şansını kaçırmak reddedilmekten daha mı zor?

"Olsaydı olurmuş ama olmadı." Kalben'in şarkısında da dile getirdiği gibi, sizin de böyle sürüncemede kalan bir hikayeniz var mı?

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Tanzimat Edebiyatında Aşkı Konu Edinen Romanlar - 2

Tanzimat dönemi aşk romanlarında anlatılan, genellikle "sevda muharebeleri"nden mağlup ayrılan sevdazedelerin hikayeleriydi. İşte örnekleri!

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

Tanzimat Edebiyatında Aşkı Konu Edinen Romanlar - 1

Tanzimat döneminde yetişen edebiyatçılarımız aşkı romanlarının tam da merkezine aldılar. İşte bu sanat eserlerinin birkaç örneği!

Günümüz gençleri neden biraz böyleler?

Günümüz yaşlıları gençlerden şikayet ediyor, gençleri ise yaşlılardan... Peki hangi taraf haklı? Ya her iki taraf da haklıysa?

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Bebeklik ve Erken Çocuklukta Dönüm Noktaları

Hayatın her döneminde olduğu gibi, bebeklik ve erken çocuklukta da dönüm noktaları bulunuyor. Bu dönüm noktalarını öğrenmek ister misiniz?

Aşkı Anlatan 8 Kısa Animasyon

Bu yazıda sizler için yemek molalarında izleyebileceğiniz aşkı konu alan sekiz kısa animasyonu derledik. şimdiden keyifli seyirler!

İyi Ki Varsın Oksitosin!

Sevgi hormonu olarak bildiğimiz oksitosinin etkileri saymakla bitmiyor. Doğumdan bağlanmaya cinsellikten sosyalliğe birçok konuda etkisi bulunuyor!

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

Karşılıksız Aşkı Konu Edinen 4 Büyük Klasik

Aşk… İnsanlığın en özel ve en eski duygularından biri. Karşılıksız ise de gelip geçen bir misafir. İşte bu misafiri konu alan kitaplar…

İzleyenlere Çocukluk Aşkını Hatırlatacak 5 Film

İşte o günlüğünüze yazdığınız, belki de yaz akşamlarında eve çağrılıncaya kadar koşturduğunuz ilk aşkınızı sizlere hatırlatacak beş film!

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Aşk

Birçok insan ilk aşkını hatırlar. İlkleri bu denli unutulmaz kılan, bizde bu denli büyük etkiler bırakmasına sebep olan şey tam olarak ne?

Eşcinsel İlişkilerde Dinamikler

Sanılanın aksine eşcinsel ilişkilerin dinamikleri heteroseksüel ilişkilerden pek de farklı değil. Peki bu konudaki araştırmalar ne söylüyor?

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Aşık olduğumuz kişiyi düşünmek enerji veriyor!

Onu düşününce içiniz kıpır kıpır mı oluyor? Yerinizde duramaz gibi mi hissediyorsunuz? Artık bunun gerçek olduğuna inanabilirsiniz.

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

"O" kişinin kader olduğuna inanmak sağlıklı mı?

Siz de partnerinizle birlikte olmanızı sağlayan faktörün kader olduğuna inanıyorsanız, bu durum ilişkinize zarar veriyor olabilir. Nasıl mı?

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bebeklerin Tensel Temasa Olan İhtiyacı

Sevdiklerinize sarılmanın, dokunmanın ne kadar iyi hissettirdiğini bilirsiniz. İşte o temaslara bebeklerin de çok ihtiyacı var!