Karanlık Nostalji: Last Night İn Soho

Recep Hazır

Karanlık Nostalji: Last Night İn Soho

Last Night in Soho - Edgar Wright

Edgar Wright’ın yönetmenliğini yaptığı Last Night in Soho, aynı yerde iki farklı zaman diliminde yaşamış iki kadının dünyalarının birbirinin içine geçmesini konu alan psikolojik bir gerilim filmi. Rüyalar, aynalar ve yansımalar içindeki iki farklı dünyanın hayaletlerinin, daha doğrusu nostalji hayaletlerinin çarpışması gibi de tarif edilebilir. Kimi zaman neşe ile kimi zaman ise özlemle bakılan geçmişin gizlediği nostaljinin zehrini izleyicilere maruz bırakarak birtakım sorulara cevap arıyor. Bir dönemin büyüleyici sokaklarında dolaşmaya davet ettiği karakterini o dönemin mirası ve travmaları ile baş başa bırakarak bir çıkmazın, sarmalın içerisine çekiyor.


1960’lı yılların kostümlerine, müziklerine hayran olan Ellie (Thomasin McKenzie) moda tasarımcısı olma hayalleri kuran bir genç kadındır. Bu hayallerini kurduğu ve büyükannesi ile yaşadığı kırsaldan bir moda okulundan kabul alarak Londra’ya gitmesi üzerine ayrılır. Hayallerini gerçekleştirebilmek, annesi gibi moda tasarımcısı olabilmek ve tutkuyla bağlandığı nostaljiyi yaşamak için gittiği Londra onun için bir rüya gibidir. Ancak bu durum onun için bir rüyadan ziyade kabusa dönecektir.

Nostalji rüyasının filmde nasıl vücut bulduğu Ellie’yi filmde ilk gördüğümüz yer olan odasından itibaren işlenmeye başlanıyor. Ellie’nin modaya olan tutkusu, eski gazete parçalarından kendine yaptığı kıyafeti giymesi ile görülebiliyor. Yaratıcı, hırslı ve heyecanlı bu genç kadının tutkusu, onu bir kıyafet gibi sarmışken büyüleyici olduğunu düşündüğü ancak bir o kadar da tehlikeli olan nostalji rüyasına doğru götürmeye başlıyor. Nostaljinin büyüleyici ama aynı zamanda tehlikeli olabilen bu iki ayrı boyutu, filmin ileriki kısımlarında Ellie’nin rüyalar aracılığıyla dahil olduğu 1960’lar Londra’sı ve genç müzisyen Sandy’nin hayatında bir araya geliyor.

Ellie, Londra’da kabul aldığı okulun yurdunda bir süre yaşadıktan sonra orada daha fazla kalamayacağını anlıyor. Çünkü nostalji rüyasının ilk zehri kendini burada göstermeye başlar. Filmde toksik arkadaş ilişkileri, kötü okul çevresi gibi temalara da değinmeden geçilmiyor. Ellie’nin kendisi için önemli bir anlam ifade eden olaylardan, anılardan ilham alarak yaratıcılığını gösterdiği kendi tasarımı olan kıyafetleri, fikirleri okul ortamında bir dalga konusu oluyor. Güçlü bir benliğe sahip olduğunu gördüğümüz Ellie’nin yaşayacağı kimlik krizi ilk olarak yakın çevresinde kıvılcımlanmaya başlıyor. Buradan ayrılan Ellie, kendisini hevesle bağlandığı 1960’lara götürecek olan eski bir pansiyona taşınıyor. Bir gece rüyayla girdiği bu evrende genç, yetenekli ve başarılı olduğunu göstermeye çalışan genç müzisyen Sandy’i (Anya Taylor-Joy) takip ediyor.

Ünlü bir şarkıcı olmaya çalışan Sandy’ye hayran olan Ellie ondan esinlenerek kıyafet tasarımları yapmaya, hatta saçını ve makyajını da onun gibi yaparak yaşamaya başlıyor. Bir anlamda nostaljiyi kendi dünyasına, bugünün dünyasına getirmiş oluyor. Bu iki dünya ve Ellie ve Sandy’nin yaşamı birbirlerinin içine geçmeye başlıyor. Ancak Ellie geceleri rüyalarda dahil olduğu 1960’ların Londra’sındaki, neon ışıklı caddelerinin ve büyüleyici sokaklarının cezbettiği Soho’nun erkek egemen dünyasını keşfetmeye başlıyor. Bir yerlere gelebilmenin erkeklerin yatak odasından geçtiği, kadınların sahne performansının değil cinsel performansının önemli olduğu bir dünya olduğunu fark ediyor. Ancak nostalji sosunun ardında kalan bu gerçekler, bir hayalet olarak 1960’lardan Ellie’nin dünyasına da geliyor. Aslında filmdeki psikolojik gerilimin tartıştığı noktalardan biri de bu: Bir nostaljik hislerle anılan eskinin, o altın çağların günümüze bıraktığı travmatik izlerin varlığını bir rüyadan uyanarak kabullenebilmek.

Ellie’nin rüyalarda dahil olduğu bu gerçeklik bir anlamda polisiyeye dönüşüyor. Dönemin seks işçiliğine zorladığı ve gelecek vaat eden kadınlardan birisinin hikayesinin peşinden gidiyor. Genç müzisyen Sandy, erkek egemen dünyada var olabilmek için bazı yöntemlere başvuruyor ve bu yöntemler Ellie’nin hayatının hayaletler tarafından basılmasına sebep oluyor. Ellie, bir anda ortadan kaybolan Sandy’yi ararken nostaljinin hayaletleri ile de psikolojik bir mücadeleye girmeye çalışıyor. Büyük bir şehrin bir kadının hayallerine nasıl etki edebileceğini gösterirken nostaljik travmanın da zehrini nasıl akıttığına bir pencere aralıyor. Last Night in Soho, geçmişteki bağnazlığın ve toksik erkekliğin yarattığı bir karanlık dünyaya karşı gardını çekmiş başarılı bir yapım olarak izlenebilir.


Benzer yazılar

Travmalarımızı yakınlarımıza anlatmak iyi geliyor.

Travmatik bir deneyim bizi içimize kapanmaya itse de, sevdiklerimize tutunmak bize iyi geliyor ve yaralarımızı sarabiliyor. Nasıl mı?

Sağlıklı bağlar travmaları atlatmamıza yardımcı oluyor!

Sığınabileceğimiz birilerinin varlığı, yaşadığımız travmalarla ilgili kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlıyor. Peki nasıl?

Sanatla Olan İlişkimiz

Dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz filmler. Aslında sanat hayatımızın her yerinde ve bizi sosyal, bilişsel ve duygusal olarak iyileştiriyor.

Filmler İlişkilere Bakış Açımızı Nasıl Etkiliyor?

Hep o filmlerde gördüğümüz, partnerlerin birbirleri için türlü fedakarlıklar yaptıkları aşklar... Gerçek hayatta bir karşılıkları var mı?

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Dizilerle kurduğumuz bağ ne anlama geliyor?

Hiç sevdiğiniz bir dizi karakteri öldüğünde hıçkıra hıçkıra ağladınız mı? Bu onlarla bağ kurduğunuzu gösterir. Peki neden bağ kurarız?

Çocukluk travmasının olası etkileri nelerdir?

Çocuklukta yaşanan travmalar, bizi hayatımız boyunca takip edebiliyor. Hatta yaşadıklarımızın detaylarını hatırlamasak bile.

Ön Yargıların Partner Seçimine Etkisi

Bir ilişkiye başlarken "temiz bir sayfa açmak" sözünü sık sık kullanıyoruz. Peki ön yargılarımız bu sayfanın temiz olmasına izin veriyor mu?

Travmatik Bağlanma Nedir?

Bu yazımızda, bireylerde travmatik etkiler yaratabilen bağlanma süreçlerinden ve kişilerin bu ilişkilerden neden çıkamadığını anlatıyoruz.

Deneyimler mi planlar mı daha çok özendiriyor?

Arkadaşlarımızın partnerleriyle yaptıkları planlara mı daha çok özeniriz, yoksa gittikleri tatilden döndükten sonra onları dinlerken mi?

İyileşmemiş travma kendini nasıl gösterir?

Travmalar günlük hayatımızda ya da kurduğumuz ilişkilerde kendini farklı şekillerde gösterebiliyor. Peki nedir bu göstergeler?

Çocuk İstismarı - Yanlış Bilinenler

Çocukların istismara maruz kaldıkları nasıl anlaşılır? Çocuğun bu duruma ve onu taciz eden kişiye tepkisi ne olur? İşte yanlış bilinenler!

Çocuklukta travma yaşamanın bazı göstergeleri

Çocukluk travmaları sadece istismardan kaynaklı olmuyor. Çocuklara yapılanlar kadar onlara verilmeyen, yapılmayanlar da etkili oluyor.

Çocuklarda Psikolojik Esneklik

Çocuklukta yaşadığımız travmalar bizi geri dönülmez şekilde etkiler ve asla toparlanamaz mıyız? Psikolojik esneklik sayesinde cevap hayır!

Yüzleşme, Kabullenme ve Değişim - Sound of Metal

Kimi zaman yüzleşmek, bizi dibe batıran koşulların içerisinden çıkmaktan çok daha zordur. Sound of Metal filmi tam da bu konuya değiniyor.

İş Hayatında Toksik İlişkiler - The Assistant Filmi

İş hayatı toksik ilişkiler barındırabiliyor ve bu ilişkiler bize kendimizi sorgulatabiliyor.

Bize İlişkilerimizi Düşündüren 4 Kısa Film

Kendimizle yüzleşmek ve kendimizi daha iyi tanımak için bir fırsat niteliğinde olan 4 kısa filmi yakından inceliyoruz. Keyifli okumalar!

Farklı Ebeveyn Türlerini Gördüğümüz 3 Film

Ebeveynlerimizle ilişkimiz hayat boyu yakamıza yapışıyor. Bu ilişkilerin bizi nasıl etkilediğine dayanan filmlere dair yolculuğa çıkıyoruz.

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Müzik genel olarak çok güçlü bir nostalji kaynağı ancak bazı albümler var ki direkt olarak bu nostalji hissini ele alıyorlar.

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış Bir Hikaye: Hiroşima Sevgilim

Travmatik deneyimler yıllar geçtikten sonra dahi etkisini korumaya devam ediyor. Hiroşima Sevgilim filmi bu durumu açıkça gösteriyor!

Gençleri Merkezine Alan 3 Film

Gençlikten yetişkinliğe geçişteki o bitmek bilmeyen, sancılı süreç... Bu süreci merkezine alan filmleri inceledik. Keyifli okumalar!

Saplantılı ve Depresif Bir Karakter: Miles - Sideways Film Analizi

Kaygılı bağlanma stiline sahip bir kişinin yaşadığı ayrılık sonrası hayatına odaklanan bu filmi inceledik. Keyifli okumalar!

LGBTİ+ Bireyleri Konu Edinen Filmler

Onur ayına özel keyifle izlediğimiz LGBTİ+ bireyleri konu edinen filmleri derledik. Onur ayımız kutlu olsun! Keyifli okumalar.

Size ve Çevrenize Mutluluk Bulaştıracak Filmler

Hepimizin kimi zaman hayattan bir miktar uzaklaşarak bolca kahkaha atmaya ihtiyacı oluyor. Bu liste de o anların adeta bir kurtarıcısı!

Sinemada Kadın Dayanışması: Thelma & Louise

Feminist ögelerin güçlü bir şekilde yansıtıldığı, kız kardeşliğe dayanan Thelma & Louise filmini inceledik. Keyifli okumalar!

Hollywood Klasikleri ile Bağlanmanın Aşamaları

Bağlanmanın oluşumunu gösteren dört aşamaya yakından tanıklık edebileceğiniz, Hollywood'un klasikleşmiş yapıtlarını sizin için derledik.

İçinizi Isıtacak Dostluk Temalı Filmler

Beyaz perde yıllarca dostluk ilişkilerine ev sahipliği yapmıştır. Biz de sizler için izlenmeniz gereken dostluk temalı filmleri listeledik.

Bağımlılığı Konu Alan Filmler

Aşk fizyolojik açıdan bir bağımlılık... Peki ya gerçek bağımlılık? Bu yazımızda konuya ışık tutan filmleri inceliyoruz.

Aşkı Anlatan 8 Kısa Animasyon

Bu yazıda sizler için yemek molalarında izleyebileceğiniz aşkı konu alan sekiz kısa animasyonu derledik. şimdiden keyifli seyirler!

Hüzünlü Bir Son: Ayrılık Filmleri

Ayrılık çoğumuza tanıdık gelen bir durum olsa da her ayrılık kendine özgü hikayeler barındırıyor. İşte bu hikayelerden bazıları…

İzleyenlere Çocukluk Aşkını Hatırlatacak 5 Film

İşte o günlüğünüze yazdığınız, belki de yaz akşamlarında eve çağrılıncaya kadar koşturduğunuz ilk aşkınızı sizlere hatırlatacak beş film!

Doğal Afet Sonrası Kaygı

Bir doğal afet meydana geldikten sonra ne tür kaygılar duyarız?

Doğal Afet Sonrası Çocuklarla İletişim

Doğal afetler çocuklar için anlamlandıramadıkları bir deneyim olabiliyor. Peki bu konuyu ele alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurgu Karakterlerle Kurduğumuz Bağ

Platform 9 √Ǭæ 'ten kalkmak üzere olan Hogwarts Express'in en arka vagonunda; Harry, Ron ve Hermonie sizi bekliyor desek buna inanmak ne kadar zor olur?

Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.R.A.Z.Y. Filmi

C.R.A.Z.Y., cinsel yönelimini keşfeden bir çocuğun ailesiyle olan ilişkisini anlatan, 1960'larda geçen bir büyüme hikayesi.

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

Doğal Afetlerde Psikolojik İlk Yardım

Yaşanan doğal afet ya da travma gibi durumlar sonrası kendimize nasıl iyi gelebiliriz? Nasıl dayanıklı kalabiliriz?

Travmatik Olaylar Çocuklarla Nasıl Konuşulur?

Travmatik olayları çocuklarla direkt olarak konuşmanın ya da hiçbir şekilde konuşmamanın yıkıcı sonuçları olabiliyor.

Ekolojik Yas

Bir yandan çaresiziz, öte yandan da bitkilerin, hayvanların, ormanların yani kaybettiklerimizin ardından bir yas tutuyoruz. Peki nedir bu ekolojik yas?

Aşkın Farklı Türlerine Dair Bir Komedi - Crazy, Stupid, Love

Emma Stone, Ryan Gosling ve Steve Carrell'ın başrollerini paylaştığı film, aşka dair sorular sorduran bir romantik komedi.

Travmatik Bir Bağlanma İçerisinde Olabilir Misiniz?

Zaman zaman sağlıklı bir ilişkiyi travmatik bağlanmadan ayırt edemeyebiliyoruz. Peki bu ilişkilerin başlıca özellikleri neler?

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Çocukluk Çağı Travması

Çocuk tarafından deneyimlenen, hayatını tehdit eden olaylar çocukluk çağı travması olarak tanımlanıyor. Yazımızda bu travma türünü inceliyoruz!

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Kabul Edilmemişliğin Gölgesinde Bir Çocukluk: The 400 Blows

İlgisiz bir anne, baskıcı kurallarla çalışan öğretmenler arasında kaybolan ve kendine bir yer edinemeyen Antonie’nin hayatını ele alıyor.

Terapiye Gitmeniz Gerektiğini Gösteren 9 İşaret

Terapiye gitmeli miyim? Ne zaman terapiye başlamalıyım? Bu soruları bazen hepimiz kendimize soruyoruz. Cevap bulmanıza yardımcı olacak işaretleri yazdık!

Tehlikeli Bir Alkol Deneyi: DRUK

Yaşamanın keyfini unutmuş orta yaş krizindeki dört öğretmenin içlerindeki coşkuyu bulmaya çalışma öyküsünü anlatan bir Danimarka filmi.

Travma Geçmişi Olan Ebeveynler

Yaşanan travmatik olaylar kişilerin davranışlarını doğrudan etkileyebiliyor. Peki, bu travmalar kişinin ebeveynliğini nasıl etkiliyor?

Travmalar ve Ait Olma İhtiyacı: Saksı Olmanın Faydaları

Saksı Olmanın Faydaları çocukluk döneminde travmatik deneyimleri olan Charlie’yi ve bunların onun hayatındaki etkilerini konu alıyor.

Ebeveynleşme Travması

Çocukken gereğinden fazla üstlenilen yükler, ebeveynleşmemize neden olunuyor ve travmatik etkiler bırakıyor. İşte 10 maddede ebeveynleştirme travması.