Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Orhun Ogün Yücel

Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Tame Impala - Lost In Yesterday (2020)

Bazı şarkılar onları duyduğumuz ilk anları hatırlatır, bazı şarkılar ise onları dinlerken hissettiğimiz güçlü duyguları. Müzik çok güçlü bir nostalji kaynağıdır ve yıllar önce dinlediğimiz albümleri tekrar duymak, bizi hafızamızın bir yerlerinden tutup bulunduğumuz anın yıllar öncesine götürebilir. Ancak, bazı albümler vardır ki direkt olarak bu nostalji hissini ele alırlar, bu öneri yazımızda da nostalji ve zaman temalarını işleyen - biri Türkçe biri İngilizce - iki albümü, bu albümlerin benzerlik ve farklılıklarını ele alacağız.


Bu albümler Türk bağımsız rock grubu Palmiyeler'in 2018 çıkışlı albümü Akdeniz ve Avusturalyalı saykodelik rock projesi Tame Impala'nın 2020 çıkışlı albümü The Slow Rush. İki albümün de sık sık ele aldığı zaman ve nostalji temalarının yanı sıra albümler yankılı ve yumuşak saykodelik pop sesleriyle de benziyor. Kaybolmuş hatta yitirilmiş sıcak bir his, albümlerin görsel estetiklerindeki sıcak renklerle de kendisini gösteriyor.

Palmiyeler - Akdeniz

İstanbul merkezli Palmiyeler; surf rock'a yakın sesleriyle Türkçe müzikte eşine az rastlanır, ferah bir iş yapıyor. İlk iki albümleriyle Türk müzik basınının dikkatini çeken grup, üçüncü albümlerinde de hayal kırıklığına uğratmıyor. Grubun serin bir yaz gecesini anımsatan neşeli müziği, hüzünlü hikayeler tezatı bu albümde de güçlü bir şekilde hissediliyor."Yalan söyler bu dalgalar

Belirir kaybolur biri yakalar"

Akdeniz, bireylerin minik hayatlarında evren için hiçbir şey ifade etmese de kendileri için kıymetli hikayelerini anlatıyor. Albümde sık sık kendine yer bulan zaman motifi de dünyayı umursamayan pervasız bir yaz aşkını veya ılık, huzurlu yaz gecelerini anımsamak için bir araç olarak kullanılıyor. Partnerinden son bir dans, son bir gece isteyen; albümün açılış şarkısı Yak Ateşi, dingin ve yaşlı sesiyle albümün geri kalan tonunu da belirliyor. Bütün albüme hakim olan geçmiş zaman ekli üslup, bu şarkıda söylenememiş şeylerden duyulan bir pişmanlığı ifade ediyordur belki de. Sözlerini büyük oranda paylaşan Akdeniz ve Rüzgar, Deniz içinde bulunduğumuz evreni ve hayatı bir denizin dalgalarına veya bir rüyaya benzetiyor. Hayatın nadir dikkat çekici anlarında belirip rutin anlarda kaybolan ve sonra o nadir anların birinin verdiği nostaljiyle tekrar yakalayan dalgalardan ibaret olduğu düşüncesi albümün tamamını adeta ele geçirmiş."Yalnızlığın dikeni batıyor derine"

Albümün teklilerinden ve klip hazırlanmış şarkılarından biri olan Derine, aynı zamanda albümün en popüler şarkısı denebilir. Yalnızlık ve nostalji hislerinin birbirinden farklı hüzünlerinin nasıl birleştiğini ele alan Derine, yalnızlık hisseden bir insanın geçmişte yalnız olmadığı günleri hatırlayıp yalnızlığın hislerini nasıl daha da derinleştirdiğini anlatıyor.

Tame Impala - The Slow Rush

Amerikalı medya grubu NPR, The Slow Rush'ı Rick James'den Childish Gambino'ya, Pink Floyd'dan Kanye West'e, Paul McCartney'den James Blake'e kadar çok farklı seslerin duyulabildiği organik bir harman olarak tanımlıyor. Albümün sözlerine hakim olan zamanın devamlılığı temasına paralel bir şekilde Kevin Parker, müziğiyle de bizi müziğin yakın tarihinde bir geziye çıkarıyor. Zamanın getirdiklerinin ve götürdüklerinin anlatıldığı The Slow Rush'ta Parker, evliliği gibi olumlu olayları da babasını kaybetmesi gibi olumsuz olayları da değişen üslup ve tonlarla anıyor."So if they call you, embrace them

If they hold you, erase them"

Albümün uzayda hissettiren açılış şarkısı One More Year, zamana ve kısıtlayıcılığına karşı mücadele etmek yerine zamanla beraber şekillenip değişimi kucaklamayı öğütlüyor. Sanatçı buna örnek olarak eşiyle olan ilişkisinin tutulma döneminde sonsuz hissettiren coşkunun yerini rutin, huzurlu bir bağlanmaya bıraktığını ve bu durumdan memnun olduğunu anlatıyor. Albümün çıkışından önceki son tekli olan Lost in Yesterday ise Palmiyeler'e benzeyen dalgalı, surf rock sesiyle nostalji hissini ve anılarla barışmayı ele alıyor. Anılarda sıkışıp kalmanın anlamlı olmadığını söyleyen Parker, anılarla yüzleşip barıştıktan sonra onlara tutunmaktansa geçmişte kaybolup gitmelerine izin vermek gerektiğini anlatıyor."And I tell her I'm in love with her

But how can I know that I'll always be?"

Is It True, Parker'ın gelecekten korktuğu için ilişkilenmekten ve aşktan kaçınan bir insanın gözünden anlatıyor. İlişkisinde anın içindeyken çok mutlu olmasına rağmen hayatının sonuna kadar beraber olmak konusunda düşündüğünde bir anda belirsizliğe düştüğünü ele alıyor. Her ne kadar aşık olsa da bunun sonsuza kadar süreceğinin sözünü veremeyeceğini söyleyen sanatçı, gelecek zamandaki bu belirsizliğe takılarak aslında içinde bulunduğu ana da zarar veriyor.Bu iki albümden şarkıların ve nostalji hissini konu alan daha fazla şarkının bulunduğu oynatma listemize linkten ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ve unuttuğumuzu düşündüğünüz şarkı önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Benzer yazılar

Bobo Doll Deneyi

Çocuğunuz hoşunuza gitmeyen bir şey yaptığında "Hep televizyondan öğreniyor böyle şeyleri!" diyor musunuz? O halde yazımıza göz atmalısınız.

Kendi Kendini Sabote Etmenin 5 Yolu

Bazen hedeflerimize ulaşma yolunda kendi kendimize engeller koyuyoruz. Zarar veren davranışları öğrenmek, onlardan kurtulmanın ilk adımı.

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

Kapanış İhtiyacı ve Geride Bırakabilmek

Neden bazılarımız bir ayrılığı, ölümü ya da bir yeri kolayca atlatırken, bazıları için geride bırakabilmek bu kadar zor?

Sanatla Olan İlişkimiz

Dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz filmler. Aslında sanat hayatımızın her yerinde ve bizi sosyal, bilişsel ve duygusal olarak iyileştiriyor.

Yakın şeyler

Çoğumuzun 'Anısı var.' deyip de atmaya kıyamadığı bir eşyası vardır. Yakın şeyler sizi o saklı kutuları açmaya davet ediyor!

Karşınızdaki Kişiyle Yakınlık Kurmanıza Yardımcı Olan 36 Soru

Bir insanı tanımak, o kişiyle yakınlık kurmak ve bu yakınlığın dozunu ayarlamak kolay olmayabiliyor. Bu sorular işinizi kolaylaştıracak!

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

Taklit edilmek hoşumuza gidiyor!

Başkaları tarafından taklit edilmek, sözlerimizin tekrarlanması ya da tarzımızın geniş kitlelere yayılması hoşumuza gidiyor olabilir mi?

Ön Yargıların Partner Seçimine Etkisi

Bir ilişkiye başlarken "temiz bir sayfa açmak" sözünü sık sık kullanıyoruz. Peki ön yargılarımız bu sayfanın temiz olmasına izin veriyor mu?

Zoru Oynayan İnsanlar Daha mı Çekici?

Mesajına hemen dönmemek, ilk adımı atmamak, hoşlandığını söylemek için beklemek"¦ Kaçan gerçekten de kovalanır mı? Cevabı yazımızda!

Neden Partnerimizin Özel Hayatına Karışırız?

Araştırmaya göre, insanların üçte ikisi partnerinin özel eşyalarını karıştırıyor. Merak duygusu mu güvensizlik mi, bu davranışın altında ne yatıyor?

Neden Çocuklarımızın Hayatına Burnumuzu Sokarız?

Çocuğunuz hakkında bilgi edinmek için eşyalarını karıştırıp günlüğünü okumayı mı planlıyorsunuz? Peki bu gerçekten iyi bir fikir mi?

Kaygı Hissettiğimizde Verdiğimiz 14 Olası Tepki

Hepimizin zaman zaman kendini kaygılı hissettiği oluyor. Peki kaygılı olduğunuzu verdiğiniz tepkilerden anlayabilir misiniz?

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Deneyimler mi planlar mı daha çok özendiriyor?

Arkadaşlarımızın partnerleriyle yaptıkları planlara mı daha çok özeniriz, yoksa gittikleri tatilden döndükten sonra onları dinlerken mi?

Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynler, çocuklarının gelişimine birçok yönden katkıda bulunuyorlar. Peki olumlu ebeveynliğin sırları ve püf noktaları nedir?

Çocuğuma Dürüstlüğü Nasıl Aşılayabilirim?

Çocuklukta yalan söylemenin yaygın görülen bir özellik olduğu biliniyor. Çocuğunuzu dürüst olması konusunda nasıl destekleyebilirsiniz?

Çocuk ve Ebeveyn Arasındaki Güç Mücadeleleri

Çocuk ve ebeveynler arasındaki güç mücadeleleri sanıldığı gibi yanlış değil! Peki bu süreçte ebeveynler nasıl davranmalı?

Çocuklar İçin Nezaketli Davranış Pratikleri

Nezaket her yaşta önemli! Bir ebeveyn olarak çocuğunuza başkalarına karşı nezaketli davranışlarda bulunmasını nasıl öğretebilirsiniz?

Engelli Bir Çocuğun Ebeveyni Olmak

Çocuğunun engelli olması, genellikle toplum içinde konuşulmayan konulardan biri. Peki engelli bir çocuk ebeveyni olmak nasıl bir deneyim?

İtiş-Kakış Oyunları

Çocukların en sevdiği oyunların başında itiş kakış oyunları geliyor. Kulağa pek de olumlu gelmeyen bu oyunlara göz atmaya ne dersiniz?

Ebeveynlerimiz Bizim Ebeveynliğimizi Nasıl Etkiliyor?

Ebeveynlerimizden gördüklerimizi çocuklarımız üzerinde uygulayabiliyor, onların ebeveynlik stillerini devam ettirebiliyoruz. Peki neden?

Çocuğumun Duyusal İhtiyaçlarını Oyunla Karşılayabilir Miyim?

Oyun çocuklara ne gibi faydalar sağlar? Çocuğunuzun duyusal ihtiyaçlarını oyunla karşılamasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

Annelere şarkılar

Anne çocuk ilişkisine dayanan modern şarkıları derledik. Peki neymiş bu şarkıların hikayesi? Playlistimiz ve şarkıların hikayesi yazımızda!

şarkılarla Arkadaşlık

"Can dostum" diyerek sarılabileceğiniz kim var hayatta? İşte tam olarak o kişiye göndermelik şarkılar ve hikayeleri yazımızda!

Pandemi Döneminde İlişkilerin Değişimini Gösteren şarkılar

Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi müzikte de yankı buluyor. Pandemi döneminde çıkan şarkılar yaşadığımız değişimi nasıl yansıtıyor?

Pop şarkılarında Toksik İlişkilenme Örnekleri

Gitme yoksa atlarım en yakın köprüden... Hepimizin bildiği o şarkılarda işlenen toksik ilişki örneklerini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Müziğe Konu Olan Sağlıklı İlişkiler

Birçok kez bahsettiğimiz sağlıklı ilişkileri bu defa şarkılarla anlatıyoruz. Olumlu ilişkileri konu edinen şarkılar bu yazımızda.

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

şarkılarla Ayrılık Sonrası Yas Süreci

Ayrılık sonrası inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi aşamalardan geçmek mümkün. Bu aşamaları bir de şarkılardan dinleyelim!

Babalara şarkılar

Bu yazıda babaların çocuklarına veya çocukların babalarına yazdığı birbirinden güzel şarkıları ve o şarkıların hikayelerini bulabilirsiniz.

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Çocuğa İstenmeyen Davranışları İçin Ceza Vermek

Çocuğu cezalandırmak, istemediğiniz davranışlarını sona erdirmek için yerinde bir çözüm mü? Aileler başka hangi yöntemlere başvurabilir?

Sinemada Kadın Dayanışması: Thelma & Louise

Feminist ögelerin güçlü bir şekilde yansıtıldığı, kız kardeşliğe dayanan Thelma & Louise filmini inceledik. Keyifli okumalar!

Sevginizi Geri Çekmeyin, Adaleti Güçlendirin!

Çocuğunuza sevginizi olabildiğince göstermenin, hissettirmenin ne gibi faydaları var? şefkat neden çocuklara iyi gelir? Detaylar yazımızda!

Gençlik Aşkları: Olivia Rodrigo - SOUR

Z kuşağının aşk ile ilgili tecrübelerini anlatan bu albümü sınır koymak, toksik ilişkiler ve kapanış yapabilmek üzerinden inceliyoruz!

Doğum Kontrol Yöntemine Partnerle Karar Vermek

"Partnerim prezervatif takmak istemiyor.", "Hangi doğum kontrol yöntemi bana göre?". Partnerle iletişim kurmak doğum kontrol yöntemi kullanmada nasıl bir rol oynuyor?

Çocuklarda Dürtüsel Davranışlar

Düşünmeden yaptığımız eylemleri içeren dürtüsellik davranışları çocuklarda sık görülebiliyor. Bu yazımızda çocuklarda görülen dürtüsel davranışları anlatıyor olacağız!

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Doğum Kontrol Yöntemleri: Prezervatif

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri prezervatif. Peki prezervatif sadece erkekler tarafından mı kullanılır? Ne denli koruyucudur?

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

Çocuklarda Ahlak Eğitimi

Çocuklar için ahlakın ne olduğunu, neden gerekli olduğunu anlamak kolay değil. Bu konuda ebeveynlere bazı sorumluluklar düşüyor!

Kendi İçinde Gezinmek: Luke Hemmings - When Facing The Things We Turn Away From

Hayatının son 10 yılını insanların gözünün önünde geçiren sanatçı, karantina sürecinde kendisiyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Çocuğum bir oyunu kaybettikten sonra ona nasıl yardım edebilirim?

Oyunları kaybeden çocuklar hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. İşte, bir oyunu kaybettikten sonra çocuğunuza yardımcı olacak öneriler!

Başkalarının müzik tercihleri onlarla olan yakınlığımızı etkiliyor mu?

Görünüşümüzden müzik tercihlerimiz anlaşılabilir mi? Hatta bu, sosyal hayatımızı etkiliyor olabilir mi?

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

Başkalarının Yararını Gözetmek Bize İyi Geliyor.

Başkalarının yararını gözetmeyi hedefleyen prososyal davranışların, kişisel iyilik halimizle ilişkili olduğu bulunuyor.

Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan şarkıları derledik!

Neden İstemediğimiz Sevgi Bizi Bu Kadar Yoruyor?

Sevgi davranışları istenmeden maruz kalındığında fiziksel, duygusal ya da ilişkisel anlamda olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

2021’in Aşk Şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2021’in dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

İlişkinizde Bu 5 Davranışı Göstermeyi Bırakın!

İstemeden yaptığınız bazı davranışlar ilişkinize zarar veriyor olabilir mi? Bu yazımızda ilişkilerinizde uyguluyorsanız gözden geçirmenizin iyi olacağı 5 davranıştan bahsettik.