Çalışan Bağlılığını Artırmanın 7 Yolu

Alperen Karaca

Çalışan Bağlılığını Artırmanın 7 Yolu

Gustav Klimt - La Vergine (1912)

İş dünyasındaki belirsizliğin yüksek olduğu bu günlerde yaşanabilecek en büyük problemlerden bir tanesi çalışan kaygısından kaynaklı bağlılık eksikliği olabilir. Yöneticilerin bu dönüşüm sürecinde üstleneceği roller, çalışan bağlılığını arttırma konusunda kritik bir rol oynuyor. İyi bir yönetici çalışanların motivasyonu, verimliliği ve bağlılığı üzerinde söz sahibi olabilirken aynı rolün olumsuz etkilerini görmek de mümkün. Çalışan bağlılığını artırmaya yardımcı olacak 7 öneriyi listeledik:


  1. Çalışanlara Esneklik Tanıyın.
Çalışanlarınızın özel hayatlarını sizinle paylaşmak konusunda pek rahat olmayabileceklerini ve bazı taleplerini doğrudan dile getiremeyeceklerinin farkında olmak bu anlamdaki kaygılarının azalmasına yardımcı olabilir. Bir toplantının ertelenmesini veya kısa bir süreliğine izin istemeleri gibi durumlarda çalışanlarınıza bunun onların gelecekleri için bir sıkıntı olmayacağına ve makul ölçüde esneklik tanıyabileceğinize dair güven aşılayabilirsiniz. Bu esnekliğin ve güven ortamının yarattığı minnet duygusu, çalışan performansını arttırmaya yardımcı olabilir.

  1. Fikirlerini Daha Sık Sorun.
Çalışanlarınıza bir konu üzerindeki fikirlerinin değerli olduğunu göstermek ve hissettirmek, onları onurlandırmanın oldukça nazik ve kolay bir yolu. İlgili bir yöneticinin altında çalışmak ve fikirlerine değer verildiğini hissetmek, çalışanların bir sonraki beyin fırtınası için fikirlerini iyice gözden geçirmeleri ve daha sıkı çalışmaları için kuvvetli bir motivasyon.

  1. Teşekkür Etmeyi İhmal Etmeyin.
Yapılan işin büyüklüğü fark etmeksizin çalışanlarınızın çabasını bir teşekkür ile karşılamanız, çalışmalarının sizin tarafınızdan fark edildiğini ve de takdir edildiğini anlamaları konusunda yardımcı olabilir. Ödül sistemini harekete geçiren bu davranış çalışanlarınızın çabalarının karşılıksız kalmadığını onlara hissettirmek konusunda oldukça önemli.

  1. Sorumluluk Almalarına İzin Verin.
Bir projeyi yürütmenin ya da içerisinde kritik bir rol oynamanın yarattığı sahiplik hissi ile birlikte gelen sorumluluk ve başarı kaygısı, hafife alınmaması gereken bir motivasyon kaynağı. Çalışanlarınızın sorumluluk almalarına daha çok izin verip sorumlulukları süresince onlara gerekli desteği sağlayarak başarmalarına yardımcı olursanız günün sonunda ofisten yanınızda başarılı bir proje ve mutlu bir çalışan ile ayrılmanız olası.

  1. Fırsatlarınızı Çalışanlarınızla Paylaşın.
"Yöneticim benim için "¦ yaptı." cümlesini onlardan duymak, hem sizin için bir tatmin hem de çalışanlarınız için kariyer yollarında büyük bir adım olabilir. Çalışanlarınızın kariyer gelişimlerini destekleyici davranışlar sergileyerek onlarla aranızda bir minnet ve iyilik zinciri oluşturabilirsiniz. Çalışanlarınızın size borçlu hissetmeleri ve minnet borçlarını geri ödemek için bir fırsat aramaları, onların iş yerlerine bağlılığını arttıracak oldukça kuvvetli bir unsur.

  1. Daha Derin Bağlar Kurun.
Çalışanlarınız ile aranızdaki bağın sadece işten ibaret olması, çalışan sorumluluğunun da işin bittiği yerde bitmesi anlamına gelebilir. Onları farklı bir uğraş ile gördüğünüzde göstereceğiniz ilgi ve samimiyet, onlar ile bir çalışan değil, bir insan olarak bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Aranızdaki kuvvetli bağ ise çalışan bağlılığının ve fedakarlığının artışında muhtemelen iyi bir rol oynayacaktır.

  1. Onlara Mentorluk Yapın.
Günde ayırdığınız 15 dakika bile bir çalışanınızla tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşmak için oldukça yeterli. Çalışanlarınıza yapacağınız yatırımın onlar tarafından takdir edilmesi, çalışanlarınızın da size yapacağı yatırım anlamına geliyor.

Bu tavsiyelerin yanı sıra çalışanlarınızın güvenini kazanmak, onları heyecanlandırmak ve de bağlılıklarını görmek istiyorsanız her şeyden önce kendi motivasyonunuzu, bağlılığınızı ve onlara güveninizi göstermekten kaçınmayın. Bir ilişkinin her zaman iki tarafı olduğunu unutmamakta fayda var.


Benzer yazılar

Aşkın Tanımını Yapmak Mümkün mü?

Kavuşmak, kavuşamamak, birlikte olup bütün dünyaya meydan okumak… Sizce aşk nedir? Böylesine karmaşık bir deneyimin tanımı yapılabilir mi?

Gaslighting Karşısında Ne Yapabiliriz?

İlişkilerde baş edilmesi zor durumlardan biri olan gaslighting’i fark ettiğimizde kendimizi nasıl savunabiliriz?

Ait Hissetmenin Özlemini Duyuyor Musunuz?

Ait olma hissine, sahip olduğumuz her ilişki içinde ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazımızda aidiyet hissinin yaşamımızdaki yerinden bahsediyoruz.

Örgütsel Bağlılık Neden Önemli?

Örgütsel bağlılık ile çalışanların iş performansı, motivasyonları, işten ayrılmaları ya da devam etmeleri arasında bir ilişki bulunuyor.

Romantik İlişkilerdeki 10 Duygusal İhtiyacımız

Romantik ilişkilerimizde genellikle karşılanmasını beklediğimiz 10 duygusal ihtiyacı açıkladık. Siz bir ilişkiden neler beklersiniz?

Çalışan Bağlılığını Artırmanın 7 Yolu

Bağlılığı fazla olan kişiler, işlerinde daha mutlu ve üretken oluyorlar. Yöneticiler çalışan bağlılığını artırmak için neler yapabilirler?

Fedakarlık Yapmanın İlişkiye Etkileri

Fedakarlık yapmak, ilişkide önemsediğimiz ve aradığımız davranışlardan biri olsa da fedakarlığın ilişkiye iyi gelmesi belli faktörlere bağlı.

Birbiriyle Çatışan Duygular Hissetmek

Hepimiz birbiriyle çatışan duygular, düşünceler ve davranışlar içine girebiliyoruz. Peki en çok hangi konularda çatışmalı anlar yaşıyoruz?

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!

Neden Ulaşamayacağımız Hedefler Belirliyoruz?

Hedef belirlemek bizi motive eder. Fakat bazı hedefler neredeyse ulaşılmazdır. Ulaşılması zor hedefler koymamızın sebebi ve etkileri neler?

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Her yılbaşında, doğum gününde yapılan o planlar. Kaçı gerçeğe dönüşüyor? Hedeflerinizi fethetmek için ipuçları yazımızda!

Sosyal medyadaki çekici adaylar ilişkiyi nasıl etkiliyor?

Sosyal medya alternatif partnerlerin varlığını kimi zaman adeta gözümüze sokuyor. Peki bu durum ilişkimizi nasıl etkiliyor?

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

İleri Yaş Dostu İş Yerleri ile Yaş Ayrımcılığını Önlemek

Tıpkı ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı gibi bir ayrımcılık türü olan yaş ayrımcılığıyla iş yerinde mücadele etmek için öneriler yazımızda.

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

Gaslighting nedir?

Sürekli fazla hassas olmakla suçlanıyor ve yaptığınız her şeyin yanlış olduğunu hissediyorsanız, gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Evrimsel Bakış Açısıyla Arkadaşlık

Arkadaşlarımız seçtiğimiz kardeşlerimiz olabiliyorsa ne mutlu bize! Bu yazımızda arkadaş edinmeyi ve arkadaşlık sürdürmeyi inceliyoruz.

Online dating bağlılık seviyesini etkiler mi?

Online dating uygulamaları aracılığıyla kurduğumuz ilişkiler, gerçek hayatta tanışıp başladığımız ilişkilerden farklı mıdır?

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Nasıl Yakın İlişki Kuruyoruz?

Sitemize girdiyseniz yakın ilişkilerin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, ilişkilerin kurulmasında 5 temel etken olduğunu biliyor muydunuz?

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Eşcinsel İlişkilerde Dinamikler

Sanılanın aksine eşcinsel ilişkilerin dinamikleri heteroseksüel ilişkilerden pek de farklı değil. Peki bu konudaki araştırmalar ne söylüyor?

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Bebeklerin Tensel Temasa Olan İhtiyacı

Sevdiklerinize sarılmanın, dokunmanın ne kadar iyi hissettirdiğini bilirsiniz. İşte o temaslara bebeklerin de çok ihtiyacı var!