Çalışan Bağlılığını Artırmanın 7 Yolu

Alperen Karaca

Çalışan Bağlılığını Artırmanın 7 Yolu

Gustav Klimt - La Vergine (1912)

İş dünyasındaki belirsizliğin yüksek olduğu bu günlerde yaşanabilecek en büyük problemlerden bir tanesi çalışan kaygısından kaynaklı bağlılık eksikliği olabilir. Yöneticilerin bu dönüşüm sürecinde üstleneceği roller, çalışan bağlılığını arttırma konusunda kritik bir rol oynuyor. İyi bir yönetici çalışanların motivasyonu, verimliliği ve bağlılığı üzerinde söz sahibi olabilirken aynı rolün olumsuz etkilerini görmek de mümkün. Çalışan bağlılığını artırmaya yardımcı olacak 7 öneriyi listeledik:


  1. Çalışanlara Esneklik Tanıyın.
Çalışanlarınızın özel hayatlarını sizinle paylaşmak konusunda pek rahat olmayabileceklerini ve bazı taleplerini doğrudan dile getiremeyeceklerinin farkında olmak bu anlamdaki kaygılarının azalmasına yardımcı olabilir. Bir toplantının ertelenmesini veya kısa bir süreliğine izin istemeleri gibi durumlarda çalışanlarınıza bunun onların gelecekleri için bir sıkıntı olmayacağına ve makul ölçüde esneklik tanıyabileceğinize dair güven aşılayabilirsiniz. Bu esnekliğin ve güven ortamının yarattığı minnet duygusu, çalışan performansını arttırmaya yardımcı olabilir.

  1. Fikirlerini Daha Sık Sorun.
Çalışanlarınıza bir konu üzerindeki fikirlerinin değerli olduğunu göstermek ve hissettirmek, onları onurlandırmanın oldukça nazik ve kolay bir yolu. İlgili bir yöneticinin altında çalışmak ve fikirlerine değer verildiğini hissetmek, çalışanların bir sonraki beyin fırtınası için fikirlerini iyice gözden geçirmeleri ve daha sıkı çalışmaları için kuvvetli bir motivasyon.

  1. Teşekkür Etmeyi İhmal Etmeyin.
Yapılan işin büyüklüğü fark etmeksizin çalışanlarınızın çabasını bir teşekkür ile karşılamanız, çalışmalarının sizin tarafınızdan fark edildiğini ve de takdir edildiğini anlamaları konusunda yardımcı olabilir. Ödül sistemini harekete geçiren bu davranış çalışanlarınızın çabalarının karşılıksız kalmadığını onlara hissettirmek konusunda oldukça önemli.

  1. Sorumluluk Almalarına İzin Verin.
Bir projeyi yürütmenin ya da içerisinde kritik bir rol oynamanın yarattığı sahiplik hissi ile birlikte gelen sorumluluk ve başarı kaygısı, hafife alınmaması gereken bir motivasyon kaynağı. Çalışanlarınızın sorumluluk almalarına daha çok izin verip sorumlulukları süresince onlara gerekli desteği sağlayarak başarmalarına yardımcı olursanız günün sonunda ofisten yanınızda başarılı bir proje ve mutlu bir çalışan ile ayrılmanız olası.

  1. Fırsatlarınızı Çalışanlarınızla Paylaşın.
"Yöneticim benim için "¦ yaptı." cümlesini onlardan duymak, hem sizin için bir tatmin hem de çalışanlarınız için kariyer yollarında büyük bir adım olabilir. Çalışanlarınızın kariyer gelişimlerini destekleyici davranışlar sergileyerek onlarla aranızda bir minnet ve iyilik zinciri oluşturabilirsiniz. Çalışanlarınızın size borçlu hissetmeleri ve minnet borçlarını geri ödemek için bir fırsat aramaları, onların iş yerlerine bağlılığını arttıracak oldukça kuvvetli bir unsur.

  1. Daha Derin Bağlar Kurun.
Çalışanlarınız ile aranızdaki bağın sadece işten ibaret olması, çalışan sorumluluğunun da işin bittiği yerde bitmesi anlamına gelebilir. Onları farklı bir uğraş ile gördüğünüzde göstereceğiniz ilgi ve samimiyet, onlar ile bir çalışan değil, bir insan olarak bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Aranızdaki kuvvetli bağ ise çalışan bağlılığının ve fedakarlığının artışında muhtemelen iyi bir rol oynayacaktır.

  1. Onlara Mentorluk Yapın.
Günde ayırdığınız 15 dakika bile bir çalışanınızla tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşmak için oldukça yeterli. Çalışanlarınıza yapacağınız yatırımın onlar tarafından takdir edilmesi, çalışanlarınızın da size yapacağı yatırım anlamına geliyor.

Bu tavsiyelerin yanı sıra çalışanlarınızın güvenini kazanmak, onları heyecanlandırmak ve de bağlılıklarını görmek istiyorsanız her şeyden önce kendi motivasyonunuzu, bağlılığınızı ve onlara güveninizi göstermekten kaçınmayın. Bir ilişkinin her zaman iki tarafı olduğunu unutmamakta fayda var.


Benzer yazılar

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

İlişkilerde Bağlılık

İlişkilerin heyecan dolu tutulma dönemi bittikten sonra devam etmesini etkileyen en önemli iki faktörden biri olan bağlılık nasıl kurulur?

Online dating bağlılık seviyesini etkiler mi?

Online dating uygulamaları aracılığıyla kurduğumuz ilişkiler, gerçek hayatta tanışıp başladığımız ilişkilerden farklı mıdır?

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Her yılbaşında, doğum gününde yapılan o planlar. Kaçı gerçeğe dönüşüyor? Hedeflerinizi fethetmek için ipuçları yazımızda!

İleri Yaş Dostu İş Yerleri ile Yaş Ayrımcılığını Önlemek

Tıpkı ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı gibi bir ayrımcılık türü olan yaş ayrımcılığıyla iş yerinde mücadele etmek için öneriler yazımızda.

İş Yerindeki Potansiyel Arkadaşlar Çalışan Bağlılığını ve Tatminini Nasıl Etkiliyor?

Sosyallikten uzak işler 21. yüzyılda artık pek de tercih edilmiyor. Çünkü çalışan bağlılığı ve memnuniyeti bundan etkileniyor.

Kurumsal Hayatta Mizah Kullanımı

İş hayatı ciddi olsa da mizahın iş yerinde önemli bir rolü var. Doğru yerde kullanıldığında stresi azaltması gibi olumlu etkileri görülüyor!

İlişkinizde Fedakarlık Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru

İlişkinizde hangi fedakarlıkları yapabilirsiniz, neler sizin için kırmızı çizgi? Alma-verme dengesini anlamak için buyrun yazımıza!

Evrimsel Bakış Açısıyla Arkadaşlık

Arkadaşlarımız seçtiğimiz kardeşlerimiz olabiliyorsa ne mutlu bize! Bu yazımızda arkadaş edinmeyi ve arkadaşlık sürdürmeyi inceliyoruz.

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Toplantıların Verimini Artırmak İçin 5 Öneri

Bir ofiste çalıştıysanız mutlaka "bitse de gitsek" dediğiniz bir toplantı olmuştur. Toplantıları verimli hale getirmek için ne yapılabilir?

Uzak Mesafede Çalışan Takımınızı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Uzak mesafeden çalışan bir takımınız varsa, onları motive etmenizde yardımcı olacak öneriler için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yaptığımız İş ile Neden Bağ Kuramıyoruz?

Zor bir dönemden geçmek, işimizin beklentilerimizle uyuşmaması, finansal zorluklar gibi faktörler işimizle olan bağımızı zedeleyebiliyor.

Çalışanları Motive Etmenin 10 Yolu

Bir lider olarak çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanıza ve korumanıza yardımcı olacak 10 öneri için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

Eşcinsel İlişkilerde Dinamikler

Sanılanın aksine eşcinsel ilişkilerin dinamikleri heteroseksüel ilişkilerden pek de farklı değil. Peki bu konudaki araştırmalar ne söylüyor?

İlişkilerde Motivasyon ve Öz Güven

Hedeflerimize ulaşmamızı etkileyen en önemli faktörlerden biri insanların, özellikle de güvendiğimiz insanların bize olan inançları.

Aynı Anda Birden Çok Kişiye Aşık Olmak Mümkün Mü?

İnsan aynı anda birden çok kişiye aşık olabilir mi? Çok tartışılan bu sorunun cevabına yazımızdan ulaşabilir, çok aşlılık kavramıyla tanışabilirsiniz!

"Seni Seviyorum" Cümlesi Ne Anlama Geliyor?

Seni seviyorum cümlesinin ne zaman ve nasıl söylendiği önemli olabiliyor. Birine seni seviyorum demek ne anlama geliyor, sevdiğimiz şey tam olarak ne?

Romantik İlişkilerde Güven

İlişkilerin olmazsa olmazlarından birisi: güven. Yazımızda romantik ilişkilerde güvenin gelişiminden ve zedelenme sürecinden bahsediyoruz.

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Nasıl Yakın İlişki Kuruyoruz?

Sitemize girdiyseniz yakın ilişkilerin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, ilişkilerin kurulmasında 5 temel etken olduğunu biliyor muydunuz?

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Sosyal medyadaki çekici adaylar ilişkiyi nasıl etkiliyor?

Sosyal medya alternatif partnerlerin varlığını kimi zaman adeta gözümüze sokuyor. Peki bu durum ilişkimizi nasıl etkiliyor?

Neden Ulaşamayacağımız Hedefler Belirliyoruz?

Hedef belirlemek bizi motive eder. Fakat bazı hedefler neredeyse ulaşılmazdır. Ulaşılması zor hedefler koymamızın sebebi ve etkileri neler?

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!

İş Hayatında Minnettarlık Duygusu

İş hayatındaki minnettarlık, çalışanların motivasyonunu ve iş yerinin verimini artırıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir?

Fedakarlık Yapmanın İlişkiye Etkileri

Fedakarlık yapmak, ilişkide önemsediğimiz ve aradığımız davranışlardan biri olsa da fedakarlığın ilişkiye iyi gelmesi belli faktörlere bağlı.

Romantik İlişkilerdeki 10 Duygusal İhtiyacımız

Romantik ilişkilerimizde genellikle karşılanmasını beklediğimiz 10 duygusal ihtiyacı açıkladık. Siz bir ilişkiden neler beklersiniz?

Örgütsel Bağlılık Neden Önemli?

Örgütsel bağlılık ile çalışanların iş performansı, motivasyonları, işten ayrılmaları ya da devam etmeleri arasında bir ilişki bulunuyor.

Ait Hissetmenin Özlemini Duyuyor Musunuz?

Ait olma hissine, sahip olduğumuz her ilişki içinde ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazımızda aidiyet hissinin yaşamımızdaki yerinden bahsediyoruz.

Aşkın Tanımını Yapmak Mümkün mü?

Kavuşmak, kavuşamamak, birlikte olup bütün dünyaya meydan okumak… Sizce aşk nedir? Böylesine karmaşık bir deneyimin tanımı yapılabilir mi?