Dijital Oyunların Çocuklara Etkileri

Feyza Hilal Dilmaç

Dijital Oyunların Çocuklara Etkileri

İsimsiz- Sophi Miyoko Gullbrants

Günümüzde yaygınlığı hızla artan dijital oyunların çocuklar üzerinde yalnızca zararlı etkisi olduğu düşünülebiliyor. Bu sebeple ebeveynler zaman zaman çocuklarıyla tartışabiliyor ve oyun oynama sürelerini azaltmak için kısıtlayıcı kurallar koyabiliyorlar. Peki, dijital oyunlar çocuklar üzerinde gerçekten yalnızca zararlı etkiye mi sahip?


Dijital oyunlar üzerine yapılan çalışmalarda stresli bir durumdan sonra başa çıkma yöntemi olarak dijital oyunlar kullanıldığında insanların stres düzeylerinde azalma olduğu gözlemleniyor. Buna ek olarak, bireysel oynanan bilgisayar oyunlarındansa paylaşımlı oyunlar olarak adlandırılan grup oyunlarını oynayan kişilerin pozitif sosyal deneyimler yaşadıkları ve bunun da stres düzeylerinde olumlu bir etkiye sebep olduğu belirtiliyor. Özellikle Minecraft gibi video oyunlarının yalnızlık hissini azalttığı belirtiliyor.

Ancak, dijital oyunlara dahil edilen video oyunları da çocuklar üzerinde bağımlılık etkisi yaratabiliyor. Video oyunları; konsol oyunları, bilgisayar oyunları ve sosyal medya üzerinden oynanan oyunları kapsıyor. Bağımlılık tanımı araştırmacılara göre çeşitlilik göstermekle birlikte, bağımlılık oyun oynama süresiyle değil, kişinin video oyunlarını yaşadığı negatif deneyimlerle başa çıkma yöntemi olarak hayatının merkezine koymasıyla ilişkilendiriliyor. Bu durumda kişi, yaşamının diğer alanlarını ihmal edebiliyor. Özellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda video oyunları bağımlılığa, agresif düşüncelere ve davranışlara sebep olabiliyor ve çocuğun sosyal ilişkilerinde bozulmaya yol açabiliyor. Araştırmalar, özellikle şiddet içerikli video oyunlarının çocuklarda agresif davranışları artırabileceğinin altını çiziyor. Fakat her çocuğun kişilik özellikleri farklılık gösterebileceği için şiddet içerikli oyunların her çocukta agresif davranışlara neden olmayabileceği de belirtiliyor.Çocuklarınızın video oyunları oynamasını engellemek yerine neler oynadıklarını gözlemleyebilirsiniz. Ekran başında geçirdikleri süreyi yönetmek yerine oynadıkları oyunların içeriklerine bakmak, çocuğunuza dijital dünyada daha güvenli bir alan yaratmak için yardımcı olabilir. Oyun oynamayı yasaklamak ya da oyun için belirli bir süre limiti koymak, çocuğunuz için sağlıklı sınırlar çizmenizi engelleyebiliyor. Çocuğunuzla birlikte dijital oyunlar oynamak, hem o yaş grubundaki çocukların neler oynadığı hakkında fikir edinmek hem de çocuğunuzun oynadığı oyunların altında yatan negatif bir mesaj varsa çocuğunuzla bunları konuşmak için güzel bir adım olabilir. Ayrıca zaman zaman çocuğunuzla birlikte evde “dijital detoks” yapabilirsiniz. Süresini sizin belirlediğiniz bu dijital detoks zamanında dijital herhangi bir cihazdan bir süreliğine uzak kalmak, çocukların mental sağlığını ve davranış gelişimlerini olumlu yönde etkileyebiliyor.

[1] Sweet, J. (2021, July 5). Video Games Could Hold Untapped Potential in Treatment of Mental Illness. VeryWell Mind. Retrieved from https://www.verywellmind.com/video-games-could-treat-mental-illness-study-shows-5190213
[2] Lee, K. (2020, May 29). Are Violent Video Games Training Kids to Think and Act Aggressively? VeryWell Family. Retrieved from https://www.verywellfamily.com/kids-violent-video-games-621153
[3] Morin, A. (2020, July 31). Do Violent Video Games Lead to Aggressive Behavior? VeryWell Family. Retrieved from https://www.verywellfamily.com/aggressive-behavior-and-video-games-1094980
[4] Hartney, E. (2020, May 16). The Signs and Effects of Video Game Addiction. VeryWell Mind. Retrieved from https://www.verywellmind.com/what-is-video-game-addiction-22333
[5] Gans, S. (2020, April 5). The Link Between Video Games and Stress Relief. VeryWell Mind. Retrieved from https://www.verywellmind.com/how-video-games-relieve-stress-4110349

Benzer yazılar

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Doğayla İç İçe Nesiller Yetiştirmek

Eskisi gibi misket oynayabilmek hala mümkün mü? Çocukların sokağa çıkıp oyun oynayabilmesi için neler yapabiliriz? Öneriler yazımızda!

Regl Nedir?

Regl olmak ayıp ya da gizlenecek bir durum değil. Peki regl çocuklarla nasıl konuşulmalı?

Bir Taraf Her Zaman Daha mı Çok Sever?

İki taraf da eşit sevebilir, kıskanabilir ve sevgi gösterebilir mi? Daha çok sevilmek mi daha çok sevmek mi iyi? Bağlanma stillerimiz bu konuda ne söylüyor?

Romantik İlişkilerde Empati Kurabilmek

Romantik ilişkilerde empatinin önemini bilmek kadar, nasıl empati kuracağımızı bilmek de ilişki memnuniyeti konusunda önemli rol oynuyor.

Oyun Rehberi

Çocuğunuzla oynadığınız oyunları daha keyifli hale getirecek ve oyun davranışlarınıza katkı sağlayacak bir oyun rehberi hazırladık.

Romantik İlişki İçerisindeyken Kendimizi Hangi Yollarla Sabote Ederiz?

Romantik ilişkinizde yolunda gitmeyen şeyler mi var? Peki ya ilişkinizi farkında olmadan sabote eden sizin davranışlarınızsa?

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Beden algımız romantik ilişkimizi etkileyebiliyor.

Daha olumlu bir beden algısına sahip olan kişiler partnerleriyle kurdukları romantik ve cinsel ilişkilerde daha fazla memnuniyet duyabiliyorlar. Peki neden?

Çocuklar İçin Ahlak Felsefesi Egzersizi

Çocukların felsefi tartışmalarla kavramları sorgulaması onların düşünce sürecini geliştiriyor. Bu yazımızda da bir ahlak felsefesi egzersizi sunuyoruz!

Çocukluk Dönemi - Yanlış Bilinenler

Çocuğunuz hayali arkadaşlarıyla mı konuşuyor? Peki bu endişe etmenizi gerektirecek bir durum mu? İşte doğru bilinen yanlışlardan biri!

Doğum Kontrol Yöntemine Partnerle Karar Vermek

"Partnerim prezervatif takmak istemiyor.", "Hangi doğum kontrol yöntemi bana göre?". Partnerle iletişim kurmak doğum kontrol yöntemi kullanmada nasıl bir rol oynuyor?

Ayrılık Da Sevdaya Dahil Mi?

Neredeyse hepimiz bir ilişkinin sona ermesinden sonra yas sürecinden geçiyoruz. Yas sürecinde bizi hangi aşamalar bekliyor?

Video Oyunlarının şaşırtıcı Faydaları

Çocuğunuzun video oyunları oynaması sizi rahatsız mı ediyor? Bunların ona zararlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde yazımızı okuyun!

Bebek Gelişimi - Yanlış Bilinenler

Bebek gelişimine dair birçok mit okuyor, yanlış düşünceleri okuyor ve hatta uyguluyoruz. Gelin yanlış bilinenleri birlikte inceleyelim.

Montessori Ekolünde Oyunun Yeri

Montessori ekolünde oyun nasıl bir yer tutuyor? Sizce çocuğunuza uygun bir ekol mü? Yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olun!

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

Kimler eski partneriyle barışmaya daha meyilli?

İstenmeden yaşanan ayrılıklar, eski partnerimizi özlememize sebep olabiliyor. Peki barışmak gerçekten de iyi bir fikir mi?

Oyuncu Ebeveynliğin Etkileri

Oyun, çocuk ve ebeveynin yakın ve sıcak bir ilişki kurabilmesini sağlıyor. Oyuncu ebeveynlik size ve çocuğunuza çok iyi gelecek!

Yeni Kardeş İle İlk Bağlanma

Bağlanma denince aklımıza ilk olarak anne ile çocuk arasındaki etkileşim geliyor. Fakat, bağlanma ailenin diğer üyeleriyle de gerçekleşiyor!

3-4 Yaş Grubu için Oyun Önerileri

Çocuğunuzla oynamak için yeni oyunlar bulmakta zorlanıyor musunuz? 3-4 yaş grubundaki çocuğunuz için bazı oyun önerilerimiz var!

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Çocuklar ev ödevlerini bitirmeye karşı isteksiz olabiliyor. Ebeveyn olarak ödev zamanlarında çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

DEHB - Yanlış Bilinenler

"Dikkat eksikliği gerçek bir problem değildir!" deyip geçmek çocuğunuzun yaşadığı zorlukları göz ardı etmenize yol açabilir. İşte işin aslı!

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Birini çekici bulmak yapılan paylaşımı artırıyor.

Birini çekici bulmak, o kişiyle daha çok şey paylaşmamızı sağlar mı? Bir diğer deyişle insanların görüntüleri davranışlarımızı etkiler mi?

Olumsuz beden algısının arkadaşlarımızla ne ilgisi var?

Bedenimizden duyduğumuz memnuniyetsizliği, fazla kilolarımızı arkadaşlarımıza anlatarak dert yanıyoruz. Peki bu bizi nasıl etkiliyor?

İtiş-Kakış Oyunları

Çocukların en sevdiği oyunların başında itiş kakış oyunları geliyor. Kulağa pek de olumlu gelmeyen bu oyunlara göz atmaya ne dersiniz?

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Ebeveynlerimiz Bizim Ebeveynliğimizi Nasıl Etkiliyor?

Ebeveynlerimizden gördüklerimizi çocuklarımız üzerinde uygulayabiliyor, onların ebeveynlik stillerini devam ettirebiliyoruz. Peki neden?

Pandemi Döneminde Bir İlişkiye Başlamak: Five Dates

Geçen yıl yayınlanan Five Dates ise bir FMV (full motion video veya tam hareketli video) interaktif romantik komedi oyunu.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

Çocukların Ekran Alışkanlıkları ve Ebeveyn Rolü

Çocuğunuzun ekran kullanım süresi ellerinizde! Siz ekran karşısında ne kadar vakit geçiriyorsanız çocuğunuz da o oranda ekran kullanıyor.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Çocuklarla Nasıl Oynamalıyız?

Sevgili ebeveynler, isterseniz çocuklarınızın 1 numaralı oyun arkadaşı siz olabilirsiniz. Bu işin püf noktaları ise yazımızda!

Çocuk İstismarı Nedir, Nelere Yol Açabilir?

Çocuk istismarı, çocuk için yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Üstelik bu zarar sadece fiziksel değil, psikolojik olarak çocuğu etkiliyor.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

İçini Açmak ve Yakınlık

Karşımızdaki kişiye kendimizi açmak her zaman çok kolay olmuyor. Bunu başarmanın ilişkilerimize olan katkısını ise göz ardı etmemek lazım!

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!