Kürtaj Öncesi ve Sonrası Mental Sağlık

Feyza Hilal Dilmaç

Kürtaj Öncesi ve Sonrası Mental Sağlık

The Yellow Flower- Robert Lewis Reid

Kürtaj kadınlar tarafından çeşitli sebeplerle tercih edilebiliyor. Bununla birlikte hamileliğin hem anne hem de çocuk için tehlikeli olabileceği durumlarda da kürtaj yapılabiliyor. Kadınlar için karar aşamasının stresli olduğu kürtaj operasyonu, operasyon sonrasında da kadınları mental olarak etkileyebiliyor. Kadınların kürtaj öncesi ve sonrasındaki mental durumlarını etkileyen çeşitli faktörleri bu yazımızda açıklıyor olacağız.


Yapılan bir araştırmaya göre, fetüsü daha az insan olarak algılayan ve çevresinden kürtaj ile ilgili daha çok sosyal destek gören kadınlar diğer kadınlara göre kürtaj sonrasında daha az stres yaşıyorlar ve kürtaj sonrasında rahatlamış hissediyorlar. Yani aslında çevrenin etkisi ve kadınlardaki fetüs algısı kadınların kürtaj sonrasındaki mental durumlarında belirleyici rol oynuyor.

Hamileliğin ilk trimesterinde kürtaj yaptıran kadınların büyük oranla mental bir problem yaşamadıkları belirtiliyor. Mental sağlık sorunları yaşayan kadınlarda çeşitli risk faktörlerinin etkili olabileceği söyleniyor. Bu risk faktörleri; partner desteği, aile desteği, toplumsal baskı, ilişki içinde yaşanan fiziksel ve psikolojik şiddet ve kadınların fetüsü algılayış biçimleri olarak belirtiliyor.

Kürtaj yaptıran kadınların kürtaj sonrasında depresyon belirtileri gösterdikleri belirtiliyor. Bununla birlikte kendine zarar verme, intihar düşünceleri gibi mental problemler de ortaya çıkabiliyor. Fakat kişinin, kendine zarar verme yönelimi kürtaj sonrasında çevresinden gördüğü destekle ilişkili oluyor. Çevresi tarafından yargılanan ve verdiği kararın desteklenmediğini hisseden kadınlarda kendine zarar verme eğilimi daha fazla olabiliyor.

Araştırmalara göre, kürtaj olan kadınlarda sonraki hamileliklerinde yas ve depresyon belirtileri tekrar ortaya çıkabiliyor. Kürtaj sonrasında bastırılan duygular ve yas tutma süreci, yeni hamileliğin hatırlatma görevi görmesiyle tekrar ortaya çıkabiliyor. Çevresinden, özellikle partnerinden destek görmeyen kadınlarda kürtajı erteleme durumu olabiliyor. Geciken ve güvenli olmayan kürtaj durumunda kadınlarda ciddi fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Fiziksel rahatsızlıklarla ilişkili olarak mental rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Kürtaj yaptırmaya karar verme aşaması, kadınlar için zorlayıcı bir süreç olabiliyor. Bu durumda kadınların bir profesyonelden psikolojik destek alması, sağlıklı karar alabilmelerine yardımcı oluyor ve güvenli olmayan kürtajın hayati risklerinden kadınları koruyabiliyor.

[1] Abortion and Mental Health. (2018, June). American Psychological Association. Retrieved from https://www.apa.org/pi/women/programs/abortion
[2] Fergusson, D. M., Horwood, L. J., & Boden, J. M. (2009). Reactions to abortion and subsequent mental health. The British Journal of Psychiatry, 195(5), 420-426.
[3] Casey, P. R. (2010). Abortion among young women and subsequent life outcomes. Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology, 24(4), 491-502.
[4] Fergusson, D. M., Horwood, L. J., & Boden, J. M. (2008). Abortion and mental health disorders: evidence from a 30-year longitudinal study. The British Journal of Psychiatry, 193(6), 444-451.
[5] Steinberg, J. R., & Russo, N. F. (2008). Abortion and anxiety: what's the relationship?. Social Science & Medicine, 67(2), 238-252.
[6] Foster, D. G., Gould, H., Taylor, J., & Weitz, T. A. (2012). Attitudes and decision making among women seeking abortions at one US clinic. Perspectives on Sexual and Reproductive Health, 44(2), 117-124.
[7] Frederico, M., Michielsen, K., Arnaldo, C., & Decat, P. (2018). Factors influencing abortion decision-making processes among young women. International Journal of Environmental Research and Public Health, 15(2), 329.

Benzer yazılar

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

Neleri kontrol edebilirim ve edemem?

Bir ilişki içerisindeyken her şey kontrolümüz altında olmayabiliyor. Neleri kontrol edip edemeyeceğimizi bilmek bizi rahatlatabiliyor.

Hamilelik Döneminde Stres Yönetimi

Hamilelik sırasında stresinizi yönetebilmeniz bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumlu etkiliyor. Bunun için yapabilecekleriniz bu yazımızda.

Doğum Sonrası Depresyonu - Yanlış Bilinenler

Doğum sonrası kadınlar kendilerini nasıl hissedebilirler? Depresyonda olduklarını düşünmek için sürekli ağlıyor olmaları mı gerekir?

Rahatsızlık veren duygulara neden ihtiyacımız var?

Kimi zaman kendimizi hiç istemediğimiz duyguların içerisinde buluyoruz. Ancak bu duyguları ne kadar istemesek de onlara ihtiyacımız var.

Bekar erkekler mental sağlık problemlerine daha mı meyilli?

Bekar erkekler, kimi zaman toplumdan dışlanabiliyor ya da soyutlanabiliyorlar. Peki bu dışlanma hali onları nasıl etkiliyor?

Partnerim Hamile! Nasıl Destek Olabilirim?

Destekleyici bir partnere sahip olmak hamilelik döneminin daha rahat geçmesini sağlıyor. Bunun için partnerinize nasıl eşlik edebilirsiniz?

Hamilelik ve Doğum Korkusu: Tokofobi

Kişinin hamileliğe veya doğuma yönelik korkularına tokofobi deniyor. Tokofobi panik, tiksinti ve hamilelikten kaçınmayı içerebiliyor.

Hamilelikte Bilinçli Farkındalık

Bilinçli farkındalık, hamile kadınların yaşadığı stresi azaltarak daha kolay bir süreç geçirmesine olanak sağlayabiliyor. Peki nasıl?

Hamileliğe Olan Yaklaşımım Çocuğumu Nasıl Etkiliyor?

Hamilelik birçok kadın için sancılı bir süreç olsa da, annenin hamileliği çocuğu da derinden etkileyebiliyor. Peki nasıl?

Hamilelik Sonrası Depresyon Yaşamam Benim Suçum Mu?

Hamilelik sonrası kadınlar depresyon semptomları gösterebiliyorlar. Peki bu durum anne ve bebek arasında oluşacak bağı ne şekilde etkiler?

Duygu Düzenleme Becerisi Çocukların Mental Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Kendi kendisini sakinleştirebilen, duygularını daha kolayca düzenleyen çocuklar daha mı az mental sağlık problemi yaşarlar? Buyrun yazımıza!

Hamilelik - Yanlış Bilinenler

Ebeveynlerinin sahip olacakları bebeğin cinsiyetini merak etmesi son derece doğal bir süreç. Peki bunu en sağlıklı nasıl yapabilirsiniz?

Hamilelik ve Vücut Memnuniyetsizliği

Kadınların vücutları hakkında nasıl düşündükleri, özellikle hamilelik döneminde değişebiliyor. Bu yazımızda, kadınların hamilelik döneminde vücutlarıyla ilgili değişen düşüncelerini inceliyoruz.

Psikolojik Problemlerin Etiketlenmesi

Psikiyatrik bozukluklar hakkındaki ön yargıların giderilmesi, etiketlenmenin ve dışlanmanın önüne geçilmesinde ve tedavi sürecinde önem taşıyor.

Babanın Yaşadığı Doğum Sonrası Depresyonu

Bir bebeğin doğumu herkes için farklı duygular uyandırabiliyor. İşte babaların yaşadığı doğum sonrası depresyon hakkında her şey!

Doğum Sonrası Obsesif Kompulsif Bozukluk

Çocuğunuza istemeden zarar verebileceğinizden endişeleniyor ya da geceleri bebeğinizi düşünmekten uykuya dalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? O halde yazımıza göz atmalısınız.

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Annelikte Tükenmişlik

Ebeveynlik deneyimi, annelerde kimi zaman tükenmişlik hisleri yaratabiliyor. Peki bu his nasıl deneyimleniyor?

Çocukluk Çağı Travması

Çocuk tarafından deneyimlenen, hayatını tehdit eden olaylar çocukluk çağı travması olarak tanımlanıyor. Yazımızda bu travma türünü inceliyoruz!

Ebeveyn Olarak Psikolojik Yardım Almak

Psikolojik yardım alan bir ebeveynseniz bunu çocuğunuzla paylaşmak konusunda çekinceleriniz olabilir. Bu konuda içinize su serpmeye geldik!

Beklenmeyen Hamilelik Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Beklenmeyen bir hamilelik yaşandığında bu duruma psikolojik açıdan hazır olmak adına gerçekleştirebileceğimiz birkaç yöntem bulunuyor.

Ergenlikte Spor Yapmanın Mental Sağlığa Etkileri

Ergenlik döneminde spor yapmak kişileri mental açıdan nasıl etkiliyor? Kız çocukları depresyona daha mı meyilli?

3-6 Yaş Arası Çocuklara Öğretilecek Yaşam Becerileri

Çocuklarımıza hayata dair öğretmemiz gereken çok fazla şey var. Peki örneğin, 3-6 yaş aralığında bir çocuk temizlik yapabilmeli mi?

Psikiyatrik Problemlerin Etiketlenmesini Nasıl Aşabiliriz?

Psikiyatrik rahatsızlıklar hakkında ne kadar bilgilisiniz? Psikiyatrik bir hastalığı olan birine nasıl yaklaşırsınız? Etiketlemenin önüne nasıl geçilebilir, cevabı yazımızda.