Hamlet’in Ophelia’sı ve Ophelia Sendromu

Eylül Kepcen

Eylül Kepcen

Hamlet’in Ophelia’sı ve Ophelia Sendromu

Ophelia (John Everett Millais, 1852)

Ophelia (John Everett Millais, 1852)

Shakespeare’in yazdığı 38 oyun, dünyanın birçok ülkesinde sahnelenmiş ve hala sahnelenmekte olup bu, onu dünyada en çok tanınan oyun yazarı yapar. Shakespeare’i tanıdığımız tiyatro eserlerini düşünecek olursak aklımıza ilk olarak Romeo ve Juliet, Macbeth, Kral Lear, Othello, Hamlet, Antonius ve Kleopatra gelir. Bu yazıda ise Shakespeare’in dramalarından biri olan Hamlet’i ve Hamlet’in Ophelia’sını ruh sağlığı ve Hamlet ile olan ilişkisi üzerinden inceleyeceğiz.
relate-banner

Hamlet, Shakespeare’in 17. yüzyıla bıraktığı en önemli eserlerden biri. Shakespeare’in yazdığı diğer tiyatro oyunlarıyla karşılaştırıldığında aralarından en uzun olanı ve aynı zamanda en çok sahnelenen, ses getiren ve tanınan oyunudur. Oyunun baş karakterleri olarak Hamlet, Claudius, Gertrude, Polonius, Ophelia ve Laertes’ten oluşur. Hamlet, Danimarka Kralı Claudius’un yeğeni ve aynı zamanda eski kralın oğludur. Ophelia ise Kralın başdanışmanı olan Polonius’un kızı olarak yer alır.

Oyun, Hamlet’in amcası Claudius’un Hamlet’in babasını öldürmesiyle başlar. Claudius, Hamlet’in babasını öldürdükten sonra Gertrude (Hamlet’in annesi) ile birlikte olur ve evlenirler. Bu yönüyle Hamlet, Freud'un psikanalitik teorisindeki Oedipus Kompleksi’ne kaynak olmuştur. Amcasının Hamlet’in babasını öldürüp annesiyle birlikte olması, onun amcasına duyduğu düşmanlığın tohumlarını eker ve oyun bu intikam üzerinden ilerler. Oyun boyunca süregelen iki taraflı bir hırs ile düşmanlık ve intikam ön plandadır.

Ophelia, Kraliçe Gertrude ile birlikte oyundaki yalnız iki kadın karakterden biridir. Yirmi sahnenin yalnızca birkaçında görmemize rağmen oyunun en etkili karakterlerinden biri olarak yer alır. Ophelia’yı, Polonius’un kızı olarak ve de Hamlet’in ona duyduğu aşk ile tanırız. Oyunun başlarında Hamlet’in Ophelia’ya duyduğu aşk, Ophelia’nın babası ve erkek kardeşi tarafından gerçekçi bulunmaz ve Ophelia’yı bu aşkın gerçek olmadığına inandırmaya çabalarlar. Babası ve abisine göre Hamlet, Ophelia’yı kullanacak ve asla onunla evlenmeyecektir. Hamlet, Ophelia’ya duyduğu aşkı şu dizelerle anlatır:

İnanma istersen yıldızların yandığına,

Güneşin döndüğüne inanma,

Doğrunun ta kendisini yalan bil,

Ama seni sevdiğime inan Ophelia

Babasına mı yoksa Hamlet’e mi inanmanın doğru olduğunu bilememek Ophelia’yı zamanla yıpratır. Kolayca kurtulamayacağı bir çıkmaza girer ve oyunun ilerleyen kısmında Ophelia, suda boğulmuş bir şekilde bulunur. Hamlet’e duyduğu aşkın onu bu ölüme sürüklediğini anlarız. Gizemli bir şekilde cesedi bulunan Ophelia’nın ölümünün intihar olup olmadığı tartışılır. Bu tartışma, cenazesinde Hristiyan kilisesinin dinsel bir ayin yapıp yapmayacağı ikilemini de beraberinde getirir. Ophelia’nın ölümü, farklı sanat eserlerine de ilham olur. John Everett Millais, 1852’de Ophelia’nın ölümünü resmeder.

Ve Ophelia düşmüş bütün çiçekleriyle

Gözyaşları içine ırmağın.

Etekleri açılıp yayılmış da sulara

Bir süre kalmış ırmağın üzerinde deniz kızı gibi.

Shakespeare’in nehir kenarında çiçek toplarken düşüp boğulan kuzeni Jane’in hikayesinden yola çıkarak Ophelia’nın ölüm sahnesini kurguladığı düşünülür.

Ophelia Sendromu, bir kişinin başkası tarafından dikte edilen düşüncelere uyması ve onları gerçekmiş gibi kabul etmesi olarak bilinir. Adını, babası ve abisi tarafından gerçek olmayan bir doğruluğa ikna edilen Ophelia’dan alır. Ophelia’nın Hamlet’in hislerini kabul etmeyip ona inanmamayı seçmesi, onu mutsuzluk ve çaresizliğe sürükleyerek girdiği bu çıkmazdan kurtulmanın yolunu intihar etmekte bulmasına sebep olur.

Ophelia Sendromu tıpta Hodgkin Lenfoma’nın Limbik Ensefalit’e yol açması olarak bilinir. Limbik sistem; beslenme, korunma, savunma, anı biriktirme, cinsel istek gibi duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarımızın giderilmesinde rol oynar. Limbik Ensefalit ise hastada depresyon, hafıza kaybı ve kişilik değişimleriyle kendini gösterir. Bu yönüyle hastalık, adını Ophelia’dan alır.

Yazının sonuna gelmeden, Hamlet’in sahnelenmiş bir kesitini izlemenizi, Hamlet ve Ophelia’yı bir de Türkçe dinlemenizi öneririz!

Limbik Ensefalit. (2018, May 25). Nöroloji Kliniği. Retrieved June 27, 2022, from http://norolojiklinigi.info/limbik-ensefalit/
Guardian News and Media. (2011, June 8). The real ophelia? 1569 coroner's report suggests Shakespeare link. The Guardian. Retrieved June 27, 2022, from https://www.theguardian.com/culture/2011/jun/08/shakespeare-real-ophelia-link
Wolf, B. M. (2016, July 24). The ophelia syndrome: A character analysis and discussion. Fictional Fox. Retrieved June 27, 2022, from https://fictionalfox.com/2016/07/24/the-ophelia-syndrome-a-character-analysis-and-discussion/
Juneja, M., Kaur, S., Mishra, D., & Jain, S. (2015). Ophelia syndrome: Hodgkin lymphoma with limbic encephalitis. Indian Pediatrics, 52(4), 335–336.
Uzunhasanoğlu, Y. İ. (2020, September 2). Ophelia, deliliğin eşiğindeki kadın. Arka Kapak Dergisi. Retrieved June 27, 2022, from https://arkakapak.babil.com/ophelia-deliligin-esigindeki-kadin/ntik ilişkiler, aşk, yakın ilişkiler öneriyor, öneri, sanat, shakespeare, tiyatro, tablo, resim, hamlet, romantik, ophelia sendromu, ophelia, tiyatro analizi, öneri yazısı, ayrılık, intihar, kendi doğrularını bırakmak, umutsuzluk, çaresizlik, oyun, oyun yazarı, 17. yüzyıl eserleri

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

Sizin Aşkınız Hangisi?

Hiç aşık oldunuz mu? Peki aşkın ne anlama geldiğini düşündünüz mü? Aşk ne demek, hadi gelin birlikte bakalım.

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

footer