Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.r.a.z.y. Filmi

Recep Hazır

Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.r.a.z.y. Filmi

C.R.A.Z.Y filminden bir kesit

C.R.A.Z.Y., Noel zamanı doğduğu için muhafazakar çevresi tarafından özel bir çocuk olduğuna inanılan Zach'in büyüme hikayesini merkezine alan bir film. Doğumundan genç yetişkinlik dönemine kadar izlediğimiz süreçte Zach, cinsel yöneliminin etkisi ile ailesi ve çevresi ile sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Film Zach'in eşcinsel kimliğinin hayatının farklı dönemlerinde ailesiyle olan ilişkisini nasıl etkilediğine odaklanıyor. "Normal" bir çocuk olmayı dileyip kaçamadığı benliği ile olan yüzleşme süreci, başta geleneksel bir karakter olan babası olmak üzere herkesi etkiliyor. 1960-80 yılları arası bir zaman zarfında Kanadalı bir aileyi anlatan C.R.A.Z.Y, geleneksel aile yapısına ve homofobiye karşı bir eleştiri yaparken cinsel yönelimi keşfetme ve çevre tarafından kabul görme sürecinin yarattığı psikolojiyi oldukça derin bir şekilde işliyor.


Zach, 5 erkek kardeşten dördüncüsü. Diğer erkek kardeşlerinden farklı bir çocuk olarak büyüyor. Babasının ona dikte ettiği "erkeklik" kalıplarının dışına çıkıyor ve bebek arabası, takılar, kıyafetler gibi toplumda "kız işi" olarak görülen oyuncaklara ilgi duyuyor. Henüz 6 yaşında olmasına rağmen bu durum babasında bir panik uyandıyor, ancak sürekli görmezden geliniyor. Kendisini olduğu gibi kabul etmesine izin verilmeyen Zach, iyi bir Katolik olarak sürekli "normal" bir çocuk olmayı diliyor. Eşcinsel olduğu gerçeğini görmezden gelip bastırmak istese de buna karşı koyamıyor. Ne kız arkadaşı Michelle ile olan ilişkisi ne de "gerçek" bir erkekte olabilecek saldırgan tutum onu babasının istediği gibi bir erkek yapmaya yetmez. Filmde baskılanan cinsel yönelimin dışa vurumu Zach'in yaşadığı benlik çatışması çerçevesinde ele alınıyor. Gerçek benliği ve toplumun ona dikte ettiği benliği arasında bocalayışı izleyiciye gerçekçi bir biçimde aktarılıyor.

Film boyunca eşcinsel kimliğin kendini var etme çabası sürekli ataerkil yapı tarafından bastırılıyor. Ataerkil yapı hem Zach'in babası hem de erkek kardeşi Raymond tarafından temsil ediliyor. Ayrıca Zach'in kendisi de bu erkeklik normlarını istemeyerek de olsa yaşadığı baskılar sebebiyle kendi benliğini bastırmak için kullanıyor. Erkeklik meselesi onu aslında vermek istemediği bir savaşa itiyor. Zach'in bu iki erkek karakter ile olan çatışması filmin eleştiri noktalarının zeminini hazırlıyor. Uyuşturucu bağımlısı ve esrar ticareti yaptığı için bir süre hapiste yatmış, ailesiyle arası açılmış ancak yine de evden kopamamış, içinde aile sevgisi olduğunu gördüğümüz bir kardeş. Raymond'ın Zach'in eşcinsel olduğunu ima eden iğneleyici sözleri baba ile gerginliklere sebep oluyor. Sabıkaları olan Raymond'ın her şeye rağmen eve sembolik anlamda bir geri dönüş biletinin olması ancak eşcinsel olduğu için Zach'e böyle bir şansın tanınmaması bunun en büyük örneği. Babanın Zach'in karşısında bunları dile getirmesi direkt olarak bunu ona gösteriyor. Raymond'ın filmin finalinde yaşadığı durum aile olmanın bir anlamda ne demek olduğunu gösteriyor. Ancak film bunu didaktik bir biçimde cezalandırma gibi değil karakterleri film boyunca sahip oldukları psikolojiye maruz bırakarak yapıyor. Bir başka deyişle kabullenme ve sevginin ne demek olduğunu sorgulatıyor.

Filmde inanç da önemli bir yer tutuyor. Noel'de doğan Zach'in İsa peygamber ile aynı gün doğduğu için özel olduğuna inanılıyor. Yaralı ve hasta akrabaları kendilerini iyileştirmesi için Zach'in annesini arıyor, çünkü Zach'in iyileştirme gücü olduğuna inanılıyor. Bu güce büyüyünce artık inanmayan Zach ile muhafazakar annesi arasındaki ilişki de kendini bu noktada gösteriyor. Annesi cinsel yönelimi ortaya çıktıktan ve aile içinde gerginlikler oluşmaya başladığı zamanlardan beri Zach'i olduğu gibi kabul eden ve ona koşulsuz sevgi gösteren tek kişi. Ancak onun özel biri olduğu iması bir anlamda onun kimliğine atfediliyor ve Zach'in içine işliyor. Dini bir rehber gibi gördüğümüz satıcı bir kadın olan Madam Chose, Zach'in kendisine herkes gibi olmak istediğini söylediğinde ona "Tanrıya şükür ki hiçbir zaman herkes gibi olmayacaksın." diyor. Yaşadığı zorluklar karşısında her daim onun yanında olacak birisinin olduğunu dini bir hikaye anlatarak aktarıyor. İnanç teması üzerinden eşcinselliğin Katolik inancındaki yerinin nasıl mümkün olabileceğine dair eleştiriler getiriliyor.

Cinsel yönelimini kabullenme sürecinde sürekli gelgitler yaşayan ve bu durumu inkar edip "normal" olduğuna inanmaya çalışan Zach'in bastıramadığı bu durum bir astım metaforu üzerinden anlatılıyor. Zach'in sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için astım ilacına ihtiyacı var. Aslında astım ilacını kullanması ile cinsel yönelimi arasında metaforik bir ilişki kuruluyor. Bırakmaya çalışıyor ancak bırakamıyor. Kız arkadaşı Michelle beraber iken ve bir eşcinsel olmadığına inanırken iki yıl bu ilacı kullanmıyor. Ancak yine de Michelle bilmeden gece astım ilacı kullandığı sahne Zach'in sürekli inkar ettiği benliğini gösteriyor. Kudüs'te ilk eşcinsel deneyimini yaşayan Zach için bu kabullenme kolay bir süreç olmuyor. Normal olamamanın verdiği ızdırap ile her şeyi ve astım ilacını bırakıp çöle gidiyor. Ancak yine de onsuz hayatta kalmayı başaramıyor. Ta ki çölde yaşayan yerliler onu bulup astım ilacını ona verene kadar.

C.R.A.Z.Y., bir kabullenme hikayesi. Yaşadığı toplumda herkes gibi "olamayan" birinin yaşadığı süreci onun perspektifinden anlatıyor. Bu süreçte her ne kadar olduğu halini kabul etmeye çalıştığında aile gibi toplumun bir yansıması haline gelen kurum onu kendi kabuğuna itiyor. Dışarıdaki çevresine verdiği var olabilme savaşı gücünü kendi içinde benliği ile olan savaştan alıyor. Hiçbir noktayı yüceltmeye veya kötülemeye girmeden eşcinsel bir bireyin yaşadığı psikolojik savaşı tüm sadeliği ile anlatıyor.


Benzer yazılar

The End of the F***ing World

Ergenlik dönemindeki iki gencin yaşadıkları travmatik deneyimlerin kendileriyle ve başkalarıyla olan ilişkilerini nasıl şekillendirdiğine odaklanan, kara mizah ve dram türünde bir mini dizi izlemek ister misiniz?

7 Toksik Aile Davranışı

’Çünkü ben öyle istiyorum!’’ Aile içinde görülebilen 7 toksik davranış biçimi bu yazımızda!

Hamlet’in Ophelia’sı ve Ophelia Sendromu

Shakespeare’in Hamlet oyunundaki Ophelia karakterini ve adını verdiği Ophelia Sendromu’nu beraber inceleyelim!

Yaşanamamış Bir Hayatın Rüyası: Aşk, Büyü, Vs.

Birbirine aşık iki kadının toplumsal tabular sebebiyle nasıl birbirlerinden ayrı düştüklerini anlatan duygu dolu bir film.

Bir Anne-Oğul Çatışması: We Need to Talk About Kevin

Hazırlıksız annenin, oğlu Kevin ile bağ kuramamasını anlatan bu film, istenmediğini hisseden çocuğun neler yapabileceğini gösteriyor.

Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” Serisi

Post-empresyonizm akımının önemli ressamlarından biri olan Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” isimli eserler serisine birlikte bakalım!

Karanlık Nostalji: Last Night in Soho

Film, 1960’lı yılların Londra’sında nostaljik bir rüyanın ardındaki zehirli dünyayı anlatıyor. Geçmişin travmaları bugünü nasıl etkiliyor?

Travmalar ve Ait Olma İhtiyacı: Saksı Olmanın Faydaları

Saksı Olmanın Faydaları çocukluk döneminde travmatik deneyimleri olan Charlie’yi ve bunların onun hayatındaki etkilerini konu alıyor.

İlişkileri Merkezine Alan Tiyatro Oyunları

İnsanı insana insanla anlatma sanatı: tiyatro! Yakın ilişkileri sahneye taşıyan tiyatro oyunlarını sizler için derledik.

Tehlikeli Bir Alkol Deneyi: DRUK

Yaşamanın keyfini unutmuş orta yaş krizindeki dört öğretmenin içlerindeki coşkuyu bulmaya çalışma öyküsünü anlatan bir Danimarka filmi.

Kabul Edilmemişliğin Gölgesinde Bir Çocukluk: The 400 Blows

İlgisiz bir anne, baskıcı kurallarla çalışan öğretmenler arasında kaybolan ve kendine bir yer edinemeyen Antonie’nin hayatını ele alıyor.

Eyvah, çocuğumun hayvanlara alerjisi var!

Hayvan alerjilerinin sebepleri neler? Çocuğumun hayvanlara alerjisi var ama biz hayvan sahiplenmek istiyoruz, ne yapmalıyız? Bu soruların cevapları bu yazıda!

Ebeveynlerimizden Sürekli Duyduğumuz 6 Cümle

Zihnimize ebeveynlerimizin sesiyle kazınan bazı cümleler var. O cümlelerden altısını seçtik. Bakalım aralarında size de tanıdık gelenler var mı?

Aile İlişkilerini Konu Alan Kitaplar

Büyüdüğümüz evin üzerimizdeki etkisini anlamak hayatımıza yön vermemizi kolaylaştırıyor. Size bu konuda yardımcı olacak kitapları derledik!

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Sürdürülebilirliğin Çekiciliği

Bireylerin dünyayı önemsemesi onları daha iyi birer partner yapabilir mi? Kimler etik yaşam standartlarını benimsemeye daha yatkın? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

Aile İçi şiddet Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Aile içinde şiddete maruz kalmak, çocukların normal gelişimlerini sekteye uğratıyor ve çocuklarda derin yaralar açıyor. Detayları yazımızda.

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.R.A.Z.Y. Filmi

C.R.A.Z.Y., cinsel yönelimini keşfeden bir çocuğun ailesiyle olan ilişkisini anlatan, 1960'larda geçen bir büyüme hikayesi.

Çocuğumun Korkuları Normal Mi?

Birçok çocuk ebeveynlerinin desteğiyle zamanla korkularının üstesinden geliyor. Peki çocuğunuza korktuğu anlarda nasıl destek olabilirsiniz?

Kurgu Karakterlerle Kurduğumuz Bağ

Platform 9 √Ǭæ 'ten kalkmak üzere olan Hogwarts Express'in en arka vagonunda; Harry, Ron ve Hermonie sizi bekliyor desek buna inanmak ne kadar zor olur?

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış Bir Hikaye: Hiroşima Sevgilim

Travmatik deneyimler yıllar geçtikten sonra dahi etkisini korumaya devam ediyor. Hiroşima Sevgilim filmi bu durumu açıkça gösteriyor!

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

3-4 Yaş Grubu için Oyun Önerileri

Çocuğunuzla oynamak için yeni oyunlar bulmakta zorlanıyor musunuz? 3-4 yaş grubundaki çocuğunuz için bazı oyun önerilerimiz var!

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

DEHB - Yanlış Bilinenler

"Dikkat eksikliği gerçek bir problem değildir!" deyip geçmek çocuğunuzun yaşadığı zorlukları göz ardı etmenize yol açabilir. İşte işin aslı!

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Gençleri Merkezine Alan 3 Film

Gençlikten yetişkinliğe geçişteki o bitmek bilmeyen, sancılı süreç... Bu süreci merkezine alan filmleri inceledik. Keyifli okumalar!

Yüzleşme, Kabullenme ve Değişim - Sound of Metal

Kimi zaman yüzleşmek, bizi dibe batıran koşulların içerisinden çıkmaktan çok daha zordur. Sound of Metal filmi tam da bu konuya değiniyor.

Kariyer ve Aile Arasında: Sandviç Nesil

İş ve hayat dengesini oturtmakta zorlandığımızda rol çakışması ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Farklı yükümlülükler arasında kayboluyoruz.

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Sanatçı Romanları Küntslerroman Türüne İki Örnek

Bireyin olgunlaşarak bir sanatçı olmasını konu edinen roman türüne küntslerroman adı veriliyor. Sizler için bu türden iki örnek düzenledik!

Bize İlişkilerimizi Düşündüren 4 Kısa Film

Kendimizle yüzleşmek ve kendimizi daha iyi tanımak için bir fırsat niteliğinde olan 4 kısa filmi yakından inceliyoruz. Keyifli okumalar!

Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal medya hesapları sonsuz bir vakit geçirme aracı. Peki bunun üzerimizdeki olumlu ve olumsuz etkileri neler oluyor?

Kardeş ilişkileri yetişkinlikte nasıl değişiyor?

Hayatımızda büyük bir rol oynayan kardeşlerimizle ilişkilerimizin yetişkinlikte nasıl şekil değiştirdiğini öğrenmek ister misiniz?

9 Maddede Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynliğin çocuklara da ebeveynlere de çok iyi geldiğini biliyoruz. Sizin için bu ebeveynlik tarzının 9 temel maddesini derledik.

Ofis Ortamındaki Öfke Ev Hayatına Nasıl Yansıyor?

Ofis ortamında karşılaştığımız ve ruh halimize etki eden kabalık, eve gittiğimizde kolaylıkla etkisini yitirmiyor. Peki ya ne yapmalı?

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Romantik İlişkilerde Öfke

Öfkeyi ifade etme biçimlerimiz birbirinden nasıl farklılaşıyor? Gerçekten de öfkemizi partnerlerimizden çıkarmaya meyilli miyiz?

Size ve Çevrenize Mutluluk Bulaştıracak Filmler

Hepimizin kimi zaman hayattan bir miktar uzaklaşarak bolca kahkaha atmaya ihtiyacı oluyor. Bu liste de o anların adeta bir kurtarıcısı!

Sosyal Destek Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bizi önemseyen, başımıza kötü bir şey geldiğinde sığınabileceğimiz insanların, hatta tek bir insanın dahi olması bize iyi geliyor!

Cinsel Akışkanlık Nedir?

Cinsel akışkanlık, son yıllarda araştırmacıların cinsel yönelimin geçici veya kalıcı olarak değişebildiğini fark etmesiyle ortaya çıktı.

Boşanmalar genetik midir?

Ailedeki boşanmalar, çocukların da boşanacağını mı gösterir? "Boşanmış olmak" bir gen midir? Yoksa yerleşik düşüncelerimiz hatalı mı?

Sinemada Kadın Dayanışması: Thelma & Louise

Feminist ögelerin güçlü bir şekilde yansıtıldığı, kız kardeşliğe dayanan Thelma & Louise filmini inceledik. Keyifli okumalar!

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Hollywood Klasikleri ile Bağlanmanın Aşamaları

Bağlanmanın oluşumunu gösteren dört aşamaya yakından tanıklık edebileceğiniz, Hollywood'un klasikleşmiş yapıtlarını sizin için derledik.

İçinizi Isıtacak Dostluk Temalı Filmler

Beyaz perde yıllarca dostluk ilişkilerine ev sahipliği yapmıştır. Biz de sizler için izlenmeniz gereken dostluk temalı filmleri listeledik.

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Bağımlılığı Konu Alan Filmler

Aşk fizyolojik açıdan bir bağımlılık... Peki ya gerçek bağımlılık? Bu yazımızda konuya ışık tutan filmleri inceliyoruz.

Aşkı Anlatan 8 Kısa Animasyon

Bu yazıda sizler için yemek molalarında izleyebileceğiniz aşkı konu alan sekiz kısa animasyonu derledik. şimdiden keyifli seyirler!

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Kalp Kırıklıkları

Belki de büyük heveslerle başladığımız ilk romantik ilişkinin kalp kırıklıklarıyla sonlanması daha sonraki deneyimlerimizi nasıl etkiliyor?

İzleyenlere Çocukluk Aşkını Hatırlatacak 5 Film

İşte o günlüğünüze yazdığınız, belki de yaz akşamlarında eve çağrılıncaya kadar koşturduğunuz ilk aşkınızı sizlere hatırlatacak beş film!

Arkadaşlar arasında cinsel çekim olabilir mi?

Daha önce hiç yakın bir arkadaşınıza karşı cinsel çekim hissettiğiniz oldu mu? Ya da bir gün onu bambaşka bir şekilde görmeye başladığınız?

Dizilerle kurduğumuz bağ ne anlama geliyor?

Hiç sevdiğiniz bir dizi karakteri öldüğünde hıçkıra hıçkıra ağladınız mı? Bu onlarla bağ kurduğunuzu gösterir. Peki neden bağ kurarız?

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.