Size ve Çevrenize Mutluluk Bulaştıracak Filmler

Sena Kirezçik

Size ve Çevrenize Mutluluk Bulaştıracak Filmler

Little Miss Sunshine (2006)

Mutluluk bulaşıcı mıdır? 20 yıl süren ve yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı bir araştırmaya göre kişinin mutluluğu, içinde bulunduğu sosyal ağ ile doğrudan bağlantılı. Bir başka deyişle, mutlu olmamızın çevremizdeki insanların mutluluğu ile yakından bir ilgisi var. Aynı şekilde bizim mutluluğumuz da yakın çevremize bulaşıyor. Baharın gelişi ile hepimizin içini bir mutluluk sarmışken sizleri daha da keyifli hissettirerek çevrenize mutluluk bulaştırmanızı sağlayacak filmleri listeledik.
August Rush

August Rush, mutluluk kadar müziğin de bulaşıcı olduğunu kanıtlayan bir film. Ünlü viyolonselist Lyla ile bir rock grubunun vokalisti Louis'in yolları bir partide kesişiyor. Müzikten doğan ortaklıkları sayesinde beklenmedik bir yakınlık kuran ikili, kısa süre içinde ayrılmak zorunda kalıyor. Louis'in varlığından bile haberi olmadığı ve Lyla'nın ise kaybettiğini sandığı çocukları Evan, aradan 10 yıl geçtikten sonra ailesini bulmak için New York'a gidiyor. Kendi mutluluğunu keşfetme sürecindeki Evan, hem müzik konusundaki dehası hem de taşıdığı umut ile birçok hayata dokunuyor.A Beautiful Day in the Neighborhood

Gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış film, Amerika televizyonlarının sevilen yüzlerinden Fred Rogers ile ödüllü gazeteci Tom Junod arasındaki arkadaşlığı konu alıyor. Alaycı bir karaktere sahip Tom, Rogers hakkında bir yazı yazmaya zorlanıyor. Başta gönülsüzce de olsa birbirlerinin hayatlarına dokunan Tom ve Fred, bir yandan iyi birer dost edinirken bir diğer yandan hayata bakışlarını değiştiriyorlar. İki insanın birbirlerine ne kadar etki edebileceğini ve hayatlarına ne kadar mutluluk katabileceklerini gözler önüne seren bir film.Le fabuleux destin d'Amelie Poulain

İzleyicisini Paris sokaklarında keyifli bir yürüyüşe çıkaran Amelie, mutluluğun en ufak bir dokunuş ile nasıl yayılabileceğini kanıtlıyor. Filmin film ile aynı ismi taşıyan baş karakteri Amelie, kendini başkalarını mutlu etmeye adıyor. Bazen her gün karşılaştığı bir komşusunun, bazense yoldan geçen ve hiç tanımadığı birinin hayatına dahil olarak onlara ufak mutluluklar sunuyor.The Farewell

The Farewell, son yılların öne çıkan yıldızı Asya sinemasından başarılı bir örnek. Film, Çinli bir ailenin yaşantısına eğlenceli bir bakış açısıyla eşlik ediyor. Amerika'da yaşayan Billi, büyükannesi Nai Nai'nin ölmek üzere olduğunu öğrenince Çin'e doğru yola koyuluyor. Tüm aile öleceğinden haberi olmayan büyükanneleri ile vedalaşmak için bir araya geliyor. Aile komedisi tadındaki film, ailenin ve paylaşmanın önemini bir kez daha hatırlatırken izleyicisinde buruk bir mutluluk bırakıyor.Inside Out

Walt Disney ve Pixar Animation ortaklığından doğan animasyon, en temel duygularımıza bambaşka bir pencereden bakıyor. Orta-Batı'daki hayatını geride bırakarak San Francisco'ya taşınan küçük Riley; yeni bir eve, okula ve arkadaşlara alışmasını gerektiren zorlu bir sürece giriyor. Tıpkı hayatının her anında olduğu gibi bu süreci de iyi yönetebilmesi için en büyük destekçileri Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü'dür. Riley'nin zihninde yaşayan bu duygular, ona günlük hayatında destek oluyor. Animasyonun baskın karakteri Neşe, dokunduğu her yere kendinden küçük parçalar bırakıyor.Patch Adams

Bir doktor ile bir palyaçoyu aynı karakterde buluşturan Patch Adams, rahatsız olunacak derecede iyimser bir adam. Hayatın akışı içinde gelen dertlerden pek nasibini almamış Patch Adams, bir yandan başkalarını güldürmeyi çok severken bir diğer yandan tıp eğitimini tamamlayarak doktor olmak istiyor. İki arzusunu birleştirmek üzere ilginç bir yolculuğa çıkan Patch Adams, kendi mutluluğunu çevresindekilere de yayarak ilerliyor.Freedom Writers

Dilimize çevrilen ismi ile Özgürlük Yazarları, bir insanın tek başına diğer insanların hayatlarını nasıl değiştirebileceğini vurguluyor. Toplumun dışlanmış kesiminden öğrencileri bir araya getiren Wilson Lisesi'nin en yeni üyesi, genç ve idealist bir öğretmen olan Erin Gruwell'dir. Öğrencileri ile iletişim kurmakta zorlanan fakat bunun için çabalamaktan vazgeçmeyen Erin, zaman içinde onlara ulaşmayı başarıyor. Toplumun bambaşka kesimlerinden gelen fakat aynı dışlanma hissini paylaşan bir grup öğrenci üzerinden hayata yeniden tutunma ve birlik olma duyguları filmde ön plana çıkarılıyor. İzleyicisi ise filmden yüzünde bir tebessüm ve içinde huzurlu bir mutlulukla ayrılıyor.10 Things I Hate About You

Bambaşka karakterlere sahip iki kız kardeş… Bianca, okulun en popüler kızı. Ablası Kat ise onun tam aksine sosyal ortamlardan ve özellikle de erkeklerden kaçınan biri. Stanford ailesinin kurallarına göre Bianca'nın bir erkek arkadaşı olabilmesi için Kat'in de biriyle çıkması gerekiyor. Kat'i beklemekten sıkılan Bianca, kendi planını devreye sokuyor. Film, bambaşka karakterlere sahip bu iki kardeş üzerinden lise hayatına ve beraberinde getirdiği aşk ve arkadaşlık gibi kavramlara ışık tutuyor. Birbirinden keyifli ve sıcak sahneler sunan film, izleyicisinde de benzer izler bırakıyor.Little Miss Sunshine

Amerikan bağımsız sinemasının en başarılı örneklerinden biri olan film, dışarıdan oldukça sıradan görünen Hoover ailesinin çıktığı bir macerayı konu ediniyor. Ailenin küçük kızı Olive, katıldığı bir güzellik yarışması için tüm ailesini kendisiyle beraber bir yolculuğa sürüklüyor. Ailenin birbirlerine taban tabana zıt karakterlere sahip üyeleri, Olive'in birincilik hayalinin peşinden bir minibüse doluşup yollara düşüyor. Farklılıklarına rağmen Olive için bir araya gelen bu karakterler ile film, en küçük sosyal ağ olan ailenin mutluluğa etkisini vurguluyor.


Benzer yazılar

Yaşanamamış Bir Hayatın Rüyası: Aşk, Büyü, Vs.

Birbirine aşık iki kadının toplumsal tabular sebebiyle nasıl birbirlerinden ayrı düştüklerini anlatan duygu dolu bir film.

Bir Anne-Oğul Çatışması: We Need to Talk About Kevin

Hazırlıksız annenin, oğlu Kevin ile bağ kuramamasını anlatan bu film, istenmediğini hisseden çocuğun neler yapabileceğini gösteriyor.

Karanlık Nostalji: Last Night in Soho

Film, 1960’lı yılların Londra’sında nostaljik bir rüyanın ardındaki zehirli dünyayı anlatıyor. Geçmişin travmaları bugünü nasıl etkiliyor?

Travmalar ve Ait Olma İhtiyacı: Saksı Olmanın Faydaları

Saksı Olmanın Faydaları çocukluk döneminde travmatik deneyimleri olan Charlie’yi ve bunların onun hayatındaki etkilerini konu alıyor.

Tehlikeli Bir Alkol Deneyi: DRUK

Yaşamanın keyfini unutmuş orta yaş krizindeki dört öğretmenin içlerindeki coşkuyu bulmaya çalışma öyküsünü anlatan bir Danimarka filmi.

Kabul Edilmemişliğin Gölgesinde Bir Çocukluk: The 400 Blows

İlgisiz bir anne, baskıcı kurallarla çalışan öğretmenler arasında kaybolan ve kendine bir yer edinemeyen Antonie’nin hayatını ele alıyor.

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

Mutlu çiftler aynı zamanda mutluluk saçan ebeveynler midir?

Partneriniz tarafından sevilmek ve partnerinizi sevmek sizi daha mutlu, daha neşeli biri yapıyor ve bu mutluluk bulaşıcı.

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

Sürdürülebilirliğin Çekiciliği

Bireylerin dünyayı önemsemesi onları daha iyi birer partner yapabilir mi? Kimler etik yaşam standartlarını benimsemeye daha yatkın? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.R.A.Z.Y. Filmi

C.R.A.Z.Y., cinsel yönelimini keşfeden bir çocuğun ailesiyle olan ilişkisini anlatan, 1960'larda geçen bir büyüme hikayesi.

Kurgu Karakterlerle Kurduğumuz Bağ

Platform 9 √Ǭæ 'ten kalkmak üzere olan Hogwarts Express'in en arka vagonunda; Harry, Ron ve Hermonie sizi bekliyor desek buna inanmak ne kadar zor olur?

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış Bir Hikaye: Hiroşima Sevgilim

Travmatik deneyimler yıllar geçtikten sonra dahi etkisini korumaya devam ediyor. Hiroşima Sevgilim filmi bu durumu açıkça gösteriyor!

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Çocuklar ev ödevlerini bitirmeye karşı isteksiz olabiliyor. Ebeveyn olarak ödev zamanlarında çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

Gençleri Merkezine Alan 3 Film

Gençlikten yetişkinliğe geçişteki o bitmek bilmeyen, sancılı süreç... Bu süreci merkezine alan filmleri inceledik. Keyifli okumalar!

Yüzleşme, Kabullenme ve Değişim - Sound of Metal

Kimi zaman yüzleşmek, bizi dibe batıran koşulların içerisinden çıkmaktan çok daha zordur. Sound of Metal filmi tam da bu konuya değiniyor.

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Bize İlişkilerimizi Düşündüren 4 Kısa Film

Kendimizle yüzleşmek ve kendimizi daha iyi tanımak için bir fırsat niteliğinde olan 4 kısa filmi yakından inceliyoruz. Keyifli okumalar!

9 Maddede Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynliğin çocuklara da ebeveynlere de çok iyi geldiğini biliyoruz. Sizin için bu ebeveynlik tarzının 9 temel maddesini derledik.

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Romantik İlişkilerde Öfke

Öfkeyi ifade etme biçimlerimiz birbirinden nasıl farklılaşıyor? Gerçekten de öfkemizi partnerlerimizden çıkarmaya meyilli miyiz?

Partner ile Açık İletişim Kurmak

Partnerinizle bazı konuları konuşmaktan kaçındığınızı ya da konuşmayı ertelediğinizi hissediyor musunuz? Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.

Size ve Çevrenize Mutluluk Bulaştıracak Filmler

Hepimizin kimi zaman hayattan bir miktar uzaklaşarak bolca kahkaha atmaya ihtiyacı oluyor. Bu liste de o anların adeta bir kurtarıcısı!

Duygu tezatlığı sağlığımıza hiç iyi gelmiyor.

Kötü giden bir ilişki içerisinde olmak mı, yoksa hiç ilişkimizin olmaması mı bize daha iyi geliyor? Çalışmalara bakalım!

Sinemada Kadın Dayanışması: Thelma & Louise

Feminist ögelerin güçlü bir şekilde yansıtıldığı, kız kardeşliğe dayanan Thelma & Louise filmini inceledik. Keyifli okumalar!

Partnerimin mutluluğu benim de mutluluğum!

"Partnerimin mutluluğu benim mutluluğum!" Partnerimiz mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz. Hatta sağlığımız bile iyiye gidiyor! Peki nasıl?

Hollywood Klasikleri ile Bağlanmanın Aşamaları

Bağlanmanın oluşumunu gösteren dört aşamaya yakından tanıklık edebileceğiniz, Hollywood'un klasikleşmiş yapıtlarını sizin için derledik.

Modumuz kiminle zaman geçirmek istediğimizi etkiliyor.

Mutsuzken mi sevdiklerinize koşarsınız, yoksa fazlasıyla güzel bir haber aldığınızda mı? Belki de kime koştuğunuzu modunuz belirliyordur!

İçinizi Isıtacak Dostluk Temalı Filmler

Beyaz perde yıllarca dostluk ilişkilerine ev sahipliği yapmıştır. Biz de sizler için izlenmeniz gereken dostluk temalı filmleri listeledik.

Bağımlılığı Konu Alan Filmler

Aşk fizyolojik açıdan bir bağımlılık... Peki ya gerçek bağımlılık? Bu yazımızda konuya ışık tutan filmleri inceliyoruz.

Aşkı Anlatan 8 Kısa Animasyon

Bu yazıda sizler için yemek molalarında izleyebileceğiniz aşkı konu alan sekiz kısa animasyonu derledik. şimdiden keyifli seyirler!

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Kalp Kırıklıkları

Belki de büyük heveslerle başladığımız ilk romantik ilişkinin kalp kırıklıklarıyla sonlanması daha sonraki deneyimlerimizi nasıl etkiliyor?

İzleyenlere Çocukluk Aşkını Hatırlatacak 5 Film

İşte o günlüğünüze yazdığınız, belki de yaz akşamlarında eve çağrılıncaya kadar koşturduğunuz ilk aşkınızı sizlere hatırlatacak beş film!

İlkler Neden Unutulmaz? - İlk Aşk

Birçok insan ilk aşkını hatırlar. İlkleri bu denli unutulmaz kılan, bizde bu denli büyük etkiler bırakmasına sebep olan şey tam olarak ne?

Arkadaşlıklar Zamanla Nasıl Değişiyor?

Çoğu zaman göz ardı etsek de arkadaşlar hayatımızda büyük bir yere sahip. Peki arkadaşlarımızın bize sağladığı faydalar neler?

İş yeri arkadaşlıkları başarımızla yakından ilişkili.

Sabah evden işe giderken keyif almak mümkün mü? İş arkadaşlarınızı sevmiyorsanız cevabı tabii ki hayır! Peki ya çok sevdiğiniz bir ekibiniz varsa?

Mutluluğumuz o anda ne düşündüğümüzle ilişkili.

"Nerede olursan ol, nerede mutlu olduysan oraya çevirirsin kafanı." Gerçekten de bizi mutlu eden şey yerlerden çok düşüncelerimiz olabilir mi?

Olumlu olayları paylaşarak daha mutlu olabiliriz.

Başımıza gelen güzel bir şeyi başkalarıyla paylaşarak o durumdan duyduğumuz mutluluğu artırmak mümkün? Peki nasıl ve neden?

Dizilerle kurduğumuz bağ ne anlama geliyor?

Hiç sevdiğiniz bir dizi karakteri öldüğünde hıçkıra hıçkıra ağladınız mı? Bu onlarla bağ kurduğunuzu gösterir. Peki neden bağ kurarız?

İlişkilerde stratejik davranmak mutluluk getirmiyor.

"Eğer mesajlara anında dönersem kolay gözükebilirim." İlişkilerde bu tarz stratejiler uygular mısınız? Peki bunlar faydalı mı?

Başkaları için mutluluk dilemek sizi de daha mutlu yapıyor!

Araştırmalar, başkalarının iyiliğini dileyen katılımcıların kendilerini diğerleriyle kıyaslayanlara göre daha mutlu olduğunu gösteriyor.

İyilik yap, mutluluk bul, iyilik kazansın!

Başkalarına yardımcı olmanın ya da gönüllü faaliyetlerde bulunmanın kendi iyilik halimiz üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor. Peki nasıl?

Bir ilişkiye ne kadar hazır hissettiğimiz önemli mi?

Daha önce hiç hazır olmadığınız halde bir ilişkiye başlama gafletinde bulundunuz mu? Peki sizce bu durum ilişkinin gidişatını etkiler mi?

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Minnettarlık duygusu ilişkilerimize iyi geliyor.

"İyi ki varsın, iyi ki hayatımdasın." Bu kısacık cümleleri sevdiklerimize sarf etmenin iyilik halimize iyi gelebileceğini biliyor muydunuz?

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Sarılmanın gribe iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Hastalıklar, sevdiklerimizin desteğiyle daha kolay atlatılıyor. Peki fiziksel bir destek, örneğin sarılmak gribi iyileştirebilir mi?