İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

Zeliha Stefanie Roesler

İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

Woman Working in a Garden - Camille Pissarro (1830 - 1903)

Belki daha önce iş mülakatlarında"En büyük zayıflığınız nedir?" sorusunu duymuşsunuzdur. Kişilerin bir kısmı bu soruya "Mükemmeliyetçi olmam." diye cevap veriyor. Peki mükemmeliyetçiliğin güçlü bir yön olması gerekmez miydi?


Mükemmeliyetçi kişiler, hayatı başarılar ve başarısızlıkların sıralandığı bir karne gibi görüyorlar ve bu bakış açısı hayatlarının birçok alanında geçerli oluyor. "Sağlıklı" mükemmeliyetçilik kişinin kendi kendisini motive etmesini sağlarken mükemmeliyetçilik aşırıya kaçtığında sağlıksız bir hal alıp kişiyi mutsuz bir yaşama sürükleyebiliyor. Bu kişiler, bir yandan kusursuz işler çıkarırken bir yandan da çok yüksek standartlara sahip oldukları için "ya hep ya hiç" düşünce tarzını benimsemiş olabiliyorlar. Araştırmalar, "Yaptığım iş ya kusursuz olacak ya da tamamıyla bir hayal kırıklığı olacak." düşünce tarzının bu kişilere yüksek seviyelerde stres, kaygı ve tükenmişlik sendromu yaşattığını gösteriyor.

Mükemmeliyetçi kişiler daha uzun saatler pes etmeden çalışabiliyorlar ve başladıkları iş ile daha içli dışlı oluyorlar. İş hayatı tarafından bakarsak bunun olumlu bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Fakat aynı kişiler işe olan bu bağlılıkları yüzünden yukarıda da saydığımız psikolojik sorunları yaşamaya başlayabiliyor ve işkoliklik ya da depresyon da bunlara eşlik edebiliyor.

Araştırmalar, mükemmeliyetçiliği iki ana gruba ayırarak inceliyorlar. Bunlardan ilki "mükemmeli arayan mükemmeliyetçiler" diyebileceğimiz aşırı yüksek standartlara sahip olan grup. Bu kişilerin sadece kendilerinden değil, etrafındakilerden de beklentileri yüksek oluyor. Diğer grup ise "başarısızlıktan kaçınan mükemmeliyetçiler". Bu kişiler koydukları yüksek hedefleri karşılayamama ile ilgili devamlı bir korku ve kaçma içinde oluyorlar. Onlar için "başarısız" olmak, başkalarının saygısını kaybetmek anlamına geliyor. Bu sebeple de iş yerinde ilk grup olan mükemmeli arayan mükemmeliyetçilerin daha çok faydası olduğu görülüyor.

İş yerindeki performansa dönecek olursak mükemmeliyetçi olmak ve iş yerindeki performans arasında iyi ya da kötü herhangi bir ilişki bulunamıyor. Hatta bazı durumlarda bu kişilerin mükemmeliyetçi olmayanlardan "daha kötü" performans sergiledikleri rapor ediliyor. Bunun sebebinin bir işi kafalarına çok takıp o iş "kusursuz" olana kadar onun üstünde çalışmaları ve diğer görevlerini ihmal etmeleri olabileceği düşünülüyor.

Bir bütün olarak ele alırsak sonuçlar mükemmeliyetçi olmanın iş yerinde yapıcı olmadığını gösteriyor. Çünkü mükemmeliyetçilik, uzun vadede hem kişinin kendisine hem de içinde bulunduğu organizasyona zarar veriyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir işi sahiplenmeleri, motivasyonlarının yüksek olması her ne kadar faydalı olsa da devamında gelen tükenmişlik ya da depresyonun zararları daha büyük ve kalıcı olabiliyor.

Bu sonuçlar yöneticilerin fazla mükemmeliyetçilik gösteren adayları elemeleri gerektiği anlamına gelmiyor. Bunun yerine potansiyel sonuçların farkında olarak bunları nasıl hafifletebileceklerini ve bu kişilerin olumlu yanlarını nasıl ön plana çıkarabileceklerini düşünebilirler. Örneğin, bir mükemmeliyetçiye durmadan işinin teslim tarihini hatırlatmak yerine işten bağımsız olan ve ona iyi gelecek aktiviteleri hatırlatabilirler. Böylece oluşabilecek stres ve kaygının önüne geçebilirler.

Son yıllarda giderek artan mükemmeliyetçi çalışan grubunu doğru şekilde yönetebilmek ve önlemler almak iş yerleri için öncelikli olmalı. Mükemmel olmak yerine "yeteri kadar iyi" olmanın teşvik edilmesi, hem organizasyon hem de çalışanlar için daha sağlıklı olacaktır.

[1] Perfectionism. Psychology Today. Retrieved from Perfectionism
[2] Swider B., Harari D., Breidenthal A.P & Steed B. (2018). The Pros and Cons of Perfectionism, According to Research. Harvard Business Review. Retrieved from https://hbr.org/2018/12/the-pros-and-cons-of-perfectionism-according-to-research

Benzer yazılar

İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntılı düşünceleriniz, tekrar tekrar kontrol ettiğiniz işler veya ritüelleriniz iş hayatınızda büyük problemler yaşamanıza sebep oluyor mu?

İş Kaybı Sonrası Yaşanan Yas Dönemi

Bir işe sahip olmak bize statü, öz güven ve sağlamlık getiriyor. Peki bu işi kontrolümüz dışında kaybedersek ne oluyor?

Mutsuz Olmanıza Rağmen İşinizi Neden Bırakmıyorsunuz?

Her sabah işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyor, pazartesi günlerinden nefret mi ediyorsunuz? İşten ayrılmanın neden zor olduğu üzerine bir yazı hazırladık.

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Birbiriyle Çatışan Duygular Hissetmek

Hepimiz birbiriyle çatışan duygular, düşünceler ve davranışlar içine girebiliyoruz. Peki en çok hangi konularda çatışmalı anlar yaşıyoruz?

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Sosyal Medya Beden Algımızı Etkiliyor

Sosyal medyada gördüğümüz standardize edilmiş beden algısı, kendimizle olan ilişkimizi olumsuz etkiliyor. Bu etkileme biçimi ne yazık ki duygu düzenlememizi ve kendimize karşı olan memnuniyetimizi de kapsıyor.

Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Bu sorular yardımıyla stresle daha kolay baş edebilirsiniz.

İdeal Takım Büyüklükleri ve Sosyal Kaytarma

Kişi sayısı arttıkça verim artar mı yoksa az insanla daha verimli çalışılabilir mi? İdeal takım sayısı kaç kişidir? Cevabı yazımızda.

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

En büyük zayıflığım, mükemmeliyetçi olmam! Bir saniye, mükemmeliyetçilik olumlu ve faydalı bir özellik değil miydi? Detaylar yazımızda.

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Karantina Sonrası İş Yerine Dönmeye Kendimizi Hazırlamak

Pandeminin etkisi giderek azalıyor. Fakat iş yerine yeniden dönme fikri kaygı uyandırıcı olabiliyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz?

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Yaşadığımız Kaygıyı Artıran Düşünceler

Kaygılandığımız anlarda zihnimize hangi düşünceler üşüşür? Peki bu düşünceleri nasıl azaltabiliriz?

Ulaşamadığımız Hedeflerle Nasıl Baş Edebiliriz?

Uzun vadeli ve ulaşılması güç hedefleri gerçekleştirme çabası, her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Başarısızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

Neden Ulaşamayacağımız Hedefler Belirliyoruz?

Hedef belirlemek bizi motive eder. Fakat bazı hedefler neredeyse ulaşılmazdır. Ulaşılması zor hedefler koymamızın sebebi ve etkileri neler?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

İş Yerindeki Zorbayı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

İş yerindeki zorbayı tanımak ve bu konuda bir çözüm üretmek için uzmanlar tarafından önerilen Y.A.S.A. adımları nelerden oluşuyor?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

"Ya seçimlerimden pişmanlık duyarsam?", "Ya bu iş bana uygun değilse?" Kariyerinizi düşünmek uyumanıza engel olmaya başlamış olabilir.

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Her yılbaşında, doğum gününde yapılan o planlar. Kaçı gerçeğe dönüşüyor? Hedeflerinizi fethetmek için ipuçları yazımızda!

Duygusal Patlamaların Bazı Olası Sebepleri

Bir anda fazla öfkeleniyor veya hiç beklenmedik anlarda fazla endişe mi yaşıyorsunuz? Bu duygu patlamalarının neden olabileceğini anlattık.

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Evrimsel Bakış Açısıyla Arkadaşlık

Arkadaşlarımız seçtiğimiz kardeşlerimiz olabiliyorsa ne mutlu bize! Bu yazımızda arkadaş edinmeyi ve arkadaşlık sürdürmeyi inceliyoruz.

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Pandemide Evden Çalışan Ebeveynler İçin 7 Öneri

Eşiniz ve çocuklarınız bir yanda; işlerin biriktiği bilgisayarınız öbür yanda… Pandemi döneminde ebeveynlik önerilerimiz yazımızda!

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Evde İş ve İlişki Dengesi Nasıl Kurulur?

Pandemiyle beraber birçoğumuzun işleri de eve taşındı ve bu durum zaten kurması zor olan iş-hayat dengesini daha da zorlaştırmış görünüyor.

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Mükemmel olma çabası annelere zarar veriyor.

"Çocuğuma yetebilmek için her şeyin en iyisini yapmalıyım." Peki bir anne olarak kendinizi mükemmel olmaya zorladığınızda neler oluyor?