İdeal Takım Büyüklükleri ve Sosyal Kaytarma

Alperen Karaca

İdeal Takım Büyüklükleri ve Sosyal Kaytarma

TEAMWORK - Tom Furey

Takım büyüklüğü ve üretkenlik arasındaki ilişkiyi araştırmak için bilinen en eski girişim, Fransız mühendislerin deneyleri ile birlikte yaklaşık yüz yıl kadar öncesine uzanıyor. Birkaç basit halat çekme yarışında, şu anda Ringelmann Etkisi olarak bilinen fenomen, ekip büyüklüğü arttıkça insanların çabalarının hızla azaldığını gösteriyor. Bu deney ilk yapıldığında sekiz kişilik bir ekibin, dört kişilik bir ekip kadar sert çekmediği fark ediliyor ve ardından ekip büyüdükçe ekip üyelerinin çabayı koordine etmesinin zor olduğu öne sürülüyor.


A. Ingham ve üç meslektaşı 1970'lerde Ringelmann'ın deneyini tekrarlamaya karar veriyorlar. Ringelmann'ın deneyinin kopyası neredeyse aynı sonuçlar üretirken deneyde yapılan ufak değişiklikler (diğerleri farkında olmadan, bazı öğrencilerden sadece ipi çekiyormuş gibi yapmaları isteniyor) ile daha farklı bir sonuca varılıyor. İnsanlar, daha büyük bir ekibin parçası olmaları ya da kendilerini daha büyük bir ekibin parçası olarak düşünmeleri sebebiyle daha az çalışıyorlar. Böylece üç kişinin çalıştığı, üç kişinin ise kaytardığı altı kişilik bir takımda gerçekten ipi çekenlerin, daha önce üç kişilik takımlarda yaptıkları kadar çaba sarf etmedikleri gözleniyor.

Ingham ve meslektaşları aynı zamanda da Ringelmann'ın ilk başta düşündüğü gibi, çaba kaybının koordinasyon eksikliği ile açıklanamayacağını gösteriyor ve sosyal kaytarma (ekip üyelerinin sonuçla ilgili daha az sorumlu hissettikleri için çabalarını azaltması) sorununu ortaya çıkarıyor.

Sosyal kaytarma, sosyal psikolojide sık gözlemlenen fenomenlerden biridir ve koordineli bir şekilde çalışan farklı becerilere sahip insanlar da dahil olmak üzere her türlü ekipte gözlemlenebilir. Halat çekme deneyinin yeniden canlandırılmasından bu yana, zorlu bir problem hakkındaki beyin fırtınası ya da bir jüri ekibinin derecelendirmeleri gibi karmaşık görevler de dahil olmak üzere, çeşitli görevlere dayalı olarak sosyal kaytarma üzerine en az 80 adet başka çalışma yayınlandı. Bu deneyler dahilinde, araştırmalar insanların dört veya en fazla beş üyeden oluşan takımları tercih etmelerinin en efektif tercih olacağını gösteriyor. Dörtten düşük herhangi bir sayı etkili olamayacak kadar küçük olarak görülürken beşten büyük takımlar ise verimsiz olarak nitelendiriliyor.

Bu tür çalışmaların eksik yanı ise bazı görevlerin dört veya beş kişi tarafından temsil edilenden çok daha büyük bir beceri seti gerektirdiği durumlarda, her zaman görev çeşitliliğinin hesaba katılmamış olması oluyor. Ayrıca, bazı kişilerin liderlik özellikleri bakımından büyük ekiplerin yönetiminde diğerlerinden daha yetenekli olması da değerlendirilmiyor. Ancak daha küçük ekiplerin genellikle daha iyi olduğu ve diğer tüm koşullar eşit olduğunda ekiplerin, görevlerinin gerektirdiğinden biraz daha az üyeye sahipken performanslarını optimize etme olasılıklarının daha yüksek olduğu bu çalışmaların en büyük öğretisi oldu.

Mevcut ekibinizin boyutunu küçültmek bir seçenek değilse sosyal kaytarmayı önlemek veya bununla mücadele etmek için nasıl bir yol izleyebilirsiniz? Hiçbir şey yapmamak bu durumda bir çözüm olmayabilir çünkü kaybetme riskini aldığınız ekip üyelerinin en zayıf olanları değil, en yüksek performans gösterenler olma olasılığı yüksek. Özellikle de ödül sisteminiz ortalama ve en yüksek performans arasında yeterince ayrım yapamıyorsa en iyi performans gösterenleriniz motivasyonunu kaybedecek ilk kişiler olabilir.

Seçeneklerden biri, karmaşık bir görevi, ekibin her üyesinin işin bir kısmından sorumlu olduğu yönetilebilir parçalara bölmektir. Bu aslında artık bir ekip değil, herkesin çıktısını koordine etmek için oluşturulmuş tek bir merkezi figüre sahip bir çalışma grubu. İkinci bir seçenek ise bir aciliyet duygusu yaratmaktır. Etkili ekip çalışmasının anahtarı şaşırtıcı derecede basit: İnsanların yeteneklerinin yeterli olması koşuluyla, yapılması gereken tek şey onlara kendilerinden bile daha fazla önemseyecekleri bir şey vermektir. Ancak pek de uzun vadeli ve tutarlı bir çözüm olmadığı ortada. Üçüncü olarak, daha zayıf ekip üyelerinin, ekibin düşük performans göstermesinden orantısız bir şekilde sorumlu hissetmelerini sağlamak olabilir. Dördüncü bir seçenek, geri bildirim mekanizmasını açarak daha fazla şeffaflık sağlamaktan geçer. Örneğin, 2007 yılında Cambridge Üniversitesi Tekne Kulübü tartışmalı bir deneye imza attı. Her hafta spor salonlarının iç kapısında yalnızca performans sonuçlarını değil, hemen yanında koçluk ekibinin öznel değerlendirmelerini kapsayan beş sütunlu bir sayfa da yayınladılar. Kaytaranların ortaya çıkması, beklenen sonuçların verimi açısından önem kazandı. Ancak günümüz kurumları arasında bu kadar şeffaflığa izin verenler parmakla gösterilecek kadar az.

[1] Rond, M. . (2014, July 23). Why less is more in teams. Harvard Business Review. https://hbr.org/2012/08/why-less-is-more-in-teams.

Benzer yazılar

Zor İlişkilerle Nasıl Baş Ederiz?

Özellikle iş hayatında kurduğumuz bazı ilişkiler, bizi yükseltmek bir yana enerjimizi emebiliyor. Böyle ilişkilerle nasıl baş edebiliriz?

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Duygusal zeka son dönemlerde özellikle profesyonel çevrelerde sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, bu duygusal zeka nedir ve nasıl geliştirilir?

Evde İş ve İlişki Dengesi Nasıl Kurulur?

Pandemiyle beraber birçoğumuzun işleri de eve taşındı ve bu durum zaten kurması zor olan iş-hayat dengesini daha da zorlaştırmış görünüyor.

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

İş Yerinde Yalnız Hissetmenin Etkileri

İş yerinde yalnız hissediyor olmanız hem zihninize hem de performansınıza kötü gelebilir. İhtiyacınız olan şey ise duygusal destek!

İş Yerindeki Çeşitliliği Verimli Hale Getirebilmek

Farklı insanların çalışması şirketlerin geniş kitlelere hitap etmesini sağlıyor. Ancak bu insanların birlikte çalışması kolay olmayabiliyor.

Liderlerin Yaptığı 5 Basit Hata ve Çözümleri

Liderler de hata yapar elbet! Bazen yaptıklarının farkında bile olmayabilirler. İşte bilinçsizce yapılan bu hatalardan beşi!

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Ofis Ortamındaki Öfke Ev Hayatına Nasıl Yansıyor?

Ofis ortamında karşılaştığımız ve ruh halimize etki eden kabalık, eve gittiğimizde kolaylıkla etkisini yitirmiyor. Peki ya ne yapmalı?

Sağlıklı Bir İş-Yaşam Dengesi Kurabilmek

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmanın ve sürdürmenin zorluğu karakter özelliklerimize göre değişkenlik gösterebiliyor.

Pandemide Evden Çalışan Ebeveynler İçin 7 Öneri

Eşiniz ve çocuklarınız bir yanda; işlerin biriktiği bilgisayarınız öbür yanda… Pandemi döneminde ebeveynlik önerilerimiz yazımızda!

Toplantıların Verimini Artırmak İçin 5 Öneri

Bir ofiste çalıştıysanız mutlaka "bitse de gitsek" dediğiniz bir toplantı olmuştur. Toplantıları verimli hale getirmek için ne yapılabilir?

Tükenmişlik Hissiyle Nasıl Baş Edebiliriz?

Birçoğumuz dönem dönem hiçbir şey yapamayacak ve yapmak istemeyecek kadar tükenmiş hissederiz. Peki, bu hisle nasıl mücadele edilebilir?

Uzak Mesafede Çalışan Takımınızı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Uzak mesafeden çalışan bir takımınız varsa, onları motive etmenizde yardımcı olacak öneriler için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zor Dönemlerde Kimler Daha Başarılı Olur?

Birçok insanın sorun olarak gördüğü zor dönemleri nasıl fırsatımıza çevirebiliriz, kimler bu dönemlerden başarıyla çıkar?

İş Hayatında İltifat ve Övgülerin Etkisi

İçten gelen iltifat ve övgüler bütün iletişim alanlarında olduğu gibi iş hayatında da iki taraf için de olumlu sonuçlar sağlayabilir.

Çalışanları Motive Etmenin 10 Yolu

Bir lider olarak çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanıza ve korumanıza yardımcı olacak 10 öneri için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

İş Ortamında İletişim Becerilerini Geliştirmek İçin 4 İpucu

Dinlemek, iş arkadaşlarımızın duygularını okuyabilmek ve kendimizin farkında olmak iş yerinde daha iyi iletişim kurmamıza yardımcı olabilir.

İş Yerinde Toksik Bir İlişkinin İçinde Olabileceğinizi Gösteren 5 İşaret

Bir iş ilişkinizde kendiniz olamadığınızı veya iş yerinizde dışlandığınızı hissediyorsanız toksik bir ilişkiden muzdarip olabilirsiniz.

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

"Ya seçimlerimden pişmanlık duyarsam?", "Ya bu iş bana uygun değilse?" Kariyerinizi düşünmek uyumanıza engel olmaya başlamış olabilir.

İş yeri arkadaşlıkları başarımızla yakından ilişkili.

Sabah evden işe giderken keyif almak mümkün mü? İş arkadaşlarınızı sevmiyorsanız cevabı tabii ki hayır! Peki ya çok sevdiğiniz bir ekibiniz varsa?

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Partnerle Takım Olabilmek

Çocuğunuzun dünyaya gelişi yapılacak çok şeyi de beraberinde getirir. Bu süreçte partnerinizle bir takım olmak hayatınızı kolaylaştıracak!

Doğum Sonrası İşe Dönüş

Doğum izni sonrasında işe geri dönüşte adaptasyon sorunları yaşamak oldukça yaygın. Peki bu durumla nasıl baş edebiliriz?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

İş Yerindeki Zorbayı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

İş yerindeki zorbayı tanımak ve bu konuda bir çözüm üretmek için uzmanlar tarafından önerilen Y.A.S.A. adımları nelerden oluşuyor?

İş Hayatında Toksik İlişkiler - The Assistant Filmi

İş hayatı toksik ilişkiler barındırabiliyor ve bu ilişkiler bize kendimizi sorgulatabiliyor.

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş yerinde "Ghosting" Mağduru Olmak ve Bununla Başa Çıkmak

Romantik ilişkilerden aşina olduğumuz "ghosting", yani bir hayalet gibi birden yok olma durumu, kurumsal ilişkilerde nasıl karşımıza çıkıyor?

Neden Ulaşamayacağımız Hedefler Belirliyoruz?

Hedef belirlemek bizi motive eder. Fakat bazı hedefler neredeyse ulaşılmazdır. Ulaşılması zor hedefler koymamızın sebebi ve etkileri neler?

Ulaşamadığımız Hedeflerle Nasıl Baş Edebiliriz?

Uzun vadeli ve ulaşılması güç hedefleri gerçekleştirme çabası, her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Başarısızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

İş Yerinde Öz Saygı

İş yerinde öz saygımıza tehdit oluşturabilecek birçok durumla karşılaşsak da öz saygımızı güçlendirebileceğimiz stratejiler bulunuyor!

İşten Ayrıldım! Bununla Nasıl Başa Çıkacağım?

İşten ayrılmak da bir kayıp. Bu yüzden olumsuz duygular hissetmemiz çok doğal. İşte bu süreci kolaylaştırmak için yapılabilecekler!

Karantina Sonrası İş Yerine Dönmeye Kendimizi Hazırlamak

Pandeminin etkisi giderek azalıyor. Fakat iş yerine yeniden dönme fikri kaygı uyandırıcı olabiliyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz?

Mentorluk Yapmanın Mentorlere Faydaları

Mentorluk yapmak, sadece yönlendirdiğiniz kişiye değil size de fayda sağlar. Mentorluğun faydaları üzerine okumak için tıklayın.

İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

En büyük zayıflığım, mükemmeliyetçi olmam! Bir saniye, mükemmeliyetçilik olumlu ve faydalı bir özellik değil miydi? Detaylar yazımızda.

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Bu sorular yardımıyla stresle daha kolay baş edebilirsiniz.

Bağlanma Stilleri İş Hayatında Kendini Nasıl Gösteriyor?

Genellikle ebeveyn ilişkileri ve romantik ilişkiler bağlamında incelediğimiz bağlanma stillerinin iş hayatına yansımaları nasıl oluyor?

İş Hayatında Minnettarlık Duygusu

İş hayatındaki minnettarlık, çalışanların motivasyonunu ve iş yerinin verimini artırıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir?

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Mutsuz Olmanıza Rağmen İşinizi Neden Bırakmıyorsunuz?

Her sabah işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyor, pazartesi günlerinden nefret mi ediyorsunuz? İşten ayrılmanın neden zor olduğu üzerine bir yazı hazırladık.

İş Arkadaşları Arasındaki Güven Olgusu

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz iş yerinde güven duygusunun olup olmaması, kurduğumuz ilişkileri, performansımızı ve bağlılığımızı etkiliyor.

İş Kaybı Sonrası Yaşanan Yas Dönemi

Bir işe sahip olmak bize statü, öz güven ve sağlamlık getiriyor. Peki bu işi kontrolümüz dışında kaybedersek ne oluyor?