Video Oyunları ve Çocukların Dil Öğrenimi

Ülfet İpek Eral

Video Oyunları ve Çocukların Dil Öğrenimi

Children and Technology- Kristian Jones

Ebeveynlerimizin, hatta kendimizin de sokakta veya evde toplanarak arkadaşlarımızla oyun oynama anısı vardır. Bunun aksine günümüzde çoğu çocuk teknolojinin ilerlemesi sonucunda oyunlarını sokakta değil bilgisayarda oynuyor. Özellikle aktif halde devam eden çevrimiçi oyunlar ve bu süreklilik nedeniyle çocukların bu oyunlardan kopamamaları ebeveynleri endişelendirebiliyor. Sosyalleşmenin, bilgisayar veya oyun araçları üzerinden ne kadar gerçekleşebileceği de ebeveynlerin akıllarını kurcalayan bir soru olarak kalmaya devam ediyor. Peki, video oyunları çocuklar için gerçekten de zararlı mı?


Birçok okul, akıllı tahta ve tablet ile öğrenmeye geçtikten sonra çocukların öğrenme konusunda motivasyonlarının arttığı görülüyor. Çocukların bu artan motivasyonu, dil öğrenimi ve dil becerisi gelişimi için video oyunlarından yararlanmakla daha artırılabiliyor. Buna ek olarak çocukların içine doğduğu ve beraber büyüdüğü teknolojiyi dil öğrenimi için kullanmanın çocukların öğrenme hızını artırması mümkün olabiliyor. Video oyunlarında birçok dil seçeneği olduğunu göz önünde bulundurursak bu sayede çocuğa öğretilmesi hedeflenen dile çocuk eğlenirken onu olumlu anlamda maruz bırakabiliyoruz. Bu noktada, doğru oyun seçimi de büyük önem taşıyor.

Derslerde ve evde video oyunları ile dil öğrenmenin olumsuz yanları da bulunuyor. Öğrencilerin dikkatlerinin dağılması ve oyunun çocuğa uygun olmaması bunların başında geliyor. Video oyunu seçiminde göz önünde bulundurmamız gereken iki önemli unsuru, çocukların yaşlarına uygun ve eğlenebilecekleri bir oyun seçmek ve bu oyunun dil öğreniminde yardımcı olabilecek olması oluşturuyor. Bunlara ek olarak öğretmenlerin ve ebeveynlerin video oyunlarına çocuklar kadar aşina olmaması ihtimali de olumsuz yanlara örnek olarak gösterilebiliyor.

Video oyunlarının çocukların dil öğrenimindeki olumlu etkisine geri dönecek olursak yönergeleri takip etme, soruları yanıtlama, geri bildirim alma ve tartışabilme gibi etkileri olan video oyunları, bunların dil öğrenimine adapte edilebilmesine olanak sağlıyor. Oyun esnasında seviye atlamak için belli görevleri tamamlama ve seviye sonunda da geri bildirim alma oyunların olumlu yanlarına örnek olarak verilebilir. Farklı bir çevrede, interaktif bir şekilde başka bir dilden kelimeler öğrenmenin, sınıfta tahtaya yazılmış kelimeleri öğrenmekten daha cazip geleceğini tahmin edebiliyoruz. Video oyununda bu kelimeler, ders olarak değil de oyun için bilinmesi gerekli olarak sunulduğu için çocukların öğrenme hızı ve oranı artıyor. Video oyunları, farklı aktivitelerle dil öğrenimini daha eğlenceli hale getirebiliyor. Teknolojinin sunduğu interaktif ortamdan faydalanan çocuklar, çevrimiçi oyunlarda farklı ülkelerden birçok çocuk ile farklı dillerde konuşabiliyor. Dil öğrenmenin yanı sıra bu durum çocukların sosyalleşmelerine de yardımcı oluyor.

[1] Griffiths, M. (2002). The Educational Benefits of Video Games. Education and Health, 20(3), 47–51.
[2] Klimova, B., & Kacet, J. (2017). Efficacy of Computer Games on Language Learning. TOJET: The Turkish Online Journal of Educational Technology, 16(4).
[3] McGuirk, C. T. (2019, May 8). Can you learn a language by playing video games? What the research says. The Conversation. Retrieved from https://theconversation.com/can-you-learn-a-language-playing-video-games-what-the-research-says-105760
[4] Silva, R. L. (2014). Video Games as Opportunity for Informal English Language Learning: Theoretical Consideration. The ESPecialist, 35(2), 155–169.

Benzer yazılar

Çocuklarla Nasıl Oynamalıyız?

Sevgili ebeveynler, isterseniz çocuklarınızın 1 numaralı oyun arkadaşı siz olabilirsiniz. Bu işin püf noktaları ise yazımızda!

Bebeklerin dil gelişimi nasıl hızlandırılabilir?

Bebeklerle onların dilinden konuşmak çoğu kişiye çocukça gelebiliyor. Peki ya bunu yapmak onların dil gelişimi için faydalıysa?

Oyun Nedir?

Çocukların duygusal, fiziksel ve zihinsel gelişimi için oyunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda oyunun tanımını ele alıyoruz.

Oyuncak ve Oyun Alanı Seçimi

Çok çeşitli oyuncaklar arasından çocuğunuz için hangilerini alacağınız konusunda kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz? Bu yazımız sizin için!

Oyuncu Ebeveynliğin Etkileri

Oyun, çocuk ve ebeveynin yakın ve sıcak bir ilişki kurabilmesini sağlıyor. Oyuncu ebeveynlik size ve çocuğunuza çok iyi gelecek!

İlk Arkadaşlıklar ve Ebeveynlerin Erken Akran İlişkilerine Etkileri

Arkadaşlık, çocuklar için farklı anlamlar içeriyor. Ebeveynleriyle geliştirdikleri oyun oynama becerileri ise arkadaşlıklarını etkiliyor!

3-4 Yaş Grubu için Oyun Önerileri

Çocuğunuzla oynamak için yeni oyunlar bulmakta zorlanıyor musunuz? 3-4 yaş grubundaki çocuğunuz için bazı oyun önerilerimiz var!

Yeni Doğan Bebeklerde Dil ve Bilişsel Gelişim

İlk üç yıl bebeklerde dil gelişimi için çok önemli. Peki, yenidoğanlar ve bebekler konuşma ve dil becerilerini nasıl kazanıyorlar?

Yap-İnan Oyunları

Çocuklar oyunla öğrenebiliyor, gelişebiliyor ve kendilerine olan güvenleri artabiliyor! Bu oyunları çocuğunuzla oynamaya ne dersiniz?

İtiş-Kakış Oyunları

Çocukların en sevdiği oyunların başında itiş kakış oyunları geliyor. Kulağa pek de olumlu gelmeyen bu oyunlara göz atmaya ne dersiniz?

Partnerinizle Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

Bugünlerde sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmek ve eğlenceli bir şeyler yapmak istiyorsanız kutu oyunlarını denemeye ne dersiniz?

Tanımadığın İnsanlarla Nezaketi Paylaşmak: Kind Words

Kind Words sevgi dolu, insana sevilmeyi tecrübe edebildiği için şanslı hissettiren ve yalnızca on dakika ayırmanızın yeteceği bir oyun.

Bebek Gelişimi - Yanlış Bilinenler

Bebek gelişimine dair birçok mit okuyor, yanlış düşünceleri okuyor ve hatta uyguluyoruz. Gelin yanlış bilinenleri birlikte inceleyelim.

Çocuğumun Duyusal İhtiyaçlarını Oyunla Karşılayabilir Miyim?

Oyun çocuklara ne gibi faydalar sağlar? Çocuğunuzun duyusal ihtiyaçlarını oyunla karşılamasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Güzel Hikayeleri Olan Bağımsız Video Oyunları

Bu yazımızda ilişkilere dair güzel hikayeler anlatan birbirinden farklı renk ve türlerde bağımsız video oyunları derledik.

Montessori Ekolünde Oyunun Yeri

Montessori ekolünde oyun nasıl bir yer tutuyor? Sizce çocuğunuza uygun bir ekol mü? Yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olun!

Video Oyunlarının şaşırtıcı Faydaları

Çocuğunuzun video oyunları oynaması sizi rahatsız mı ediyor? Bunların ona zararlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde yazımızı okuyun!

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

1-3 Yaşındaki Çocuklarda Dil Gelişimi

"Çocuklar ilk ne zaman konuşmaya başlarlar?" ve "Çocuğunuzun hala konuşmaya başlamamış olması normal mi?" gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Yapışkan Bantlar ile Oynayabileceğiniz Oyunlar

Yapışkan bant kullanarak hem çok eğlenip hem de çocuğunuzun büyük kas gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Oyun önerilerimiz yazımızda!

Çocukluk Dönemi - Yanlış Bilinenler

Çocuğunuz hayali arkadaşlarıyla mı konuşuyor? Peki bu endişe etmenizi gerektirecek bir durum mu? İşte doğru bilinen yanlışlardan biri!

Çocuklar İçin Ahlak Felsefesi Egzersizi

Çocukların felsefi tartışmalarla kavramları sorgulaması onların düşünce sürecini geliştiriyor. Bu yazımızda da bir ahlak felsefesi egzersizi sunuyoruz!

Çocuğum Nasıl Bir Oyuncu?

Çocukların yaşlarına ve sosyal ortamlarına bağlı olarak oynadıkları oyun türleri değişebiliyor. Çocuğunuzun oyunculuk alışkanlıklarını keşfedin!

Çocuklarla Hayvan Hakları Konuşmak: Oyun Önerileri

Hem hayvanları tanımak hem de hayvan haklarını öğrenmek için çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz eğlenceli 3 oyun listeledik!

“Ben Küçük Müyüm?” Egzersizi

Çocuklara felsefi sorular sorarak onların düşünme ve sorgulama becerilerini geliştirebiliriz. Bu yazımızda sizin için bir soru önerimiz var!

Entrika, Yalan ve Komplo: Gizli Kimlik Kutu Oyunları

Gizli kimlik kutu oyunları arkadaşlarınızı kandırmak ve onların yalan söyleme becerilerini ölçmek için harika bir fırsat!

Oyun Rehberi

Çocuğunuzla oynadığınız oyunları daha keyifli hale getirecek ve oyun davranışlarınıza katkı sağlayacak bir oyun rehberi hazırladık.

Çocuğum bir oyunu kaybettikten sonra ona nasıl yardım edebilirim?

Oyunları kaybeden çocuklar hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. İşte, bir oyunu kaybettikten sonra çocuğunuza yardımcı olacak öneriler!

3-5 Yaş Dil Gelişimi

3,4 ve 5 yaşlarındaki çocuklar neleri anlıyor, öğrendikleri kelimeleri nasıl kullanıyorlar ve nasıl cümleler kurabiliyorlar?

Dijital Oyunların Çocuklara Etkileri

Çocuklar arasında video oyunu oynama oranı gün geçtikçe artıyor. Video oyunları ve dijital oyunların olumlu ve olumsuz etkileri neler?

Pandemi Döneminde Bir İlişkiye Başlamak: Five Dates

Geçen yıl yayınlanan Five Dates ise bir FMV (full motion video veya tam hareketli video) interaktif romantik komedi oyunu.

Doğayla İç İçe Nesiller Yetiştirmek

Eskisi gibi misket oynayabilmek hala mümkün mü? Çocukların sokağa çıkıp oyun oynayabilmesi için neler yapabiliriz? Öneriler yazımızda!