Video Oyunları ve Çocukların Dil Öğrenimi

Ülfet İpek Eral

Video Oyunları ve Çocukların Dil Öğrenimi

Children and Technology- Kristian Jones

Ebeveynlerimizin, hatta kendimizin de sokakta veya evde toplanarak arkadaşlarımızla oyun oynama anısı vardır. Bunun aksine günümüzde çoğu çocuk teknolojinin ilerlemesi sonucunda oyunlarını sokakta değil bilgisayarda oynuyor. Özellikle aktif halde devam eden çevrimiçi oyunlar ve bu süreklilik nedeniyle çocukların bu oyunlardan kopamamaları ebeveynleri endişelendirebiliyor. Sosyalleşmenin, bilgisayar veya oyun araçları üzerinden ne kadar gerçekleşebileceği de ebeveynlerin akıllarını kurcalayan bir soru olarak kalmaya devam ediyor. Peki, video oyunları çocuklar için gerçekten de zararlı mı?


Birçok okul, akıllı tahta ve tablet ile öğrenmeye geçtikten sonra çocukların öğrenme konusunda motivasyonlarının arttığı görülüyor. Çocukların bu artan motivasyonu, dil öğrenimi ve dil becerisi gelişimi için video oyunlarından yararlanmakla daha artırılabiliyor. Buna ek olarak çocukların içine doğduğu ve beraber büyüdüğü teknolojiyi dil öğrenimi için kullanmanın çocukların öğrenme hızını artırması mümkün olabiliyor. Video oyunlarında birçok dil seçeneği olduğunu göz önünde bulundurursak bu sayede çocuğa öğretilmesi hedeflenen dile çocuk eğlenirken onu olumlu anlamda maruz bırakabiliyoruz. Bu noktada, doğru oyun seçimi de büyük önem taşıyor.

Derslerde ve evde video oyunları ile dil öğrenmenin olumsuz yanları da bulunuyor. Öğrencilerin dikkatlerinin dağılması ve oyunun çocuğa uygun olmaması bunların başında geliyor. Video oyunu seçiminde göz önünde bulundurmamız gereken iki önemli unsuru, çocukların yaşlarına uygun ve eğlenebilecekleri bir oyun seçmek ve bu oyunun dil öğreniminde yardımcı olabilecek olması oluşturuyor. Bunlara ek olarak öğretmenlerin ve ebeveynlerin video oyunlarına çocuklar kadar aşina olmaması ihtimali de olumsuz yanlara örnek olarak gösterilebiliyor.

Video oyunlarının çocukların dil öğrenimindeki olumlu etkisine geri dönecek olursak yönergeleri takip etme, soruları yanıtlama, geri bildirim alma ve tartışabilme gibi etkileri olan video oyunları, bunların dil öğrenimine adapte edilebilmesine olanak sağlıyor. Oyun esnasında seviye atlamak için belli görevleri tamamlama ve seviye sonunda da geri bildirim alma oyunların olumlu yanlarına örnek olarak verilebilir. Farklı bir çevrede, interaktif bir şekilde başka bir dilden kelimeler öğrenmenin, sınıfta tahtaya yazılmış kelimeleri öğrenmekten daha cazip geleceğini tahmin edebiliyoruz. Video oyununda bu kelimeler, ders olarak değil de oyun için bilinmesi gerekli olarak sunulduğu için çocukların öğrenme hızı ve oranı artıyor. Video oyunları, farklı aktivitelerle dil öğrenimini daha eğlenceli hale getirebiliyor. Teknolojinin sunduğu interaktif ortamdan faydalanan çocuklar, çevrimiçi oyunlarda farklı ülkelerden birçok çocuk ile farklı dillerde konuşabiliyor. Dil öğrenmenin yanı sıra bu durum çocukların sosyalleşmelerine de yardımcı oluyor.

[1] Griffiths, M. (2002). The Educational Benefits of Video Games. Education and Health, 20(3), 47–51.
[2] Klimova, B., & Kacet, J. (2017). Efficacy of Computer Games on Language Learning. TOJET: The Turkish Online Journal of Educational Technology, 16(4).
[3] McGuirk, C. T. (2019, May 8). Can you learn a language by playing video games? What the research says. The Conversation. Retrieved from https://theconversation.com/can-you-learn-a-language-playing-video-games-what-the-research-says-105760
[4] Silva, R. L. (2014). Video Games as Opportunity for Informal English Language Learning: Theoretical Consideration. The ESPecialist, 35(2), 155–169.

Benzer yazılar

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Doğayla İç İçe Nesiller Yetiştirmek

Eskisi gibi misket oynayabilmek hala mümkün mü? Çocukların sokağa çıkıp oyun oynayabilmesi için neler yapabiliriz? Öneriler yazımızda!

Regl Nedir?

Regl olmak ayıp ya da gizlenecek bir durum değil. Peki regl çocuklarla nasıl konuşulmalı?

Bir Taraf Her Zaman Daha mı Çok Sever?

İki taraf da eşit sevebilir, kıskanabilir ve sevgi gösterebilir mi? Daha çok sevilmek mi daha çok sevmek mi iyi? Bağlanma stillerimiz bu konuda ne söylüyor?

3-5 Yaş Dil Gelişimi

3,4 ve 5 yaşlarındaki çocuklar neleri anlıyor, öğrendikleri kelimeleri nasıl kullanıyorlar ve nasıl cümleler kurabiliyorlar?

Romantik İlişkilerde Empati Kurabilmek

Romantik ilişkilerde empatinin önemini bilmek kadar, nasıl empati kuracağımızı bilmek de ilişki memnuniyeti konusunda önemli rol oynuyor.

Oyun Rehberi

Çocuğunuzla oynadığınız oyunları daha keyifli hale getirecek ve oyun davranışlarınıza katkı sağlayacak bir oyun rehberi hazırladık.

Romantik İlişki İçerisindeyken Kendimizi Hangi Yollarla Sabote Ederiz?

Romantik ilişkinizde yolunda gitmeyen şeyler mi var? Peki ya ilişkinizi farkında olmadan sabote eden sizin davranışlarınızsa?

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Beden algımız romantik ilişkimizi etkileyebiliyor.

Daha olumlu bir beden algısına sahip olan kişiler partnerleriyle kurdukları romantik ve cinsel ilişkilerde daha fazla memnuniyet duyabiliyorlar. Peki neden?

Çocuklar İçin Ahlak Felsefesi Egzersizi

Çocukların felsefi tartışmalarla kavramları sorgulaması onların düşünce sürecini geliştiriyor. Bu yazımızda da bir ahlak felsefesi egzersizi sunuyoruz!

Çocukluk Dönemi - Yanlış Bilinenler

Çocuğunuz hayali arkadaşlarıyla mı konuşuyor? Peki bu endişe etmenizi gerektirecek bir durum mu? İşte doğru bilinen yanlışlardan biri!

Ayrılık Da Sevdaya Dahil Mi?

Neredeyse hepimiz bir ilişkinin sona ermesinden sonra yas sürecinden geçiyoruz. Yas sürecinde bizi hangi aşamalar bekliyor?

1-3 Yaşındaki Çocuklarda Dil Gelişimi

"Çocuklar ilk ne zaman konuşmaya başlarlar?" ve "Çocuğunuzun hala konuşmaya başlamamış olması normal mi?" gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Video Oyunlarının şaşırtıcı Faydaları

Çocuğunuzun video oyunları oynaması sizi rahatsız mı ediyor? Bunların ona zararlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde yazımızı okuyun!

Bebek Gelişimi - Yanlış Bilinenler

Bebek gelişimine dair birçok mit okuyor, yanlış düşünceleri okuyor ve hatta uyguluyoruz. Gelin yanlış bilinenleri birlikte inceleyelim.

Montessori Ekolünde Oyunun Yeri

Montessori ekolünde oyun nasıl bir yer tutuyor? Sizce çocuğunuza uygun bir ekol mü? Yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olun!

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

Oyuncu Ebeveynliğin Etkileri

Oyun, çocuk ve ebeveynin yakın ve sıcak bir ilişki kurabilmesini sağlıyor. Oyuncu ebeveynlik size ve çocuğunuza çok iyi gelecek!

3-4 Yaş Grubu için Oyun Önerileri

Çocuğunuzla oynamak için yeni oyunlar bulmakta zorlanıyor musunuz? 3-4 yaş grubundaki çocuğunuz için bazı oyun önerilerimiz var!

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Çocuklar ev ödevlerini bitirmeye karşı isteksiz olabiliyor. Ebeveyn olarak ödev zamanlarında çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Birini çekici bulmak yapılan paylaşımı artırıyor.

Birini çekici bulmak, o kişiyle daha çok şey paylaşmamızı sağlar mı? Bir diğer deyişle insanların görüntüleri davranışlarımızı etkiler mi?

İtiş-Kakış Oyunları

Çocukların en sevdiği oyunların başında itiş kakış oyunları geliyor. Kulağa pek de olumlu gelmeyen bu oyunlara göz atmaya ne dersiniz?

Pandemi Döneminde Bir İlişkiye Başlamak: Five Dates

Geçen yıl yayınlanan Five Dates ise bir FMV (full motion video veya tam hareketli video) interaktif romantik komedi oyunu.

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

Bebeklerin dil gelişimi nasıl hızlandırılabilir?

Bebeklerle onların dilinden konuşmak çoğu kişiye çocukça gelebiliyor. Peki ya bunu yapmak onların dil gelişimi için faydalıysa?

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Narsisizm ve Romantik İlişkiler

Narsisizm, kendini diğerlerinden üstün görme ve benmerkezcilikle ilişkilendiriliyor. Sağlıklı ilişki ve narsisizm bir arada bulunabilir mi?

Çocuklarla Nasıl Oynamalıyız?

Sevgili ebeveynler, isterseniz çocuklarınızın 1 numaralı oyun arkadaşı siz olabilirsiniz. Bu işin püf noktaları ise yazımızda!