Bağlanma Hakkında Kitaplar

yer tutucu

Yakın İlişkiler

Bağlanma Hakkında Kitaplar

1. Bağlanma - John Bowlby
relate-banner

Bağlanma kuramını literatüre kazandıran Bowlby, bu kitabında erken çocukluk dönemi ilişkilerinin doğasından ve yetişkinlik dönemine yansımalarından bahsediyor. Bağlanma davranışı nasıl gelişir, işlevi nedir, nasıl değişime uğrar gibi soruların ele alındığı bu kitap sayesinde bağlanma konusu hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.2. Bağlantı Dansı - Harriet Lerner

Hepimiz zaman zaman kendimizi zorlayıcı ilişkiler içinde buluruz. Bazen de bu ilişkiler içinde zarar görsek de kalmaya devam eder, kendi sesimizi duyuramayız. Bu kitap sayesinde karşımızdaki kişi her kim olursa olsun zor ilişkilerde kendi bütünlüğümüzü koruyarak nasıl var olabileceğimizin ipuçlarını bulabilirsiniz.3. Bağlanma - Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları - Amir Levine ve Rachel Heller

Bağlanma stilimizin partnerimizle kurduğumuz ilişkide kritik bir önemi var. Kendimizin ve partnerimizin bağlanma stilleri hakkında bilgi sahibi olmak daha samimi, güven dolu ve tatmin edici ilişkiler yaşamamızı sağlıyor. Bu kitapta bağlanma konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgiler bulabilir, böylece ilişkinizi şansa bırakmayabilirsiniz.4. Yakın İlişkiler Psikolojisi- Susan S. Hendrick

Son yıllarda popülerleşen yakın ilişkiler alanı birçok farklı disiplin tarafından inceleniyor. Yakın ilişkiler dediğimizde aklımıza kendimizle, romantik partnerlerle, arkadaşlarla ve ailemizle olan ilişkilerimiz gelebilir. Bu kitap sayesinde yakın ilişkiler alanına sağlam bir giriş yapabilir, hem kuramsal hem deneysel birçok bilgi edinebilirsiniz.Benzer yazılar

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
One Hundred Years of Solitude No.31 - Zhu Zhengming

İlişkisiz, Mutlu, Huzurlu

Herkes romantik bir ilişkiye sahip olmak zorunda mı? Tek başımıza mutlu olmamız mümkün değil mi? Seçilmiş bekarlık kavramıyla tanışın!
Mother and Child by Katie M. Berggren

Aile İçinde Öğrendiğimiz İlişki Modeli Gelecek Romantik İlişkilerimize Nasıl Yansıyor?

Hepimiz ilişki kurmanın farklı yollarını ailemizde öğreniyoruz. Ancak öğrendiğimiz bu yollar her zaman bizi mutlu etmeyebiliyor.

Romantik İlişkiler ve Psikolojik Sağlık

Romantik ilişkiler psikolojik sağlığı nasıl etkiliyor? Bu yazıda psikolojik sağlık ile ilişkiler arasındaki ilişkiyi derledik.
Negro - Cristina Troufa

Tehdit ve Bakım Kaynağı Aynı İnsan Olduğunda - Düzensiz Bağlanma

Bağlanma stillerinin çok popüler olmayan ancak belki de anlaşılmaya en çok ihtiyaç duyan türü: düzensiz bağlanma. Detayları yazımızda.
We Need to Talk About Kevin - Lynne Ramsay (2012)

Bir Anne-Oğul Çatışması: We Need to Talk About Kevin

Hazırlıksız annenin, oğlu Kevin ile bağ kuramamasını anlatan bu film, istenmediğini hisseden çocuğun neler yapabileceğini gösteriyor.
The Meal - Alex Gross (2016)

Bağlanma Stilleri ve Ayrılık Sonrası Davranışlar

Eğer ayrılmayı isteyen ve ilişkiyi bitiren taraf biz değilsek ayrılık sonrası kısa dönemde davranışlarımızı neler belirler?
A Moment! - Holly Warburton

Öpüşmenin Tarihi ve Etkileri

Öpüşmek, midemizde kelebekler uçuran bir deneyim! Neden öpüştüğümüz ve öpüşmenin günümüze nasıl geldiği ise işte bu yazımızda.
İsimsiz

Güvenli Bağlanmayı Anlatan Türkçe Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan Türkçe şarkıları derledik!
How being attached to you felt like sometimes - Laura Miclea

Kaygılı - Kaçıngan Birlikteliği Mümkün mü?

Yüksek seviyede bağlanma kaygısı ve kaçınması ilişkide belli sorunlarla ilişkilendiriliyor. Peki kaygılı ve kaçıngan bağlanan iki kişi bir ilişki sürdürebilir mi?

footer