Pandemi Günlerinde Stresle Başa Çıkabilmek

Alperen Karaca

Pandemi Günlerinde Stresle Başa Çıkabilmek

Cuatro En Grande - Oscar Ortiz

İçinde bulunduğumuz bu pandemi dönem hepimiz için zor; kendinizi bitkin, yorgun, umutsuz hatta delirmek üzere gibi hissediyorsanız emin olun yalnız değilsiniz. Zorluklarla ve stresle baş edebilme becerilerimizin belki de daha önce hiç bu kadar önemli olmadığı zamanlardayız. Bu becerilerin geliştirilmesi ve strese karşı tutumumuz özel hayatımızı ve profesyonel hayatımızı büyük oranda etkiliyor. Motivasyonumuzu ve bakış açımızı pozitif tutmak için ise bazı rutinlere alışmak yardımcı olabiliyor. Bizim sıraladığımız 12 başlık var:


 1. Egzersiz yapmak: Egzersiz yapmak vücudunuzdaki zararlı stres hormonlarının seviyesini azaltması ve hem fiziksel hem de mental anlamda sağlığınıza iyi gelmesi adına oldukça faydalı olabiliyor. Pandemi günlerinde telefon uygulamaları bile iyi bir egzersiz arkadaşı olabiliyor.
 2. Yoga yapmak: Uzmanlar yoga yapmanın beyindeki kan akışını düzenlediğini ve özellikle beynin duygusal ve hormonal bölümlerini uyardığını söylüyor. Bu durum kişinin motivasyonu, ruh hali ve strese karşı tutumu üzerinde olumlu bir etki bırakıyor. Aynı zamanda yoga yapmak kasları çalıştırıyor ve fiziksel sağlığa iyi geliyor.
 3. Daha kaliteli bir uyku: Uzun bir uyku her zaman daha iyi olmuyor, önemli olan kaliteli bir uyku düzeni oluşturmak ve buna uymak. Uykudan önce uyarıcı maddeler almamak, karanlık bir odada uyumak, elektronik cihazlardan uzak durmak da uyku kalitesini arttırarak beden ve ruh sağlığını olumlu etkiliyor.
 4. Rahatlamak: Hem ruh hem de beden sağlığı açısından rahatlamayı öğrenebilmek oldukça önemli. Bu anlamda kas gevşetme egzersizleri vücudun rahatlaması için oldukça iyi bir yöntem.
 5. Nefes egzersizleri: Derin ve yavaş yavaş alacağınız nefesler kendinizi psikolojik olarak rahatlatmanızı sağlayabiliyor. Kaliteli nefes egzersizleri ile birlikte mental olarak farkındalık kazanarak olaylara ve durumlara dışardan bakıp daha kontrollü tepkiler verebiliyoruz.
 6. Meditasyon yapmak: Keşişlerle yapılan araştırmalar meditasyon yapmanın beyni gençleştirdiğini gösteriyor. Ancak bir farklılık görmek için keşiş olmaya gerek yok; düzenli yapılan meditasyon kişiye farkındalık kazandırmanın yanı sıra kişinin isteklerini ve hedeflerini belirlemesine de yardımcı oluyor.
 7. Takdir etmek: Kendinizi, çevrenizdekileri, tanımadığınız insanları takdir edin. Kendinizi takdir etmek zihninizdeki başarmışlık hissini uyandırarak hem daha çok tatmin olmanızı hem de bu başarıları tekrarlamak için gerekli motivasyonu bulmanızı sağlıyor. Başkalarını takdir etmek ise dünyaya karşı pozitif bir bakış açısı geliştirmenizde faydalı olabiliyor.
 8. İyimser olmak: Zor ve kötü durumlarda bile bizi mutlu edebilecek küçük detaylar bulunabiliyor. Olayların bu küçük detaylarına odaklanmak motivasyonu yüksek tutmak ve bakış açısını değiştirmek için oldukça gerekli. Zor bir durumda kaldığınızda bir kağıda bu durumla ilgili sizi mutlu eden şeyleri yazmak, bugüne kadar başardıklarınızı ve bunların size getirdiklerini düşünmek gelecek için de aynı motivasyonu bulmanızı sağlayabiliyor.
 9. Gülmek: Gülmenin vücudun hormon dengesine iyi geldiği ve yaşam kalitesini artırdığı artık bilinen bir gerçek. Gülmek mutluluk hormonlarını uyararak aslında gerçekten mutlu olmasanız bile dakikalar içerisinde daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Üstelik dijital dünyada sizi güldürecek içerikler bulmak pek zor değil; filmler, videolar, çeşitli görseller… Bu içerikler sayesinde dakikalar içinde daha iyi hissedebilirsiniz.
 10. Sevdiklerinizle iletişimde kalmak: Sosyal medyanın bizi oldukça yakın tuttuğunu düşünsek de yakın bağlar kurmak, telefonda konuşmak, insanları önemsediğimizi göstermek ve önemsendiğimizi bilmek stresle başa çıkmanın en kolay yollarından bir tanesi. Travma sonrası stres bozukluğu hastaları için de önerilen bir yöntem olarak sizin için önemli insanların bir listesini yapıp onlarla düzenli aramalar yapmak bile özellikle birbirimizden çok uzak olduğumuz bu günlerde stresle başa çıkmak konusunda faydalı olabiliyor.
 11. Kendini önemsemek: Evden çıkmanın pek desteklenmediği bu günler, kendimizle ilgilenmeyi unutmamıza sebep olabiliyor. Küçük rutinlere geri dönmek ise hem hayat kalitemizi yükseltmek hem de rutinlerin belirsizliği ortadan kaldırmasından faydalanarak bu durumun yarattığı stresten kurtulmak adına oldukça faydalı olabiliyor. Bahsettiğimiz rutinler ise pek zor değil; sabah yürüyüşleri, kahve molaları, uzun süren duşlar gibi aktiviteler.
 12. Değiştirebileceklerinize odaklanmak: Stresle başa çıkmaya çalışırken nelerin bizim elimizde olduğunu ve neler hakkında söz hakkımız olmadığını fark etmek çözüm yolunda büyük bir adım olabiliyor. İçinde bulunduğunuz durumun elinizde olan ve olmayan özelliklerini bir kağıda yazıp değiştirebileceklerinize odaklanmak, stresin büyük bir kısmından kurtulmanızı ve enerjinizi daha verimli kullanmanızı sağlıyor. Değiştiremeyeceklerimiz iyi bir öğretmen, değiştirebileceklerimiz ise güzel bir meydan okuma halini alıyor.


Bu yöntemlerden bir ya da birkaçını deneyip hangisinin size iyi geldiğini bulmaya çalışabilirsiniz. Bunun yanında bu egzersizleri bir rutin haline getirmek uzun vadede daha yüksek verim almanız için oldukça önemli.

LaMotte S. (2020, October 21). You're not nuts. This really is a crazy time. Here are a dozen ways to cope. CNN Health. Retrieved from
https://edition.cnn.com/2020/10/20/health/coping-anxiety-covid-election-wellness/index.html

Benzer yazılar

Psikolojik Sağlık Yoklaması!

Psikolojik iyilik halimizin ne durumda olduğunu bazı sorularla kontrol etmek mümkün. Gelin bu sorulara birlikte bakalım.

Stres ve Duygusal Yeme

Mutsuzken eliniz buzdolabına gidiyor mu? Çikolatanın bütün dertlerinizi alıp götüreceğine inanıyor musunuz? Ya açlığınız fiziksel değil de duygusalsa?

İlk Aşk veya İlk Nefret: Babalar Ve Kızları

Kız çocuklarının babalarıyla kurdukları ilişkinin partner seçimlerine, vücut algılarına ve cinselliklerine yansımalarını inceliyoruz.

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

Çocuklarda Kaygı

Çocuklarda kaygı; baş ağrısı, mide bulantısı ve konsantrasyon eksikliğine yol açıyor. Bu durumun sebepleri ve çözümleri neler?

İlişkinizde Yakınlık ve Tutkuyu Artırmak Üzerine Öneriler

İlişkinizdeki yakınlık ve tutkuyu artırabilecek bazı egzersizleri derledik! Partnerinizle bu egzersizleri denemeye başladığınızda ilişkinizde neler olacağını gözlemlemeye ne dersiniz?

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Çocuklar İçin Ahlak Felsefesi Egzersizi

Çocukların felsefi tartışmalarla kavramları sorgulaması onların düşünce sürecini geliştiriyor. Bu yazımızda da bir ahlak felsefesi egzersizi sunuyoruz!

Çocuklar İçin Öz Şefkat Geliştirme Pratiği

Birlikte ‘‘Keyifli Etkinlikler Takvimi’’ oluşturarak çocuğunuzun öz şefkat geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Detaylar yazımızda!

Karantina Sonrası İş Yerine Dönmeye Kendimizi Hazırlamak

Pandeminin etkisi giderek azalıyor. Fakat iş yerine yeniden dönme fikri kaygı uyandırıcı olabiliyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz?

Öz şefkat, Boşanma Sonrası Stresle Baş Etmeye Yardımcı Oluyor.

Ayrılık sonrası yaşanan süreç çok da kolay olmuyor. Peki öz şefkat geliştiren kişiler bu süreci daha kolay atlatabilir mi?

İş Yerinde Öz Saygı

İş yerinde öz saygımıza tehdit oluşturabilecek birçok durumla karşılaşsak da öz saygımızı güçlendirebileceğimiz stratejiler bulunuyor!

Ebeveynler için Öz şefkat

Çocuğunuzun bakımı önemli olduğu gibi, bir ebeveyn olarak kendinize şefkat göstermeniz de büyük önem taşıyor. Peki nasıl?

Yenidoğan Bebeğin Getirdiği Stresle Başa Çıkmak

Yenidoğan bebek, ebeveynler için büyük bir strese sebep olabiliyor. Peki bu stresle nasıl başa çıkılmalı, neler yapmalı?

Kendinize karşı fazla sert olabilir misiniz?

Herkesin hatası affedilebilir gibi geliyor ancak söz konusu siz olunca çok mu acımasızsınız? Gelin birlikte inceleyelim.

Dokunmak, kaygılı bağlananlara iyi geliyor.

Bir dokunuşun içinizi sıcacık yaptığı oldu mu hiç? Dokunmak ve dokunulmak, en çok da kaygılı bağlanan kişilere iyi geliyor.

Çocukları Duygularını İfade Etmeye Teşvik Edecek Pratikler

Kimi zaman duygularımızı dışa vurmakta zorlanabiliyoruz. Peki ya çocukları bu konuda teşvik etmek onları iyi yönde etkiler mi?

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Çocuklar İçin Felsefe Egzersizleri

Çocuklarla felsefe çalışmak onların sorgulama ve iletişim yeteneklerini geliştiriyor. Peki hangi egzersizlerle bunu destekleyebilirsiniz?

Pandemi Döneminde Çocukların Eğitimi İçin Ebeveynlik Rehberi

Pandemi döneminde çocukların eğitimi de sekteye uğramış gibi gözüküyor. Peki bu konuda bir ebeveyn olarak neler yapabilirsiniz?

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Çocukluk Çağında Duygusal İhmale Maruz Kalmak

Bir çocuğun en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de ilgi görmek! Ebeveyni tarafından ihmal edilen çocuğun öz benliği zedelenebiliyor.

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Her yılbaşında, doğum gününde yapılan o planlar. Kaçı gerçeğe dönüşüyor? Hedeflerinizi fethetmek için ipuçları yazımızda!

Hamilelik Döneminde Stres Yönetimi

Hamilelik sırasında stresinizi yönetebilmeniz bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumlu etkiliyor. Bunun için yapabilecekleriniz bu yazımızda.

Pandemi Döneminde Bir İlişkiye Başlamak: Five Dates

Geçen yıl yayınlanan Five Dates ise bir FMV (full motion video veya tam hareketli video) interaktif romantik komedi oyunu.

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Duygusal Patlamaların Bazı Olası Sebepleri

Bir anda fazla öfkeleniyor veya hiç beklenmedik anlarda fazla endişe mi yaşıyorsunuz? Bu duygu patlamalarının neden olabileceğini anlattık.

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Son yıllarda oldukça popülerleşen farkındalık meditasyonu liderlik becerilerimizi geliştirmek konusunda da yardımcı olabilir!

Sosyal Medyada Travmatik Olaylara Dair Video ve Görüntüleri Paylaşmak

Yaşanan travmatik olayların ardından sosyal medyada olaya dair fotoğrafların paylaşıldığını görüyoruz. Peki bu neden oldukça zararlı?

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Pandemi Döneminde İlişkilerin Değişimini Gösteren şarkılar

Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi müzikte de yankı buluyor. Pandemi döneminde çıkan şarkılar yaşadığımız değişimi nasıl yansıtıyor?

Eski Partneri Sosyal Medyadan Takip Etme

"Nerede, kiminle, ne yapıyor, ne yemiş?" Eski partnerimiz artık hayatımızda olmasa da bu soruların merkezi olmaktan kaçamıyor. Peki neden?

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Düşük yapmak kadınları nasıl etkiliyor?

Düşük yapmak hala bir tabu... İnsanlar genellikle konuşmayı tercih etmiyor. Halbuki bizi uzun vadede derinden etkileyebiliyor.

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Dünya Edebiyatında Salgın Hastalıklar - 2

Geçmişten bugüne, dünyanın dört bir yanında yıkıcı salgın hastalıklar yaşandı. Bu yazımızda zor günlere dair eserleri tanıtıyoruz.

İş Yerinde Yalnız Hissetmenin Etkileri

İş yerinde yalnız hissediyor olmanız hem zihninize hem de performansınıza kötü gelebilir. İhtiyacınız olan şey ise duygusal destek!

Bağlanma stilimiz telefonla ilişkimizi etkliyor.

Telefonumuz olmadan birkaç saat dahi geçiremiyor olmamız ona bağlılığımızdan mı, yoksa onun aracılığıyla konuştuğumuz insanlardan dolayı mı?

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Ayrılığı açıklama tarzımız karşı tarafın stresini etkiliyor.

Nasıl ayrıldığımızın karşı tarafın gelecekteki hayatı için bir önemi var mıdır? Yoksa her ayrılık zaten aynı mıdır? Buyrun yazımıza!

Partnerle Karantinada Olmak

Pandemi aslında hayal olan şeyi bazılarımız için mümkün kıldı: Partnerimizle günlerce evde kalıp dışarı çıkmamak. Peki şimdi ne olacak?

Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin 4 Yolu

Sosyal izolasyon koronavirüsten korusa da psikolojik zararlar yarattıyor. Yalnızlıktan korunmak için deneyebileceğimiz farklı yollar var.

Öz şefkat geliştirmek, güvende hissetmemize yardımcı oluyor.

"Önce kendini sevmeli, sarmalı insan. Daha sonra başkalarını." Dilden dile dolaşan bu cümle, gerçeği yansıtıyor olabilir mi?

Kendini Affedebilmek

Kendimizle sağlıklı bir ilişki kurabilmek için zor durumlarda kendimizi affedebilmeliyiz. Hangi özelliklerimiz bunu kolaylaştırıyor?

Partnerimiz stresliyken alan tanımak ilişkiye iyi geliyor.

Partnerimizin stresini azaltmak için onunla konuşmak iyi gelebildiği gibi, ihtiyacı olduğunda ona alan tanıyarak uzaklaşmak da faydalı olabiliyor.

Çocuk İstismarı Nedir, Nelere Yol Açabilir?

Çocuk istismarı, çocuk için yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Üstelik bu zarar sadece fiziksel değil, psikolojik olarak çocuğu etkiliyor.

Egzersiz fotoğrafları paylaşmak ne anlama geliyor?

Egzersiz fotoğraflarını paylaşıp duran arkadaşlarınız var mı? Bu fotoğrafları gördükçe onlara karşı hisleriniz değişiyor olabilir mi?

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!