Babanın Yaşadığı Doğum Sonrası Depresyonu

Özge Arıcı

Babanın Yaşadığı Doğum Sonrası Depresyonu

Barbara Rosenzweig

Yeni baba olan kişiler, bebeklerinin doğumundan sonra depresyona girebiliyor ya da depresif semptomlar gösterebiliyorlar. Araştırmalar her on babadan birinin doğum sonrası depresyonu yaşadığını gösteriyor. Babalar, doğum sonrası depresyon belirtilerini genellikle bebeğin doğumundan sonraki üç ay ile altı ay arasında gösterse de depresyon bundan daha erken veya daha geç başlayabiliyor. Yeni anneler gibi babaların da desteğe, cesaretlendirilmeye, güvenceye ve endişelerini dile getirebilecekleri güvenli bir çevreye ihtiyaçları bulunuyor.


Tıpkı annelerde olduğu gibi, hormonlardaki değişiklikler babalarda doğum sonrası depresyonunu daha olası hale getirebiliyor. Yeni baba olan kişilerde testosteron, östrojen, kortizol, vazopressin ve prolaktin gibi hormonların düzeyleri, bebekleri doğduktan sonraki dönemde değişebiliyor. Bunun yanı sıra depresyona katkıda bulunabilecek birçok faktör bulunuyor.

Babalık korkusu bu faktörlerin başında geliyor. Bebek gelene kadar oldukça heyecanlı ve mutluyken doğum sonrasında yeni sorumluluklar ve özgürlüğün kaybedilmesi konusunda artan endişeler babalarda doğum sonrası depresyonuna neden olabiliyor.

Finansal endişeler depresyona sebep olan faktörlerden bir diğeri. Bir bebek dünyaya getirmenin ve bakımının oldukça maliyetli olması babalar için büyük bir stres faktörü haline gelebiliyor. Bir diğer faktör ise babalık rolü ile ilgili endişeler. İyi bir baba olup olamayacağı konusundaki yoğun endişeler babalarda doğum sonrası depresyonuna sebep olabiliyor. Babanın, kendi çocukluğuyla ilgili mutsuz anıları varsa bebeğin gelişiyle birlikte bu anılar yeniden canlanabiliyor. Kendi ebeveynlerinden farklı bir ebeveyn olmak isteme düşüncesi, stres faktörü haline gelebiliyor. Ayrıca, doğum sonrası depresyonu olan partnere sahip olan babalarda depresyon görülme olasılığı artıyor.

Baba olmanın getirdiği olağan stresle birlikte de görülebilen belirtiler, doğum sonrası depresyonunda daha şiddetli ve daha uzun süreli şekilde görülüyor.

Belirtiler şunları içerebiliyor: Gelecekle ilgili korku, kafa karışıklığı, çaresizlik ve belirsizlik, aile hayatından, işten ve sosyal hayattan çekilme ya da çok yoğun çalışma, bebekten uzaklaşma, kararsızlık, hayal kırıklığı, öfke, evlilik çatışmasında artış, olumsuz ebeveynlik davranışları, alkol ve uyuşturucu kullanımı, hazımsızlık, iştah ve kilo değişiklikleri, ishal, kabızlık, baş ağrısı, mide bulantısı ve nefes darlığı.

Toplumsal cinsiyet rolleri sebebiyle erkeklerin, duyguları hakkında konuşmaya ve korkularını paylaşmaya teşvik edilmemesi, yaşanan stresi daha zor bir hale getiriyor. Kadınlar, hamilelik ve annelik hakkında deneyim ve stratejilerini birbirleriyle daha çok paylaşma eğilimi gösterirken erkekler hissettikleri duygular konusunda daha yalnız ve güçsüz hissedebiliyorlar.

Bilinmesi gereken en önemli şey, babanın doğum sonrası depresyonunun olumsuz sonuçlarının önlenebilir olması. Uygun tedavi ve destekle depresyona sahip kişiler tamamen iyileşebiliyor. Yardım almak, kişi ve tüm aile açısından önemli rol oynuyor. Siz de yeni baba olmuş biri olarak bu belirtileri yaşıyorsanız başta zor olsa da yaşadıklarınızı bir yakınınızla paylaşmayı deneyebilirsiniz. Duygularınız hakkında konuşursanız daha net bir bakış açısı kazanabilir ve ihtiyaç duyduğunuz desteği yakınlarınızdan alabilirsiniz. Son olarak, yaşadıklarınızı küçümsememeli ve bir uzmandan destek almalı değerlendirmelisiniz.

Can dads get the baby blues? BabyCentre UK. (n.d.). https://www.babycentre.co.uk/x564552/can-dads-get-the-baby-blues.
NCT (National Childbirth Trust). (2020, December 10).Postnatal depression in dads: 10 things you should know. NCT (National Childbirth Trust). https://www.nct.org.uk/life-parent/emotions/postnatal-depression-dads-10-things-you-should-know.
Margery D. Rosen and Diana Kelly Updated February 14, & Margery D. Rosen and Diana Kelly. (n.d.).Why We Need to Talk More About Male Postpartum Depression. Parents. https://www.parents.com/parenting/dads/sad-dads/.

Benzer yazılar

Ben Kötü Bir Anne Miyim?

Bir bebek sahibi olmayı her anne aynı şekilde deneyimlemeyebiliyor. Özellikle yeni anneler doğum sonrası depresyonu yaşayabiliyor.

Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocuklarda da yetişkinlerdeki gibi psikolojik problemler görülebiliyor. Depresyon da buna örnek! Peki ya bunu anlamak nasıl mümkün oluyor?

Uzun uzadıya düşünme hali uykumuzu bozuyor.

Yattığınız yerde dönüp duruyor, günün bütün olumsuz olaylarını zihninizde yaşıyorsanız bu durumun etkilerini öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Ayrılık sonrası hangi süreçlerden geçiyoruz?

Ayrılıklar da tıpkı ölüm gibi yas sürecini tetikleyebiliyorlar. Peki bu yas sürecindeyken hangi duyguları ve davranışları deneyimliyoruz?

Beden Algı Bozukluğu Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Bedenimizdeki hayali kusurları takıntı haline getirebiliyoruz. Bu mükemmeliyetçilik beden algı bozukluğunun bir parçası olabiliyor.

Duygusal Patlamaların Bazı Olası Sebepleri

Bir anda fazla öfkeleniyor veya hiç beklenmedik anlarda fazla endişe mi yaşıyorsunuz? Bu duygu patlamalarının neden olabileceğini anlattık.

Sosyal Dışlanma Nedir ve Bireyleri Nasıl Etkiler?

Atalarımızdan beri bir çevreye ait olma ihtiyacı içerisindeyiz. Ya etrafımızdakiler bizi yok sayarsa ve sosyal dışlanmaya maruz kalırsak?

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Çocuğa en iyi şekilde annenin bakabileceğini, babaların sadece yedek oyuncu olduğunu düşünenlerden misiniz? O halde buyrun yazımıza!

Babaların Çocuk Büyütmedeki Rolü

Babalar çocukların gelişim sürecinde çok büyük bir etkiye sahip. Baba ve çocuk arasındaki bu ilişkiyi neler etkiliyor olabilir?

Hamilelik Döneminde Stres Yönetimi

Hamilelik sırasında stresinizi yönetebilmeniz bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumlu etkiliyor. Bunun için yapabilecekleriniz bu yazımızda.

Babalar Çocukları İçin Ne Yapabilir?

Anneler bir şekilde annelik sürecine daha çabuk adapte olurken babalar bu sürece alışmak için ne yapmalı? İşte yeni babalara tavsiyeler!

Ergenlik Dönemi Depresyonu ve Romantik İlişkiler

Depresyonu tetikleyen etkenlerin başında yakın ilişkilerimiz geliyor. Erken ergenlik döneminde yaşanan sosyal problemler, depresyon için kuvvetli bir temel oluşturuyor.

Cinsel yönelimi gizlemek neye yol açıyor?

Cinsel yönelimimiz kimliğimizin önemli parçalarından. Bu konuyu etrafımızdan gizlediğimizde hangi durumlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyor musunuz?

Doğum Sonrası Depresyonu - Yanlış Bilinenler

Doğum sonrası kadınlar kendilerini nasıl hissedebilirler? Depresyonda olduklarını düşünmek için sürekli ağlıyor olmaları mı gerekir?

Annenin depresif durumları çocukları nasıl etkiliyor?

Hiç annenizin canı sıkkın olduğundan dolayı kendinizi suçladığınız oldu mu? Ya da "Her şey benim yüzümden" diye düşündüğünüz?

İlişki kaygısı depresyonla ilişkili olabilir mi?

Romantik ilişkinizde kendinizi çok fazla kaygı duyarken mi buluyorsunuz? Belki de bu durumun depresyonla bir ilişkisi vardır.

Doğum Sonrası Depresyonu Yaşayan Partnere Destek Olma

Depresyonda olan birisiyle yaşamak zor olabiliyor, hele de evde bebek varsa. İşte doğum sonrası depresyondaki birine destek olmanın yolları!

Partnerim Hamile! Nasıl Destek Olabilirim?

Destekleyici bir partnere sahip olmak hamilelik döneminin daha rahat geçmesini sağlıyor. Bunun için partnerinize nasıl eşlik edebilirsiniz?

Hamilelik ve Doğum Korkusu: Tokofobi

Kişinin hamileliğe veya doğuma yönelik korkularına tokofobi deniyor. Tokofobi panik, tiksinti ve hamilelikten kaçınmayı içerebiliyor.

Hamilelikte Bilinçli Farkındalık

Bilinçli farkındalık, hamile kadınların yaşadığı stresi azaltarak daha kolay bir süreç geçirmesine olanak sağlayabiliyor. Peki nasıl?

Hamileliğe Olan Yaklaşımım Çocuğumu Nasıl Etkiliyor?

Hamilelik birçok kadın için sancılı bir süreç olsa da, annenin hamileliği çocuğu da derinden etkileyebiliyor. Peki nasıl?

şarkılarla Ayrılık Sonrası Yas Süreci

Ayrılık sonrası inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi aşamalardan geçmek mümkün. Bu aşamaları bir de şarkılardan dinleyelim!

Baba Oldum, Peki Ya şimdi?

Baba olana dek yaşanan o sevinç, çocuk dünyaya geldikten sonra yerini endişeye bırakabiliyor. Peki bu süreçte babalar ne yapabilir?

Hamilelik Sonrası Depresyon Yaşamam Benim Suçum Mu?

Hamilelik sonrası kadınlar depresyon semptomları gösterebiliyorlar. Peki bu durum anne ve bebek arasında oluşacak bağı ne şekilde etkiler?

Saplantılı ve Depresif Bir Karakter: Miles - Sideways Film Analizi

Kaygılı bağlanma stiline sahip bir kişinin yaşadığı ayrılık sonrası hayatına odaklanan bu filmi inceledik. Keyifli okumalar!

Doğal Afet Sonrası Kaygı

Bir doğal afet meydana geldikten sonra ne tür kaygılar duyarız?

Hamilelik - Yanlış Bilinenler

Ebeveynlerinin sahip olacakları bebeğin cinsiyetini merak etmesi son derece doğal bir süreç. Peki bunu en sağlıklı nasıl yapabilirsiniz?

Hamilelik ve Vücut Memnuniyetsizliği

Kadınların vücutları hakkında nasıl düşündükleri, özellikle hamilelik döneminde değişebiliyor. Bu yazımızda, kadınların hamilelik döneminde vücutlarıyla ilgili değişen düşüncelerini inceliyoruz.

Ayrılık Da Sevdaya Dahil Mi?

Neredeyse hepimiz bir ilişkinin sona ermesinden sonra yas sürecinden geçiyoruz. Yas sürecinde bizi hangi aşamalar bekliyor?

Ruminasyon: Bilişsel Aşırı Odaklanma

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda keşke şunu deseydim, şöyle yapsaydım diye kara kara düşündüğünüz olur mu? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Doğum Sonrası Obsesif Kompulsif Bozukluk

Çocuğunuza istemeden zarar verebileceğinizden endişeleniyor ya da geceleri bebeğinizi düşünmekten uykuya dalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? O halde yazımıza göz atmalısınız.

Doğum Sonrası Depresyonda Babanın Rolü

Annenin yaşadığı doğum sonrası depresyonda babaya çok iş düşüyor. İşte bu zorlu dönemde babanın yapması ve yapmaktan kaçınması gereken şeyler!

Babalık ve Testosteron

Baba olan ve çocuklarıyla her gün vakit geçiren erkeklerin testosteron seviyelerindeki düşüş daha hızlı oluyor.

Beklenmeyen Hamilelik Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Beklenmeyen bir hamilelik yaşandığında bu duruma psikolojik açıdan hazır olmak adına gerçekleştirebileceğimiz birkaç yöntem bulunuyor.

Kürtaj Öncesi ve Sonrası Mental Sağlık

Kadınların mental sağlığını ciddi bir şekilde etkileyebilen kürtaj yaptırmanın karar verme aşamasında ve sonrasında kadınlar neler deneyimliyorlar?

İlk Aşk veya İlk Nefret: Babalar Ve Kızları

Kız çocuklarının babalarıyla kurdukları ilişkinin partner seçimlerine, vücut algılarına ve cinselliklerine yansımalarını inceliyoruz.

Çocuk Sahibi Olmak Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Çocuk dünyaya getirmek çoğunlukla kendi tercihimiz olsa da ilişki memnuniyetini, ebeveynlerin bireysel iyilik hallerini ve hayat düzenlerini oldukça etkiliyor.