Partnerle Uyku Öncesi İletişim

kategori

Yakın İlişkiler

Partnerle Uyku Öncesi İletişim

Yemek yerken, seyahat ederken, ders çalışırken, günlük işlerimizi hallederken ve tabii ki yatağa girip uykuya dalmadan önce telefonla ilgilenmek, bir şeyler izlemek, müzik dinlemek nefes almak gibi bir aktivite haline gelmiş durumda. Son yıllarda çığ gibi artan bu teknoloji kullanımı bilimsel araştırmalar için de yeni fikirler sunuyor. Mobil teknoloji ve medya kullanımının partnerlerin ilişki memnuniyeti üzerindeki etkilerini gösteren araştırmalar çoğalıyor.

Yapılan bir araştırma, çiftlerin yatmadan önce (hem birlikte hem de tek başına rutinlerde) teknolojiyle etkileşime girme biçimlerinin ayrıntılı bir resmini sunuyor. Çalışma, teknoloji kullanımını cinsel ve ilişkisel doyum, seks sıklığı, hayat tatmini ve yatma zamanı memnuniyeti ile ilişkilendiriyor. Bulgular ortak teknoloji kullanımının, duygusal yakınlığın ve birlikte uykuya dalmanın sağlıklı ilişkiler için önemli detaylar olduğunu gösteriyor.

Çalışmaya göre yalnızca bir partnerin teknoloji kullanımı bile ilişkileri olumsuz etkileme potansiyeline sahip. Kişiler, partnerlerinin tek başına teknoloji kullanabileceğini belirtseler de tek başına teknoloji kullanım süresi artıkça birlikte geçirilen zamanlardan duyulan memnuniyet azalabiliyor.

Partnerlerin gece birlikte geçirdikleri vakit söz konusu olduğunda idealler ve gerçekler arasında uyumsuzluk olması, anksiyete, depresyon semptomları ve daha kötü uyku kalitesine neden olabiliyor. Bu da partnerler arasında yaşanan çatışmaları artırabiliyor.

Buna kıyasla, ortak teknoloji kullanımı çiftler için faydalı olabiliyor. Ortak teknoloji kullanan çiftler yoğun geçen günün sonunda birlikte rahatlama ve gevşeme imkanı buluyorlar. Bulgulara göre tipik rutinlerde birlikte kullanılan teknolojinin varlığı, yatma zamanı memnuniyeti ile de önemli ölçüde ilişkili. Bu durum aynı zamanda seks sıklığıyla ilişki ve yaşam memnuniyetini de olumlu yönde etkiliyor. Boş zamanları birlikte geçirmek ve bu boş zamandan tatmin olmak, çiftlerin ilişkiye dair duyduğu tatmini de artırıyor. Fakat birlikte geçirilen zaman boyunca partnerlerin bireysel teknoloji kullanım miktarındaki tutarsızlıklar bu memnuniyeti azaltabiliyor.

Çalışmadaki başka bir bulguya göre ise, bireysel ve ilişkisel iyi oluşun önemli belirleyicilerinden ikisi duygusal yakınlık ve birlikte yatmak. Tipik uyku rutinleri sırasında birbirleriyle iletişim kurduklarını belirten çiftler ilişkilerinden de daha memnun oluyorlar. Çünkü bu iletişim kişinin partnerine ve paylaşılan zamana değer verdiğinin sinyalini verebiliyor, partnerler arasında daha fazla bağ kurma fırsatı sağlayabiliyor ve ilişkinin algılanan faydalarını artırabiliyor.relate-banner

Drouin, M., & McDaniel, B. T. (2021). Technology use during couples' bedtime routines, bedtime satisfaction, and associations with individual and relational well-being. Journal of Social and Personal Relationships, 38(4), 1329-1349.

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

footer