Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Yaren Erkan

Yaren Erkan

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Winslow Homer – On the Stile

Winslow Homer – On the Stile

Genellikle “doğru kişiyi” bulduğumuz zaman ilişkinin kendiliğinden gelişip büyüyeceğini, partnerimize duyduğumuz aşkın ve onunla olan uyumumuzun iyi bir ilişki sürdürmek için yeterli olacağını varsayabiliyoruz. Tüm bunlar mutlu bir ilişki için önemli etkenler olsa da çiftleri bir arada tutmaya yetmeyebiliyor. Araştırmalar güçlü ve kalıcı bir ilişki için partnerlerin birlikte gelişmelerini sağlayacak ortak ilişki hedeflerine sahip olmalarının önemini vurguluyor.
relate-banner

İlişki hedefleri, partnerlerin birlikteliklerini desteklemek için ortak amaçlar doğrultusunda hareket etmeleri şeklinde tanımlanıyor.

Çiftlerin birlikte

 • spor yapmaları,

 • yeni bir hobi edinmeleri,

 • gönüllü bir çalışmaya katılmaları,

 • sağlıklı bir yaşam tarzına geçmeleri (dengeli beslenmek gibi),

 • hafta sonu programları oluşturmaları,

 • belli zamanlarda yemeğe çıkmaları ilişki hedeflerine örnek olarak gösterilebiliyor.

Elbette, ilişkide ortak hedefler oluşturmak her şeyi partnerimizle birlikte yapmak veya kişisel hedeflere sahip olmamak anlamına gelmiyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, partnerlerin bireysel kimliklerini koruyabilmelerinin de romantik ilişkilerini sağlık yönde etkilediğini belirtiyor.

Ortak hedef belirlemek partnerlerin

 • birbirlerine değerli hissettirmelerine;

 • bağ kurabilmelerine;

 • ilişkilerini güçlendirmek için ekip halinde çalışabilmelerine;

 • ilişki memnuniyetinin, yakınlığının ve cinsel isteklerinin artmasına;

 • ilişki içindeki çatışmaların azalmasına;

 • fiziksel ve psikolojik iyilik hallerinin artmasına katkıda bulunuyor.

Peki, romantik ilişkilerde nasıl ortak hedefler oluşturabiliriz?

 1. Partnerinizle paylaşmadan önce bireysel olarak sizin için önemli olan ilişki hedeflerini ve bu hedeflerin ilişkinize nasıl katkıda bulunacağını düşünebilirsiniz.

 2. Fikirlerinizi partnerinizle karşılıklı olarak paylaşıp hangi davranışlar üzerine gitmek istediğinize birlikte karar verebilirsiniz. Bu aşamada ilişkinize katmak istediğiniz olumlu davranışların ulaşılabilir ve net olmasına dikkat edebilirsiniz.

 3. İlişki hedeflerinize ulaşabilmeniz için atmanız gereken adımları belirledikten sonra bunları bir yere yazabilirsiniz. Örneğin, yıl içerisinde daha fazla kaliteli zaman geçirmek gibi bir hedefiniz varsa birlikte neler yapmak istediğinizi düşünebilir ve planlarınıza nasıl zaman yaratabileceğinize odaklanabilirsiniz.

 4. Son olarak hedeflerinizi gerçekleştirmek konusunda nasıl gittiğinizi değerlendirmek için partnerinizle zaman zaman bu konu hakkında konuşabilirsiniz.


[1] Avivi, Y. E., Carver, C., & Laurenceau, J. P. (2009). Linking relationship quality to perceived mutuality of relationship goals and perceived goal progress.Journal of Social and Clinical Psychology,28(2), 137-164. https://doi.org/10.1521/jscp.2009.28.2.137
[2] Impett, E. A., Gordon, A., Kogan, A., & Oveis, C. (2010). Moving Toward More Perfect Unions: Daily and Long-Term Consequences of Approach and Avoidance Goals in Romantic Relationships.Journal of Personality and Social Psychology,99(6), 948-63. https://doi.org/10.1037/a0020271
[3] Jakubiak, B. K., Feeney, B. C. (2016). Daily goal progress is facilitated by spousal support and promotes psychological, physical, and relational well-being throughout adulthood. J Pers Soc Psychol. 111(3), doi: 10.1037/pspi0000062.
[4] Toma, A. M., Rusu, P. P., & Podina, I. R. (2022). The role of goal interdependence in couples’ relationship satisfaction: A meta-analysis.Journal of Social and Personal Relationships,40(6), 1740-1769. https://doi.org/10.1177/02654075221128994

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?

footer