“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Tuğçe Tekin

Tuğçe Tekin

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Kadınlar kendilerini güldüren erkeklerden hoşlanır.” cümlesini hepimiz en az bir kez duymuşuzdur. Peki ama bu gerçekten doğru mu? Mizah gerçekten de partner seçiminde etkili olabilir mi? Eğer öyleyse mizahın partner seçimine etkisi konusunda cinsiyetler arası bir farklılık var mı? Gelin tüm bu soruların yanıtlarını beraber arayalım ve mizahın partner seçimindekirolünebakalım.
relate-banner

Partner seçimi yaparken farkında olduğumuz ya da olmadığımız pek çok soru zihnimizde uçuşabiliyor: Nasıl biri, beni gerçekten sevebilir mi, ortak değerlerimiz var mı, bakış açılarımız benzer mi, benzer kültürlerden mi geliyoruz? Tüm bunların yanında araştırmalara konu olmuş bir diğer kriter daha var ki o da mizah. Yapılan pek çok araştırma, mizahın birini çekici bulup bulmama durumumuzu etkilediğini gösteriyor.

İyi bir mizah anlayışına sahip biriyle ilk kez karşılaşmış olsak bile ona otomatik olarak yaratıcı, kıvrak bir zekaya sahip ve sosyal olmak gibi başka pek çok iyi özelliği daha atfetmeye meyilli olabiliyoruz. Hal böyle olunca o kişi gözümüze çok daha çekici gelebiliyor. Peki ama yalnızca mizah anlayışına sahip olması yeterli mi? Pek değil. Genellikle zararsız şakalar ve sosyal ilişkileri güçlendiren unsurlar içeren mizah tarzına sahip biri; başkalarını inciten ve aşağılayan, şakalarında daha agresif ve saldırgan unsurlar bulunan mizah tarzına sahip birinden çok daha çekici gelebiliyor.

Mizah hem kadınlar hem erkekler için partner seçiminde önemli bir yer tutsa da araştırmalar mizahın partner seçimini etkileme biçiminin cinsiyetler arasında farklılık gösterdiğine işaret ediyor. Heteroseksüel ilişkiler ele alındığında; kadınlar mizah üreten ya da en bildik haliyle “kendilerini güldüren” erkeklerden hoşlanırken erkekler daha çok kendi şakalarına tepki veren yani “güldürebildikleri” kadınlardan hoşlanıyorlar.

[1] Bressler E. R., Martin R. A., Balshine S. (2006). Production and appreciation of humor as sexually selected trait. Evolution and Human Behavior, 27, 121–130.
[2] Kaufman S. B., Kozbelt A., Bromley M. L., Miller G. R. (2008). The role of creativity and humor in mate selection. In Geher G., Miller G. (Eds.), Mating intelligence: Sex, relationships, and the mind’s reproductive system (pp. 227–262). New York, NY: Erlbaum.
[3] McGee, E. A., & Shevlin, M. (2009). Effect of humor on interpersonal attraction and mate selection. The Journal of Psychology, 143(1), 67–77.

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?

footer