Kaygı Nedir ve Romantik İlişkileri Nasıl Etkiler?

Pelin Gömleksiz

Kaygı Nedir ve Romantik İlişkileri Nasıl Etkiler?

My Love - Clare Elsaesser

Kaygının aslında stres ya da belirsizlik karşısında verdiğimiz oldukça normal tepkilerden biri olduğunu söylemek mümkün. Evrimsel olarak çok faydalı çünkü bizi tehlike karşısında uyarıyor ve tehlikeye hazırlıklı olmamızı sağlıyor. Amerikan Psikiyatri Birliği'ne göre anksiyete, gelecekteki bir durum hakkında endişelenme anlamına geliyor ve genellikle bu endişeye kaçınma davranışı ve kaslardaki gerilme eşlik ediyor. Peki bu ne zaman bir problem haline geliyor? Birine anksiyete bozukluğu teşhisi konulabilmesi için temel olarak bu kaygı halinin var olan durum ile orantısız olması ve kişinin günlük hayatını normal bir şekilde sürdürmesine engel olması gerekiyor.


Anksiyete bozuklukları olarak geçen genel hastalık grubunun içerisinde yaygın anksiyete bozukluğu (generalized anxiety disorder), panik bozukluk (panic disorder), sosyal kaygı bozukluğu (social anxiety disorder), travma sonrası stres bozukluğu (post-traumatic stress disorder), obsesif-kompulsif bozukluk (obsessive-compulsive disorder), ayrılma kaygısı bozukluğu (separation anxiety disorder) bulunuyor. Bu yazımızda bahsi geçen kaygı türlerinden daha çok sosyal kaygı bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğunun kişiyi ve romantik ilişkilerini nasıl etkilediğine odaklanacağız.

Sosyal ve Yaygın Kaygı Bozukluğu

Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, sürekli olarak ve aşırı bir biçimde çevrelerindeki insanlar tarafından olumsuz bir şekilde eleştirilecekleri endişesi taşıyorlar. Bu endişe kişilerin başkalarıyla iletişim içinde olmalarını gerektirecek sosyal ortamlardan kaçınmalarına sebep oluyor. Biriyle tanışmak, toplum önünde konuşmak, bir devlet dairesinde işlerini halletmek bu kişilerin korkulu rüyası olabiliyor. Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan bireyler ilişki kurmakta zorlanıyorlar ve bu tarz bir kaygı duymayan kişilere kıyasla bu kişilerin daha küçük sosyal ağlara sahip oldukları biliniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kaygı seviyesinin problemli olarak görülebilmesi için kişinin günlük hayatını etkiliyor olması gerekiyor. Sosyal kaygı durumunda buna, kişinin duyduğu endişe sebebiyle bir iş görüşmesine gitmemesi veya aşağılanma korkusu sebebiyle sosyal temaslarını kısıtlaması örnek oluşturuyor.

Yaygın anksiyete bozukluğu deneyimleyen kişiler ise sağlık, iş hayatı, sosyal ilişkiler, günlük hayat gibi birden fazla alanda aşırı kaygı gösteriyorlar ve bu kaygı hali kişilerin ilişkilerini, iş ve akademik hayatını önemli ölçüde etkileyebiliyor. Araştırmalara göre yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin endişelerinin büyük bir kısmını aileleri ve partnerleriyle kurdukları ilişkilerdeki kişilerarası konular oluşturuyor.

Sosyal kaygı ve yaygın anksiyete bozukluğu özelinde bahsettiğimiz üzere, bir kaygı bozukluğu ile yaşamak kişinin hayatını pek çok açıdan etkiliyor. Kişinin romantik ilişkisinin de etkilenen alanların dışında kalması pek mümkün görünmüyor.

Kaygı Bozukluklarının Romantik İlişkilere Etkisi

Sosyal kaygı seviyesinin yüksek olması; daha az hakkını arama davranışının görülmesi, çatışmadan ve duyguları ifade etmekten kaçınma, daha fazla reddedilme korkusu duyma ve karşıdakine bağımlılık ile ilişkilendiriliyor. Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda sosyal kaygının ilişkide hem kaçınma hem de bağımlı olma davranışlarıyla ilişkili olduğu ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra, sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin ilişkilerindeki problemler üzerine tartışırken kaygılı olmayan bireylere kıyasla daha fazla negatif iletişim davranışı (yüzünü ekşitme, karşısındakiyle dalga geçme, yakınma gibi) gösterdikleri bulunuyor.

Sosyal kaygıdan çok da farklı olmayan bir biçimde fobilerin, panik bozukluğun ve yaygın anksiyete bozukluğunun da ilişki memnuniyetsizliği ile bir ilgisi olduğu bulunuyor. Yaygın anksiyete bozukluğu da dahil olmak üzere birçok psikolojik problemin, boşanma riskinin artmasıyla bir ilişkisi olduğu biliniyor. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler, aşırı düşünmeye ve en kötü senaryoları değerlendirmeye meyilli olabiliyor ve partnerleriyle sürekli iletişimde olma ihtiyacı duyabiliyorlar. İletişimde olma ihtiyaçları karşılanmadığında kaygıları daha çok tetiklenebiliyor. Bağımlı olmanın öteki ucunda yine kaygıyla baş edebilmek için gösterdikleri kendini kapatma davranışı görülebiliyor. Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler, negatif duygulardan (hayal kırıklığı gibi) kaçınabilmek ve yara almamak için duygularını gizlemeye çalışabiliyor ve kendilerini açmamayı tercih edebiliyorlar.

Bir kaygı problemi ile baş eden kişilerin, romantik ilişkileri nasıl bu durumdan etkileniyorsa kaygı seviyeleri de ilişkilerinin gidişatından etkilenebiliyor. Yani, romantik ilişki ve kaygı arasındaki ilişkiyi çift taraflı düşünmek gerekiyor. Yakın ilişkileri, kişinin stresini en çok dile getirdiği ya da stresini en çok kontrol etmesi gereken alanlar olabiliyor. 4 binden fazla evli çiftle yürütülen bir araştırmaya göre çiftlerin başlangıçtaki ilişki kaliteleri, 2 yıl sonrası için anksiyete başlangıcının güçlü bir belirleyicisi olabiliyor. Bunun yanı sıra bir partneri olmayan sosyal kaygılı bireylere kıyasla, evli olanlar hayattan daha fazla zevk aldıklarını belirtiyorlar. Araştırma sonuçlarına baktıkça kaygılı birinin sağlıklı bir ilişkisi varken neden hayat memnuniyetinin arttığı daha anlaşılır hale geliyor. Hem düşük hem de yüksek sosyal kaygısı olan kişiler; ilişkilerinin onların iyilik hallerini artırdığını söylüyorlar. Ayrıca kaygısı yüksek olan kişiler, ilişkilerinin sosyal kaygılarını düşürdüğünü ve diğer insanlarla iletişime geçerken daha rahat hissetmelerini sağladığını belirtiyorlar.

Araştırmalar bize kaygı bozukluğu olan kişilere sağlıklı ilişkilerin iyi geldiğini gösteriyor. Fakat kaygılı bir partnerle ilişki yürütmenin belli zorluklar barındırdığı su götürmez bir gerçek. Bu konu hakkında okumaya devam etmek isterseniz Kaygı Bozukluğu Olan Partnerime Nasıl Destek Olabilirim? yazısına göz atabilirsiniz.

[1] What Are Anxiety Disorders? (n.d.). Retrieved May 26, 2020, from https://www.psychiatry.org/patients-families/anxiety-disorders/what-are-anxiety-disorders
[2] Anxiety Disorders. (n.d.). Retrieved May 26, 2020, from https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml
[3] Davila, J., & Beck, J. G. (2002). Is social anxiety associated with impairment in close relationships? A preliminary investigation. Behavior Therapy, 33(3), 427-446.
[4] Porter, E., & Chambless, D. L. (2017). Social anxiety and social support in romantic relationships. Behavior therapy, 48(3), 335-348.
[5] Yoon, K. L., & Zinbarg, R. E. (2007). Generalized anxiety disorder and entry into marriage or a marriage-like relationship. Journal of Anxiety Disorders, 21(7), 955-965.
[6] Wenzel, A., Graff-Dolezal, J., Macho, M., & Brendle, J. R. (2005). Communication and social skills in socially anxious and nonanxious individuals in the context of romantic relationships. Behaviour Research and Therapy, 43(4), 505-519.
[7] Whisman, M. A., Sheldon, C. T., & Goering, P. (2000). Psychiatric disorders and dissatisfaction with social relationships: Does type of relationship matter?. Journal of Abnormal Psychology, 109(4), 803.
[8] Meek, W. (2020, March 25). How Anxiety May Affect Relationships: Are You Dependent or Avoidant? Retrieved May 26, 2020, from https://www.verywellmind.com/how-anxiety-can-cause-relationship-problems-1393090
[9] Zaider, T. I., Heimberg, R. G., & Iida, M. (2010). Anxiety disorders and intimate relationships: A study of daily processes in couples. Journal of Abnormal Psychology, 119(1), 163.
[10] Gordon, E. A., Heimberg, R. G., Montesi, J. L., & Fauber, R. L. (2012). Romantic relationships: Do socially anxious individuals benefit?. Cognitive Behaviour Therapy, 41(2), 140-151.

Benzer yazılar

Duygularımızla ilgili öğrendiğimizi unutmamız gereken 7 şey

Duygularımız söz konusu olduğunda bazı hatalı düşüncelere sahip olabiliyoruz. Bu düşünceleri, doğru ve bize iyi gelecek düşüncelerle değiştirmek mümkün! Buyrun yazımıza…

Stres ve Duygusal Yeme

Mutsuzken eliniz buzdolabına gidiyor mu? Çikolatanın bütün dertlerinizi alıp götüreceğine inanıyor musunuz? Ya açlığınız fiziksel değil de duygusalsa?

Kaygılı - Kaçıngan Birlikteliği Mümkün mü?

Yüksek seviyede bağlanma kaygısı ve kaçınması ilişkide belli sorunlarla ilişkilendiriliyor. Peki kaygılı ve kaçıngan bağlanan iki kişi bir ilişki sürdürebilir mi?

Bir Taraf Her Zaman Daha mı Çok Sever?

İki taraf da eşit sevebilir, kıskanabilir ve sevgi gösterebilir mi? Daha çok sevilmek mi daha çok sevmek mi iyi? Bağlanma stillerimiz bu konuda ne söylüyor?

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

Bağlanma Hakkında Kitaplar

Bağlanma stilleri hem kendimizle hem de çevremizdekilerle kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Biz de bağlanma hakkındaki kitapları derledik!

Çocuklarda Kaygı

Çocuklarda kaygı; baş ağrısı, mide bulantısı ve konsantrasyon eksikliğine yol açıyor. Bu durumun sebepleri ve çözümleri neler?

Performans Kaygısı

"Acaba nasıl görünüyorum, ya tatmin edemezsem, ya orgazm olamazsam, ya hiç zevk almazsa"¦" Performans kaygısını araştırmalar ışığında ele aldık.

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Beden algımız romantik ilişkimizi etkileyebiliyor.

Daha olumlu bir beden algısına sahip olan kişiler partnerleriyle kurdukları romantik ve cinsel ilişkilerde daha fazla memnuniyet duyabiliyorlar. Peki neden?

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Neden Kaygılanırız?

Neden bazı durumlarda ellerimiz terliyor, kalbimiz hızlı hızlı atıyor ve zihnimiz belli bir düşünceyle ya da bir anda birçok düşünceyle doluyor? İşte kaygı duymamızın sebepleri!

Ekolojik Kaygı

İklim krizi, su kıtlığı, yangınlar… Tüm bunlar geleceğe dair kaygı duymamıza sebep oluyor. Peki neden?

Ruminasyon: Bilişsel Aşırı Odaklanma

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda keşke şunu deseydim, şöyle yapsaydım diye kara kara düşündüğünüz olur mu? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Yaşadığımız Kaygıyı Artıran Düşünceler

Kaygılandığımız anlarda zihnimize hangi düşünceler üşüşür? Peki bu düşünceleri nasıl azaltabiliriz?

Öz şefkat, Boşanma Sonrası Stresle Baş Etmeye Yardımcı Oluyor.

Ayrılık sonrası yaşanan süreç çok da kolay olmuyor. Peki öz şefkat geliştiren kişiler bu süreci daha kolay atlatabilir mi?

Doğum Kontrol Yöntemine Partnerle Karar Vermek

"Partnerim prezervatif takmak istemiyor.", "Hangi doğum kontrol yöntemi bana göre?". Partnerle iletişim kurmak doğum kontrol yöntemi kullanmada nasıl bir rol oynuyor?

Prematüre Doğum Öncesi Kaygıyla Baş Etmek

Prematüre doğum oldukça yaygın bir durum. Peki bununla baş ederken kaygı duyuyorsanız kaygınızı nasıl dindirebilirsiniz?

Yenidoğan Bebeğin Getirdiği Stresle Başa Çıkmak

Yenidoğan bebek, ebeveynler için büyük bir strese sebep olabiliyor. Peki bu stresle nasıl başa çıkılmalı, neler yapmalı?

Dokunmak, kaygılı bağlananlara iyi geliyor.

Bir dokunuşun içinizi sıcacık yaptığı oldu mu hiç? Dokunmak ve dokunulmak, en çok da kaygılı bağlanan kişilere iyi geliyor.

Kimler eski partneriyle barışmaya daha meyilli?

İstenmeden yaşanan ayrılıklar, eski partnerimizi özlememize sebep olabiliyor. Peki barışmak gerçekten de iyi bir fikir mi?

Oyuncu Ebeveynliğin Etkileri

Oyun, çocuk ve ebeveynin yakın ve sıcak bir ilişki kurabilmesini sağlıyor. Oyuncu ebeveynlik size ve çocuğunuza çok iyi gelecek!

Yeni Kardeş İle İlk Bağlanma

Bağlanma denince aklımıza ilk olarak anne ile çocuk arasındaki etkileşim geliyor. Fakat, bağlanma ailenin diğer üyeleriyle de gerçekleşiyor!

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Olumsuz beden algısının arkadaşlarımızla ne ilgisi var?

Bedenimizden duyduğumuz memnuniyetsizliği, fazla kilolarımızı arkadaşlarımıza anlatarak dert yanıyoruz. Peki bu bizi nasıl etkiliyor?

Fırsatları kaçırma korkusunun altında neler yatıyor?

Başkalarının ne yaptığını sürekli bilmeyi istiyor ve siz olmadan iyi vakit geçirmelerinden hoşlanmıyor musunuz? Fırsatları kaçırma korkunuz olabilir.

İlişki kaygısı depresyonla ilişkili olabilir mi?

Romantik ilişkinizde kendinizi çok fazla kaygı duyarken mi buluyorsunuz? Belki de bu durumun depresyonla bir ilişkisi vardır.

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir, nasıl gelişir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Her yılbaşında, doğum gününde yapılan o planlar. Kaçı gerçeğe dönüşüyor? Hedeflerinizi fethetmek için ipuçları yazımızda!

Ebeveynlerimiz Bizim Ebeveynliğimizi Nasıl Etkiliyor?

Ebeveynlerimizden gördüklerimizi çocuklarımız üzerinde uygulayabiliyor, onların ebeveynlik stillerini devam ettirebiliyoruz. Peki neden?

Hamilelik Döneminde Stres Yönetimi

Hamilelik sırasında stresinizi yönetebilmeniz bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumlu etkiliyor. Bunun için yapabilecekleriniz bu yazımızda.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Çocuğa en iyi şekilde annenin bakabileceğini, babaların sadece yedek oyuncu olduğunu düşünenlerden misiniz? O halde buyrun yazımıza!

Duygusal Patlamaların Bazı Olası Sebepleri

Bir anda fazla öfkeleniyor veya hiç beklenmedik anlarda fazla endişe mi yaşıyorsunuz? Bu duygu patlamalarının neden olabileceğini anlattık.

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Son yıllarda oldukça popülerleşen farkındalık meditasyonu liderlik becerilerimizi geliştirmek konusunda da yardımcı olabilir!

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Sosyal Medyada Travmatik Olaylara Dair Video ve Görüntüleri Paylaşmak

Yaşanan travmatik olayların ardından sosyal medyada olaya dair fotoğrafların paylaşıldığını görüyoruz. Peki bu neden oldukça zararlı?

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Kardeş ilişkileri yetişkinlikte nasıl değişiyor?

Hayatımızda büyük bir rol oynayan kardeşlerimizle ilişkilerimizin yetişkinlikte nasıl şekil değiştirdiğini öğrenmek ister misiniz?

Sosyal kaygı bozukluğu iletişim kurmayı nasıl etkiler?

Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, başkalarıyla olan iletişimlerinde problemler yaşayabiliyorlar. Peki nasıl ve neden?

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

Kaygı Bozukluğu Olan Partnere Destek Olma Yolları

"Anksiyete de ne?", "Bu ilişkiyi yürütmek çok zor!" Yazımızda kaygı bozukluğu olan partnerinize nasıl destek olabileceğinizi anlatıyoruz.

9 Maddede Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynliğin çocuklara da ebeveynlere de çok iyi geldiğini biliyoruz. Sizin için bu ebeveynlik tarzının 9 temel maddesini derledik.

Beden Algı Bozukluğu Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Bedenimizdeki hayali kusurları takıntı haline getirebiliyoruz. Bu mükemmeliyetçilik beden algı bozukluğunun bir parçası olabiliyor.

İş Yerinde Tükenmişliğe Neler Sebep Olur ve Bunlarla Nasıl Baş Edilir?

Tükenmişlik hissedenler işlerinden keyif almıyor, takdir gördüklerini hissetmiyor ve sürekli yorgun hissediyorlar. İşte baş etme yolları…

Eski Partneri Sosyal Medyadan Takip Etme

"Nerede, kiminle, ne yapıyor, ne yemiş?" Eski partnerimiz artık hayatımızda olmasa da bu soruların merkezi olmaktan kaçamıyor. Peki neden?

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Düşük yapmak kadınları nasıl etkiliyor?

Düşük yapmak hala bir tabu... İnsanlar genellikle konuşmayı tercih etmiyor. Halbuki bizi uzun vadede derinden etkileyebiliyor.

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Zor Dönemlerde Başarılı Olmak

Zor dönemlerde başarılı olmak belirsizliğe ve yeni tecrübelere açık, değişen şartlara uyumlu olmamızla bağlantılı olabilir.

Bağlanma stilimiz telefonla ilişkimizi etkliyor.

Telefonumuz olmadan birkaç saat dahi geçiremiyor olmamız ona bağlılığımızdan mı, yoksa onun aracılığıyla konuştuğumuz insanlardan dolayı mı?

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Ayrılığı açıklama tarzımız karşı tarafın stresini etkiliyor.

Nasıl ayrıldığımızın karşı tarafın gelecekteki hayatı için bir önemi var mıdır? Yoksa her ayrılık zaten aynı mıdır? Buyrun yazımıza!

Partnerle Karantinada Olmak

Pandemi aslında hayal olan şeyi bazılarımız için mümkün kıldı: Partnerimizle günlerce evde kalıp dışarı çıkmamak. Peki şimdi ne olacak?

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Bebeklik ve Erken Çocuklukta Dönüm Noktaları

Hayatın her döneminde olduğu gibi, bebeklik ve erken çocuklukta da dönüm noktaları bulunuyor. Bu dönüm noktalarını öğrenmek ister misiniz?

Tetris oynamak belirsizlikle ilgili kaygımızı azaltıyor.

Bir sınav sonucunu beklerken tırnaklarınızı kemirdiğiniz oluyor mu? Peki bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak bir oyun söylesek?

Partnerimiz stresliyken alan tanımak ilişkiye iyi geliyor.

Partnerimizin stresini azaltmak için onunla konuşmak iyi gelebildiği gibi, ihtiyacı olduğunda ona alan tanıyarak uzaklaşmak da faydalı olabiliyor.

Çocuk İstismarı Nedir, Nelere Yol Açabilir?

Çocuk istismarı, çocuk için yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Üstelik bu zarar sadece fiziksel değil, psikolojik olarak çocuğu etkiliyor.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

İçini Açmak ve Yakınlık

Karşımızdaki kişiye kendimizi açmak her zaman çok kolay olmuyor. Bunu başarmanın ilişkilerimize olan katkısını ise göz ardı etmemek lazım!

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bağlanma Stilleri

Bağlanma stilleri nasıl oluşur ve yetişkinlik döneminde ilişkileri nasıl etkiler? Bağlanma stillerine dair sorularınızın cevapları burada.