İletişimi Kesmek Problemleri Çözer Mi?

Pelin Gömleksiz

İletişimi Kesmek Problemleri Çözer Mi?

Pablo Picasso - Man and Woman in Cafe

Romantik bir ilişki içerisindeyken zaman zaman anlaşmazlıklar yaşıyor, tartışmalar sırasında bir hayli öfkeli ya da çatışmanın ardından oldukça üzgün hissedebiliyoruz. Çatışmalar, kızgınlıklar, kırgınlıklar her ne kadar normal olsa da maalesef ilişkilerde partnere duygusal anlamda zarar verme ya da onu sindirme amacı güden saldırgan davranışlar ile de karşılaşabiliyoruz. Psikolojik ya da duygusal şiddet olarak adlandırılan bu durum, fiziksel şiddetten farklı olarak karşıdaki kişinin kendi ile ilgili düşünceleri ve hislerine yöneltilmiş saldırgan davranışlardan oluşuyor. Bu kategori kendi içinde partneri aşağılama, diğer insanlar önünde küçük düşürme, tehdit etme, en son kiminle ne hakkında konuştuğunu kontrol etme gibi davranışları barındırıyor.


Psikolojik şiddet içerisinde birçok davranışı barındırsa da şu örnek size oldukça tanıdık gelecektir: Ortada bir şekilde bir problem olduğu karşı tarafın verdiği sinyallerden açıkça anlaşıldığı halde, bir partner "Neyin var?" diye sorar ve diğeri "Yok bir şey." gibi bir yanıt verir ya da bir yanıt dahi vermez. Kişinin partneriyle iletişim yollarını keserek partnerine kızgın ya da üzgün olduğunu anlatmaya çalışmasına İngilizce'de silent treatment deniyor. Bu davranışın içerdiklerini göz önünde bulundurduğumuzda Türkçe karşılığının dilimize bir hayli yerleşmiş olan "trip atmak" eylemine denk geldiğini düşünebiliriz. Karşı tarafın tamamıyla sessiz kaldığı bu tepki biçiminin kişiler için ne ifade ettiğini görmek isteyen bir araştırma sonucunda, sessiz muamelenin (silent treatment) en çok şu dört davranışla ilişkilendirildiği bulunuyor: konuşmamak, görmezden gelmek, göz teması kurmaktan kaçınmak, herhangi bir soru ya da yoruma cevap vermemek. Yine bu araştırma sonucuna göre sessiz muamele davranışına maruz kalan kişiler öz saygılarını, ait olma duygularını ve kendi varlıklarını tehdit altında hissediyorlar; yani bu durum dışlanmanın diğer türleri gibi kişinin temel ihtiyaçlarının tehdit altında olduğunu hissetmesine yol açıyor. Fakat karşı tarafı bu sessiz muameleye maruz bırakan kişi bundan faydalanıyor gibi görünüyor çünkü bu sayede partneri üzerindeki kontrol duygusunu tatmin edebiliyor.

Sessiz kalmayı seçen kişiler bunu etkili bir çözüm yolu olarak görürken buna maruz kalan taraf bu davranışın kendisini partnerinden uzaklaştırdığını ve durumun kırgınlık ile sonuçlandığını düşünüyor. Peki araştırmalar sessiz muameleyi çözüm yolu olarak kullanan kişiler hakkında ne söylüyor? Üniversite öğrencileriyle yürütülen bir çalışmada katılımcıların ilişkiye duydukları bağlılık ile sessiz muamele uygulamaları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılıyor. Araştırma sonucunda katılımcıların ilişkiye duyduğu bağlılığın sessiz muamele ve duvar örme davranışları ile negatif bir ilişkisi fakat üzgün olduklarını kabul etmeleriyle pozitif yönde bir ilişkisi olduğu bulunuyor. Aynı araştırmada kadınların, bağlılık seviyeleri fark etmeksizin, bu yöntemi partnerlerine kin duyduklarını göstermenin bir yolu olarak erkeklerden daha çok kullandığı da görülüyor.

Sessiz muamele uygulayan kişi partneriyle yüzleşmekten kaçınıyor ve üzüntüsünün ya da kızgınlığının altında yatan sebebi partneriyle açıkça paylaşmıyor; bunu bir nevi karşı tarafı cezalandırma yöntemi olarak kullanıyor. Sosyal dışlamanın bir türü olan bu davranış, gücünü stratejik belirsizlikten alıyor ve karşı tarafa neden olduğunu dahi bilmediği bir şekilde reddedildiği sinyallerini gönderiyor. Görmezden gelinmek öfke, hayal kırıklığı, suçluluk, değersizlik gibi birçok olumsuz duyguyla sonuçlanabiliyor. Her ne kadar bunu karşı tarafın hatasını anlaması için bir çözüm yolu olarak görüyor olsak da sessiz muamele partnerin öz saygısının ve kendine verdiği değerin azalmasına yol açabiliyor. Partnerini neyin üzdüğüne dair bir fikri olmayan kişi sürekli kendisini sorgulamaya, neyi yanlış yaptığını düşünmeye başlıyor.

Sonuç olarak ilişki içerisindeki bazı durumlarda partnerlerin biraz zamana ve alana ihtiyaç duymaları, gerektiğinde birbirlerine zaman tanımaları, hatta bunu problemleri çözebilmek için bir yöntem olarak kullanmaları bir sorun teşkil etmiyor, tam tersine son derece doğal bir davranış olarak görülüyor. Ancak partnerlerden birinin iletişim kanallarını karşı tarafın hiçbir fikri ya da rızası olmaksızın kapatması, yani sessiz muamele uygulaması, ilişki sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

[1] Taft, C. T., O'Farrell, T. J., Torres, S. E., Panuzio, J., Monson, C. M., Murphy, M., & Murphy, C. M. (2006). Examining the correlates of psychological aggression among a community sample of couples. Journal of Family Psychology, 20(4), 581-588.
[2] Arriaga, X. B., Capezza, N. M., Goodfriend, W., & Allsop, K. E. (2018). The Invisible Harm of Downplaying a Romantic Partner's Aggression. Current Directions in Psychological Science, 27(4), 275-280.
[3] Williams, K. D., Shore, W. J., & Grahe, J. E. (1998). The silent treatment: Perceptions of its behaviors and associated feelings. Group Processes & Intergroup Relations, 1(2), 117-141.
[4] Wright, C. N., & Roloff, M. E. (2009). Relational commitment and the silent treatment. Communication Research Reports, 26(1), 12-21.
[5] Sommer , K. L. , Williams , K. D. , Ciarocco , N. J. , & Baumeister , R. F. ( 2001 ). When silence speaks louder than words: Explorations into the intrapsychic and interpersonal consequences of social ostracism. Basic and Applied Social Psychology, 23 , 225-243.

Benzer yazılar

Çocuk İstismarı Nedir, Nelere Yol Açabilir?

Çocuk istismarı, çocuk için yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Üstelik bu zarar sadece fiziksel değil, psikolojik olarak çocuğu etkiliyor.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Çocukluk Çağında Duygusal İhmale Maruz Kalmak

Bir çocuğun en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de ilgi görmek! Ebeveyni tarafından ihmal edilen çocuğun öz benliği zedelenebiliyor.

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Bir İlişkiyi Sağlıklı Kılan 6 Unsur

Deli divane aşık olmak, bütün günü birlikte geçirmek, her şeyi açık açık konuşabilmek, hiç kavga etmemek… Bir ilişkiyi sağlıklı kılan nedir?

Şiddete maruz kalanlara nasıl yardımcı olabiliriz?

Çevrenizde şiddete maruz bırakılmış biri var ve ne yapacağınızı bilemez durumda mısınız? Bu öneriler size ve yakınınıza yardımcı olabilir.

Objeleştirmenin Psikolojisi

Objeleştirme özellikle kadınların, kişilikleri veya başarılarından ziyade dış görünüşleriyle değerlendirmeleri anlamına geliyor.

Ya partnerimle sevgimizi farklı şekilde gösteriyorsak?

Sevgimizi göstermenin tek bir yolu olmak zorunda mı? Yoksa herkes aşkını nasıl isterse öyle mi yaşar? Peki bunların ilişkimize etkisi ne?

Bağlanma ve Yakınlık Kurma Korkusu

Bazen karşımızdaki kişinin hayatındaki yerimizi anlayamayız bazen de anlamaktan kaçarız… Peki ya böyle zamanlarda neden yüzümüz gülmez?

Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin 4 Yolu

Sosyal izolasyon koronavirüsten korusa da psikolojik zararlar yarattıyor. Yalnızlıktan korunmak için deneyebileceğimiz farklı yollar var.

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Duygusal zeka son dönemlerde özellikle profesyonel çevrelerde sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, bu duygusal zeka nedir ve nasıl geliştirilir?

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Son yıllarda oldukça popülerleşen farkındalık meditasyonu liderlik becerilerimizi geliştirmek konusunda da yardımcı olabilir!

Hatalarımızı Kabul Etmek Bizi Nasıl Etkiliyor?

Tartışma içerisinde hatalarımızı kabul etmek hep kolay olmuyor, bu yazımızdaki yöntemler bunu sağlıklı bir şekilde yapmanızı sağlayabilir.

Partnerler Arasındaki Yakınlığın 4 şekli

Partnerinizle kurabileceğiniz yakınlığın yalnızca duygusal ve fiziksel boyutta olabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Sosyal Medya ve İş Yerindeki Üretkenlik

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi bütün sosyal ilişkilerimizi etkilediği gibi iş yapma deneyimimizi de derinden etkiliyor.

Toplantıların Verimini Artırmak İçin 5 Öneri

Bir ofiste çalıştıysanız mutlaka "bitse de gitsek" dediğiniz bir toplantı olmuştur. Toplantıları verimli hale getirmek için ne yapılabilir?

Uzak Mesafede Çalışan Takımınızı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Uzak mesafeden çalışan bir takımınız varsa, onları motive etmenizde yardımcı olacak öneriler için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Babalar Çocukları İçin Ne Yapabilir?

Anneler bir şekilde annelik sürecine daha çabuk adapte olurken babalar bu sürece alışmak için ne yapmalı? İşte yeni babalara tavsiyeler!

Duygusal Acı İle Fiziksel Acı Aynı Olabilir Mi?

Üzüldüğümüzde birçoğumuz canım acıdı deriz. Yaşadığımız duygusal acılar ile fiziksel acılar arasında bir benzerlik olabilir mi?

Çocuklukta Duygusal İhmalin 5 Türü

Çocuklukta karşılaştığımız bazı davranışlar bize duygusal ihmal yaşatıyor. Bunların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Duygusal İstismarın 10 Sonucu

Sürekli kendinizi suçluyor, başkalarıyla yakınlık kurmaktan korkuyor musunuz? Duygusal istismara uğramış olmanız bu gibi davranışlara sebep olabilir.

Duygusal zeka ile akademik yeterlilik ilişkili mi?

Duygusal zekanın yüksekliği akademik hayata da olumlu yansıyor. Peki duygusal zeka ne demek ve bu olumlu etkiyi ne şekilde gözlemliyoruz?

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Partner ile Açık İletişim Kurmak

Partnerinizle bazı konuları konuşmaktan kaçındığınızı ya da konuşmayı ertelediğinizi hissediyor musunuz? Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.

Duvar örme davranışı göstermenin olası nedenleri

Neden bir tartışmanın ortasında bir anda partnerimizin söylediklerini dinlememeye başlıyor ve o yokmuş gibi davranıyoruz?

Kısa Süreli Ayrılıklar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Çiftlerin partnerlerinden kısa süreli de olsa ayrı kalmaları birçok psikolojik ve fizyolojik değişim yaşamalarına sebep oluyor.

Stres İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen stresle başa çıkmak zor olabiliyor. Bu durumun ilişkilerimizi etkilemesi ise kaçınılmaz oluyor.

Romantik İlişkilerde Tartışma ve Sonrası

Tartışmaların ardından yaşanan uzun gerginliklere birçoğumuz aşinayız. Peki tartışma sonrasında ilişkimizi iyileştirmek için ne yapmalıyız?

Tartışmalar Ne Zaman Bir Sorun Haline Geliyor?

"Amaan, tartışma dediğin ilişkinin tuzu biberi." Peki ya tuzu biberi fazla kaçırırsak neler olur? Nedir bu işin doğru yöntemi?

Yabancılarla kısa etkileşimler bile bize iyi geliyor.

Her sabah kahve aldığınız cafede birileriyle sohbet etmek ya da hiç tanımadığınız birine selam vermek gününüzü güzelleştirebilir desek?

Diğer insanlardan neden kolayca etkileniyoruz?

Çevremizde biri spora başlamışsa biz de başlamayı düşünebiliyoruz, ya da birinin üzgünlüğünü içselleştirebiliyoruz. Peki neden?

Duygusal hassasiyet, kolay incinebilirlik getirmiyor.

Hassas biri olmanız kolayca kırılacağınız anlamına gelmiyor. Hassasiyetiniz belki de başkalarını anlamanızı kolaylaştırıyordur, kim bilir?

Daha sağlıklı bir ayrılık için neler yapmalı?

Ayrılıklar her iki taraf içinde genellikle bir hayli zorlu geçiyor. Peki ayrılığı daha kolay bir şekilde gerçekleştirmenin yolları var mı?

Sosyal kaygı bozukluğu iletişim kurmayı nasıl etkiler?

Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, başkalarıyla olan iletişimlerinde problemler yaşayabiliyorlar. Peki nasıl ve neden?

Arabadaki tartışmalar kazalara yol açabiliyor.

Daha önce hiç arabadayken yanınızdaki kişiyle tartışmaya başladınız mı? Peki bu durumun kazaları artırabileceğini biliyor muydunuz?

Çocuk İstismarı - Yanlış Bilinenler

Çocukların istismara maruz kaldıkları nasıl anlaşılır? Çocuğun bu duruma ve onu taciz eden kişiye tepkisi ne olur? İşte yanlış bilinenler!

Mesajlaşırken neler söylenmemeli?

Mesaj ve yüz yüze konuşma arasında iletişimi ciddi şekilde etkileyen farklar bulunuyor. Peki bu farklar neler ve nelere dikkat etmeliyiz?

Otizm Spektrum Bozukluğu Bağlanmaya Engel mi?

Otizmin sosyal ilişki kurmakta bazı zorluklara sebep olduğunu biliyoruz. Peki bu, otizmli bireylerin bağ kuramayacağı anlamına mı geliyor?

Yeni Doğan Bebeklerde Dil ve Bilişsel Gelişim

İlk üç yıl bebeklerde dil gelişimi için çok önemli. Peki, yenidoğanlar ve bebekler konuşma ve dil becerilerini nasıl kazanıyorlar?

Bebeklerin Sosyo-Duygusal ve Fiziksel Gelişimi

Bebeğinizin ilk kez ne zaman gülümsediğini hatırlıyor musunuz? Bu yazımızda bebeklerin ay ay duygusal ve fiziksel gelişimlerini inceliyoruz!

Duygusal İhmal: Ebeveyn Tipleri

Duygusal açıdan ihmalkar ebeveynler çocuklarına karşı duyarsız olup onları yalnız bırakıyor. Peki bu hangi ebeveynlik çeşitlerini içeriyor?

Hayvan şiddetine Tanık Olan Çocukla Nasıl Konuşmalıyız?

Bir hayvanın şiddete maruz kaldığına tanık olan çocuk bu durumdan nasıl etkilenir? Peki ya çocukla nasıl iletişim kurulmalı?

Doğal Afet Sonrası Çocuklarla İletişim

Doğal afetler çocuklar için anlamlandıramadıkları bir deneyim olabiliyor. Peki bu konuyu ele alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Romantik İlişkilerde İletişim ve Yakınlık

İyi ve pozitif bir iletişim başarılı yakın ilişkilerin önemli bir göstergesi ve ilişkilerin her aşamasında önem taşıyor.

İş yerinde "Ghosting" Mağduru Olmak ve Bununla Başa Çıkmak

Romantik ilişkilerden aşina olduğumuz "ghosting", yani bir hayalet gibi birden yok olma durumu, kurumsal ilişkilerde nasıl karşımıza çıkıyor?

Duygusal Zeka Nedir? - 1

Duygusal zekası yüksek insanlar; duyguları okuma, anlama ve düzenleme konusunda öne çıkıyorlar. Duygusal zekayı ve ilişkilere etkisini inceledik.

Affetmek Ne Değildir?

Birisini affettiğimiz zaman aramızdaki ilişki derinden etkileniyor. Peki affetmek nedir ve ne değildir? 5 maddede inceleyelim!

Ergenlerde Duygusal Zeka

Ergenlik döneminin bir parçası olan duygusal gelişim ile ilgili bu yazımızda duygusal zekaya değiniyoruz!

Ebeveynlerimizden Sürekli Duyduğumuz 6 Cümle

Zihnimize ebeveynlerimizin sesiyle kazınan bazı cümleler var. O cümlelerden altısını seçtik. Bakalım aralarında size de tanıdık gelenler var mı?

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Fanteziler, cinselliğin gerçek fakat bir o kadar da konuşulmayan tarafı. Bu konudaki soru işaretlerinizi giderecek bir yazı hazırladık.

Duygusal Zeka Nedir? - 2

Duygusal zeka ilişkilerimizi yakından etkiliyor. Duygusal zekanın nelerden etkilendiğini ve nasıl geliştirilebileceğini açıklıyoruz!

Örgütsel Bağlılık Neden Önemli?

Örgütsel bağlılık ile çalışanların iş performansı, motivasyonları, işten ayrılmaları ya da devam etmeleri arasında bir ilişki bulunuyor.

Yanıldığımız 7 Durum

Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumakta çoğu zaman düşündüğümüz kadar iyi değiliz. İşte sosyal etkileşimleri karmaşık bir labirent haline getirebilecek en yaygın düşünce hatalarından bazıları.

Utangaç Çocukların Arkadaş Edinmesi

Utangaç çocuklar, arkadaş edinmek konusunda sorun yaşayabiliyor. Peki ebeveynler çocuklarına bu konuda nasıl yardımcı olabilirler?