Artıları ve Eksileriyle Online Dating

Orhun Ogün Yücel

Artıları ve Eksileriyle Online Dating

Kissed and Coffe - Ron Hicks illustrated by Mehmet Geren

Online dating'le ilgili bireysel tecrübelerimiz birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bazılarımız internet sayesinde oldukça mutlu ilişkiler kurarken bazılarımız için online dating bir işkenceye dönüşebiliyor. Romantik ilişkilerin her yönünde olduğu gibi, online dating'in de bazı artıları ve eksileri bulunuyor.


Online Dating'in bilimsel bir analizi

Finkel ve bir grup araştırmacı, 2012 yılında ortaya koydukları geniş kapsamlı bir analizde online dating'in artı ve eksileri üzerine yazılmış akademik literatürü gözden geçiriyorlar. Bu incelemelerde iki ana soruya cevap aranıyor: 1) Online dating yüz yüze görüşmekten farklı mı? 2) Online dating diğer yöntemlerden üstün mü? Bu değerlendirmeler, online dating "geleneksel" tanışma ve görüşme yöntemlerinden gerçekten de farklı olduğunu gösteriyor. Ancak online dating üstünlükleri kadar sorunlarıyla da beraber geliyor.

Buna göre online dating'i farklı kılan üç temel özellik bulunuyor:

Erişim

  • Artıları: Online dating insanların günlük hayatta bulabileceklerinden çok daha fazla potansiyel romantik partnere erişmelerine izin veriyor. Bu özellikle partnerinde belli özellikler, cinsel yönelim veya hayat tarzı arayan insanlara kolaylık sağlayabiliyor.
  • Eksileri: Bu kadar çok seçenek olması insanların tercih bolluğunun altında ezilmesine ve karar verme mekanizmalarının etkisiz kalmasına sebep olabiliyor. Kişiler, sürekli mükemmel insanı aradıkları kısır bir döngüye sıkışıp kalabiliyor.
Eşleşme

  • Artıları: Online dating siteleri (eharmony.com, match.com, okcupid.com gibi) kullandıkları algoritmalar sayesinde kişilik olarak birbirine benzer insanları eşleştirebiliyorlar.
  • Eksileri: İnsanları eşleştirmek zor bir süreç ve kullanılan algoritmaların herkes için isabetli sonuçlar vermesi mümkün değil. İnsanlar, kasıtlı veya değil, kendilerini olduklarından farklı sunabiliyorlar veya zamanla değişebiliyorlar; ancak online dating sitelerinin eşleştirme algoritmaları her zaman bu değişimleri ortaya çıkaramıyor. Bu durum bazen potansiyel partnerlerin gözden kaçmasına sebep oluyor.
İletişim

  1. Artıları: Online dating potansiyel bir partneri yüz yüze görüşmeden önce tanıma yolları sunuyor. İnternet aracılığıyla kurulan iletişim, güvenli ve kullanışlı bir iletişim kanalı sağlıyor. Meşgul veya güvenliği konusunda hassas insanlar için online dating potansiyel partnerleri "test" etmek için harika bir imkan!
  2. Eksileri: Küçük ekranlarımız aracılığıyla kurduğumuz iletişim yüz yüze kurduğumuz iletişimin sahip olduğu kanalların birçoğuna sahip değil. Dokunmak gibi insanların birbirlerine yakın hissetmesini sağlayan kanalların bir karşılığını ekran içinde bulmak mümkün değil. Bu da internet üzerinden kurduğumuz iletişimin yapmacık ve duygusuz kalmasına sebep oluyor.
Online Dating'i yararımıza kullanmak

Gördüğünüz üzere online dating artıları ve eksileriyle beraber geliyor. Peki, bu özellikleri nasıl verimli bir şekilde ve kendi yararımıza kullanabiliriz?

Erişim: Tercih hakkına sahip olmak büyüleyici olabilir ancak iletişim halinde olduğunuz kişi sayısını kontrol altında tutun. Gerçekten birileriyle yüz yüze görüşmek istiyorsanız sonsuz seçenek arasında kaybolup gitmeyin. Bunun yerine, potansiyel partner havuzunuzu daha küçük bir alana veya "olmazsa olmaz" dediğiniz az sayıda özelliğe daraltın. Sonra da kalan kişilerle gerçekten iletişim kurmaya çalışın. Bu servislerin gerçekten yararlı olması için ise potansiyel bir partnerde ne aradığınızla ilgili genel bir fikre sahip olmak ve karşılığında onlara ne teklif edebileceğinizi de bilmek, yani günün sonunda kendinizi tanımak yararlı olacaktır.

Eşleşme: Online dating algoritmaları belki hayatınızın aşkını bulmanızı sağlamaz ama gerekli gördüğünüz noktalarda potansiyel partner havuzunuzu daraltmanızı sağlayabilir. Bu algoritmalar genelde iyi olacak ilişkileri bulmaktan ziyade kötü olacak ilişkilerden uzak kalmanız içindir. Yani, online dating'deki bu eşleşme dinamiği sizi felaketlerden koruyabilir ama günün sonunda sizi neyin tatmin ettiğini ancak yüz yüze görüşerek öğrenebilirsiniz. Bununla beraber, genelde en iyi yaklaşım sadece içinizden geleni yapmaktır çünkü içgüdülerimiz kimden etkileneceğimiz konusunda güçlü bir belirleyicidir.

İletişim: İnternet üzerinden kurulan iletişim bütün bir ilişkinin temelini atmak için değil sadece bir ilk bağlantı sağlamak için tasarlanmıştır. Bu yüzden, internet üzerinden konuşmalarınızı başlıca şeyleri konuşup yüz yüze bir görüşme ayarlamak için kullanın. Bunun için genelde birkaç kısa konuşma yeterli olacaktır.

Online dating'in sonrasında yüz yüze görüşülecek potansiyel partnerlerle tanışma kaynağı olarak kullanıldığında gerçekten verimli olabileceğini söylemek mümkün. Uygulamaları kullanırken bu hedefi aklınızın bir köşesinde bulundurmak online dating'in sorunlarına takılmanızı engelleyecektir. Bu yüzden, kafanız karıştığında etkileşimi yüz yüzeye taşımak çoğu zaman en iyi hamledir. Eğer online dating'in sunduğu imkanları avantajlarını ortaya çıkaracak şekilde kullanırsanız yanında getirdiği sorunların zararlarını minimum seviyelerde tutmuş olursunuz.

Not: Bu yazı Psychology Today sitesinde yayınlanan "Pros and Cons of Online Dating" yazısından çevrilmiştir.

[1] Finkel, E. J., Eastwick, P. W., Karney, B. R., Reis, H. T., & Sprecher, S.. (2012) Online dating: A critical analysis from the perspective of psychological science. Psychological Science in the Public Interest, 13, 3-66.

Benzer yazılar

Nasıl Flört Ediyoruz? - Flörtün 5 Aşaması

Kimleri çekici bulursunuz? Hoşlandığınız kişiyle nasıl iletişim kurarsınız? Araştırmacılar flörtün 5 aşaması olduğunu söylüyor.

"O" kişinin kader olduğuna inanmak sağlıklı mı?

Siz de partnerinizle birlikte olmanızı sağlayan faktörün kader olduğuna inanıyorsanız, bu durum ilişkinize zarar veriyor olabilir. Nasıl mı?

Online dating bağlılık seviyesini etkiler mi?

Online dating uygulamaları aracılığıyla kurduğumuz ilişkiler, gerçek hayatta tanışıp başladığımız ilişkilerden farklı mıdır?

Güzellik Bakanın Gözünde Midir? - 1

Güzellik bakanın gözünde midir yoksa evrensel bir güzellik algısı var mıdır? Bu tartışmalı konuda araştırmalar ne söylüyor?

Ekonomik Kaynakların Kadınların Eş Seçimine Etkisi

Kadınların evrimsel süreçte geliştirdikleri eş seçim mekanizmalarının potansiyel partnerlerin statü ve kaynaklarıyla nasıl bir ilişkisi bulunuyor?

İnceliğin Çekiciliğe Etkisi

Özellikle kadınların "kötü" erkekleri iyi ve kibar olanlara tercih ettiği inanışı bir halk efsanesinden mi ibaret, yoksa gerçeği yansıtıyor mu?

Online Dating Hakkında Yanlış Bilinen 4 şey

İnternetten başlayan ilişki sürmez ya da online dating çaresizler içindir. Online dating hakkındaki mitlerin ne kadar doğru olduğunu inceledik.

Online Dating ve Seçim Felci

Online dating kalabalık bir tercih havuzu sunuyor. Bu özellik kulağa olumlu gibi gelse de partner bulma sürecini baltalıyabiliyor.

İğrenme eşiğimiz ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Her şeyden kolayca tiksiniyor musunuz? Bu özelliğinizin romantik ilişkilerinize nasıl yansıyacağını merak ediyorsanız buyrun yazımıza.

Zoru Oynayan İnsanlar Daha mı Çekici?

Mesajına hemen dönmemek, ilk adımı atmamak, hoşlandığını söylemek için beklemek"¦ Kaçan gerçekten de kovalanır mı? Cevabı yazımızda!

Online platformlar günümüzde daha mı etkili?

Eskiden partnerler sevgilerini mektupla dile getirirken, günümüzde bu mesajla yapılıyor. Peki online platformlar bu işte daha mı başarılı?

Karşımızdaki Kişiyi İdealleştirmeyi Ele Alan 2 Roman

Karşımızdaki insandan etkilenince iyi yanlarını yüceltiyor, kusurlarını yok sayıyoruz. İşte idealleştirmeye örnek oluşturan iki roman!

Modern Zamanlarda Aşk

Günümüzde partnerlerimizi daha çok sosyal medya aracılığıyla buluyoruz. Peki bu aşka bakışımızı ve aşkı nasıl yaşadığımızı değiştiriyor mu?

İlk Aşk veya İlk Nefret: Babalar Ve Kızları

Kız çocuklarının babalarıyla kurdukları ilişkinin partner seçimlerine, vücut algılarına ve cinselliklerine yansımalarını inceliyoruz.