Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Berfin Gülbahçe

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Untitled - Denis Sarazhin

Gerilim, daha fazla gerilim, bitmek bilmeyen yanlış bilgi bombardımanı, daha da fazla gerilim, bir torba dolusu mit, kafa karışıklığı, korku ve en önemlisi, merak: İlk cinsel ilişki genel olarak bu kavramlarla hafızalarımızda yer ediniyor. Bu mit kaosu içerisinde yapılmış olan bilimsel çalışmalardan ilk cinsel deneyimdeki yaş etmenine, memnuniyete ve cinsiyet farklılıklarına dair kısa bir derleme hazırladık.


Not: Kaynaklardaki tüm makaleler cinsel deneyimi heteronormatif bir çerçevede "penetrasyon" olarak tanımlandığından ötürü bu yazıda da ilk ilişki aynı sınırlarda tanımlanmıştır.

  1. İlk deneyimdeki yaşımız ve deneyimin zamanlaması bizi nasıl etkiliyor?
Genç yaştaki cinsel deneyim genel olarak düzenli bir ilişkide olan, sevdiğini ve sevildiğini hisseden çiftlerde ya da sadece seksin nasıl bir his olduğunu öğrenme merakına kapılan bireylerde görülüyor. Bunun yanında, deneyimin uzun süreli etkileri de var: Bir seks terapistine yolunuz düşerse size soracağı ilk sorulardan biri ilk cinsel deneyiminizin ne zaman gerçekleştiği oluyor. Zira, bu genel olarak sonraki seks hayatınızda son derecede etkili olan bir anıdır. Yapılan farklı çalışmalarda da bu ortaya konuyor. Örneğin, yaş ne kadar erkense cinsel hastalık kapma, ilk ilişkiden pişman olma ve cinsel açıdan zevk alamama ihtimaliniz de o kadar yüksek. Erken ilişkinin yüksek ihtimalle getirebileceği olumsuzluk zinciri burada durmuyor: Genç kadınların ve çiftlerin en büyük korkularından biri olan istenmeyen hamileliklerin oranı da ilk ilişki yaşı azaldıkça yükseliyor.

Diğer yandan, ilk deneyimdeki gençleşen yaş her zaman aynı olumsuz etkileri göstermeyebiliyor. Örneğin, ülke bazında baktığımızda, İsveç'teki kadın bir bireyin ilk cinsel deneyiminden sonra olumsuz hislere kapılması olasılığının Amerikan bir yaşıtı ile karşılaştırıldığında daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu durumun, İsveç'in özellikle evlilik öncesi cinsel yaşam hakkında daha liberal düşünen bir yer olmasından kaynaklanabileceği öne sürülüyor.

  1. İlk deneyimden gerçekten zevk alıp memnun kalabilir miyiz?
Evet, memnun kalabiliriz. Bu durum cinsiyete, beden algısına, kullanılan korunma yöntemine/yöntemlerine, zamanlamaya, partnerden gelebilecek baskıya göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin, erkeklerin zevk alma ve duygusal olarak daha iyi hissetme oranı daha yüksek. Beden algısı da ortaya karışık bir tablo koyuyor: Kendi bedeninden memnun olmayan bireyler direkt olarak seksin kendisinden çok seks esnasında nasıl göründüklerine odaklandıkları için ilk ilişkiden memnun kalmayabiliyorlar. Bedenle alakalı başka bir konu ise cinsel organların penetrasyona hazır olmama durumu. İstekli olmaya rağmen stresli olma, acele etme ya da endişe duyma gibi durumlarında ortaya çıkan iktidarsızlık ya da vajinal kuruluk ilk deneyimde sıkça görülen durumlar arasında yer alıyor. Bu noktada partnere zaman tanımak, anlaşarak ertelemek ya da hem kendi hem de karşı tarafın bedenini daha iyi tanımaya yönelik yapılan aktiviteler ve kayganlaştırıcı kullanımı size ve partnerinize yardımcı olabilir.

Diğer bir stres etmeni ise hamilelik korkusu. Bu korku, beden algısına benzer şekilde psikolojik bir bariyer olarak karşımıza çıkıyor. Kullanılan korunma yönteminin ilişki sırasında başarısız olması, yöntemin istatiksel güvenirliği gibi konular alınan zevk miktarını etkileyebiliyor. Kısacası, bu stres elementlerini minimuma indireceğiniz bir ilk ilişkiden memnun kalma ihtimaliniz ciddi oranda artıyor. Son olarak, tüm bu faktörler doğal olarak orgazm oranını da etkiliyor: Ottawa Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, ilk ilişkide kadınların %6'sı, erkeklerin ise %62'si orgazmı deneyimliyor.

  1. İkili bazda cinsiyet farklılıkları burada nasıl karşımıza çıkıyor?
Atanmış cinsiyet olarak kadın-erkek bazındaki ortak noktalar aslında sanıldığından daha kısıtlı. Bu ortak noktalar arasında dış görünüş ve performans endişelerinin yanında ilk cinsel deneyim yaşının 15 ile 19 arasında değişkenlik göstermesi ve ilk ilişkinin zamanlaması konusunda partnerle anlaşmaya çalışırlarken yaşanan ikililikler göze çarpıyor. Farklılıklar ise saymakla bitmiyor: Erkeklerde ilk ilişki yaşamanın sebebi genelde "yaşıtlarından geri kalmama", "yetişkin bir adam olma", "fiziksel olarak tatmin olma", "farklı hissetmeyi isteme" gibi motivasyonlarken bunlar kadınlarda "sevdiği biriyle daha yakın bir ilişki kurmak isteme", "parterine duygusal olarak daha fazla bir şey veremeyeceğini düşünüp ilk tecrübeyi yaşatmak" gibi daha heteronormatif ve erkek-egemen diskurun yan ürünü olan motivasyonlara dönüşüyor. Çevrenizde de hep görüp duyabileceğiniz üzere erkek, "bakireliği alıyor"; kadın ise "kaybediyor". Bu şekilde ilk cinsel deneyim aslen eril olan bir anıya dönüşmüş oluyor. Araştırmalarda bu sebepten ötürü "Onunla seks yapıp kurtulmak istedim.", "Kendimden verebileceğim başka bir şey kalmamıştı." benzeri anlatım ögeleri ön plana çıkıyor.

Bunlara rağmen, kadınların da ilk ilişkilerinden zevk alacağı, geriye dönüp baktığında pişman hissetmeyeceği güvenli ortamlar ve ilişkiler de mevcut. Bunun yolu en başta cinsel eğitimden geçiyor. Bu konuda biraz bile fikrinizin olması ilk deneyimin sizde olumlu bir yer edinmesi olasılığı artıyor. Bunun yanında, kişinin kendi tercihlerini tanıması ve neyi sevip sevmediğini keşfedip açık bir şekilde partnerine aktarması büyük oranda yardımcı oluyor. Cinsel sınırlarımızı keşfetmemiz ve onları cinsel deneyimlerimiz sırasında korumamız da cinsellikten keyif almamız ve iyi oluşumuz için büyük önem taşıyor. Sınırlar üzerine keyifli ve bilgilendirici bir yolculuğa çıkmak, günlük hayata yönelik egzersizler yapmak için Relate uygulamasında bulunan "Kişisel Sınırlar İnşa Etme" yolculuğuna göz atabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse kendinizi, partnerinizi, ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi ve sınırlarınızı ne kadar iyi tanırsanız ilk ilişki tecrübenizi de bir o kadar olumlu bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bu konu hakkındaki verilerin ışığında tüm toplumlar için daha kaliteli ve bilime dayalı cinsellik eğitimine ne kadar ihtiyacımız olduğunu da anlamış oluyoruz. Umuyoruz ki bu konu hakkında yazdıkça, düşündükçe, okudukça cinsellik hakkında daha rahat konuşulan, bir tabu olarak görülmeyen, mitlerden uzak bir konu haline dönüşecektir.

[1] Holland, J., Ramazanoglu, C., Sharpe, S., & Thomson, R. (2010). Deconstructing virginity - young people's accounts of first sex. Sexual and Relationship Therapy, 25(3), 351-362.
[2] Reissing, E. D., Andruff, H. L., & Wentland, J. J. (2012). Looking back: the experience of first sexual intercourse and current sexual adjustment in young heterosexual adults. Journal of Sex Research, 49(1), 27-35.
[3] Vasilenko, S. A., Kugler, K. C., & Rice, C. E. (2016). Timing of first sexual intercourse and young adult health outcomes. Journal of Adolescent Health, 59(3), 291-297.
[4] Dickson, N., Paul, C., Herbison, P., & Silva, P. (1998). First sexual intercourse: age, coercion, and later regrets reported by a birth cohort. Bmj, 316(7124), 29-33.
[5] Singh, S., Wulf, D., Samara, R., & Cuca, Y. P. (2000). Gender differences in the timing of first intercourse: data from 14 countries. International Family Planning Perspectives, 21-43.
[6] Vasilenko, S. A., Ram, N., & Lefkowitz, E. S. (2011). Body image and first sexual intercourse in late adolescence. Journal of Adolescence, 34(2), 327-335.
[7] Plannedparenthood.org. (2021, 12 January). What happens the first time you have sex? [online] Available at: https://www.plannedparenthood.org/learn/teens/sex/virginity/what-happens-first-time-you-have-sex>; .
[8] Cohut, M. (2018) (2021, 15 January). Sex anxiety: How can you overcome it? [online] Avaliable at <https://www.medicalnewstoday.com/articles/321304> [9] Pinquart, M. (2010). Ambivalence in adolescents' decisions about having their first sexual intercourse. Journal of Sex Research, 47(5), 440-450.[10] Aslan, E., Bektaş, H., Başgöl, ş., Demir, S., & Vural, P. I. (2014). Üniversite öğrencilerinin cinsel sağlık konusundaki bilgi düzeyleri ve davranışları. Sted, 23(5), 174-182.

Benzer yazılar

Aşk İksiri: Feromon

Tanıştığınız andan itibaren birine ilgi duydunuz fakat nedenini anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bazı kişilere ise ilk andan beri arkadaş gözüyle mi bakıyorsunuz?

Mental Sağlık Sorunları Hakkında Yanlış Bilinenler

Mental sağlık her geçen gün daha fazla konuşuluyor, daha çok insan bu konuda bilgi sahibi oluyor ancak hala birçok yanlış bilgi dolaşıyor.

Çocuk Sahibi Olmak Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Çocuk dünyaya getirmek çoğunlukla kendi tercihimiz olsa da ilişki memnuniyetini, ebeveynlerin bireysel iyilik hallerini ve hayat düzenlerini oldukça etkiliyor.

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Evcil Hayvanların DEHB Olan Çocuklara Faydaları

Evcil hayvanlar çocuklar için harika birer yakın arkadaş olabiliyor. Bu arkadaşlık DEHB’li çocuklara birçok açıdan iyi geliyor.

Tehlikeli Bir Alkol Deneyi: DRUK

Yaşamanın keyfini unutmuş orta yaş krizindeki dört öğretmenin içlerindeki coşkuyu bulmaya çalışma öyküsünü anlatan bir Danimarka filmi.

Seks Sonrası Melankoli

Partnerinizle çok güzel bir yakınlaşma yaşadınız, seks bitti ancak yerini bir hüzün aldı. Peki nedir bu seks sonrası yaşanan hüznün sebebi?

3-5 Yaş Arası Çocuklarda Sosyo-Duygusal Gelişim

3-5 yaşları arasında çocuğunuzda bağımsızlık, arkadaşlık, farkındalık gibi birçok farklı alanda değişim yaşanır. Bu süreçte neler yaşandığını inceleyelim.

İlk Aşk veya İlk Nefret: Babalar Ve Kızları

Kız çocuklarının babalarıyla kurdukları ilişkinin partner seçimlerine, vücut algılarına ve cinselliklerine yansımalarını inceliyoruz.

Toksik Ebeveynlik

Ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişkiler kimi zaman olumlu kimi zaman zorlayıcı olabiliyor. Peki kurduğumuz bu ilişki aslında toksikse?

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

Ergenlikte Spor Yapmanın Mental Sağlığa Etkileri

Ergenlik döneminde spor yapmak kişileri mental açıdan nasıl etkiliyor? Kız çocukları depresyona daha mı meyilli?

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Fanteziler, cinselliğin gerçek fakat bir o kadar da konuşulmayan tarafı. Bu konudaki soru işaretlerinizi giderecek bir yazı hazırladık.

Ekofeminizm Nedir?

Çevresel problemler kadınların yeni politikalar geliştirmede daha aktif rol almasıyla çözülebilir mi? Kadın ve doğa arasında nasıl bir ilişki mevcut?

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Romantik İlişkiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor. Peki, ilişkiler bu etkileri azaltabiliyor mu?

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Sürdürülebilirliğin Çekiciliği

Bireylerin dünyayı önemsemesi onları daha iyi birer partner yapabilir mi? Kimler etik yaşam standartlarını benimsemeye daha yatkın? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

Doğum Kontrol Hapları

Prezervatiflerden sonra adını en çok duyduğumuz korunma yöntemlerinden biri doğum kontrol hapları. Peki bu haplar gebelikten nasıl korur? Olası yan etkileri nelerdir?

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Doğum Kontrol Yöntemleri: Prezervatif

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri prezervatif. Peki prezervatif sadece erkekler tarafından mı kullanılır? Ne denli koruyucudur?

Çocuğumun Korkuları Normal Mi?

Birçok çocuk ebeveynlerinin desteğiyle zamanla korkularının üstesinden geliyor. Peki çocuğunuza korktuğu anlarda nasıl destek olabilirsiniz?

Doğum Kontrol Yöntemleri - Yanlış Bilinenler

Birden fazla prezervatif daha mı koruyucu? Geri çekilme yöntemi her zaman işe yarar mı? Bu işin doğrusu ne?

Kızım sen benim gibi olma!

Anneleri okuma yazma bilmeyen kadınlar, kız çocuklarının eğitimini nasıl teşvik ediyorlar?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Cinselliğe dair birçok konuda olduğu gibi ilk cinsel deneyim hakkında da çok fazla yanlış "bilgi" var. Bu konuyla ilgili bilgiler yazımızda!

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Olumsuz beden algısının arkadaşlarımızla ne ilgisi var?

Bedenimizden duyduğumuz memnuniyetsizliği, fazla kilolarımızı arkadaşlarımıza anlatarak dert yanıyoruz. Peki bu bizi nasıl etkiliyor?

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

Cinsel yönelimi gizlemek neye yol açıyor?

Cinsel yönelimimiz kimliğimizin önemli parçalarından. Bu konuyu etrafımızdan gizlediğimizde hangi durumlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyor musunuz?

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

İleri Yaş Dostu İş Yerleri ile Yaş Ayrımcılığını Önlemek

Tıpkı ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı gibi bir ayrımcılık türü olan yaş ayrımcılığıyla iş yerinde mücadele etmek için öneriler yazımızda.

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Sexting - Cinsel İçerikli Mesajlaşma

Teknoloji hayatın her alanını olduğu gibi cinsellik tecrübesini de değiştiriyor. Telefonla hayatımıza giren sexting bizi nasıl etkiliyor?

Objeleştirmenin Psikolojisi

Objeleştirme özellikle kadınların, kişilikleri veya başarılarından ziyade dış görünüşleriyle değerlendirmeleri anlamına geliyor.

İleri Yaşta Sosyal Ağlar ve Yaş Ayrımcılığı

Yaşın ilerlemesi sosyalliğin azalması anlamına mı gelmeli? Araştırmalar yaşlılıkla birlikte sosyal dışlanmanın artığını gösteriyor.

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

İyi Bir Lider Nasıl İlişkilenir?

Ekibiyle iyi iletişim kurabilen insanlar daha başarılı liderler oluyor. Peki başka hangi faktörler liderleri başkalarından ayırıyor?

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Porno izlemek mastürbasyon sıklığını artırır mı?

Pornografik içerikler birçok ilişkide tartışma konusu olabiliyor. Peki porno izlemek ilişkiyi ve mastürbasyon sıklığını nasıl etkiliyor?

Cinsel Akışkanlık Nedir?

Cinsel akışkanlık, son yıllarda araştırmacıların cinsel yönelimin geçici veya kalıcı olarak değişebildiğini fark etmesiyle ortaya çıktı.

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Günümüz gençleri neden biraz böyleler?

Günümüz yaşlıları gençlerden şikayet ediyor, gençleri ise yaşlılardan... Peki hangi taraf haklı? Ya her iki taraf da haklıysa?

Cinselliği özgürce keşfedememek bizi nasıl etkiler?

Cinselliğin bastırılması ya da toplum baskısı çok karşılaşılan bir durum. Peki cinselliği keşfedememek nelere yol açabiliyor?

Demiseksüellik nedir?

Daha önce hiç duygularınızın olmadığı birine karşı fiziksel bir çekim de hissedemediğiniz oldu mu? Belki de demiseksüel olabilirsiniz!

Kendini Affetmenin İlişkilere Olan Etkisi

Kişinin kendisiyle kurduğu ilişki, romantik ilişkilerine de yansıyor. Kendini affetmek, ilişki memnuniyetini ve kalitesini etkiliyor.

Cinsellik Korkusu (Erotofobi) Nedir?

Erotofobi, diğer adıyla cinsellik korkusu, en genel anlamıyla cinselliğe dair her şeye karşı duyulan korku olarak tanımlanıyor.

Erkekler Kısa Süreli İlişkileri mi Tercih Ederler?

Erkekler kısa süreli ilişkiler kurmaya daha yatkın mıdır? Yoksa bu sadece filmlerin, kitapların bize öğrettiği bir halk efsanesi midir?

Porno İzlemek İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Hali hazırda bir ilişkisi olan insanların porno izleme sıklığı hem kendilerinin hem de partnerlerinin ilişkiye bakışını etkileyebiliyor.

Çocuk İstismarı Nedir, Nelere Yol Açabilir?

Çocuk istismarı, çocuk için yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Üstelik bu zarar sadece fiziksel değil, psikolojik olarak çocuğu etkiliyor.

Kadınların Cinselliği - Orgazm

Kadın orgazmının tanımını, türlerini, erkek orgazmı ile benzerliklerini ve farklılıklarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

Seks Robotları ve Sanal Gerçeklik

Teknoloji hayatın her alanını değiştirmeye devam ediyor. Seks robotları, uzak bir gelecek gibi gözükse de, hayatımızı nasıl değiştirebilir?

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Habersizce Terk Edilmek: Ghosting

Bir sabah uyandınız, bir bakmışsınız terk edilmişsiniz! Ghosting nedir ve kişiye nasıl hissettirir tüm detaylarıyla yazımızda.

Minnettarlık duygusu ilişkilerimize iyi geliyor.

"İyi ki varsın, iyi ki hayatımdasın." Bu kısacık cümleleri sevdiklerimize sarf etmenin iyilik halimize iyi gelebileceğini biliyor muydunuz?

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.

Bebeklerin Tensel Temasa Olan İhtiyacı

Sevdiklerinize sarılmanın, dokunmanın ne kadar iyi hissettirdiğini bilirsiniz. İşte o temaslara bebeklerin de çok ihtiyacı var!