Öz Güveninizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

İdil Salih

Öz Güveninizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Line - Harry Holland

Öz güven seviyemiz kendimizle olan ilişkimizden başlayarak sosyal hayatımızı ve çalışma hayatımızı yakından etkiliyor. Bir çalışma 900'den fazla kişiye kendilerini ne kadar öz güvenli gördüklerini, sosyal destek alanlarını ve sağlık durumlarını soruyor. Daha sonra kanlarından alınan bir örnekle bu kişilerin sağlık durumları kontrol ediliyor. Sonuçlar gösteriyor ki öz güveni yüksek olan kişilerin sosyal destek alma oranları arttıkça sağlık problemleri azalıyor. Ancak öz güveni yüksek olmayan kişilerin aldıkları sosyal destek miktarının sağlık problemleri üzerinde bir etkisi bulunamıyor. Araştırmacılar bu durumu öz güveni düşük olan kişilerin kendilerini sosyal destek alacak kadar değerli görmemelerine bağlıyorlar ve bunun da aldıkları sosyal desteği geri plana itmelerine sebep olabileceğini düşünüyorlar.


Peki öz güvenimizi artırmak için neler yapabiliriz?

  • Çoğu insan bazen kendi kendine konuşabiliyor. Böyle zamanlarda eğer kendinizi sürekli olarak eleştiriyorsanız ve olumsuz yanlarınızı düşünüyorsanız kendinize dur deyin. Her olumsuz olduğunu düşündüğünüz yanınıza karşı bir güçlü yanınızı listeleyin.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Kimse sizin düşündüğünüz kadar mükemmel değil. Başkasının güçsüz olan bir yanı sizin güçlü yanınız olabiliyor.
  • Başka insanlara yardım eden organizasyonlarda gönüllü olun. Başkalarına yardım etmek insanın güçlü olduğu yanlarını keşfetmesini sağlayabiliyor.
  • Affetmeye odaklanın. Kendi hatalarınızdan utanmak ya da kendinize öfkelenmek yerine hata yaptığınızda kendinizi affetmeyi deneyin. Unutmayın ki herkesin hata yapma hakkı var, kendinize acımaz yaklaşmayın.
  • Sosyal aktivitelere daha fazla zaman ayırın. Çevreniz genişledikçe kendiniz gibi olan, sosyal olarak sizi daha fazla tatmin eden insan ile tanışma şansınız artıyor. Bu sayede sizi siz olduğunuz için seven ve takdir eden insanlarla zaman geçirebiliyorsunuz.
  • Spora veya bir egzersize başlayın. Birçok çalışmaya göre egzersiz yapmak kişinin hem daha mutlu hissetmesini sağlıyor hem de öz güvenini artırıyor.

McQuillan, S. (2019, May 02). 6 ways to boost your self esteem and why it is important. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/cravings/201905/6-ways-boost-your-self-esteem-and-why-it-s-important

Benzer yazılar

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Öz Sabotaj: Kendimize Yaptığımız 8 Kötülük

Hepimiz zaman zaman kendimizi sabote edebiliyoruz, bu sabotaj yöntemlerini öğrenmek bunları fark edip engellemeyi kolaylaştırabilir.

Objeleştirmenin Psikolojisi

Objeleştirme özellikle kadınların, kişilikleri veya başarılarından ziyade dış görünüşleriyle değerlendirmeleri anlamına geliyor.

Nasıl daha öz güvenli ve ikna edici durabiliriz?

Öz güvenli olduğunu düşündüğümüz biri sanki herkesi kolayca ikna edebiliyormuş gibi gözüküyor, değil mi? Peki neden?

Narsisizmin İki Farklı Yüzü: Görkemli ve Kırılgan

Narsistik Kişilik Bozukluğu nedir? Aşırı güvenli görüntünün altında, kırılgan bir öz güveni olan narsistik kişiler nasıl karakterlere sahip?

İlişkilerde Motivasyon ve Öz Güven

Hedeflerimize ulaşmamızı etkileyen en önemli faktörlerden biri insanların, özellikle de güvendiğimiz insanların bize olan inançları.

Düşük öz güvenle fedakarlığın nasıl bir ilişkisi var?

"Keşke şunu yapmasaydım." diyerek yaptığınız fedakarlıktan pişmanlık duyduğunuz oldu mu? Peki ya bu öz güveninizle ilgiliyse?

Narsistler öz güvenlerini artıracak hatıralar biriktiriyor.

Narsist kişilerin öz güvenlerini ne kadar önemsediklerini biliyoruz. Peki ya konu eski partnerlerinin onlarda kalan eşyalarına gelince?

Evcil Hayvanlar Çocukların Öz Güvenini Nasıl Etkiliyor?

Evcil hayvanla birlikte büyümek çocukların öz güvenini artırarak kendilerine daha çok güvenen insanlar olmalarını sağlayabiliyor. Peki nasıl?

Yap-İnan Oyunları

Çocuklar oyunla öğrenebiliyor, gelişebiliyor ve kendilerine olan güvenleri artabiliyor! Bu oyunları çocuğunuzla oynamaya ne dersiniz?

İş Kaybı Sonrası Yaşanan Yas Dönemi

Bir işe sahip olmak bize statü, öz güven ve sağlamlık getiriyor. Peki bu işi kontrolümüz dışında kaybedersek ne oluyor?