Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Alperen Karaca

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

The Dinky Bird - Eugene Fields

Tek tuş ile çağırılan ulaşım araçları, tek telefonla kapımıza gelen yemekler, hatta 5 dakika içerisinde çekebildiğimiz krediler… Artık her şey bu kadar hızlıyken plansız yaşamak hepimiz için çok daha kolay görünüyor. Bir taraftan da bu hızlılık gözümüzü korkutuyor ve geleceğimiz için planlar yapmaya çalışıyoruz. Planlar yapmak ve spontane yaşamak arasında bir ikileme düşüyor olabilirsiniz. Peki hangisi bizi daha mutlu ediyor?


Uzun soluklu kurduğumuz hayaller kuvvetli bir motivasyon kaynağı ve bir hayat amacı olarak bize geri dönüyor. Fakat bu hayallerin gerçekleşmemesi, kendimize verdiğimiz sözleri tutamamak ya da gerçekleştirdiğimiz hayallerin bizi düşündüğümüz kadar tatmin etmemesi ise öz saygının zarar görmesi ve kuvvetli hayal kırıklıkları ile sonuçlanabiliyor. Spontane yaşayan ve uzun vadeli planlar yapmayan kişilerde ise uzun soluklu planların getirdiği hayal kırıklığının yerini geleceği planlamamış olmaktan doğan anksiyete alıyor. Aslında planlı bir hayat sürdürebilmek ve bu planlara ulaşabilmek için izlenebilecek bazı yollar bulunuyor. Bunlardan birkaçını sizin için derledik:

  1. Planlarınızı mümkün olduğunca detaylandırın. Ne? Nasıl? Neden? Ne zaman? Nerede? Bu gibi soruları cevapsız bırakmak planlarınızın bir hayal olarak kalmasına sebep olabilir. Ancak bu çizgileri çok keskin çekmek de planlarınızı gerçekleştirme yolunda kendi kendinizi engellemenize sebep olabilir, doğru noktayı bulmak önemli.
  2. Bu planın gerçekleşmesi size ne kazandıracak sorusunun cevabı en büyük motivasyonunuz olabilir; yüklü miktarda para, fit bir vücut, sosyal statü… Yola neden çıktığınızı kendinize hatırlatın.
  3. Çevrenize katacağınız değeri hesaplayın. Kazandığınız para ile ailenize neler katabilirsiniz? Yeni pozisyonunuzda organizasyonunuza ne gibi değişimler getirebilirsiniz? Odak nokta siz olsanız da motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlarda çevrenizden destek bulabilmek adına onları da planlarınıza dahil etmek akıllıca olabilir.
  4. Ne tür engeller ile karşılaşabileceğinizi düşünün. İnsanlar, zaman, para… Planlarınıza giden yolda karşılaşabileceğiniz pek çok sıkıntı olabiliyor. Bunlar ile sonradan karşılaşmak yerine çıkabilecek sorunları önceden plana dahil etmek hem yaşanacak hayal kırıklıklarını hem de süreç boyunca yaşayabileceğiniz kaygıları minimuma indirebiliyor.
  5. Doğabilecek sorunlara olası çözümler düşünün. Hazır bu kadar problemi ortaya dökmüşken ve henüz kriz anı gelip çatmamış, stres başlamamışken aklınıza gelen olası çözümleri sıralamakta fayda var.
  6. Süreci parçalara bölün. Bu hem süreç boyunca katettiğiniz yolu hem de büyük resmin içindeki detayları ayrı ayrı inceleyip geriye baktığınızda nerede yanlışlar yaptığınızı görebilmeniz için iyi olacaktır.
  7. Kendinize verdiğiniz sözlere sadık kalın. Kendinize verdiğiniz sözleri bir kağıda yazabilir hatta bu kağıdı imzalayıp bir sözleşmeye bile dönüştürebilirsiniz. Verdiğiniz bu sözlere her gün göz atmak ve sorumluluklarınızı görmek içinizdeki tutkunun ilk günkü sıcaklığında kalmasını sağlayabilir. Ayrıca kendimize verdiğimiz sözleri tutmamak öz saygımızı ve kendimize olan güvenimizi kuvvetli bir biçimde zedeleyebiliyor.
  8. Çevrenizdeki insanlara planlarınızdan bahsetmek ve onların desteğini almak da oldukça kuvvetli bir motivasyon kaynağı. Ancak planlarınızı anlatırken böbürlenmek veya çevrenizden sürekli olumlu yorumların gelmesi, erken başarmışlık hissi ile gelen rehavete kapılmanıza sebep olabilir.

[1] Goldsmith, B. (2021, January 21). 10 Steps to Help You Accomplish Any Goal. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/intl/blog/emotional-fitness/202101/10-steps-help-you-accomplish-any-goal

Benzer yazılar

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

İleri Yaş Dostu İş Yerleri ile Yaş Ayrımcılığını Önlemek

Tıpkı ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı gibi bir ayrımcılık türü olan yaş ayrımcılığıyla iş yerinde mücadele etmek için öneriler yazımızda.

İş Yerindeki Potansiyel Arkadaşlar Çalışan Bağlılığını ve Tatminini Nasıl Etkiliyor?

Sosyallikten uzak işler 21. yüzyılda artık pek de tercih edilmiyor. Çünkü çalışan bağlılığı ve memnuniyeti bundan etkileniyor.

İyi Bir Lider Olmanız İçin 3 Öneri

Liderlik özelliğinin bir yere kadar kalıtsal olduğu biliniyor. Ancak bu elbette genetik yatkınlığı olmayanların önünü tıkamıyor!

Kariyer ve Aile Arasında: Sandviç Nesil

İş ve hayat dengesini oturtmakta zorlandığımızda rol çakışması ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Farklı yükümlülükler arasında kayboluyoruz.

Kurumsal Hayatta Mizah Kullanımı

İş hayatı ciddi olsa da mizahın iş yerinde önemli bir rolü var. Doğru yerde kullanıldığında stresi azaltması gibi olumlu etkileri görülüyor!

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Toplantıların Verimini Artırmak İçin 5 Öneri

Bir ofiste çalıştıysanız mutlaka "bitse de gitsek" dediğiniz bir toplantı olmuştur. Toplantıları verimli hale getirmek için ne yapılabilir?

Uzak Mesafede Çalışan Takımınızı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Uzak mesafeden çalışan bir takımınız varsa, onları motive etmenizde yardımcı olacak öneriler için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çalışanları Motive Etmenin 10 Yolu

Bir lider olarak çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanıza ve korumanıza yardımcı olacak 10 öneri için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

"Ya seçimlerimden pişmanlık duyarsam?", "Ya bu iş bana uygun değilse?" Kariyerinizi düşünmek uyumanıza engel olmaya başlamış olabilir.

Başarılı İnsanların Bırakması Gereken 5 Alışkanlık

Elinizden geleni yapmanıza rağmen hala kendinizi yetersiz hissediyorsanız, belki de bırakmanız gereken bazı alışkanlıklar olabilir.

İlişkilerde Motivasyon ve Öz Güven

Hedeflerimize ulaşmamızı etkileyen en önemli faktörlerden biri insanların, özellikle de güvendiğimiz insanların bize olan inançları.

Romantik İlişkilerde Güç Dinamikleri

Romantik ilişkilerde gücün kimde olduğunu anlamak için sadece kararın ne olduğunu değil, karara ulaşma sürecini de incelemek gerekiyor.

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Yakın İlişkilerde Sorumluluk ve Hedef Paylaşımı

Yakınlarımızla yük ve sorumluluklarımızı paylaşıyoruz, fedakarlıklar yapıyoruz, hatta kimi zaman belleklerimizi dahi paylaşabiliyoruz!

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Deneyimler mi planlar mı daha çok özendiriyor?

Arkadaşlarımızın partnerleriyle yaptıkları planlara mı daha çok özeniriz, yoksa gittikleri tatilden döndükten sonra onları dinlerken mi?

Neden Ulaşamayacağımız Hedefler Belirliyoruz?

Hedef belirlemek bizi motive eder. Fakat bazı hedefler neredeyse ulaşılmazdır. Ulaşılması zor hedefler koymamızın sebebi ve etkileri neler?

Ulaşamadığımız Hedeflerle Nasıl Baş Edebiliriz?

Uzun vadeli ve ulaşılması güç hedefleri gerçekleştirme çabası, her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Başarısızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

Romantik İlişkilerde Bakım Verme Davranışı

Bakım verme davranışı yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkilerinde karşımıza çıkmıyor. Üstelik romantik ilişkilerimizde bu davranışlar çok faydalı olabiliyor!

İş Hayatında Minnettarlık Duygusu

İş hayatındaki minnettarlık, çalışanların motivasyonunu ve iş yerinin verimini artırıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir?

Çalışan Bağlılığını Artırmanın 7 Yolu

Bağlılığı fazla olan kişiler, işlerinde daha mutlu ve üretken oluyorlar. Yöneticiler çalışan bağlılığını artırmak için neler yapabilirler?