2 Yaş Motor Gelişimi

Feyza Hilal Dilmaç

Feyza Hilal Dilmaç

2 Yaş Motor Gelişimi

Untitled

Untitled

Çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde neredeyse her ay gelişiminde değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Bu dönemde çeşitli beceriler kazanan çocuğunuz, yavaş yavaş sizden bağımsız bazı ihtiyaçlarını karşılamaya başlayabilir. Gelişimsel süreçlerin her çocukta farklılıklar gösterdiğinin altını çizerek bu dönemde bebeklerin yardım almadan birçok şeyi denemeye istekli oldukları söylenebilir.
relate-banner

2 yaşındaki çocuklarda kaba motor becerileri koşmaya başlama, tırmanma, atlama, tekme atma gibi davranışlarla kendini gösterebilir. Çocuğunuz 2 yaşında evinizdeki çeşitli eşyalara tırmanabilir, kısa mesafede koşabilir ve topa tekme atabilir. Ayrıca çocuklar 2 yaşlarına geldiğinde artık yetişkin gibi düşmeden yürüyebilirler. Yine aynı dönemde, biraz destekle merdiven çıkmayı deneyimleyebilirler. Fakat bu dönemin en belirgin özelliklerinden birisi çocukların ince motor becerilerindeki gelişmelerdir. Çocukların yavaş yavaş gelişen el ve parmak koordinasyonu, ince motor becerilerinin gelişmesini sağlar. Özellikle resim yapma, üst üste en az dört blok dizebilme gibi beceriler 2 yaşındaki bir çocukta gözlemlenebilir.

2 yaşındaki çocukların motor becerilerindeki gelişim, beslenme sırasında da belirgin bir şekilde kendini gösterebilir. 2 yaşındaki çocuklarla yapılan bir araştırmada, çocukların annelerinden destek almadan bardaktaki suyu içebildikleri bulunmuştur. Diğer taraftan, genellikle bu dönemdeki çocuklar yardım almadan yemek yiyebilirler. Kaşığı kavramada zorluk yaşayabilseler de 16 aylık olan bebekler yavaş yavaş bebek kaşığından yetişkin kaşığına geçiş yapmaya başlarlar. Kaşığı kavrayarak ağzına götürebilme becerisi 2 yaşında gelişmeye başlar. Bu dönemde çocuk kaşığı kavrayabilse bile yemek yerken elini kullanma eğilimi de gösterebilir.

2 yaşında bir çocuğunuz varsa onun için aktiviteler düzenlemenize gerek kalmayabilir. 2 yaşındaki çocukların çoğu, herhangi bir ortamı oyun alanına dönüştürme konusunda uzman sayılırlar. Ancak çocukların artan motor becerileri ve hareket kabiliyetleri nedeniyle güvenli alan oluşturma konusunda dikkatli olmanın önemli olduğu da unutmamamız gerekiyor.

[1] Morin, A. (2020, June 17). 2-Year-Old Growth and Development Milestones. Very Well Family. Retrieved from https://www.verywellfamily.com/2-year-old-developmental-milestones-2631964
[2] Carruth, B. R., & Skinner, J. D. (2002). Feeding behaviors and other motor development in healthy children (2-24 months). Journal of the American College of Nutrition, 21(2), 88-96.

Benzer yazılar

Wrapped In Love - Amanda Greavette (2016)

Çocuk Sahibi Olmak Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Çocuk dünyaya getirmek çoğunlukla kendi tercihimiz olsa da ilişki memnuniyetini, ebeveynlerin bireysel iyilik hallerini ve hayat düzenlerini oldukça etkiliyor.
Just Throw The Ball - Corinne Hartley

Evcil Hayvanların DEHB Olan Çocuklara Faydaları

Evcil hayvanlar çocuklar için harika birer yakın arkadaş olabiliyor. Bu arkadaşlık DEHB’li çocuklara birçok açıdan iyi geliyor.

Ebeveynleşme Travması

Çocukken gereğinden fazla üstlenilen yükler, ebeveynleşmemize neden olunuyor ve travmatik etkiler bırakıyor. İşte 10 maddede ebeveynleştirme travması.
Tantrum Painting- Kelci Pauk

Çocuğum Neden Öfke Nöbetleri Geçiriyor?

Çocuklar duygularını öfke nöbetleri aracılığıyla ifade edebiliyorlar. Öfke nöbetleri sırasında çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?
The 400 Blows - François Truffaut (1959)

Kabul Edilmemişliğin Gölgesinde Bir Çocukluk: The 400 Blows

İlgisiz bir anne, baskıcı kurallarla çalışan öğretmenler arasında kaybolan ve kendine bir yer edinemeyen Antonie’nin hayatını ele alıyor.
Untitled- Thomas Rousset

Çocukları Anlamak İçin Kitap Önerileri

Çocukların dünyası yetişkinlerin dünyasından çok farklı. Onları daha iyi anlamanızı sağlayacak kitapları sizin için derledik!
Carol in Love - Orchidof Antinous

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?
Alexey Venetsianov

Eyvah, çocuğumun hayvanlara alerjisi var!

Hayvan alerjilerinin sebepleri neler? Çocuğumun hayvanlara alerjisi var ama biz hayvan sahiplenmek istiyoruz, ne yapmalıyız? Bu soruların cevapları bu yazıda!
Carl Little

Ergenlikte Spor Yapmanın Mental Sağlığa Etkileri

Ergenlik döneminde spor yapmak kişileri mental açıdan nasıl etkiliyor? Kız çocukları depresyona daha mı meyilli?
Jaro-Zbijar

3-5 Yaş Dil Gelişimi

3,4 ve 5 yaşlarındaki çocuklar neleri anlıyor, öğrendikleri kelimeleri nasıl kullanıyorlar ve nasıl cümleler kurabiliyorlar?

footer