“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

kategori

Yakın İlişkiler

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

Peki ama

Bu beklentilerin ne kadar gerçekçi olduğunu hiç düşündünüz mü?

Gerçekçi olmayan bazı beklentilerimiz, partnerimizle yakınlık kurmamızı güçleştirir. Bu beklentiler, öfke ve hayal kırıklığı gibi duyguların aramıza girmesine yol açarak zamanla ilişkideki sorunlarımızı arttırır. Bu gerçekçi olmayan beklentilerden bazıları:

 • “Partnerim beni gerçekten seviyorsa konuşmama gerek kalmadan beni anlar.”

 • “Cinsellik spontane olmalı.”

 • “İlişkimiz yeterince güçlüyse her zaman mutlu hissederiz.”

 • “İlişki içindeki zorlukları ancak unutarak aşabilirim.”

 • “Ne olursa olsun problemi hemen o anda çözmemiz gerekir.”

 • “Partnerimle her konuda tamamen uyumlu olmalıyız.”

 • “İlişkimizde fikir ayrılığı yaşamak bizi birbirimizden uzaklaştırır.”

Oysaki,

 • “Eğer hislerimi ve ihtiyaçlarımı açık bir şekilde ifade edersem partnerim beni anlayabilir.”

 • “Bazen meşgul oluruz ve cinselliği planlamamız gerekebilir.”

 • “İlişki içinde mutlu olmak kadar zor duygular hissetmek de doğaldır.”

 • “İlişkimizdeki zorlukları karşılıklı duygularımızı açıkça konuşarak aşabiliriz.”

 • “Bazen sorunumuzu çözmeden önce durup soluklanmak isteyebiliriz.”

 • “Birbirimizin farklılıklarından keyif alabiliriz.”

 • “Yakın olmak için her konuda aynı fikirde olmamız gerekmez.”

relate-banner

10 Common Relationship Myths. (2021) Canyon Ranch. https://www.canyonranch.com/well-stated/post/10-common-relationship-myths/
Gunther, R. (2020). 8 Common Myths About Intimate Relationships. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/rediscovering-love/202008/8-common-myths-about-intimate-relationships
Gunther, R. (2022). 6 Relationship Myths People Need to Reject. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/rediscovering-love/202201/6-relationship-myths-people-need-reject

Benzer yazılar

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

Kalıcı İlişkilerin Temel Özellikleri

Kalıcı romantik ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmak imkânsız değil! İşte kalıcı ve sağlıklı romantik ilişkilerin ve arkadaşlıkların en önemli 5 özelliği.

Cinsellik Nasıl Planlanmalı?

Cinselliği nasıl planlayabiliriz? Cinselliğin planlanması zannettiğimiz gibi cinselliğin spontaneliğini bozan bir durum olmayabilir mi?

footer