İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

kategori

Yakın İlişkiler

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir:

 1. Aşırı kontrolcü olmak

Değer verdiğimiz kişileri merak ediyoruz ve onların iyiliği için endişelenebiliyoruz fakat bunu belli bir sınır içerisinde yapmamız gerekiyor!

Kontrol etme davranışı

 • kıskançlık içerdiğinde,

 • nereye gittiğimizi veya kiminle görüştüğümüzü etkilemeye başladığında,

 • dünyamız sadece partnerimizden ibaret olmaya başladığında

 • ve “sevgimizi” göstermek için partnerimizin bu taleplerini kabul etmek zorunda hissettiğimizde

ilişkimizin sağlıksız kontrol davranışları içeren bir noktada olduğunu söyleyebiliyoruz.

 1. İlişki sorunlarını çözmemek

Partnerimizin aile ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde

 • yaşananları objektif bir şekilde değerlendirememesi,

 • yaşanan sorunlarda sürekli karşı tarafı suçlaması

 • ve ilişkinin neden bozulduğunun gerçek bir muhasebesinin yapamaması

bize partnerimizin problemlerde kendi sorumluluğunu üstlenmekle ilgili birkaç adım geride olduğunu gösterebiliyor. Bu işaretler bize yaşayabileceğimiz potansiyel sorunlarda bizim de sürekli “suçlu” konumunda bulunabileceğimizi gösterebiliyor.

 1. Sorumluluklardan kaçmak

Kimi zaman ilişkilerimizde partnerimizin ebeveyni gibi hissedebiliyoruz. Şüphesiz ki romantik ilişkilerde karşılıklı olarak birbirimize yardımcı oluyoruz ve yaşamın zorluklarına karşı birbirimizi destekliyoruz. Fakat partnerimiz sürekli kendi sorumluluklarını almaktan kaçıyorsa bu durum bizim yorulmamıza sebep olabiliyor. Olgunlaşmamış partnerler uzun vadede yaşam enerjimizden, kendi sorumluluklarımıza ayıracağımız vakitten hatta mental sağlığımızdan çalabiliyorlar.

 1. Sürekli kendini savunmak

İlişkiler her zaman toz pembe olmayabiliyor. Kimi zaman canımızı acıtan, bizi kıran veya kafamızı kurcalayan olaylar da yaşayabiliyoruz. Sağlıklı ilişkilerde partnerimizle duygularımızı paylaşarak, açıklık ve dürüstlükle birbirimizi suçlamadan konuşarak bu sorunların üstesinden gelebiliyoruz. Fakat partnerimize duygularımızın incindiğini söylediğimizde bu duruma karşı ilgisiz kalıyorsa veya bize küçümseyici, suçlayıcı ve saldırgan bir tavırla yaklaşıyorsa zamanla kendimizi çözülmemiş bir problem yığının altında bulabiliyoruz.relate-banner

Brenner, A. (2014, July 29). https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-flux/201407/10-relationship-red-flags. Psychology Today.
Cantor, C. (2020, May 29). Don’t Ignore These Red Flags in Your Relationship. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/modern-sex/202005/dont-ignore-these-red-flags-in-your-relationship

Benzer yazılar

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

“Her şeyi son ana bırakıyorum.” Peki ya yaşamayı?

Ertelemek kronik ve otomatik bir hale geldiğinde bizim için zararlı bir davranış haline gelebiliyor. Kendimizi yalnızca görevlerimizi değil aslında yaşamın kendisini ertelerken bulabiliyoruz.

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

footer