İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

kategori

Yakın İlişkiler

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir:

 1. Aşırı kontrolcü olmak

Değer verdiğimiz kişileri merak ediyoruz ve onların iyiliği için endişelenebiliyoruz fakat bunu belli bir sınır içerisinde yapmamız gerekiyor!

Kontrol etme davranışı

 • kıskançlık içerdiğinde,

 • nereye gittiğimizi veya kiminle görüştüğümüzü etkilemeye başladığında,

 • dünyamız sadece partnerimizden ibaret olmaya başladığında

 • ve “sevgimizi” göstermek için partnerimizin bu taleplerini kabul etmek zorunda hissettiğimizde

ilişkimizin sağlıksız kontrol davranışları içeren bir noktada olduğunu söyleyebiliyoruz.

 1. İlişki sorunlarını çözmemek

Partnerimizin aile ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde

 • yaşananları objektif bir şekilde değerlendirememesi,

 • yaşanan sorunlarda sürekli karşı tarafı suçlaması

 • ve ilişkinin neden bozulduğunun gerçek bir muhasebesinin yapamaması

bize partnerimizin problemlerde kendi sorumluluğunu üstlenmekle ilgili birkaç adım geride olduğunu gösterebiliyor. Bu işaretler bize yaşayabileceğimiz potansiyel sorunlarda bizim de sürekli “suçlu” konumunda bulunabileceğimizi gösterebiliyor.

 1. Sorumluluklardan kaçmak

Kimi zaman ilişkilerimizde partnerimizin ebeveyni gibi hissedebiliyoruz. Şüphesiz ki romantik ilişkilerde karşılıklı olarak birbirimize yardımcı oluyoruz ve yaşamın zorluklarına karşı birbirimizi destekliyoruz. Fakat partnerimiz sürekli kendi sorumluluklarını almaktan kaçıyorsa bu durum bizim yorulmamıza sebep olabiliyor. Olgunlaşmamış partnerler uzun vadede yaşam enerjimizden, kendi sorumluluklarımıza ayıracağımız vakitten hatta mental sağlığımızdan çalabiliyorlar.

 1. Sürekli kendini savunmak

İlişkiler her zaman toz pembe olmayabiliyor. Kimi zaman canımızı acıtan, bizi kıran veya kafamızı kurcalayan olaylar da yaşayabiliyoruz. Sağlıklı ilişkilerde partnerimizle duygularımızı paylaşarak, açıklık ve dürüstlükle birbirimizi suçlamadan konuşarak bu sorunların üstesinden gelebiliyoruz. Fakat partnerimize duygularımızın incindiğini söylediğimizde bu duruma karşı ilgisiz kalıyorsa veya bize küçümseyici, suçlayıcı ve saldırgan bir tavırla yaklaşıyorsa zamanla kendimizi çözülmemiş bir problem yığının altında bulabiliyoruz.relate-banner

Brenner, A. (2014, July 29). https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-flux/201407/10-relationship-red-flags. Psychology Today.
Cantor, C. (2020, May 29). Don’t Ignore These Red Flags in Your Relationship. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/modern-sex/202005/dont-ignore-these-red-flags-in-your-relationship

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

footer