İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

kategori

Yakın İlişkiler

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Aşık olmak hem heyecan verici hem de zorlayıcı olabilen, güzel ve tahmin edilemez bir serüven. İkinci kez aşık olmamız söz konusu olduğunda ise keşfetmemiz gereken bazı gerçekler karşımıza çıkabiliyor. Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

1. İyileşme ve Büyüme

İkinci kez aşık olmanın bize getirdiği en kıymetli şeylerden biri bize sunduğu iyileşme ve büyüme fırsatıdır. Eski bir ilişki sona erdiğinde, ardında doğal olarak yaralar bırakabilir. Ancak kalbimizi yeniden aşka açmak, geçmişteki acılardan kurtulmamıza ve bir birey olarak büyümemize olanak tanır. Aşkı yeniden bulma deneyimi, bize önceki talihsizliklere rağmen sevgi verme ve alma yeteneğine sahip olduğumuzu hatırlatarak tazelenme duygusunu beraberinde getirebilir.

2. Öğrendiğimiz Dersler

Her başarısız ilişki bize kitaplarda okuduğumuzdan ya da başkalarından duyduğumuzdan çok daha değerli dersler öğretir ve bu dersler ikinci kez aşık olduğumuzda bize yol gösterici olur. Geçmiş deneyimlerimiz üzerine düşünerek, bir partnerde ve ilişkide gerçekten ne istediğimizi daha iyi anlayabiliriz. Önceki ilişkilerimizdeki hatalar; yerini daha sağlıklı dinamikler, daha güçlü bağlantılar ve daha tatmin edici bir aşka bırakır.

3. Sabır ve Dengeyi Kurmak

İkinci kez aşık olduğumuzda, genellikle daha fazla sabır ve yeni keşfettiğimiz bir dengeyle ilişkiye yaklaşırız. Önceki ilişkimizde yaşanan sorunları aşabilmenin getirdiği güvenle yeni ilişkimizde aşkı akışına göre yaşayabiliriz. Bir bağlılığı aceleye getirmenin hayal kırıklığına yol açabileceğini geldiğimiz noktada büyük ihtimalle öğrenmiş oluruz. Bu kez, sabrın güzelliğini benimserken ve ilişkinin kendi hızında gelişmesine izin verirken aynı zamanda kendi tempomuz ve ortak isteklerimiz arasında sağlıklı bir denge kurabiliriz.

4. Kırılganlığı Kucaklamak

Aşk genellikle beraberinde savunmasızlığı getirir. İkinci kez aşık olmak ise bizi savunmasızlığı kucaklamaya teşvik eder. Geçmişte yaşadığımız kalp kırıklıkları etrafımıza duvarlar örmemize ve kalbimizi korumaya almak için kapatmamıza neden olmuş olabilir ancak her başarısız ilişkide kendimizi yeniden açmanın önemini tekrar öğreniriz. Bu, doğru kişinin bizi tüm kırılganlıklarımızla kabul edeceğine ve bize değer vereceğine inanmamızı sağlar. Bu sayede partnerimize cesurca olduğumuz halimizle yaklaşmayı korkutucu bulmayız. Kırılganlıklarımızı birlikte kucaklayarak aramızda derin bir duygusal bağ kurulmasına ortam yaratrelate-banner

Bu içerik, Psychology Today’in “Four Truths When You Fall in Love the Second Time” adlı yazısından uyarlanmıştır.
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-angry-therapist/202306/four-truths-when-you-fall-in-love-the-second-time

Benzer yazılar

Sizin Aşkınız Hangisi?

Hiç aşık oldunuz mu? Peki aşkın ne anlama geldiğini düşündünüz mü? Aşk ne demek, hadi gelin birlikte bakalım.

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

Kalıcı İlişkilerin Temel Özellikleri

Kalıcı romantik ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmak imkânsız değil! İşte kalıcı ve sağlıklı romantik ilişkilerin ve arkadaşlıkların en önemli 5 özelliği.

footer