Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

kategori

Yakın İlişkiler

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Bazen bir hatamız olmadığını bildiğimiz halde özür dileme davranışında bulunabiliyoruz. Çoğu zaman otomatik olarak yaptığımız bu davranışlarda tam olarak ne için özür dilediğimizin bile farkında olmayabiliyoruz. Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor. İşte aşırı özür dileme davranışına sebep olabilecek durumlar:

 1. Öz Güven Eksikliği

Kendi yeteneklerimizden ve karakterimizden emin olamadığımız, yetersiz ve başarısız hissettiğimiz zamanlarda ortada bir hata varsa bunun sorumluluğunu üzerimize alıp daha fazla özür dilemeye meyilli olabiliyoruz. Öte yandan; bilmediğimiz konularda soru sorduğumuzda hemen arkasından özür dilemek, bilinçli bir şekilde yapmadığımız en ufak hareket için tekrar tekrar özür dilemek gibi davranışlar da öz güven eksikliği ile alakalı olabiliyor.

 1. Tartışmalardan Kaçınma

Konuşma sırasında bir tartışmanın başlamasından korktuğumuz için özür dileyebiliyoruz. Bunu genellikle tartışmaları ilişkilerin doğal bir süreci olarak değil de ilişkiler için tehlike arz eden durumlar olarak gördüğümüz için yapıyoruz. Oysaki tartışmaları sağlıklı bir şekilde sürdürdüğümüzde ilişki için çok faydalı olduklarını biliyoruz.

 1. Memnun Etme Çabası

Kimi zaman başkalarının bizi savunmacı ve sert biri olarak görüp dışlamalarından korkabiliyoruz. Bu gibi durumlarda saygı çerçevesinde fikrimizi belirttiğimizde bile hemen sonrasında özür dilemeye başlayabiliyoruz. Kendi duygu ve düşüncelerimizi özgürce ifade etmek yerine karşımızdakini üzmemeyi öncelediğimizde bir fikir ayrılığı oluştu an konuyu özür dileyerek kapatabiliyoruz.

 1. Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçiliğimiz ve hatalarımıza olan intoleransımızdan dolayı başkalarının da bizi kendimiz gibi yargıladığı hissine kapılabiliyoruz. Kendi beklentilerimizi karşılamayan ve mükemmel olmayan herhangi bir davranışımız için özür dileyebiliyoruz.

 1. Anksiyete

Sık sık özür dilemek anksiyete seviyemizin yüksek olduğunun belirtilerinden biri olabiliyor. Kaygı seviyemiz yüksek olduğunda yanlış bir şey yapmış olma olasılığımız için bile özür dileyebiliyoruz. Söylediklerimizin anlaşılmamış olması, yanlış anlaşılmış olması, farklı yorumlanmış olması gibi ihtimaller üzerinde düşünüp kaygılanabiliyoruz.

Ama unutmayın ki:


 • Bilmediğimiz konularda soru sorduğumuz,

 • Duygularımızı dile getirdiğimiz

 • Kendi iyilik halimize öncelik verdiğimiz,

 • Önceden plan yaptığımız,

 • Sınırlar koyduğumuz,

 • İhtiyacımız olduğunda dinlendiğimiz,

 • Mükemmel olmadığımız için özür dilememiz gerekmiyor.

relate-banner

themindfriend “5 Reasons You Can’t Stop Apologizing”, “Some Things to Stop Apologzing for”

Benzer yazılar

Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!

“Her şeyi son ana bırakıyorum.” Peki ya yaşamayı?

Ertelemek kronik ve otomatik bir hale geldiğinde bizim için zararlı bir davranış haline gelebiliyor. Kendimizi yalnızca görevlerimizi değil aslında yaşamın kendisini ertelerken bulabiliyoruz.

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor.

Bu Ne Biçim Özür?

Bazen partnerimiz bizden özür dilediğinde ya da biz ondan özür dilediğimizde “Bu ne biçim özür!” diye karşılık alabiliyor ya da verebiliyoruz. Bunu işitmemenin ya da söylememenin bir yolu ise ilişkinizdeki farklı özür dileme biçimlerini bilmek ve bunlara hakim olarak özür dilemekten geçiyor.

Taşınmayı Keyifli Hale Getirmenin 6 Yolu

Bu yazımızda taşınma gibi zorlayıcı hayat olaylarından nasıl keyif alabileceğimizi anlatıyoruz.
Cempasúchil - San José Manialtepec (2020)

Özür Dilemek Neden Bu Kadar Zor?

Özür dilemek zayıflık mı, olgunluk göstergesi mi? Özür dilemenin ve hatalarını kabul etmenin neden zor olabileceğini anlattık.

Kendinizle Nasıl Bir İlişki İçerisindesiniz?

Hayatımızda kurduğumuz belki de en önemli ilişki olan kendimizle ilişkimiz ne kadar güvenli? Kendimizle güvenli bir ilişki kurmak için neler yapabiliriz?

Romantik İlişki İçerisindeyken Kendimizi Hangi Yollarla Sabote Ederiz?

Romantik ilişkinizde yolunda gitmeyen şeyler mi var? Peki ya ilişkinizi farkında olmadan sabote eden sizin davranışlarınızsa?

footer