Kalıcı İlişkilerin Temel Özellikleri

kategori

Yakın İlişkiler

Kalıcı İlişkilerin Temel Özellikleri

Arkadaşlıkların koptuğu ve evliliklerin boşanmayla sonuçlandığı dünyamızda yakın, içten ve kalıcı ilişkiler kurmak birçoğumuz için zor olabiliyor. Ancak kalıcı romantik ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmak imkânsız değil! İşte kalıcı ve sağlıklı romantik ilişkilerin ve arkadaşlıkların en önemli 5 özelliği:

  1. Karşılıklı Güven

Karşılıklı güven, uzun vadeli bir ilişkinin başarılı olmasında rol oynayan en önemli faktörlerden biri. Güvenin sağlanamadığı ilişkilerin uzun soluklu olması da mümkün olmuyor çünkü karşımızdaki kişiye güvenmediğimizde kendimizi rahat bir şekilde ifade edemiyor, birbirimizi keşfetmeye yönelemiyor ve sığ bir ilişkide kalıyoruz.

  1. Karşılıklı Saygı ve Sağlıklı İletişim

Karşılıklı saygının var olmadığı ilişkilerin sağlıklı olduğunu söylemek pek mümkün olmuyor. Bir ilişkide saygının varlığının en önemli göstergelerinden biri de sağlıklı iletişimin varlığı. Saygı çerçevesi dışında kurulan iletişimin yargı, eleştiri ve alay içerdiği görüyoruz. Sağlıklı bir iletişimde ise sorun ve kişiler birbirinden ayırt edilebiliyor, bu sayede kişiselleştirmeye bağlı suçlama ve saldırılar görülmüyor.

  1. Sevgi ve Samimiyet

Sevmediğimiz ve samimi olmadığımız kişilere derin bir bağlılık duyamıyoruz. Birisiyle derin bir bağ kurabilmemiz için o kişiyle fiziksel, duygusal ve entelektüel bir yakınlık kurmamız ve ortak aktiviteler edinmemiz gerekiyor. Fiziksel yakınlık göz teması kurmak, sarılmak ve birlikte yürümek gibi davranışları içerirken duygusal yakınlık duyguların samimi ifadesini ve gerektiğinde özür dileyebilmeyi içeriyor. Entelektüel yakınlık ise karşımızdaki kişi ile farklı konularda sağlıklı bir tartışma yürütebilme yeteneğimize tekabül ediyor. Ortak aktivitelere bakıldığında ise aktivitenin ne olduğu değil, iki kişinin birbirleriyle etkileşime girmesi önemli oluyor.

  1. Karşılıklı Yardımlaşma ve Destek

Kalıcı romantik ilişkiler ve arkadaşlıkların önemli bir özelliği de tarafların zor zamanlarda birbirlerine destek olmaya istekli olmaları. Bir ilişkinin ne kadar gerçek ve samimi olduğu kötü günde bile olsalar iki kişinin birbirinin arkasında olup olmadığına bağlı oluyor. Sonuçta ne demişler “İyi dost kötü günde belli olur.”.

  1. Yeri Doldurulamazlık

Yakın ve kalıcı bir ilişkiyi geçici ve öylesine ilişkilerden ayıran özelliklerden biri de o kişinin yerinin doldurulamaz olmasıdır. Yakınlığın mevcut olduğu bir ilişkide, bir tarafın fiziksel ya da duygusal yokluğu her iki kişinin hayatında da önemli bir boşluk oluşturuyor. İki kişinin birbirini öncelik haline getirmesi; yani birbirine zaman, enerji ve çaba harcamaya istekli olması o ilişkiyi çok kıymetli kılıyor.relate-banner

https://www.psychologytoday.com/au/blog/communication-success/202110/5-essential-traits-lasting-relationships

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?

footer