İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

kategori

Yakın İlişkiler

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizden geçen, zaman zaman da geçip gitmeden kalan düşünceler partnerimizle aramızdaki ilişkiyi önemli ölçüde etkiliyor. Özellikle zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

1. Aşırı genelleme


Bir durum oluştuğunda geçmişteki bir örnek üzerinden yola çıkarak o durumun her durum için geçerli olduğunu varsayıyoruz. Ancak geriye dönüp baktığımızda gerçeklerin daha farklı bir şekilde seyrettiğini görebiliriz. Bunun için de otomatik düşüncelere kapılmadan önce kanıtları gerçekçi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

2. Felaketleştirme


Genellikle içerisinde bulunduğumuz durumun gerçekte olduğundan çok daha kötü olduğuna inanıyoruz. Ancak acele etmeden önce durup durumu daha bütünlüklü bir şekilde görmeye çalışmak, olumsuz yönleri kadar olumlu yönlerinin de olduğunu görmemizi sağlayabilir.

3. Kişiselleştirme


Bazen aslında bizimle ilgisi olmayan olayların tamamen bizimle ilgili olduğuna inanabiliyoruz. Bu da kendimizi suçlanmış hissetmemize yol açabiliyor. Böyle anlarda durup kendimize partnerimizin davranışının bizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını veya bize yönelik olup olmadığını sorduğumuzda olayı kişisel algılamayı bırakabiliyoruz.

4. Duygulara kapılma


Genellikle otomatik olarak duygularımızın davranışlarımızı yönlendirmesine izin veriyoruz. Bu da dürtüsel davranışlar sergilememize sebep olabiliyor. Oysaki duygularımızın bize verdikleri sinyalleri sakin bir şekilde anlamaya çalışıp sonradan bu sinyallerin üzerine düşünmemiz daha sağlıklı davranışlar sergilememizi sağlayabilir.

5. Fazla kontrolde hissetme


Zaman zaman gerçekte olduğundan daha fazla güce sahip olduğumuza inanabiliyoruz. Ama bu düşünce kendimize çok yüklenmemize yol açabiliyor. Bu nedenle bir olay üzerinde sahip olduğumuz kontrol miktarını gerçekçi bir şekilde sorguladığımızda başkalarının duygu, düşünce ve davranışlarını kontrol edemeyeceğimizi görebilir ve rahat edebiliriz.

6. -meli, -malı şeklinde düşünme


Bazen her şeyin tam da istediğimiz şekliyle olması gerektiğini düşünebiliyoruz. Ancak ilişkimizde işler öyle yürümediğinde hayal kırıklığına uğrayıp partnerimize öfkelenebiliyoruz. Bunun yerine isteklerimizi açık bir şekilde dile getirmekle birlikte daha esnek bir kafa yapısına girebildiğimizde ilişkimizde daha yapıcı davranışlar sergileyebiliyoruz.

7. Zihin okuma


Zaman zaman partnerimizin ne düşündüğünü bildiğimizi varsayıyor ve davranışlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Ama çoğunlukla bu varsayımlar doğru olmamakla birlikte çatışmalara neden oluyor. Bu varsayımlara kapılmak yerine onlara meydan okuduğumuzda ve parterimize gerçekten ne düşündüğünü sorduğumuzda daha sağlıklı bir iletişim kurabiliyoruz.relate-banner

https://www.psychologytoday.com/us/blog/think-act-be/202205/how-to-change-7-thought-patterns-that-hurt-your-relationship

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

footer