Cinsellik Neden Planlanmalı?

kategori

Yakın İlişkiler

Cinsellik Neden Planlanmalı?

Çocuk sahibi olmak ya da programlarımızın çok yoğun olması cinsel ilişki düzenimizi değiştirebiliyor. Bazı çiftler çocuklarının cinsel aktiviteleri duymasından ya da görmesinden endişelenirken bazı çiftler cinselliğe vakit ayırmakta zorlanabiliyor.

Ama romantik ilişkilerde cinselliğin olmaması ya da sıklığı ve niteliğinin bizi memnun etmemesi ilişki memnuniyetimizin düşmesine ve aramızda bazı sorunların baş göstermesine sebep olabiliyor.

Bu sebeple eğer iki taraf da cinselliğin devam etmesine istekliyse işlerin şansa bırakılmaması ve cinselliğin planlanması ilişki kalitesinin devamlılığı açısından alınabilecek olumlu bir aksiyon oluyor.

Cinselliğin planlanması, kulağa spontanlığı azaltan ve işin heyecanını kaçıran sıkıcı bir durum gibi gelebilir. Hatta zevk alınan bir aktivitenin bir işe dönüşmesi gibi değerlendirilebilir. Ancak günün sonunda daha fazla cinsellik demek; daha fazla orgazm olma şansı, stres seviyemizin azalması, modumuzun yükselmesi, ilişkimizin güçlenmesi ve daha iyi bir uyku uyumamız anlamına gelebilir.

Hayat maalesef filmlerdeki gibi değil… Arzularımız biz çaba göstermediğimiz ve işleri biraz değiştirmediğimiz sürece hayatın bize sunduğu fırsatlarla örtüşmeyebiliyor. Bu nedenle cinselliği önceden planlayarak uygun bir vakit yaratmak faydamıza oluyor.

Planlı cinselliğin önemli bir faydası bize hem kendimizi hem de ortamı hazırlamak için zaman tanımasında saklı. Bu sırada bedenimizi hazırlayabilir, kullanıyorsak bir ilaç alabilir ya da geriliyorsak gevşeme egzersizleri yapabiliriz.

Ayrıca planlanan zamanın öncesindeki tatlı bekleyiş sırasında partnerimiz tarafından arzulandığımızı bilmek bizi havaya sokabilir. Bu durum bize havaya girmemiz için başka fırsatlar da sunabilir. Partnerimizle belirlediğimiz saatin öncesinde nelerden zevk aldığımız hakkında konuşabilir, havaya girmek için partnerimize cinsel içerikli mesajlar yollayabiliriz.relate-banner

Santos-Longhurst, A. (2021, Mar 16). How to Schedule ‘Spontaneous’ Sex — and Why You Should. Healthline.
Retrieved from https://www.healthline.com/health/healthy-sex/sex-schedule
What's the calendar method of FAMs? (n.d.).
plannedparenthood.org/learn/birth-control/fertility-awareness/whats-calendar-method-fams

Benzer yazılar

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

“Her şeyi son ana bırakıyorum.” Peki ya yaşamayı?

Ertelemek kronik ve otomatik bir hale geldiğinde bizim için zararlı bir davranış haline gelebiliyor. Kendimizi yalnızca görevlerimizi değil aslında yaşamın kendisini ertelerken bulabiliyoruz.

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

footer