Cinsellik Neden Planlanmalı?

kategori

Yakın İlişkiler

Cinsellik Neden Planlanmalı?

Çocuk sahibi olmak ya da programlarımızın çok yoğun olması cinsel ilişki düzenimizi değiştirebiliyor. Bazı çiftler çocuklarının cinsel aktiviteleri duymasından ya da görmesinden endişelenirken bazı çiftler cinselliğe vakit ayırmakta zorlanabiliyor.

Ama romantik ilişkilerde cinselliğin olmaması ya da sıklığı ve niteliğinin bizi memnun etmemesi ilişki memnuniyetimizin düşmesine ve aramızda bazı sorunların baş göstermesine sebep olabiliyor.

Bu sebeple eğer iki taraf da cinselliğin devam etmesine istekliyse işlerin şansa bırakılmaması ve cinselliğin planlanması ilişki kalitesinin devamlılığı açısından alınabilecek olumlu bir aksiyon oluyor.

Cinselliğin planlanması, kulağa spontanlığı azaltan ve işin heyecanını kaçıran sıkıcı bir durum gibi gelebilir. Hatta zevk alınan bir aktivitenin bir işe dönüşmesi gibi değerlendirilebilir. Ancak günün sonunda daha fazla cinsellik demek; daha fazla orgazm olma şansı, stres seviyemizin azalması, modumuzun yükselmesi, ilişkimizin güçlenmesi ve daha iyi bir uyku uyumamız anlamına gelebilir.

Hayat maalesef filmlerdeki gibi değil… Arzularımız biz çaba göstermediğimiz ve işleri biraz değiştirmediğimiz sürece hayatın bize sunduğu fırsatlarla örtüşmeyebiliyor. Bu nedenle cinselliği önceden planlayarak uygun bir vakit yaratmak faydamıza oluyor.

Planlı cinselliğin önemli bir faydası bize hem kendimizi hem de ortamı hazırlamak için zaman tanımasında saklı. Bu sırada bedenimizi hazırlayabilir, kullanıyorsak bir ilaç alabilir ya da geriliyorsak gevşeme egzersizleri yapabiliriz.

Ayrıca planlanan zamanın öncesindeki tatlı bekleyiş sırasında partnerimiz tarafından arzulandığımızı bilmek bizi havaya sokabilir. Bu durum bize havaya girmemiz için başka fırsatlar da sunabilir. Partnerimizle belirlediğimiz saatin öncesinde nelerden zevk aldığımız hakkında konuşabilir, havaya girmek için partnerimize cinsel içerikli mesajlar yollayabiliriz.relate-banner

Santos-Longhurst, A. (2021, Mar 16). How to Schedule ‘Spontaneous’ Sex — and Why You Should. Healthline.
Retrieved from https://www.healthline.com/health/healthy-sex/sex-schedule
What's the calendar method of FAMs? (n.d.).
plannedparenthood.org/learn/birth-control/fertility-awareness/whats-calendar-method-fams

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

footer