Sağlıklı İlişkilere Dair Zihnimizde Yarattığımız Yanlış Beklentiler

kategori

Yakın İlişkiler

Sağlıklı İlişkilere Dair Zihnimizde Yarattığımız Yanlış Beklentiler

Uzun süreli ilişkiler harika olabilir, ancak her zaman beklentilerimizi karşılamaz. Sağlıklı bir ilişkinin iniş çıkışları hakkındaki yanlış düşünceler, kişilerin kendilerinde bir sorun olduğunu düşünmelerine veya yardım almaya çalışmadan partnerlerinden vazgeçmelerine neden olabilir.

Ancak sağlıklı ilişkilerin neleri barındırması gerektiğine dair düşüncelerimiz kimi zaman hiç de gerçekçi olmayabilir. Peki nedir bu düşünceler?

1- Hiçbir zaman kavga etmememiz gerekir.

Gerçek: İlişki içerisinde tartışmalar kaçınılmazdır.

2- Yakınlık kurmak bu kadar zor olmamalı.

Gerçek: Yakınlık kurmanın sandığınızdan farklı birçok yolu olabilir.

3- Yaşanan bir tartışma sonrası hemen aramızı düzeltmemiz gerekir.

Gerçek: Bazı kişiler yaşanan tartışmaları çabuk atlatabilse de bazılarının daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.

4- Cinsel birlikteliğin yaşanmadığı bir ilişki gerçek bir ilişki değildir.

Gerçek: Cinsel birliktelik yaşanmadan ya da uzun aralıklarla yaşandığında da ilişkiler sürebilir. Önemli olan partnerlerin bu sıklıktan memnun olup olmadığıdır.

5- Her an birlikte olmamız gerekir.

Gerçek: Sağlıklı bir ilişki için bireylerin kendilerine ait uğraşları da olması gerekir.

6- Siyaset ve din konusunda aynı noktada olunmalı.

Gerçek:
Derin meseleler hakkında anlaşamamak aslında sanıldığı kadar büyük bir sorun olmayabilir. Önemli olan partnerlerin birbirlerinin farklı fikirlerine gösterdiği anlayıştır.relate-banner

Bu gönderi @psych_today adlı hesabın “6 Myths About Healthy Relationships” adlı gönderisinden derlenmiştir.

Benzer yazılar

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

“Her şeyi son ana bırakıyorum.” Peki ya yaşamayı?

Ertelemek kronik ve otomatik bir hale geldiğinde bizim için zararlı bir davranış haline gelebiliyor. Kendimizi yalnızca görevlerimizi değil aslında yaşamın kendisini ertelerken bulabiliyoruz.

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

footer