Mutluluğumuzu Neden Bastırmaya Çalışırız?

kategori

Yakın İlişkiler

Mutluluğumuzu Neden Bastırmaya Çalışırız?

Duygusal olarak kendimize yetebilmemiz ve duygularımızı düzenlememiz adına yapılan birçok araştırma, olumsuz duyguların düzenlenmesi üzerine yoğunlaşıyor. Ancak hissettiğimiz olumlu duyguları da kimi zaman düzenleme yoluna giderek daha az göstermeye çalışabiliyoruz. Örneğin, yakın bir arkadaşımız çok istediği bir okuldan kabul alamamışken, aynı gün bizim kabulümüz geldiğinde bu mutluluğumuzu arkadaşımızın yanında yoğun bir şekilde göstermemek için duygularımızı düzenliyoruz. Peki bunu neden yapıyoruz?

Kanada'da yapılan bir araştırma, katılımcıların duygusal olarak kendilerine ne kadar yeterli olduğuna odaklanıyor. Yapılan çalışmada, hem katılımcıların mutlu olaylara verdikleri aşırı sevincin kontrol edilmesi hem de olumsuz duygulara olan tepkileri ölçülüyor. Böylece katılımcıların hem duygu kontrolleri hem de kişilik özellikleri hakkında birçok veri elde ediliyor.

Sonuçlara göre, olumlu duyguların düzenlenmesinin diğer duyguların düzenlenmesinden daha bağımsız bir süreç olduğu ortaya konuluyor. Olumlu duyguların başarılı bir şekilde yönetilebiliyor olması daha az bağlanma kaygısı ve daha yüksek seviyede dayanıklılık ile ilişkilendiriliyor. Olumlu duyguların başarılı bir şekilde düzenlenmesi aynı zamanda kişinin daha az dürtüsel davranacağını da gösterebiliyor.

relate-banner

Zou, C., Plaks, J. E., & Peterson, J. B. (2019). Don't get too excited: Assessing individual differences in the down-regulation of positive emotions. Journal of Personality Assessment,101(1), 73-83.

Benzer yazılar

Yoğun Hissedilen Duygularla Nasıl Baş Edilebilir?

Yoğun duygular aniden zihninize üşüşünce durup kendi içsel kaynaklarınıza göz atmaya ne dersiniz?

Duygusal Olarak Ne Kadar Olgunsunuz?

‘‘Ona hem çok kızgınım hem de onu çok özlüyorum.’’ Kendinizi birbiriyle çatışan duygular içerisinde buluyor musunuz?
İsimsiz (Green Blouse)- Aino Kannisto (2013)

Birbiriyle Çatışan Duygular Hissetmek

Hepimiz birbiriyle çatışan duygular, düşünceler ve davranışlar içine girebiliyoruz. Peki en çok hangi konularda çatışmalı anlar yaşıyoruz?

Sosyal Medya Beden Algımızı Etkiliyor

Sosyal medyada gördüğümüz standardize edilmiş beden algısı, kendimizle olan ilişkimizi olumsuz etkiliyor. Bu etkileme biçimi ne yazık ki duygu düzenlememizi ve kendimize karşı olan memnuniyetimizi de kapsıyor.
Shy- Sir Lawrence Alma Tadema

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?
Aaron Shikler, No Name

Duygusal Zeka Nedir? - 1

Duygusal zekası yüksek insanlar; duyguları okuma, anlama ve düzenleme konusunda öne çıkıyorlar. Duygusal zekayı ve ilişkilere etkisini inceledik.

Mutluluğumuzu neden bastırmaya çalışırız?

Olumsuz duygularımızı düzenleyebilme üzerine bir dolu araştırma mevcut. Peki ya olumlu duygularımızı düzenleyebilme becerisi neye bağlı olarak gelişiyor?
Goce Ilievski

Duygu Düzenleme Becerisi Çocukların Mental Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Kendi kendisini sakinleştirebilen, duygularını daha kolayca düzenleyen çocuklar daha mı az mental sağlık problemi yaşarlar? Buyrun yazımıza!
Borderline - Joss Attal

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir, nasıl gelişir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?
The Curious Bird Blue - Virginie Cognet

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

footer