Mutluluğumuzu Neden Bastırmaya Çalışırız?

Yakın İlişkiler

Mutluluğumuzu Neden Bastırmaya Çalışırız?

Duygusal olarak kendimize yetebilmemiz ve duygularımızı düzenlememiz adına yapılan birçok araştırma, olumsuz duyguların düzenlenmesi üzerine yoğunlaşıyor. Ancak hissettiğimiz olumlu duyguları da kimi zaman düzenleme yoluna giderek daha az göstermeye çalışabiliyoruz. Örneğin, yakın bir arkadaşımız çok istediği bir okuldan kabul alamamışken, aynı gün bizim kabulümüz geldiğinde bu mutluluğumuzu arkadaşımızın yanında yoğun bir şekilde göstermemek için duygularımızı düzenliyoruz. Peki bunu neden yapıyoruz?

Kanada'da yapılan bir araştırma, katılımcıların duygusal olarak kendilerine ne kadar yeterli olduğuna odaklanıyor. Yapılan çalışmada, hem katılımcıların mutlu olaylara verdikleri aşırı sevincin kontrol edilmesi hem de olumsuz duygulara olan tepkileri ölçülüyor. Böylece katılımcıların hem duygu kontrolleri hem de kişilik özellikleri hakkında birçok veri elde ediliyor.

Sonuçlara göre, olumlu duyguların düzenlenmesinin diğer duyguların düzenlenmesinden daha bağımsız bir süreç olduğu ortaya konuluyor. Olumlu duyguların başarılı bir şekilde yönetilebiliyor olması daha az bağlanma kaygısı ve daha yüksek seviyede dayanıklılık ile ilişkilendiriliyor. Olumlu duyguların başarılı bir şekilde düzenlenmesi aynı zamanda kişinin daha az dürtüsel davranacağını da gösterebiliyor.


Zou, C., Plaks, J. E., & Peterson, J. B. (2019). Don't get too excited: Assessing individual differences in the down-regulation of positive emotions. Journal of Personality Assessment,101(1), 73-83.

Benzer yazılar

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir, nasıl gelişir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?

İş Yerinde Olumsuz Duygularla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Kimi zaman başkalarının neşesinden olumlu etkilenirken kimi zaman öfke ve üzüntülerinden olumsuz etkilenebiliriz. Bu durumlarda ne yapmalı?

Duygu Düzenlemenin İlişkilere Etkisi

Duygu düzenleme becerilerimizin ilişkilerimize de etkileri oluyor. Peki duygu düzenleme stratejileri ile bunu geliştirmek mümkün mü?

Duygu Düzenleme Becerisi Çocukların Mental Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Kendi kendisini sakinleştirebilen, duygularını daha kolayca düzenleyen çocuklar daha mı az mental sağlık problemi yaşarlar? Buyrun yazımıza!

Duygusal Zeka Nedir? - 1

Duygusal zekası yüksek insanlar; duyguları okuma, anlama ve düzenleme konusunda öne çıkıyorlar. Duygusal zekayı ve ilişkilere etkisini inceledik.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Sosyal Medya Beden Algımızı Etkiliyor

Sosyal medyada gördüğümüz standardize edilmiş beden algısı, kendimizle olan ilişkimizi olumsuz etkiliyor. Bu etkileme biçimi ne yazık ki duygu düzenlememizi ve kendimize karşı olan memnuniyetimizi de kapsıyor.

Birbiriyle Çatışan Duygular Hissetmek

Hepimiz birbiriyle çatışan duygular, düşünceler ve davranışlar içine girebiliyoruz. Peki en çok hangi konularda çatışmalı anlar yaşıyoruz?